Památník od Jaroslava Poula z roku 2010 na náměstí v Kouřimi má upozornit na to, že se v poli asi 1,5 km od města nachází astronomický střed Evropy tzn. průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku.
Astronomický střed Evropy se nachází v katastru obce
Kouřim, asi 1,5 kilometru od centra. Je určen jako
průsečík 15. poledníku východní délky a
50. rovnoběžky severní šířky. K tomuto bodu jsou vztahovány výpočty astronomických úkazů v České republice.
Slouží tedy především k určení
středoevropského časového pásma. V praxi je tedy tento bod významný tím, že středoevropský čas platí jen a pouze v tomto jediném bodu u
Kouřimi, v ostatních částech republiky se liší podle vzdálenosti toho kterého místa od Kouřimi o desetiny vteřin až jednotky minut do plusu (směrem na východ = na nejvýchodnějším místě České republiky je oproti Kouřimi skutečně + 15 minut) i mínusu (směrem na západ = na nejzápadnějším místě České republiky je oproti Kouřimi skutečně – 12 minut).
Bod byl
přesně zaměřen v den podzimní rovnodennosti 23. září 1995 a naposledy byl přeměřen a s konečnou platností Českou astronomickou společností potvrzen v roce 2000. Kromě určení přesného času se využívá i k provádění
astronomických výpočtů jako je určení
času východu a západu Slunce, Měsíce, a dalších nebeských těles nebo o přesné určení tzv. astronomického poledne.
Pomník na kouřimském náměstí
Na náměstí v
Kouřimi stojí do roku 2010 pomník astronomického středu Evropy, od kouřimského rodáka Jaroslava Pouly. Je tvořen z
drátěné zeměkoule, kterou tvoří poledníky a rovnoběžky. Podpírají ji dva sloupce stojící nad mramorovou mapou České republiky. Efekt dotváří železné závaží zavěšené na ocelovém lanku.
Samotné místo astronomického středu Evropy se nachází v polích, na soukromých pozemcích, takže je vyznačenou pouze žlutou tyčí a nevede k němu žádná cesta.