ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: hrady, kostely, města a stromy, které existují už tisíc let
Památky

Věda a historie není nuda: hrady, kostely, města a stromy, které existují už tisíc let

Poslechněte si audio verzi článku
Středověká města a staré dlážděné uličky, románské kostelíky, hrady a památné stromy: to jsou památky, které stojí už tisíc let. Tak hluboko do minulosti žádná rodinná paměť nesahá, a tak se vydejte pátrat po dávné historii s Kudy z nudy. Začíná to jako pohádka: bylo nebylo, za sedmero horami a sedmero řekami, před tisíci lety…
Věty „bylo nebylo“ a „za sedmero horami“ by mohly pokračovat pohádkovými příběhy, v nichž hlavní roli hraje mysterium čísla tři. Před tisíci lety ale byla jiná doba, která k pohádce měla dost daleko. Rozlehlé pralesy a lesy ustupovaly políčkům a pastvinám, tvář krajiny měnila první města a vesnice. Budovaly se první kláštery a dokonce i hrady. Vůbec nejstarší dosud fungující klášter založili 14. ledna 993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Dnes má Břevnovský klášter barokní podobu, přístupná je ale románská krypta z 11. století.
 

Nejstarší města

Na Kudy z nudy poznáte pradědečky a prababičky českých měst, nicméně podle historiků je osídlení českých zemí mnohem starší, než se předpokládalo. Od skutečného založení osad často uplynula dlouhá doba, než se o nich někde objevila první zpráva. Jen málo měst slaví výročí svého založení, většinou jde rok první písemné zmínky nebo získání městských práv. V těch místech ale žili a pracovali lidé dávno předtím, než o jejich místě někdo napsal. Ne každé město mělo takové štěstí jako Žatec, jehož jméno se poprvé uvádí v kronice Thietmara Meserburského v roce 1004, anebo Brno, o němž se píše v Kosmově kronice. Až budete procházet uličkami historických center Prahy, Hradce Králové, Znojma, Litoměřic, Bíliny, Domažlic, Chebu, Chrudimi, Českého Dubu, Břeclavi či Olomouce, vzpomeňte si na to: půjdete místy, kde to žilo už před tisíci lety!
 

První hrady

Za nejstarší hrad v českých zemích je tradičně považovaná Přimda. Zřícenina s torzem mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století se vypíná na vrcholu skalnatého hřebene nad stejnojmenným městečkem v severní části Českého lesa a nabízí fantastické výhledy do okolí. V Kosmově kronice se píše, že Přimdu postavili v roce 1121 nějaký německý rytíř, ale kníže Vladislav I. prý zanedlouho hrad dobyl a Přimda se tak stala důležitou – a hlavně českou – pohraniční pevností. Ještě starší je první zmínka o přemyslovském hraduOlomouci; v jeho nejstarší části, Zdíkově paláci, si můžete prohlédnout Arcidiecézní muzeum.
 

Tisíc let staré kostely

Rotundy a jednoduché kostely s masivními zdmi a mohutnými věžemi, kde se potkává směs římských a byzantských prvků: to jsou nejstarší románské kostely a kostelíky. Vůbec nejstarší celistvě dochovanou církevní památkou na území České republiky je rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci. Vyrostla zřejmě v druhé polovině 10. století v místech, kde býval knížecí hrad, na někdejším slovanském hradišti nad řekou Úslavou.

Věky přečkaly také základy dosud objevených románských kostelů na Slovanském hradišti u Mikulčic. Z města, které tu stávalo, se dochovaly jen fragmenty, ale víme, že Mikulčické hradisko patřilo k významným mocenským a duchovním střediskům Velkomoravské říše. Zajímavou památku objevíte nedaleko na Slovensku: stačí přejít most přes řeku Moravu. Necelý kilometr od hranice s Českem stojí kostel svaté Markéty Antiochijské, jediná dodnes stojící zachovaná památka z dob Velké Moravy.
 

Kudy kráčely české dějiny aneb další tisícileté tipy

Při pátrání po tisícileté historii se vydejte do míst, kudy kráčely české dějiny. I když to třeba nebylo přesně tak, jak psali slavní kronikáři, ne nadarmo se říká, že na každém šprochu pravdy trochu – zkrátka v místech, kde se psala česká historie, narazíte na stopy starých časů snáz než jinde. Mezi taková místa patří třeba památná hora Říprotundou sv. Jiří, spojená s pověstí o praotci Čechovi, pražský Vyšehradrotundou sv. Martina, obestřený legendami o Krokovi a jeho dcerách Kazi, Tetě a Libuši, anebo Pražský hradbazilikou a klášterem sv. Jiří. S životem sv. Ludmily je spojený Tetín, přemyslovská knížata pamatuje i hradiště Budeč u Zákolan s rotundou sv. Petra a Pavla a Levý Hradeckostelem sv. Klimenta.

Přibližně tisíc let je údajně starý Oldřichův dub v Peruci. Zmiňuje se o něm už Dalimilova kronika v souvislosti se setkáním knížete Oldřicha a pradleny Boženy: k jejich setkání mělo dojít roku 1002.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Kosmas a Kosmova kronika – nejstarší svědectví o české historii

Kosmas a Kosmova kronika – nejstarší svědectví o české historii

Kosmova kronika je nejstarší česká kronika, shrnující české dějiny. Je psaná latinsky a jejím autorem byl Kosmas (asi 1045 – 21. října 1125), děkan pražské svatovítské kapituly. Kroniku sepsal na sklonku svého života, patrně v letech 1119 až 1125.

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě Památky

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě

Románská trojlodní bazilika sv. Jiří na Pražském hradě je nejstarší dochovanou sakrální stavbou v Praze. Její bílé věže z pečlivě opracovaných opukových kvádrů výrazně zasahují do siluety hradního komplexu. V hlavní lodi jsou umístěny náhrobky členů knížecího rodu Přemyslovců.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác Kultura

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Olomoucký hrad Památky

Olomoucký hrad

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země Památky

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Most přes řeku Moravu v Mikulčicích Památky

Most přes řeku Moravu v Mikulčicích

Nový most, který byl postaven na podzim 2019, propojil slovanské hradiště v Mikulčicích a obec Kopčany na Slovensku, kde se nachází kostel z 9. století. Lávka tak spojí památky Velkomoravské říše, unikátní přírodní lokality a dvě národní sítě cyklostezek.

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec Památky

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec

Na území dnešního města Roztoky, v části zvané Žalov, stávalo raně středověké hradiště Levý Hradec. Toto hradiště bylo pravděpodobně původním sídlem přemyslovského knížete Bořivoje I. Ten zde nechal v 80. letech 9. století vybudovat první křesťanský kostel v Čechách, zasvěcený sv. Klimentu.

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě Památky

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě

Rotunda je nejstarší zachovanou stavbou Vyšehradu a současně i nejstarší zachovanou rotundou v Praze. Byla postavena za krále Vratislava II. v poslední třetině 11. stol. na východním okraji raně středověkého hradiště a zřejmě sloužila jako farní kostel předhradí.

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla Památky

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Dodnes funkční rotunda Petra a Pavla, která na kopci u Zákolan stojí již 1100 let, pamatuje mladá knížata Václava a jeho bratra Boleslava, kteří se zde učili psát. Jedná se o vůbec nejstarší dochovanou stavbu v celých Čechách.

Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu Památky

Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu

Rotunda svatého Jiří a svatého Vojtěcha na vrcholu hory Říp je významná církevní i kulturní památka, jde o románskou rotundu, která patří mezi nejstarší stojící stavby v Česku.

Kostel svatého Klimenta na Levém Hradci Památky

Kostel svatého Klimenta na Levém Hradci

Kostel sv. Klementa na Levém Hradci je římskokatolický filiální kostel roztocké farnosti. Jedná se o nejstarší křesťanský kostel v Čechách, založený prvním historicky doloženým českým knížetem Bořivojem, manželem svaté Ludmily kolem roku 880.

Oldřichův dub v Peruci Příroda

Oldřichův dub v Peruci

Oldřichův dub je strom, jehož stáří je odhadováno na přibližně 1000 let. Vysoký je 31 metrů a po obvodu měří 760 centimetrů. Dub je také zapsán na seznamu nejvýznamnějších stromů UNESCO. Zmiňuje se o něm už Dalimilova kronika v souvislosti se setkáním knížete Oldřicha a pradleny Boženy.

Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku Památky

Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku

Hrad Přimda je zříceninou jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Odtud se otevírá vynikající rozhled do okolí.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci Památky

Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci

Nejstarší celistvě dochovanou církevní památkou na území České republiky je podle některých pramenů Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci. Rotunda vznikla ve slovanském hradišti nad řekou Úslavou zřejmě v 2. polovině 10. století a stojí v místech, kde býval knížecí hrad.

Hora Říp – symbol české národní historie Příroda

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Svatá Ludmila – první česká světice

Svatá Ludmila – první česká světice

Svatá Ludmila (asi 860 – 15. září 921, hradiště Tetín) byla vůbec první česká svatá. Stala se patronkou české země a také ochránkyní rodin, matek, babiček a všech křesťanských vychovatelů. Její svátek se slaví 16. září, atributy svaté Ludmily jsou dlouhý plášť, knížecí čapka, korunka a závoj, jímž byla uškrcena.

Kazi, Teta a Libuše – dcery bájného Kroka

Kazi, Teta a Libuše – dcery bájného Kroka

Kolik dětí měl Krok, moudrý soudce a vládce kmene Čechů, nevíme. V Kosmově kronice z počátku 12. století se objevují jen jeh tři dcery, Kazi, Teta a Libuše. Jejich existence není historicky doložena, všechny ale mají pevné místo v českých národních pověstech. Hlavní roli hraje Libuše, která s Přemyslem Oráčem založila dynastii Přemyslovců.

Krok – předák kmene Čechů ze starých legend

Krok – předák kmene Čechů ze starých legend

Kdo byl bájný Krok? Vládce kmene Čechů, soudce a otec tří dcer, Libuše, Kazi a Tety. Jméno vyražené na jedné ze zlatých keltských mincí v Podmokelském pokladu, objeveném v roce 1771. A také muž, o němž na rozdíl od jiných hrdinů nejstarších českých dějin psal už kronikář Kosmas.

Přemyslovci – první panovnická dynastie Českého království

Přemyslovci – první panovnická dynastie Českého království

První a jedinou domácí panovnickou dynastií byli Přemyslovci. Vládli nejméně 500 let, na trůnu se jich vystřídalo několik desítek a jsou s nimi spojené počátky české státnosti. V erbu měli plamennou orlici se zlatými drápy a zbrojí, po celém obvodu lemovanou plamínky. Říká se jí též Svatováclavská orlice, protože se používala již v době panování svatého Václava.

Kam za románskou architekturou v Česku? Nejkrásnější románské kostelíky a výlety stavebními slohy

Kam za románskou architekturou v Česku? Nejkrásnější románské kostelíky a výlety stavebními slohy

Na chvíli se zastavte a nechte na sebe dýchnout středověkou historii v blízkosti některé z mála dochovaných románských památek na našem území. Poznejte stěny, které přečkaly věky. Víte, že na stavbu románských kostelů a hradů se začal používat kámen? Budovy vystavěné v románském slohu jsou prosté a souměrné. Mezi typické znaky románské architektury patří směs římských a byzantských prvků, široké masivní stěny, mohutné věže, půlkruhové oblouky, zdobná sloupořadí, křížové klenby a silné pilíře. Vydejte se na výlet za památkami! Vyberte si některý z oblíbených turistických tipů z celého Česka.

Kde najdete pradědečky a prababičky českých měst?

Kde najdete pradědečky a prababičky českých měst?

Seřadit česká města podle rozlohy nebo počtu obyvatel není žádná věda, ale co kdybychom se pokusili sestavit žebříček těch nejstarších? Komu bude patřit první místo a která města se snaží dokázat, že nejvyšší stupínek patří právě jim?

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!

7 věcí, které nevíte o… láskách a vášních Přemyslovců

7 věcí, které nevíte o… láskách a vášních Přemyslovců

Kdy jindy se podívat do soukromí českých panovníků než právě teď? Je tu máj, lásky čas, a také nejlepší čas pro seznámení s domácnostmi přemyslovských knížat a králů. A samozřejmě královen a kněžen, mezi nimiž najdeme ženy urozené i prosté, mladé i staré, manželky, matky, vdovy i řeholnice, zapuzené i hýčkané, povolné i takové, které svůj osud pevně držely v rukou a nepustily.

Hradec Králové

Hradec Králové

Město věží a věžiček, zaslíbené kultuře, historii, vzdělání i sportu. To je východočeský Hradec Králové, který už se nemůže dočkat, až ho objevíte.

Praotec Čech – legendární předek všech Čechů

Praotec Čech – legendární předek všech Čechů

Hora Říp vystupující z rovin jižně od Roudnice nad Labem je památné místo české mytologie. Podle pověsti právě sem přišel praotec Čech, rozhlédl se po okolní krajině „mlékem a strdím oplývající“, a rozhodl se, že to je bude nový domov jeho lidu. Kdo ale byl ten legendární prapředek všech Čechů a odkud přišel?

Hradiště Tetín Památky

Hradiště Tetín

Legendami opředené hradiště Tetín nechala podle pověstí vystavět Krokova dcera Teta a údajně zde byla zavražděna Ludmila, babička knížete Václava. Sídlo se rozkládalo na trojúhelníkovém skalním ostrohu s plochou téměř 10 ha v místě dnešní obce.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky

25 tipů, kam se vydat na výlet k méně známým zříceninám hradů na víkendový výlet

V krásných dnech, ale i když počasí není zrovna slunečné, se milovníci pěší turistiky poohlížejí po tom, kam vyrazit na výlet. Tak co třeba navštívit snadno dostupné hradní zříceniny, které jsou pěkným cílem v jakékoliv roční době? Některé byly přes zimu uzavřeny, ale se příchozí novou sezónou opět otevírají. Kam se za nimi vydat vám poradí portál Kudy z nudy. Každá zřícenina hradu má nějaké tajemství!
11. květen 2025 9:17
Památky

Ora et labora: Nahlédněte do historie řádu Benediktinů

Nejstarší řeholní řád s heslem "Ora et labora – Modli se a pracuj", založen v 6. století sv. Beneditkem z Nursie, vstoupil na naše území již konce 10. století, kdy byl na Pražském hradě založen klášter sv. Jiří. V průběhu staletí vybudovali Benediktini řadu klášterů, které můžeme dodnes obdivovat.
10. květen 2025 12:00
Památky

100 tipů na výlet na zámek – pohádková místa i neobjevené skvosty, známá i neznámá místa

Kudy z nudy přináší obsáhlý přehled zámeckých tipů na výlet v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, které si zaslouží naši pozornost. Některé zámky nabízejí také speciální prohlídkové okruhy pro děti. Přehledná mapa hradů a zámků vám usnadní výběr cíle. Kromě prohlídky expozic na vás čeká spousta dalších zážitků. Vyberte si tip na výlet po Česku.
10. květen 2025 8:35
Památky

100 tipů, kam se vydat za opevněnými městy v Česku

Cimbuří, podsebití, bastiony, kasematy – součásti středověkých opevnění. Valy, hradby a palisády měly v minulosti obranný charakter. Svou mohutností a neprostupností měly odrazovat případné útočníky. Dnes právě naopak lákají návštěvníky. Objevte díky tipům redakce Kudy z nudy zbytky a pozůstatky historie ve městech.
9. květen 2025 15:01
Památky