ÚvodAktualityKam vyrazit na houby? Zkuste houbařské ráje Česka
Příroda

Kam vyrazit na houby? Zkuste houbařské ráje Česka

Poslechněte si audio verzi článku
Houbařská sezóna bude letos díky vydatným dešťům a teplému počasí určitě vydařená. Během pár dní či týdnů se budou milovníci hub opět vydávat do lesů, aby si odnesli plné košíky hřibů, kozáků, křemenáčů, masáků i lišek. Nejúspěšnější bývá „lov“ v listnatých lesích, remízcích, kolem cest, na stráních, na březích potoků a hrázích rybníků. Naopak v jehličnatých lesech toho nebývá úspěch vždy zaručen... Kam se za houbami vypravit vám poradí Kudy z nudy.

Houbaření na Brdech a Dobříšsku

HřibBrdy, oblíbená houbařská destinace Středočechů, Pražáků i Plzeňáků, oplývají bohatstvím hřibovitých hub. K obvyklým úlovkům zde patří hřiby hnědé, smrkové a žlutomasé, klouzci, kozáci a křemenáči. Nejčastěji houbaři míří do okolí Hostomic, do přírodního parku Hřebeny (parkoviště a zastávka autobusu Na Hradci), Skalku nad Míškem pod Brdy či z druhé strany (od Plzně) k Trokavci, Borovnu a Míšovu.
 
Také Dobříšsko je vyhlášeným houbařským rájem. Hledat houby jezdí lidé k Voznici, do okolí Kozích Hor nebo do lesů v okolí hájovny u Višňové.
 

Ráj houbařů na Vysočině

masákDalším vyhlášeným regionem pro sběr hub je Vysočina. Kromě hřibové klasiky (dubové, hnědé, smrkové a babky) zde vyrůstají také bedly a muchomůrky růžovky.

Houbaři rádi navštěvují přírodní park Melechov, okolí Dalešické přehrady nebo Balinské údolí u Velkého Meziříčí.

Nezklamou ani Žďárské vrchy, kde je tradičním centrem sběračů hub okolí rybníku Medlov, Cikháj nebo Herálec.
 

Lesy jižní Moravy a lanýže z Brna

lanýžPokud bude počasí přát houbám na jižní Moravě vyrazte na ně například do Bukovinky, Babic nad Svitavou, Sentářova či k Ostrovu u Macochy. Mezi místy, kde se daří houbám je i Ždánický les mezi Bučovicemi a Kyjovem nebo okolí obce Šumná, nedaleko Vranova nad Dyjí.

Velmi zvláštní nález učinili pracovníci Botanické zahradě brněnské Masarykovy univerzity v roce 2021. Při běžném rytí záhonů nalezli pod bukem lesním extrémně vzácného lanýže zimního! Houba ke svému růstu potřebuje výrazně vápenitou půdu a dubový les či jiné listnaté stromy – tyto podmínky v botanické zahradě na Kotlářské ulici našla. Pracovníci se však diví, jak se do Brna spóry této vzácné houby dostaly. Panuje názor, že pravděpodobně spolu s osivem z nějaké středomořské nebo francouzské botanické zahrady. Nenechavcům připomínáme, že sběr lanýžů je v ČR zákonem zakázaný.
 

Houby ze Šumavy a jižních Čech

HřibKe klasickým houbařským rájům Česka patří pohoří Šumava. Dají se tam najít hřibovité houby, ale také lišky, masáci a ryzce. V místech, kde rostou břízy nebo topoly osiky, můžete narazit na křemenáče a kozáky, a ve všech typech lesů se dají najít i jedlé druhy holubinek.

Úspěch, hlavně co se hřibů týče, budete mít v okolí Horské Kvildy a Kvildy (zejména ve vlhkých smrčinách s kobercem mechů), v lesích v okolí Špičáku u Železné Rudy nebo v lesích kolem Lipna nad Vltavou. Volarské lesy bývají plné lišek.
 
jižních Čechách si na své přijdou houbaři ve Slepičích horách, kde rostou hříbky a lišky. Skvělým tipem jsou lesy v okolí Vlkova u Drahotěšic, kde se dá najít spousta hub od hřibů po holubinky. V bukových lesích u Milevska neodejdete s prázdnou stejně tak i v přírodním parku Písecké hory. Také prozkoumejte hráze jihočeských rybníků na Třeboňsku, Vodňansku a v okolí Sudoměře.
 

Na houby do horských oblastí

kozákJizerských horách se dají najít hřiby kováři, muchomůrky růžovky (masáci), kozáci, křemenáči a holubinky. Největší šanci na úspěch je okolí vodních nádrží – vyzkoušet to můžete v okolí Bílé Desné, Souše, Josefova Dolu a Bedřichova. Sázkou na jistotu je také oblast Maliníku, kde jsou smíšené lesy a na své si zde přijdou i milovníci borůvek. V okolí Ještědu najdete kozáky, křemenáče nebo klouzky. V okolí Osečné rostou hlavně hřiby poddubáci, babky a holubinky. Dobrým tipem je také výprava na Prosečský hřeben.

Krkonoších se dají houby obvykle najít v okolí Benecka a podél lesních cest. Hřiby se také objevují v lesních školkách a velmi hustém porostu. Úspěchy mívají houbaři také z okolí Rokytnice nad Jizerou.

liškaChystáte se do Beskyd? Pak vězte, že zdejší lesy jsou bohaté na hřiby smrkové, pravé, koloděje, lišky a kozáky. Vyrazit na ně můžete například do okolí přehrady Šance. Houby určitě potkáte na cestě ze Starých Hamrů na Gruň, v okolí Bumbálky nebo v Podolánkách. Dařit se bude i v přírodním parku Palkovické Hůrky.

Jeseníkách je na houby bohaté okolí Lázní Jeseník, Rejvíz, lesy kolem lesního hřbitova Rudohoří, lokalita V Mlýnkách u Adolfovic anebo les Šumná v blízkosti Bělé pod Pradědem.
Protržená přehrada v Jizerských horách Příroda

Protržená přehrada v Jizerských horách

Přehrada na řece Bílé Desné leží u obce Desná, v nadmořské výšce 806 m n. m. Její stavba byla dokončena v roce 1915, ale hned v září následujícího roku došlo k jejímu protržení.

Rašeliniště na Rejvízu Příroda

Rašeliniště na Rejvízu

Revíz, označovaný znalci jako nejkouzelnější lokalita v Jeseníkách, je ideálním místem pro klidnou dovolenou. Horská osada je vhodná pro cykloturistiku, turistiku, běžky, procházky a houbaření.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování Památky

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras Příroda

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Víte, že u nás máme hrad, který stojí na nepřístupném ostrově uprostřed jezera? Pokud jste trochu dobrodružné povahy, podnikněte výlet na Vysočinu k přehradě Dalešice. Budete-li mít štěstí, podaří se vám na tento hrad dostat suchou nohou...

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno Památky

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno

Jednotlivé části zahrady reprezentují různé zeměpisné oblasti výběrem charakteristických rostlin. Systém rostlin, kde jsou druhy uspořádané podle čeledí.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka Příroda

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Chráněná krajinná oblast Beskydy Příroda

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Přírodní park Písecké hory Příroda

Přírodní park Písecké hory

Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20 km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení "hory" nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata.

Naučné stezky Balinského a Nesměřského údolí pro pěší i na kole Příroda

Naučné stezky Balinského a Nesměřského údolí pro pěší i na kole

Více než čtyřicetikilometrová cyklotrasa přes Balinské a Nesměřské údolí láká všechny milovníky přírody. Projedete se krajem polních cest po lukách i kolem říčky.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Na výlet do Slepičích hor Příroda

Na výlet do Slepičích hor

Slepičí hory je lidový název Soběnovské vrchoviny, kopcovité krajiny s nejstaršími osadami jižních Čech a pozůstatky keltské kultury jihozápadně od Trhových Svinů, která byla roku 1995 vyhlášena za přírodní park.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory Příroda

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Když odbočíte ze silnice spojující Jablonec nad Nisou s Harrachovem do jednoho z řady údolí, ocitnete se v malebném horském městečku s impozantním pozadím Lysé hory a Kotle. Coby vstupní brána do Krkonoš i Jizerských hor Rokytnice nad Jizerou nabízí bohaté možnosti pro celoroční rekreaci.

Lesní hřbitov Rudohoří Památky

Lesní hřbitov Rudohoří

Za 2. světové války byl zde v Rudohoří (Vietseifen) zřízen zajatecký tábor, ve kterém bylo umístěno až 100 ruských zajatců, pracujících v lese. Z tábora zbyly pouze základy jednotlivých domů. V roce 1960 zde byl zřízen symbolický hřbitov.

Hřibová rezervace ve Stachách Příroda

Hřibová rezervace ve Stachách

Hřibová rezervace Stachy je obcí chráněná lokalita hřibovitých hub, která se rozkládá na travnatém náměstí ve Stachách, u kostela Navštívení Panny Marie.

Naučná stezka Gruň – Bílý Kříž Příroda

Naučná stezka Gruň – Bílý Kříž

Naučná stezka Gruň – Bílý Kříž vede po jednom z nejkrásnějších obydlených hřebenů Beskyd – Gruni. Jedná se o stezku s historicko přírodovědným zaměřením, která začíná ve Starých Hamrech u pomníku Maryčky Magdonové a vede k poslednímu zastavení na Bílý Kříž.

Zkušební lanýžárna Český lanýž Příroda

Zkušební lanýžárna Český lanýž

Kilo lanýže černého burgundského stojí minimálně 15 tisíc korun, kilo bílého piemontského dokonce ještě mnohem víc. S pěstováním tohoto zlata začal Richard Beneš. Zkušební lanýžárnu má jeho společnost Český lanýž poblíž Prahy.

Rybník Medlov na Vysočině Příroda

Rybník Medlov na Vysočině

Rybník Medlov se nachází asi 1 kilometr východně od obce Tři Studně. Jedná se o jeden z největších a nejvýše položených rybníků na Vysočině. Nabízí příjemné koupání s travnatou pláží či písčitým a písčitým dnem.

Horské sedlo Bumbálka v Beskydech Příroda

Horské sedlo Bumbálka v Beskydech

Horské sedlo a osada Bumbálka (850 m) leží v hlavním hřebeni Turzovské vrchoviny na hranici mezi ČR a Slovenskem. V blízkosti se nachází hraniční přechod se Slovenskem. Místo je významným turistickým a lyžařským centrem.

Přehrada Černá Nisa Bedřichov – nejvýše položená přehrada v Čechách Příroda

Přehrada Černá Nisa Bedřichov – nejvýše položená přehrada v Čechách

Vodní nádrž na Černé Nise 3 km severně od Bedřichova splynula za sto let své existence s okolní horskou přírodou. Čisté, patnáct metrů hluboké vody jsou v létě vyhledávány jako přírodní koupaliště, mimo jiné i naturisty.

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy Příroda

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy

Severně od Mníšku pod Brdy na návrší Skalka se nachází poutní místo s kostelíkem sv. Maří Magdaleny. K vrchu Skalka vede z městečka Mníšek pod Brdy naučná stezka s obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou

Chystáte se do přírody? Svou trasu lesem, loukami a skalními městy si během pěkných dní najdou jak nároční turisté, tak pohodáři nebo rodiny s dětmi. Přinášíme vám přehled základních pravidel, jak se na takových výletech chovat – nejenom v přírodě a k přírodě, ale také k druhým lidem a k divokým zvířatům.

Horská Kvilda

Horská Kvilda

Šumavská horská obec na Hamerském potoce s typickými dřevěnými roubenými domy, rozesetými po okolních stráních, leží jen pár kilometrů od Kvildy. Z oblíbeného výletního místa se do všech stran rozbíhají cyklotrasy a turistické stezky, které se v zimě mění v udržované lyžařské trasy.

Sedlo Maliníku v Jizerských horách Příroda

Sedlo Maliníku v Jizerských horách

Sedlo Maliník v Jizerských horách leží v nadmořské výšce 845 metrů nad mořem nedaleko Bedřichova. Pro mnoho sportovců představuje vstupní bránu na Jizerskou magistrálu. Kromě přilehlého parkoviště se zde nachází také oblíbený kiosek s občerstvením.

Jeseník

Jeseník

Město sevřené mezi horami se jmenuje Jeseník teprve od roku 1947. Předtím byl znám jako Vriwald, Frei vom Walde či Freiwaldau, česky Frývaldov. V jeho historii cinká zlato a stříbro, zaznívá křik čarodějnic týraných při inkvizičních procesech, ale je také známý léčivou sílou pramenů a vzduchu.

Volary

Volary

Podobně jako nedaleké Prachatice i šumavské horské město Volary vzniklo jako osada na Zlaté stezce, vedoucí z Čech do Bavorska. Místní kuriozitou jsou rozlehlé roubené domy alpského stylu s vyřezávanými pavláčkami a nízkými sedlovými střechami; v jednom z nich sídlí městské muzeum.

Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena vodní nádrž Lipno, proměňuje v rekreační středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark, bobovou dráhu a bikepark, v zimě pak lyžařský areál a bruslařskou dráhu. Novinkou je stezka v korunách stromů.

Tipy na místa, kde rostou houby od jara do podzimu

Tipy na místa, kde rostou houby od jara do podzimu

Kdy je nejlepší počasí pro růst hub? Říká se, že něco roste "jak houby po dešti". Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (obvykle týden až 10 dnů po nich) a následném teplém počasí. Houbařská sezóna je v Česku nejvíce intenzivní v rozmezí července až září. Díky vydatným dešťům a teplému nikoliv horkému počasí začínají z jehličí vykukovat hřiby, klouzci, křemenáči, holubinky i masáci. Skvělá houbařská sezona je v posledních letech i se smržovitými houbami, které rostou pod jasany. V sadech nebo na zahradách můžete najít už na jaře čirůvku májovku nebo závojenky podtrnky. Ale i později na podzim, v říjnu či listopadu, pokračuje sezóna růstu podzimních druhů hub. Rostou hřiby, čirůvky, penízovky a další. Pokud na víkend nemáte pevné plány, vezměte košík a zkuste štěstí v některém z voňavých lesů. Kam se na houby vypravit vám poradí portál Kudy z nudy.

Benecko

Benecko

Benecko leží v západních Krkonoších. Není tak známé jako Harrachov, Špindlerův Mlýn nebo Pec pod Sněžkou, ale na rozdíl od nich se neuvelebilo v údolí, ale na jihozápadních svazích Janského vrchu a hory Žalý. Z ní na Benecko shlíží kamenná rozhledna, kterou v roce 1892 dal postavit Jan Harrach.

Stachy

Stachy

Obec mezi Kašperskými Horami a Vimperkem znají všichni, kdo jezdívají v zimě lyžovat na Zadov, Churáňov a Nové Hutě: tudy totiž vede hlavní příjezdová cesta. Dochovala se tu řada starých roubených chalup, k prohlídce zve hasičské muzeum a v létě na náměstí u kostela rostou hřiby.

Kvilda

Kvilda

Nejvýše položené obci v Česku (1 065 m) daly jméno typické šumavské pláně, německy zvané gefilde. V jejich středu a zároveň na trase kašperskohorské větve solné Zlaté stezky kdysi vznikly dvě obce, Kvilda a Horská Kvilda. Zná je každý, kdo někdy navštívil prameny Vltavy nebo Jezerní slať.

Milevsko

Milevsko

Život Milevska, města v rovinaté krajině na rozhraní středních a jižních Čech, se od konce 12. století točil kolem premonstrátského kláštera. Architektonickým klenotem je především trojlodní klášterní bazilika, která dodnes představuje jeden z nejcennějších a největších románských kostelů v Česku.

#světovéČesko a pomíjivá krása skalních hřibů a pokliček

#světovéČesko a pomíjivá krása skalních hřibů a pokliček

Máte raději houby v lese nebo na talíři? Místo tipů kam právě teď vyrazit, kde zaručeně právě rostou anebo brzy porostou vám nabízíme výpravy za houbařskými kuriozitami: naším cílem tentokrát budou houby z kamene.

Přehrada Souš v Jizerských horách Památky

Přehrada Souš v Jizerských horách

Vodní nádrž Souš (Soušská přehrada) postavená v letech 1911–1915 na Černé Desné leží nad městem Desná v Jizerských horách. Podél přehrady vede cesta na Smědavu, která spojuje Tanvaldsko s Frýdlanstkem, otevřená je však pouze v letních měsících.

Sousoší Houby Michala Olšiaka Památky

Sousoší Houby Michala Olšiaka

Sousoší Houby se nachází u penzionu Fryšava v obci Fryšava pod Žákovou horou. Jedná se o dva exempláře cca 2,5 m vysokých suchohřibů. Betonové hříbky zde "rostou" od června roku 2013.

Cesta S. K. Neumanna – cestou Knihy lesů, vod a strání Letní sporty

Cesta S. K. Neumanna – cestou Knihy lesů, vod a strání

Cesta Stanislava Kostky Neumanna vychází z Obřan v Brně do Bukovinky pod Rakoveckým údolím. Celá trasa měří 20 km a je určena pouze pro pěší turisty.

Vodní nádrž Josefův Důl Letní sporty

Vodní nádrž Josefův Důl

Josefodolská přehrada je největší a zároveň nejmladší přehradou v Jizerských horách. Sestává se ze dvou sypaných hrází s výškou 43 m a délkou okolo 720 m. Obě hráze poskytují ideální podmínky in-line bruslařům.

Naučná stezka Staré Hamry – za krásou starých beskydských osad Příroda

Naučná stezka Staré Hamry – za krásou starých beskydských osad

Milovníci a návštěvníci Beskyd mají nyní o důvod navíc do těchto nádherných hor zavítat. V obci Staré Hamry, v místní části zvané Samčanka, na turisty čeká nová naučná stezka, která vede přes osadu Němčanka do osady Javořina. Na trase dlouhé skoro 7 kilometrů je několik odpočinkových míst.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Vrch Velká Baba – sídlo pána brdských lesů Fabiána Příroda

Vrch Velká Baba – sídlo pána brdských lesů Fabiána

Vrch Velká Baba (615 m) naleznete v severovýchodních Brdech. Lesnatý kopec v Brdské vrchovině je vysoký 614,5 m n. m. Nachází se zhruba 3 km jižně od města Hostomice pod Brdy.

Další aktuality

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda

Objevte naše slaniska – unikáty české přírody

Dnes vám představíme opravdové unikáty české přírody – u nás extrémně vzácná slaniska, tedy místa, s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Slanisko je vlastně zvláštní typ mokřadů, pro něž je typická velká salinita. U moře o žádný zázrak nejde, ale ve vnitrozemí je to už něco jiného. Zdejší slaniska vznikla díky minerálním pramenům či při nahromadění soli jako důsledku střídání vlhkého a suchého období, kdy se voda vypařuje, a do půdy jsou vtahovány minerální látky. Někdy se sůl dostává k povrchu z nasycených usazenin po pravěkých mořích… Slaniska jsou domovem vzácných druhů slanomilných rostlin, tzv. halofytů a určitých druhů obojživelníků, ptáků a hmyzu. Kam se za slanisky vypravit vám prozradí Kudy z nudy v dnešních tipech.
13. listopad 2024 10:00
Příroda

10 tipů na krásné a snadno dostupné vodopády

Rádi byste vyrazili do přírody za pěknými vodopády, ale nechce se vám zdolávat spoustu kilometrů? Pak se inspirujte našimi tipy, které vás zavedou k "padajícím vodám", které naleznete ne příliš daleko od místa, kde se dá zaparkovat a navíc se k nim dostanete pohodlnou cestou. Tak tedy vzhůru za vodopády po celý rok!
13. listopad 2024 8:58
Příroda

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Kdo chce vidět místa, jindy zatopená a ukrytá na dnech našich přehrad, musí si počíhat na správný okamžik. Ten nastává v době, kdy se opravují jindy zatopené zdi hrází a další stavby, anebo v suchých měsících. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na místa, kde se na dnech přehrad skrývají potopené vesnice, silnice, mlýny a mosty!
12. listopad 2024 8:51
Příroda

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.
12. listopad 2024 8:00
Příroda