ÚvodAktualityGeo zajímavosti Česka: glóbusy, poledníky a další kuriozity
Příroda

Geo zajímavosti Česka: glóbusy, poledníky a další kuriozity

  • 8. dubna 2025
Proč zrovna "geo"? Protože tímto slovním základem začíná mnoho pojmů souvisejících s naší planetou. Slovo geo znamená v řečtině země. Stejně tak se naše dnešní tipy budou zabývat zajímavostmi, které nějak souvisí s geodézií, geologií či geografií. Poradíme vám například, na kterých zámcích uvidíte skutečné rarity glóbusového řemesla a zavedeme vás také k několika poledníkům, pólům a dalším zajímavostem vyznačených v terénu. Vyrazte na procházku k vyhledávaným turistickým kuriozitám!

Glóbus: ozdoba historických knihoven

klementinumGeodézie a kartografie jdou ruku v ruce. Nejstarší glóbus vytvořil Martin Behaim v letech 1492-1493 na žádost městské rady Norimberka. Historické glóby ale můžete obdivovat i u nás – nejkrásnější kousky si prohlédnete ve starobylých knihovnách na zámcích a v klášterech. Unikátní sbírku geografických a astronomických glóbů můžete vidět například v Praze, v barokní knihovně Klementina, která byla poprvé otevřena roku 1722. Jde převážně o díla klementinských jezuitů. Je zde například obří originální glóbus sluneční soustavy a glóbus z tvrzené sádry, na jehož tvorbě se podíleli jezuité po návratu z misií. Zaznamenali na ně například Kalifornii jako ostrov. Naopak zcela ještě chybí Austrálie. Protestantské části světa, kam se jezuité nedostali, popsali známým latinským výrazem "Hic sunt leones" (zde jsou lvi).

Arcibiskupský zámekJeště starší a vzácnější jsou glóby, které si prohlédnete při návštěvě Arcibiskupského zámkuKroměříži. Tamní knihovnu založil a vzdělané veřejnosti zpřístupnil v roce 1694 biskup Karel z Lichtensteinu Castelkorna. Dva vystavené glóby, hvězdný a zemský, s průměry 107 cm vyrobil roku 1695 Vincenzo Mario Coronelli ze dřeva, papíru, kůže a kovu, další dva možná biskupovi daroval francouzský král Ludvík XIV. Anebo je získal jinde? Kdoví?

Vzácný měděný glóbus, na kterém je hvězdná obloha zobrazena pomocí heraldických znaků, si prohlédnete na zámku v Boskovicích, na celém světě se takové vyskytují údajně jen tři. Zajímavý je rovněž francouzský astrologický glóbus na zámku Radim, na němž jsou k souhvězdí domalovaná znamení zvěrokruhu. Sbírka glóbů s exempláři od počátku 17. do 19. století patří také k ozdobám Strahovské knihovny.
 

Výlety za poledníky, póly a geodetickými raritami

Když se řekne Poledník, kdekomu se vybaví šumavská hora s rozhlednou. Ta ale nemá s poledníky nic společného, původní jméno Polední hora vzniklo prý v Prášilech podle toho, že když slunce přecházelo nad jejím vrcholkem, bylo pravé poledne.

Mnohem víc poledníků objevíte, když budete pátrat po místech s vyznačenými nejkratšími spojnicemi severního a jižního pólu, pomyslně vedoucími po povrchu Země. Podobnou roli jako nultý poledník (tedy ten, od kterého se počítá zeměpisná délka), procházející Královskou observatoří v Greenwichi v Anglii, má pro Česko pražský poledník (14°25'17" východní délky), vyznačený v dlažbě Staroměstského náměstí.

nejjižnější bodAle poledníky objevíte i jinde, například na nároží kostela Nanebevzetí Panny MarieJindřichově Hradci je vyznačený patnáctý poledník, na Masarykově náměstí ve Vyškově mosazná lišta upozorňuje na sedmnáctý poledník a týž poledník připomíná pomník před nádražím v Bučovicích. V Panské zahradě ve Vsetíně vyznačili místo, kudy prochází osmnáctý poledník, v parku ve Stříbře plastika vyznačuje třináctý poledník a na okraji Prachatic u Lázní sv. Markéty na úpatí Libína se nachází průsečík 14. poledníku a 49. rovnoběžky.

Víte, kde hledat póly Prahy, tedy nejvzdálenější body hlavního města? Označení těchto kót provedl Magistrátní Institut plánování a rozvoje (IPR Praha). Vydejte se za nimi na sever, jih, východ a západ na území hlavního města. Navštívit rozhodně musíte také nejzazší body České republiky: severní u Lobendavy, jižní u Vyššího Brodu, západní u Aše a východní u Bukovce.


Anomálie geologického světa v Česku

soosZápad Čech je na mimořádné geo jevy bohatý – nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Na Chebsku bývají čas od času i nejsilnější zemětřesení v naší zemi. I když je v České republice seismická aktivita obecně nízká, občas se najdou výjimky. V prosinci 1985 zasáhlo Chebsko dosud nejsilnější otřes, který dosáhl hodnoty 4,6 (z 10) na Richterově škále. Nejvíce postiženy byly obce Skalná, Nový Kostel a Plesná, kde bylo poškozeno kolem 15 procent domů – praskala omítka a hroutily se komíny. Otřesy ale byly cítit prakticky na celém území Čech. K zemětřesením zde dochází v takzvaných rojích, tedy shlukům drobnějších otřesů, během nichž se napětí v zemské kůře postupně uvolňuje.

Znáte magnetický kopec? Jedná se o místo, které skrytou silou přitahuje předměty. Voda zde zdánlivě teče do kopce, automobily vyjíždějí v místech, která vypadají jako stoupání na neutrál a cyklisté se nahoru dostanou bez šlapání. Jedním z těchto míst je magnetický kopec Kačerov u Zdobnice v Orlických horách. Další takové místo najdete u Moravské Třebové, na kopci Hřebeč.

vrch borečVíte, co to jsou ventaroly? Pokud ne, praktickou ukázku uvidíte v zimě na kopci Boreč v Českém středohoří. Z jeho vrcholu totiž stoupá i v krutých mrazech teplá pára. Teplotní rozdíl mezi unikajícím vzduchem a okolím bývá až 16 stupňů, takže se v okolí puklin s unikajícím vzduchem neudrží sníh. Teplé mikroklima vyhovuje teplomilným rostlinám které nesnášejí teploty pod nulou.

A na závěr pro vás máme jednu poruchu a jednu vrásu: Nejvýznamnějším zlomem Libereckého kraje je tzv. lužická porucha – hluboký zlom, který začíná již u německých Dráždan a končí u Jičína. Pararulová vrása je vzácný geologický útvar, který je vidět na skalním ostrohu, na němž se vypíná budova fary v Moravských Budějovicích. Útvar se řadí mezi geologické rarity, v celé České republice není podobná k vidění.


Víte, že...? aneb středy České republiky

  • střed črAsi nejznámějším geometrickým středem ČR je ten v Číhošti. Bod – těžiště plochy vymezené státními hranicemi vypočítal geodet Ing. Ladislav Fofonka.
  • Další významný střed ČR leží o kus dále, v Golčově Jeníkově. Jde o průsečík diagonál nejmenšího pravidelného čtyřúhelníku, který bychom opsali kolem hranic ČR. Místo označuje hraniční mezník na severním okraji náměstí.
  • Geometrický střed Čech najdete na kopci Ďábel nad Petrovem u Davle.
  • Roku 1813 prohlásil Napoleon Bonaparte za zeměpisný střed Evropy horu Dyleň.
  • Památník od Jaroslava Poula z roku 2010 na náměstí v Kouřimi má upozornit na to, že se v poli asi 1,5 km od města nachází astronomický střed Evropy tzn. průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Památník 17. poledníku v Bučovicích Příroda

Památník 17. poledníku v Bučovicích

Neobvyklý památník stojí v Bučovicích. Je věnován sedmnáctému poledníku východní délky, na němž město leží.

Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Kopec Ďábel nad Petrovem u Davle – geometrický střed Čech Příroda

Kopec Ďábel nad Petrovem u Davle – geometrický střed Čech

Silnice číslo 104 z městyse Davle po mostě přes Vltavu vás přivede po čtyřech kilometrech do malé vesničky jménem Petrov. Právě nedaleko ní, na kopci Ďábel, se nachází geometrický střed Čech.

Památník astronomického středu Evropy v Kouřimi Památky

Památník astronomického středu Evropy v Kouřimi

Památník od Jaroslava Poula z roku 2010 na náměstí v Kouřimi má upozornit na to, že se v poli asi 1,5 km od města nachází astronomický střed Evropy tzn. průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku.

Nord Kap – nejsevernější bod České republiky v Lobendavě Příroda

Nord Kap – nejsevernější bod České republiky v Lobendavě

Osada Severní je nejseverněji nacházející se osada na území Česka. Patří pod Lobendavu ve Šluknovském výběžku. To je místo, kde se Česká republika nejvíce přibližuje moři.

Plastika 13. poledníku ve Stříbře Památky

Plastika 13. poledníku ve Stříbře

Tento 13. poledník prochází středem města. Jeho plastiku naleznete v městském parku, kde se můžete procházet a příjemně relaxovat.

Pararulová vrása – vzácný geologický útvar v Moravských Budějovicích Příroda

Pararulová vrása – vzácný geologický útvar v Moravských Budějovicích

Pararulová vrása je vzácný geologický útvar, který je vidět na skalním ostrohu, na němž se vypíná budova fary.

Póly metropole – nejvzdálenější body hlavního města Zážitky

Póly metropole – nejvzdálenější body hlavního města

Víte, kde hledat póly Prahy, tedy nejvzdálenější body hlavního města? Označení těchto kót provedl Magistrátní Institut plánování a rozvoje (IPR Praha). Vydejte se za nimi na sever, jih, východ a západ.

Lužická porucha – hluboký geologický zlom Příroda

Lužická porucha – hluboký geologický zlom

Nejvýznamnějším zlomem Libereckého kraje je tzv. lužická porucha – hluboký zlom, který začíná již u německých Dráždan a končí u Jičína.

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej Památky

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej

Pokud by existovala soutěž o nejslavnější jindřichohradeckou čáru, dozajista by vyhrála ta, kterou návštěvníci najdou na nároží proboštského kostela nanebevzetí Panny Marie v samotném centru města.

Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy Památky

Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy

V atraktivním prostředí empírového zámku v Boskovicích je možné kromě tradičních prohlídek historické instalace uspořádat svatební obřady i různé akce.

Středy České republiky – geografické a historické souvislosti Česka Letní sporty

Středy České republiky – geografické a historické souvislosti Česka

Víte, kde se nachází střed České republiky? Těchto středů u nás existuje několik a jejich poloha se liší podle definice určení. Takže si můžete vybrat, ke kterému z nich se rozhodnete vydat. A udělat by to měl každý, koho zajímají geografické a historické souvislosti naší země!

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Nejzápadnější bod České republiky Příroda

Nejzápadnější bod České republiky

Nejzápadnější bod České republiky leží v Přírodním parku Smrčiny, na dně Újezdského potoka, který zde tvoří státní hranici. Bod leží mezi dvěma hraničními mezníky z roku 1844.

Dýmající vrch Boreč – místo, které nikdy nezamrzá Příroda

Dýmající vrch Boreč – místo, které nikdy nezamrzá

Z vrcholu kopce Boreč stoupá i v krutých mrazech teplá pára. Teplotní rozdíl mezi unikajícím vzduchem a okolím bývá až 16 stupňů, takže se v okolí puklin s unikajícím vzduchem neudrží sníh. Teplé mikroklima vyhovuje teplomilným rostlinám které nesnášejí teploty pod nulou.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli Památky

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní Příroda

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů Památky

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Nejvýchodnější bod České republiky – Přírodní rezervace u Bukovce

Nejvýchodnější bod České republiky – Přírodní rezervace u Bukovce

Nejvýchodnější bod ČR se nachází na území obce Bukovec v okrese Frýdek-Místek, na česko-polské hranici ve Slezských Beskydech. Je ukrytý v hustém smrkovém lese na břehu potoka Olecky. Samotné místo je označeno velkým kamenem s pamětní deskou a přesnými souřadnicemi, hraničním mezníkem, informační tabulí a přístřeškem k odpočinku.

Nejjižnější bod České republiky – Přírodní park Vyšebrodsko

Nejjižnější bod České republiky – Přírodní park Vyšebrodsko

Nejjižnější bod České republiky leží v katastru obce Vyšší Brod na česko-rakouské státní hranici. Z české strany vede k místu žlutá turistická značka. Místo je označeno vysokým žulovým kamenem s pamětní deskou, informační tabulí, hraničním kamenem, schránkou s razítkem.

Pražský poledník Památky

Pražský poledník

K určování poledne sloužil v Praze od roku 1652 tzv. pražský poledník, vyznačený v pravé poledne stínem Mariánského sloupu na dlažbě Staroměstského náměstí.

Další aktuality

50 tipů na návštěvu okrasných zahrad

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí a nahlížet nejenom do parků či zámeckých zahrad, ale i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst? Znáte svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend), který vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu? Cílem bylo poskytnout veřejnosti příležitost alespoň jednou v roce navštívit jinak uzavřené zahrady a dvorky Londýna. Nápad se shledal s nadšením, a tak se po několika ročnících uspořádaných v Británii svátek pomalu začal šířit i do dalších měst a postupně po celé Evropě. Na výlety plné vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 8:00
Příroda

20 tipů, kam za vůní a zdravím do bylinkových zahrad

Naše tělo funguje jako celek, a příčin, proč nejsme občas v pohodě, je celá řada, navíc většina z nich není ani tak fyziologických jako psychických. Velkým strašákem dneška je stres, který se podílí na spoustě dysfunkcí v celém organismu. Zbavit se jeho negativního působení vůbec není snadné. Udělejte si čas na sebe a vydejte se na výlet do bylinkových zahrad. Vyberte si z tipů Kudy z nudy některou přírodní bylinkovou zahradu. Zahrady, kde se žije a hospodaří v souladu s přírodou, plné rostlin, bylinek a rovnováhy.
18. květen 2025 17:21
Příroda

Víkend otevřených zahrad nabídne letos stovky zajímavých míst v Česku

Řada zahrad bývá veřejnosti nepřístupná. Navštívit je můžete během akce Víkend otevřených zahrad, kdy budou po celé České republice najednou otevřeny ty nejkrásnější zahrady a najdete mezi nimi právě i ty, do nichž se běžně nepodíváte. Kdy? V sobotu 7. a neděli 8. června 2025. Během této akce pořádá řada parků a zahrad bohatý doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, aktivity pro děti, koncerty a další akce. Letos se veřejnosti otevře téměř 300 zahrad.
18. květen 2025 15:33
Příroda

Autem na rozhlednu: tipy na místa z celého Česka, kam dojedete až těsně pod vyhlídkovou věž

Nechce se vám šlapat kilometry pěšky a přeci máte chuť vyrazit se svým autem či na motorce za krásnými rozhledy? Kudy z nudy má pro vás řešení – udělejte si výlet na místa, odkud je to na rozhlednu nebo vyhlídku doslova pár kroků. V dnešních tipech pro mototuristy vám nabídneme místa, kde najdete parkoviště těsně u rozhledny. Ocení je nejen majitelé automobilů a příznivci jízdy na dvou kolech, kteří nechtějí své miláčky nechat dlouho bez dozoru, ale třeba i méně pohybliví turisté, kteří hledají zajímavý cíl pro své cesty.
17. květen 2025 15:00
Příroda

15 tipů na jarní procházku arboretem

Jaro je konečně tady a s ním i záplava květů. Udělejte si procházku do některého z arboret či botanické zahrady a pokochejte se pohledem na kvetoucí keře, stromy i květiny. Uvidíte kvést magnólie, šeříky, azalky, dříny i nádherné rododendrony. Z cibulovin potěší pivoňky, kosatce, narcisy, macešky, pozdní tulipány, gladioly nebo hořce.
12. květen 2025 18:00
Příroda

7 věcí, které nevíte o… rekordech českých jezer

Není jezero jako jezero: své by o tom mohlo vyprávět třeba Máchovo jezero, které je ve skutečnosti rybník, anebo nejrůznější přehrady. Nenabídneme vám kompletní výčet, ale podíváme se na ta nejzajímavější jezera, často spojená se zvláštními příběhy.
12. květen 2025 9:31
Příroda

100 tipů za tajemstvím pod zemským povrchem – jeskyně, doly, podzemní chodby i jezera

V podzemí se ukrývá mnoho tajemných prostor – v jeskyních a starých štolách narazíte na podzemní jezírka, romanticky působí podzemní říčky a nedaleko Rudice objevíte dokonce i vodopád! Lákavá jsou tato místa i tím, že je lze většinou navštívit jak v hlavní, tak i mimo turistickou sezónu. Navíc se zde schováte za letních veder i v případě deštivého počasí!
12. květen 2025 9:21
Příroda

Vydejte se do národních geoparků za poznáním: do stvěta trilobitů, pravěkých moří a unikátních hornin

Fascinující geologické útvary, zajímavé naučné stezky, stopy dávných horníků a příběhy Země, to jsou národní geoparky. V Česku jich je jich už 11! Víte, že prvním českým členem Sítě evropských geoparků (EGN) se stal geopark Český ráj? Vydejte se za objevováním pravěkých moří, starých lomů a dalších přírodních zajímavostí, které souvisejí s geologií a paleontologií.
11. květen 2025 10:56
Příroda