Nenápadný pomník ve tvaru prohnutého kříže na zemi, je umístěn několik metrů od kašny před budovou Národního muzea na Václavském náměstí v Praze, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil. Pomník je dočasně demontován.
Památník se skládá ze
dvou kamenných kruhových mohyl, které
vystupují z plochy chodníku. Do mohyl autoři zapustili kovový kříž, jehož spodní část tvoří lidské nohy. Z horní části symbolu utrpení vystupují
do strany plameny ohně.
Autory pomníku jsou výtvarnice
Barbora Veselá a architekti Čestmír Houska a Jiří Veselý. Na rozdíl od naprosté většiny memoriálních artefaktů zdůraznili horizontálu – z dlažby chodníku vystupují dvě nízké kruhové
mohyly propojené bronzovým křížem. Poloha kříže naznačuje směr, kde zapálený Jan Palach padnul k zemi. Na levém rameni kříže jsou umístěna jména
Jana Palacha a Jana Zajíce s jejich životními
letopočty.
Začátkem května 2025 byl pomník dočasně demontován z důvodu stavebních prací na Václavském náměstí. Po dokončení nové podoby náměstí bude na místo opět navrácen.
Objevte design a historii pomníku Jana Palacha a Jana Zajíce na Václavském náměstí v Praze. Návrat pomníku plánovaný na květen 2025.
Pomník se nachází před budovou Národního muzea na Václavském náměstí v Praze.
Autory pomníku jsou výtvarnice Barbora Veselá a architekti Čestmír Houska a Jiří Veselý.
Pomník má tvar prohnutého kříže, který symbolizuje utrpení a obsahuje elementy plamenů.
Pomník byl demontován kvůli stavebním pracím na Václavském náměstí.
Pomník bude na místo navrácen po dokončení nové podoby Václavského náměstí, začátkem května 2025.
Na rozdíl od většiny memoriálních artefaktů zdůrazňuje pomník horizontální linie. Má dvě nízké kruhové mohyly propojené bronzovým křížem.
Pomník byl vytvořen na počest Jana Palacha, který se v tomto místě polil benzínem a zapálil 16. ledna 1969 jako protest.
Na pomníku jsou jména Jana Palacha a Jana Zajíce s jejich letopočty.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.