ÚvodAktuality10 zastavení s Janem Palachem – připomeňte si výročí jeho oběti
Kultura

10 zastavení s Janem Palachem – připomeňte si výročí jeho oběti

Poslechněte si audio verzi článku
Každý rok v lednu si připomínáme výročí upálení Jana Palacha. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze chtěl dát roku 1969 najevo svůj nesouhlas s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy a apatií ve společnosti. Dne 16. ledna se u Národního muzea na Václavském náměstí v Praze polil hořlavinou a zapálil. Popáleninám poté podlehl 19. ledna. Výročí Palachova činu si můžete připomenout vzpomínkovým výletem do míst, kde Jan Palach žil či si prohlédnout několik zajímavých památníků a seznámit se s příběhy, které je provázejí.

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce před historickou budovou Národního muzea

Každoročně si 16. ledna si připomínáme památku Jana Palacha. V Praze na Václavském náměstí v dlažbě před historickou budovou Národního muzea jej připomíná neobvyklý památník Jana Palacha a Jana Zajíce: z chodníku vystupují dvě nízké kruhové mohyly propojené bronzovým křížem.

Pomník, jehož autory jsou výtvarnice Barbora Veselá a architekti Čestmír Houska a Jiří Veselý, symbolizuje lidskou postavu jako pochodeň, kříž ale zároveň ukazuje směr, kde zapálený Jan Palach padnul k zemi. Palach a Zajíc se počátkem roku 1969 upálili na protest proti vzrůstající lhostejnosti lidí po srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.
 

Tajný Palachův pylon před novou budovou Národního muzea

Pylon PalachDalší památník Jana Palacha stojí jen o pár desítek metrů dál před budovou bývalého Federálního shromáždění, dnešní novou budovou Národního muzea, a provází ho téměř neuvěřitelný příběh. Přestože byl dvakrát tak vysoký jako obří a dnes již dávno zbořený Stalinův pomník na Letné a komunisté ho měli přímo před očima, málokdo věděl, že černý, téměř 30 metrů vysoký kovový pylon navrhl jeho autor, architekt Karel Prager, jako památník Jana Palacha.

Pragerův záměr odhalilo teprve nedávné zkoumání architektova archivu; podle původních plánů dokonce měla vrcholek sloupu zdobit plastika Miloslava Chlupáče nazvaná Plamen. Totalitní režim možná o nápadu věděl, ale pro pylon našel jiné využití: visel na něm státní znak a dvě věty, citované z ústavy. Dnes jde bezpochyby o největší Palachův památník na světě.
 

Památník Jana Palacha ve Všetatech v jeho rodném domku

Pietní místo s neuvěřitelně silným geniem loci bylo otevřeno při padesátém výročí smrti Jana Palacha. Národní muzeum zde novou expozici připravovalo několik let. Památník Jana Palacha ve Všetatech se nakonec slavnostně otevřel v říjnu 2019. Nenápadný vesnický domek, kde Jan Palach strávil své dětství a mládí, proměnili Miroslav Cikán a Pavla Melková z MCA atelieru v nadčasový prostor. Palachovo sebeupálení se tu objevuje jako klín, který rozdělil společnost a hluboce zasáhl do osudů celé rodiny – ostatně osobní tragédie rodiny Palachových žije ve Všetatech dodnes.

Součástí Památníku je také historická expozice, kde si na interaktivních obrazovkách prohlédnete dobové obrazové a zvukové záznamy a dokument, který speciálně pro expozici natočila režisérka Olga Sommerová. Až bude opět otevřeno, prohlédnete si zde autentické předměty jako státní vlajku, kterou bylo jeho tělo přikryto po smrti, anebo Janovu posmrtnou masku od sochaře Olbrama Zoubka.
 

Pietní místa ve školách, kde Palach studoval

Náměstí PalachaJana Palacha připomínají pamětní desky na obou vysokých školách, kde studoval, tedy jak na Vysoké škole ekonomické, tak na Karlově univerzitě.

Náměstí před Filozofickou fakultou Praze se na jeho počest jmenuje Palachovo a už v lednu 1990 byla na budově školy odhalena pamětní deska od Olbrama Zoubka s reliéfem českého lva a replikou Palachovy posmrtné masky.

A ještě jednou Karlova univerzita: studenta Palacha připomíná také bronzová pamětní deska, vsazená roku 2019 do dlažby na nádvoří Karolina na Ovocném trhu: je přesně v místech, kde v roce 1969 stála rakev s jeho ostatky.
 

Zvláštní ježaté sochy na Alšově náměstí

dům syna a dům matkyDalší památník najdete jen kousek odtud na Alšově nábřeží: dílo amerického architekta a sochaře českého původu Johna Hejduka nese název Dům syna a Dům matky a tvoří ho dvě výrazné geometrické plastiky. Neobvyklé sousoší má zajímavou symbolickou linku: osy obou „domů“ se protínají právě u pamětní desky na stěně budovy Filozofické fakulty.

Dům syna, který má světlou barvu a stojí blíže k Vltavě, má znázorňovat samotného Jana Palacha. Dům matky je tmavší, jakoby zrezlý a odkazuje k Palachově zoufalé matce. Inspirací Johnovi Hejdukovi, jak je již uvedeno výše, byla báseň amerického básníka Davida Shapira s názvem Pohřeb Jana Palacha.
 

Nejodlehlejší pomník

Hluboko v beskydských lesích, vysoko nad vodní nádrží Šance a jen kousek pod vrcholem hory Smrk u Čeladné najdete u cesty několik nenápadných mohyl vyskládaných z kamenů a doplněných obrázky a texty. Vznikly spontánně, čímž připomínají nedalekou Ivančenu, i když jsou mladší: objevily se tu až v období normalizace.

Jedna z mohyl je věnovaná památce Jana Palacha a v den výročí jeho narození sem lidé chodí uctít jeho památku, další mohyla připomíná Johna Lennona.
 

Ticho za Jana Palacha – záznam koncertu z památníku ve Všetatech

výstava palach poličkaDne 16. ledna 1969 se horní části Václavském náměstíPraze zapálil Jan Palach. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel. Ten samý den Bohdan Mikolášek napsal píseň Ticho a po šesti dnech ji zazpíval v divadle Semafor.

K padesátému výročí Palachova činu 16. ledna 2019 Bohdan Mikolášek se svou ženou Janou v kostele svatého Martina ve zdi připravili přímo k této příležitosti celý hudební pořad – Ticho za Jana Palacha. Byl to velice působivý večer. Pak přišel nápad udělat koncert přímo v rodném domě Jana Palacha ve Všetatech.
 

Pocta Janu Palachovi v Mělníku

pocta janu palachoviNaproti bývalému gymnáziu v mělnických Jungmannových sadech, kde roku 1966 Jan Palach maturoval stojí neobvyklý pomník s názvem Pocta Janu Palachovi. Autorem pomníku je maďarský sochař Andás Beck (1911–1985), který žil od roku 1948 v Paříži. Sochu vytvořil již na konci šedesátých let. Jedná se o stylizovanou siluetu hořící postavy.

Socha je umístěna na podstavci, kde je nápis v češtině a francouzštině: „Život za svobodu. Une vie pour la liberté. Pocta Janu Palachovi. Hommage a Jan Palach* 11. 8. 1948 † 19. 1. 1969. Česko–francouzský projekt Projet franco–tcheque 19. 1. 2009“.
 

Palachův hrob na pražských Olšanech

hrob palacha olšanyPalachův hrob na Olšanských hřbitovech byl hojně navštěvován a stal se místem a připomínkou odporu proti okupaci. Ani takovou tichou symboliku nechtěl normalizační režim tolerovat. Záhy poté, kdy byl hrob osazen bronzovým náhrobkem s motivem ležící postavy, který vytvořil sochař Olbram Zoubek, byla Palachova matka vyrozuměna, že jej musí dát odstranit, neboť byl údajně zhotoven v rozporu s předloženou dokumentací. Když pozůstalí nereagovali, byla demontáž v létě 1970 provedena úředně. V říjnu 1973 Palachova matka po dlouhém vydírání kapitulovala a svolila k exhumaci a zpopelnění ostatků. U hrobového místa se objevil nový náhrobek se jménem Marie Jedličkové, přesto se zde lidé dál zastavovali. Na jaře 1974 uložila rodina urnu na hřbitově ve Všetatech do rodinného hrobu.

K obnovení hrobu na pražských Olšanech došlo v roce 1990. Palachovy ostatky sem byly slavnostně vráceny v říjnu 1990 za účasti prezidenta Václava Havla, který 28. října 1991 udělil Janu Palachovi in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Sametová revoluce 1989 krok za krokem

Sametová revoluce 1989 krok za krokem

Rok 1989 byl plný změn, od lednového Palachova týdne přes listopadovou sametovou revoluci až do konce prosince. Pojďte se s portálem Kudy z nudy projít krok za krokem po místech, kde tehdy zápas o svobodu probíhal.

Hrob Jana Palacha na Olšanech Památky

Hrob Jana Palacha na Olšanech

Náhrobek Jana Palacha na Olšanských hřbitovech tvoří bronzová deska s reliéfem lidské postavy. Autorem náhrobku je sochař Olbram Zoubek. Prvotní náhrobek byl vytvořen 1. července 1970, zásahem StB v listopadu 1970 došlo k jeho odstranění a zničení. Opět byl na Olšany umístěn až v roce 1990.

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea Památky

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

Nenápadný pomník ve tvaru prohnutého kříže na zemi, je umístěn několik metrů od kašny před budovou Národního muzea na Václavském náměstí v Praze, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil. Pomník je dočasně demontován.

Nová budova Národního muzea Kultura

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Národní památník na Vítkově Kultura

Národní památník na Vítkově

Národní památník na Vítkově s hrobem Neznámého vojína nad strmými svahy vrchu Žižkova je národní kulturní památkou a moderní dominantou města.

Významné dny naší historie: co se stalo v lednu?

Významné dny naší historie: co se stalo v lednu?

Založení Břevnovského kláštera, začátek stavby první dálnice, upálení Jana Palacha, první koncert České filharmonie i první vysílání Večerníčku: to je pouhý výběr ze zajímavých výročí, která nás čekají v lednu. Pojďte si je připomenout s Kudy z nudy!

Lennonova zeď, sametová revoluce, láska a mír: ikonická místa tichých protestů proti režimu

Lennonova zeď, sametová revoluce, láska a mír: ikonická místa tichých protestů proti režimu

Zdi nemusí jen oddělovat, mohou nás i spojovat: třeba tak jako Lennonova zeď na pražské Kampě. Ikonické místo protestů proti komunistickému režimu žije dál i po sametové revoluci. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat nejenom k Lennonově zdi ukryté ve spletitých uličkách Malé Strany, ale také na další protestní místa.

Věda a historie není nuda: monstrózní stavby socialismu

Věda a historie není nuda: monstrózní stavby socialismu

Od vítězného února 1948 do sametového listopadu 1989 vznikla řada budov, které dodnes budí vášně. Pro někoho jde o unikátní klenoty stylu brutalismu, které vypovídají o tehdejší době, jiní by je okamžitě strhli a místo nich postavili cokoliv jiného. Které stavby to schytávají ze všech stran a kde heslo „poručíme větru, dešti“ selhalo na celé čáře? Vydejte se s Kudy z nudy na prohlídku fascinujících staveb z druhé poloviny 20. století.

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově Památky

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově na Opavsku je od roku 2019 prohlášen kulturní památkou. Náhrobek je symbolem boje za svobodu a pochází z dílny sochaře Olbrama Zoubka.

Pocta Janu Palachovi v Mělníku Památky

Pocta Janu Palachovi v Mělníku

Naproti bývalému gymnáziu v mělnických Jungmannových sadech, kde roku 1966 Jan Palach maturoval stojí neobvyklý pomník s názvem Pocta Janu Palachovi.

Mohyla Jana Palacha na Smrku Příroda

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Těsně pod vrcholem hory Smrk (1276 m n. m.) se nachází několik lidových mohyl – prostých pomníků z kamení s obrázky a texty. Tyto pomníky zde vznikly v období normalizace.

Vrchol Smrk – dominanta Beskyd Příroda

Vrchol Smrk – dominanta Beskyd

Smrk (1276 m) je po Lysé hoře druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd. Jeho typická dominanta je převážně z vrstevnatého godulského pískovce.

Olbram Zoubek – slavný sochař, který sňal posmrtnou masku Jana Palacha

Olbram Zoubek – slavný sochař, který sňal posmrtnou masku Jana Palacha

Bronz, cín, olovo a cement, zlatá barva a postavy inspirované antickými sochami: to jsou díla Olbrama Zoubka (21. dubna 1926, Praha – 15. června 2017, Praha), jednoho z nejvýraznějších sochařů naší doby. Přestože dílo Olbrama Zoubka je velmi různorodé a sahá od reliéfů a malých komorních plastik až k monumentálním sochám v nadživotní velikosti, většinou je poznáte na první pohled.

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze Památky

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze

Údajný „Palachův pomník“ vyvstává z chodníku před bývalým Federálním shromážděním, na dohled od místa, kde se student v roce 1969 upálil. Desítky let byl všem na očích, a přece o něm nikdo nevěděl.

Kam za dějinami slavného českého národa?

Kam za dějinami slavného českého národa?

Na podzim si připomínáme několik důležitých události a osobností, které ovlivnily naši historii. Vydejte se na místa, která mají zajímavé souvislosti se svátky sv. Václava, vznikem Československa či 17. listopadem. Kde najít střípky historie, které složí mozaiku dějin českého národa? To vám prozradí Kudy z nudy.

Naučná stezka Olšanské hřbitovy Památky

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Jan Palach – student a politický aktivista

Jan Palach – student a politický aktivista

Každý rok v lednu si připomínáme výročí smrti Jana Palacha (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha). Student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy chtěl svým činem probudit národ z letargie po okupaci v srpnu 1968 a vyburcovat lid k odporu proti nastupující normalizaci.

Cena Evropské unie za současnou architekturu: jaké stavby reprezentují Česko?

Cena Evropské unie za současnou architekturu: jaké stavby reprezentují Česko?

Nejprestižnější evropské ocenění za soudobou architekturu Mies van der Rohe Award se uděluje od roku 2001 za vynikající architektonická díla, která vznikla na území Evropy. Kromě prestiže zdůrazňuje přínos, který kvalitní architektura znamená pro udržitelný rozvoj a kvalitu života občanů. Jak si v tomto klání stojí Česká republika?

Kamenná mohyla Ivančena v Beskydech Příroda

Kamenná mohyla Ivančena v Beskydech

Symbol vlastenectví, statečnosti a přátelství. Tradiční poutní místo setkávání skautů z celé republiky.

Mohyla Johna Lennona pod vrcholem Smrk Příroda

Mohyla Johna Lennona pod vrcholem Smrk

Lidový pomník Johna Lennona byl vytvořen roku 1982 na místě tajných setkání lidí protikomunistického smýšlení, která se zde konala v 80. letech 20. století.

Památník Jana Palacha Všetaty Kultura

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha ve Všetatech připomíná zoufalý čin studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK, který se v roce 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze Památky

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Památník Jana Palacha v Karolinu Památky

Památník Jana Palacha v Karolinu

Studenta Palacha připomíná bronzová pamětní deska vsazená do dlažby na nádvoří Karolina na Ovocném trhu – najdete ji přesně v místech, kde v roce 1969 stála rakev s jeho ostatky.

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze Památky

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník světoznámého výtvarníka a architekta s českými předky Johna Quentina Hejduka na památku upálení Jana Palacha si můžete prohlédnout na Alšově nábřeží v Praze.

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Další aktuality

Počítačová hra se mění v turistický hit: Kingdom Come láká na výlety do české historie

Počítačová hra Kingdom Come: Deliverance si získala srdce hráčů po celém světě – a teď zve i na reálné výpravy po české krajině. Projekt KCDlive propojuje digitální dobrodružství s autentickými místy, zážitky i akcemi. Ať už jste oddaní fanoušci hry, milovníci historie nebo jen hledáte nevšední výlet, s Kudy z nudy si na své přijde každý. Prostě středověk, jak má být – zábavný, poctivý a také trochu špinavý.
15. květen 2025 10:42
Životní styl, Středočeský kraj

Objevte tajemství krásy rododendronů v zámeckém parku Průhonice

Pěnišníky neboli rododendrony jsou častou a oblíbenou dřevinou parků a zahrad. Nejedná se o rostlinu novou, v Průhonickém parku ji například vysazoval zakladatel parku, hrabě Arnošt Emanuel Silva Tarouca již před 120 lety. A věděl proč. Pohled na keře různých tvarů a velikostí s bohatými květy v odstínech od čistě bílé, přes různé tóny růžové, tmavě modrou, až po jasně žlutou, na jaře rozzáří i ten nejtemnější kout zahrady. Navíc, s ostatními vřesovištními rostlinami umí vytvořit nádherné a neotřelé zahradní kompozice.
13. květen 2025 12:00
Příroda, Středočeský kraj

Přijďte na Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově

Po celé dva dny, 16. až 17. května 2025, pro vás budou otevřena odborná pracoviště Astronomického ústavu na Ondřejově a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Otevírací doba je 9:00 až 18:00 hodin, na pátek i sobotu večer je navíc připraven i doprovodný program. Návštěva je vhodná pro vážné zájemce o astronomii, ale také laiky či rodiny s dětmi. Vstup, stejně jako doprovodný program, je zdarma.
12. květen 2025 14:00
Zážitky, Středočeský kraj

Jděte do Prčic! Zažijte atmosféru legendárního pochodu...

Posílá vás někdo do Prčic? Udělejte jemu i sobě radost a zažijte atmosféru našeho nejznámějšího dálkového pochodu, který se letos bude konat již po osmapadesáté! Na sobotu 17. května 2025 je pro vás připraveno 21 tras různých obtížností, ze kterých si vyberou jak pěší turisté, tak i cyklisté. Pamatováno je také na sportovce s hendikepem, kteří jsou na vozíčku. Dětská pěší trasa startuje pouze z Votic, je vedena samostatně do dětského cíle a účastníci obdrží místo botičky speciální trofej. I letos je třeba se na závod předem registrovat.
12. květen 2025 11:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Nové Strašecí zve i letos na oblíbený Den a noc s Kelty

Program nazvaný Den a Noc s Kelty připravilo na pátek 16. května 2025 Muzeum Nové Strašecí na Rakovnicku. Pro děti budou přichystány nejen praktické ukázky řemesel v dobovém keltském táboře před muzeem, ale i soutěže, kde si vyzkouší své dovednosti a znalosti. Letošní výjimečnou událostí je 2. ročník Opukového sympozia, které se koná u příležitosti výročí nálezu slavné opukové hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic.
11. květen 2025 17:10
Kultura, Středočeský kraj

Filmové léto ve středních Čechách bude ve znamení festivalů i výročí kultovních děl 

Ať už si vyberete festival pod širým nebem, večerní promítání na návsi nebo nostalgii v pohodlí domova, jedno je jisté: středočeské filmové léto bude patřit výjimečným zážitkům. Rok 2025 přináší filmovým fanouškům příležitost nejen objevovat nové žánry a autory, ale také znovu se potkat s příběhy, které se nesmazatelně zapsaly do české kulturní paměti. Na své si přijdou příznivci krátkých experimentálních snímků, temné noirové poetiky i nestárnoucích titulů jako Vesničko má středisková, Lásky jedné plavovlásky nebo legendárního seriálu Chalupáři.
11. květen 2025 9:39
Zážitky, Středočeský kraj

Audience u císaře Karla I. se odehraje opět na zámku v Brandýse nad Labem

K slavnostní audienci u císaře Karla I. nastoupí v sobotu 17. května 2025 na zámku v Brandýse nad Labem vojenské historické jednotky, přijme je sám císař. Tradiční vojensko-historická akce je věnovaná vzpomínce na posledního rakouského císaře, uherského krále a krále českého. Návštěvníky čeká v zámecké zahradě dobové tržiště a bohatý program plný vojenských ukázek a dobové módy. Z Prahy bude do Brandýsa nad Labem vypraven parní vlak!
11. květen 2025 8:54
Památky, Středočeský kraj

Zažijte vůni páry a nostalgii železniční historie: v Lužné se chystá letošní první parní víkend

Součástí tradičního setkání parních lokomotiv 17. a 18. května 2025 v Muzeu ČD v Lužné u Rakovníka jsou jízdy zvláštních vlaků. Připraveny jsou komentované prohlídky lokomotiv na točně a možnost fotografování těchto jedinečných strojů. V neděli 18. května 2025 ve spolupráci s Českými drahami vyjede muzejní vlak NTM s parní lokomotivou „Ušatá“ z Prahy atraktivní trasou tzv. Pražského Semmeringu na oblíbenou akci – setkání parních lokomotiv v Muzeu ČD v Lužné u Rakovníka.
11. květen 2025 6:00
Kultura, Středočeský kraj