ÚvodAktualityTradice: objevujte známé i neznámé středy Česka a Evropy
Letní sporty

Tradice: objevujte známé i neznámé středy Česka a Evropy

Poslechněte si audio verzi článku
Příroda, lesy i hory, louky kousek za vesnicí, maličká náves i neprostupná divočina, kterou se budete toulat sami: takové zážitky vás čekají při hledání středů České republiky, středů Evropy a středů světa. S Kudy z nudy navštívíme nejenom ty známé, ale i ty neobjevené. Připravte si mapy a outdoorové vybavení, bude to totiž pořádná detektivka.
S portálem Kudy z nudy už jsme takových cestovatelských kuriozit obešli a objeli hodně. Navštívili jsme místa, z nichž už se dál nedostanete. Karavanem jsme objeli všechna naše trojmezí a trojzemí, a objevovali jsme také příběhy hraničních kamenů. Proti tomu by se mohlo znát, že prozkoumávání středů naší země by měla být hračka. Opravdu to ale tak je?

Potíž je, že míst, která si na tento titul činí nárok, je celá řada a všechno záleží na úhlu pohledu a definici, podle níž se při výpočtu postupuje.
 

Nejpohodlnější objevování: Via Czechia a Číhošť, Golčův Jeníkov a Senešnice

Chcete to mít co nejjednodušší? Hned tři středy České republiky propojuje Centrální stezka, dálková turistická a poutní trasa ze sítě Via Czechia. Celkem 1036 km dlouhá trasa spojuje  nejvýchodnější a nejzápadnější body Česka, a nabízí opravdu důkladné seznámení s naším vnitrozemím. Vedle řady dalších zajímavostí prochází i přes několik středů České republiky: přes geometrický střed v Číhošti, střed diagonál v Golčově Jeníkově a střed podle hranic v Senešnici.

Tři body, říkáte si, není to moc? Není, protože každý byl vypočítaný podle jiných pravidel. Ten hlavní a oficiálně uznaný geografický střed České republiky je v Číhošti a v roce 2005 jej jako těžiště plochy vymezené státními hranicemi určil geodet Ing. Ladislav Fofonka. Na místě stojí obelisk, obklopený parčíkem s altánem.
 

Další středy Česka

Další střed leží nedaleko, v Golčově Jeníkově, a vyznačuje průsečík diagonál nejmenšího pravidelného čtyřúhelníku, pomyslně opsaného kolem našich hranic. Třetí místo leží v poli u osady Senešnice ve středních Čechách. Je téměř neznámé, není vyznačené v terénu ani v mapách, a vlastně jde o nejvzdálenější bod od hranic, kdy právě odtud je součet všech přímých vzdáleností na hranice Česka největší.

Tím to ale nekončí: například geometrický střed ČeskaČíhošti vypočítali jiní autoři jinak, většinou ale leží v okolí do jednoho kilometru od číhošťského památníku. Možná vás při čtení napadla i další metoda, a to propojit nejsevernější, nejjižnější, nejvýchodnější a nejzápadnější body Česka. Nejste první, jiní už to udělali za vás: jejich průsečík leží na území Prahy, konkrétně v městské části Řepy.
 

Praha a Čechy: srdce, střed a pupík Evropy

Nemáme moře, zato ležíme ve středu Evropy a o Praze se často mluví jako o jejím srdci. O českých zemích se ale jako o centru starého kontinentu mluvilo už ve středověku a geograf Philipp Clüver (1580–1622) dokonce zobrazil Evropu jako královnu a Čechy jako její pupek. Toho se před časem chytili v Jakubovicích u Golčova Jeníkova a na návsi vytyčili Pupík Evropy. Celý nápad prý odstartoval nález starého kamene se dvěma nulami, který Jakubovičtí označili za místo, kde začíná Evropa. Když se někdo ptá, jak na to přišli, říkají, že si to odkrokovali, a kdo chce, ať prokáže, že to není pravda.
 

Cimrmanův střed Evropy najdete v Havlíčkově Brodě

V zemi, kde byl největším Čechem zvolen Jára Cimrman, samozřejmě nesmí vedle řady dalších turistických cimrmanovských rarit chybět Cimrmanův střed Evropy. Najdete ho v Havlíčkově Brodě, v Sázavské ulici na zahrádce kavárny U Notáře. S teorií, že střed Evropy je v Havlíčkově Brodě, první odvážně přišel právě Jára Cimrman. Ladislav Smoljak tento fakt podpořil slovy, že střed Evropy je tam, kde o to nejsilněji usilují. A protože úsilí o střed Evropy už ostatní vzdali, jen Havlíčkobrodští vytrvali, je tímto střed Evropy definitivně ustaven. Přesný střed kontinentu označuje obří trychtýř na kavárenské zahrádce.
 

Astronomický střed Evropy v Kouřimi

Svůj střed Evropy mají i v Kouřimi, protože ale leží v polích za městem, od roku 2010 na něj upozorňuje památník přímo na kouřimském náměstí. Jde o astronomický střed Evropy, tedy průsečík 50. rovnoběžky severní šířky a 15. poledníku východní délky, a vztahují se k němu výpočty astronomických úkazů v České republice.
 

Melechov a Dyleň, další středy Evropy

Jeden z nejstarších vyznačených středů Evropy by měl být někde na kopci Melechov na Havlíčkobrodsku. Kámen označující střed Evropy tu podle různých zdrojů býval, ale zřejmě už není. Anebo uspějete tam, kde jiní selhali, a dokážete ho najít?

Mohutný žulový kámen označující střed Evropy stojí na česko-německých hranicích jihozápadně od vrcholku hory Dyleň. Podle legendy místo za střed kontinentu označili Napoleonovi kartografové před jeho tažením do Ruska v roce 1805, dnes tudy prochází Stezka Českem.
 

Středy Evropy v jiných evropských zemích

  • O titul zeměpisného středu Evropy se uchází řada dalších míst nejenom u nás, ale také v Polsku, Bělorusku, Estonsku, Litvě, Maďarsku, Německu, na Slovensku i na Ukrajině.
  • Stejně jako s výpočtem středu České republiky i u Evropy můžete použít několik postupů. Jiné výsledky získáte, když budete hledat místo, z něhož je to nejblíž ke všem mořím (samozřejmě myslíme pouze moře, která obklopují Evropu), anebo průsečík mezi nejjižnějším, nejsevernějším, nejzápadnějším a nejvýchodnějším bodem Evropy. Úplně jinam se ale dostanete, když si Evropu budete představovat jako ideální desku, u níž hledáte těžiště. Když ale budete kalkulovat s nadmořskou výškou a ještě třeba započítáte francouzské zámořské departementy Guadeloupe, Martinik, Réunion a další, dostanete se zase úplně jinam.
  • Hledání geografického středu Evropy u našich sousedů na Slovensku vede do Kremnických vrchů severně od Kremnice, na Jánský vrch mezi obcemi Kremnické Bane a Krahule. Místo označuje deska na skále u gotického kostela sv. Jana Křtitele.
  • Maďarský střed Evropy se nachází ve vesnici Tállya ve slavné vinařské oblasti Tokaj, v Polsku ho mají v Suchowole a na Ukrajině v bývalých Trebušanech jižně od Rachova.
  • I když takových míst existují desítky, jen těžko odhalíme skutečný střed Evropy nebo Česka. Důležité ale je, že všechna místa jsou zajímavá a stojí za to se do nich podívat – když pro nic jiného, tak kvůli vynalézavosti a snaze místních.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Společné slavnosti na Velké Javořině, Slovenská strela, Trojmezí u Hrčavy, horské hřebeny Javorníků a Bílých Karpat, stavby architekta Dušana Jurkoviče nebo řeka Morava u Slovanského hradiště v Mikulčicích: to je jen malý výběr z mozaiky míst a zážitků, které nás spojují se Slovenskem.
31. prosinec 2024 0:16
Letní sporty

Sport v roce 2025: kalendář sportovních událostí – lyže, biatlon, horská kola, atletika i rallye v Česku

Sportovní fanoušci ani aktivní sportovci se v roce 2025 rozhodně nebudou nudit. Můžeme se těšit na spoustu mezinárodních šampionátů a skvělých soutěží. Světový pohár ve vodním slalomu v pražské Tróji, Jilemnická 50 a další závody v běžeckém lyžování, triatlon, Velká Pardubická, Světový pohár horských kol, automobilové i motocyklové závody a nespočet běžeckých závodů. Každý si najde to své. Projděte si kalendář nejlepších sportovních akcí pro rok 2025!
29. prosinec 2024 10:22
Letní sporty

Pět zimních procházek pro lázeňské šviháky s dámami i dětmi

Nejsou lázně jako lázně: někde můžete chodit celé dny a stejně stihnete obejít jen zlomek zajímavostí, jiná místa jsou ale velká tak akorát, třeba pro krátkou zimní procházku. Někde se napijete léčivé vody, jinde zase objevíte cukrárnu, vojenské památky nebo park miniatur.
26. prosinec 2024 9:40
Letní sporty

Kalendář 2025: Turistické pochody, pěší trasy a tipy pro vycházky za zážitky v přírodě

Dobře víte, že chodit je zdravé, pořídili jste si krokoměr i dobré boty, ale samotné vás to nebaví? Není nic jednoduššího než se vydat na některý z organizovaných pochodů. Je jich po celý rok napříč republikou celá řada. Podle zkušených má taková taktika smysl a nespočet výhod. V čem?
9. prosinec 2024 8:26
Letní sporty

Česko ve filmu: Muži v offsidu, Okresní přebor a Vyšehrad: Fylm aneb nejlepší filmy o fotbale

Pojďte s Kudy z nudy na fotbal! Tentokrát vás ale nezveme na zápasy a stadiony, ale do kina a k televizním obrazovkám. Bylo by divné, kdyby se fotbal jako nejpopulárnější kolektivní sport na světě neobjevil i ve filmech a seriálech. Víte, které jsou ty nejznámější a kde se natáčely?
19. listopad 2024 10:19
Letní sporty

Vraníci, bělouši, ryzáci i plaváci: poznejte slavné hřebčíny a česká plemena koní

Jezdeckých klubů a míst, kde si můžete prohlížet svět z koňského hřbetu, je u nás celá řada. Vyznáte se ale v našich hřebčínech? Víte, který je nejstarší? Kde se specializují na chov ceremoniálních kočárových koní? Odkud pocházeli koně, kteří stáli modelem pro naše nejznámější jezdecké pomníky? A které hřebčíny zvou na zajímavé prohlídky? Vydejte se s námi po stopách koňských kopyt.
30. říjen 2024 16:00
Letní sporty

Bába, Veles, Mokoš nebo Radegast: kde potkáte staré slovanské bohy?

Když přijde řeč na slovanské bohy, možná se vám vybaví Radegast. Sochu, která stojí u cesty z Pusteven na Radhošť, a po ní pojmenované pivo zná opravdu leckdo. Pojďte se ale seznámit i s dalšími bohy našich předků, třeba s Velesem, Svantovítem, Perunem nebo Svarogem!
28. říjen 2024 7:59
Letní sporty

Adrenalin na padáku: tipy, kde zažít tandemové seskoky

Vychutnejte si zcela v pohodě volný pád i let s padákem nad krajinou. Chcete se naučit řídit volný pád? Stát se parašutistou? Neváhejte! Máme tipy pro všechny, kteří si oblíbili tandemové seskoky nebo si chtějí tandemový seskok padákem teprve zkusit.
10. říjen 2024 11:00
Letní sporty