Údolí Zlatého potoka na Šumavě, ve 14. století zlatokopecký revír, dnes základna pro vědce a útočiště vzácných létajících savců. V chladném období roku zdejší štoly slouží jako zimoviště letounů – zjištěno tu bylo již 14 druhů.
V návštěvnickém středisku seismické stanice ve štole Kristýna se s netopýřími obyvateli místního podzemí blíže seznámíte s pomocí informační tabule u vchodu do štoly i při výkladu průvodců. Pro školní třídy, rodiny s dětmi i další zájemce jsou zde k dispozici hravé pracovní listy Netopýři v podzemí.
Amálino údolí patří k nejvýznamnějším zimovištím letounů v oblasti Šumavy a jeho výzkum má dlouhou tradici. Pravidelný monitoring probíhá od roku 1960. Kontrolováno je více než 20 štol, z nichž většina je spíše malých rozměrů, pro netopýry jsou nejatraktivnější velké štoly Kristýna a Bedřich. Dosud bylo v
Amálině údolí při zimování zjištěno 14 druhů letounů. K nejpočetnějším návštěvníkům patří vrápenec malý a netopýr velký, lokalitu pravidelně využívají rovněž netopýři vodní, řasnatí, ušatí a černí.
Při sčítání v roce 2024 bylo v celém Amálině údolí zaznamenáno více než 400 zimních spáčů. Stará důlní díla sloužící jako zimoviště je potřeba v chladném období roku chránit před vstupem nepovolaných osob tak, aby hibernující zvířata nebyla rušena.