Důvodem ochrany je bazanitový skalní hřib. Jedná se o vypreparovanou část lávového příkrovu tvořeného dvěma výlevy bazanitové horniny. Spodní výlev je pórovitější a více zvětralý, čímž selektivně vznikla tenká „noha hřibu“, na které sedí mohutná horní část – široký „klobouk“.
Chráněná lokalita je součástí
CHKO České středohoří, situována je na odlehlém místě a je relativně složitě přístupná. Přírodní památka zahrnuje geomorfologický útvar utvořený dvěma vulkanickými proudy. Spodní hornina je pórovitější a více podléhá erozi, tvoří tak užší "nohu" hřibu. Vrchní část je tvořena odolnější horninou.
Nedaleko této skály se nachází vrch Magnetovec, který dosahuje nadmořské výšky 521 metrů. Přístup k této přírodní zajímavosti je možný po zelené turistické trase z Velkého Března nebo po neznačené cestě z Byňova.
Přírodní památka Magnetovec - Skalní hřib, zahrnuje unikátní skalní útvar v CHKO České středohoří. Bazanitový skalní hřib, přístupný turistickou trasou.
Přírodní památka obsahuje bazanitovou horninu, která je částí lávového příkrovu.
Charakteristické je jeho tvar s tenkou 'nohou' a širokým 'kloboukem', který vznikl díky erozi méně odolné spodní vrstvy.
Nachází se v CHKO České středohoří, na odlehlém a relativně složitě přístupném místě.
Přístup je možný po zelené turistické trase z Velkého Března nebo po neznačené cestě z Byňova.
Vrch Magnetovec dosahuje nadmořské výšky 521 metrů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.