Tento výrazný krajinotvorný prvek s charakteristickým skalním defilé vltavského svahu je významný zejména z hlediska geologického a paleontologického. Bílá skála představuje souvislý profil prvohorních ordovických hornin.
Na území se vyskytují
černé břidlice, křemence, pískovce a jílovce. Křemence se zde dokonce těžily do začátku 20. století a využívaly se při stavbách cest či silnic. Jílovce se naopak využívaly v cihlářství.
Ke zvláště
chráněným druhům, vyskytujícím se v přírodní památce, patří bělozářka liliovitá, hvězdnice zlatovlásek, jeřáb dubolistý, dále otakárek fenyklový, ještěrka obecná, slepýš křehký a rorýs obecný.
Název přírodní památky – Bílá skála – je inspirován historickým románem
Lovci mamutů od Eduarda Štorcha.
Bílá skála, prírodní památka s bohatou historií těžby a domovem chráněných druhů. Objevte geologické a biologické poklady.
Název přírodní památky Bílá skála je inspirován historickým románem Lovci mamutů od Eduarda Štorcha.
Na Bílé skále lze pozorovat černé břidlice, křemence, pískovce a jílovce, které jsou ukázkami prvohorních ordovických hornin.
Křemence z Bílé skály byly v minulosti těženy a využívány při stavbách cest a silnic.
Na území Bílé skály se vyskytují bělozářka liliovitá, hvězdnice zlatovlásek, jeřáb dubolistý, otakárek fenyklový, ještěrka obecná, slepýš křehký a rorýs obecný.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.