V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.
Expozici si návštěvníci procházejí individuálně. Předem objednaným skupinám (zejména školám) je poskytován výklad, který kvalifikovaní průvodci přizpůsobí věku posluchačů, jejich zaměření a lze jej doplnit projekcí dokumentárního filmu Život a doba Karla Čapka.
V dubnu 2017 se v památníku otevřela nová expozice představující jedinečné, na veřejnosti dosud nevystavované předměty a archiválie spojené s životem Karla Čapka. Novou expozicí se letní vila ve Strži vrátila do podoby skutečně obývaného prostoru – místa, které spisovatel miloval, sám se pustil do jeho rekonstrukce a kde s Olgou Scheinpflugovou strávil i poslední roky svého života. K velkým lákadlům nové expozice rozhodně patří také reprodukce dosud málo známých fotografií Josefa Sudka. Ten přijel na Strž v roce 1949 jako člen Společností bratří Čapků a pořídil zde jedinečné snímky Čapkova stolu ve spisovatelově pracovně. Svým nenapodobitelným stylem vyfotografoval Sudek i nejbližší okolí domu – zahradu, rybník i Čapkovu oblíbenou vyhlídku.
Od září 2024 je v zahradě Památníku altán, ve kterém vznikaly Hovory s TGM. Od roku 2013 je zde umístněn památník Dášeňky.
Expozice F. Peroutky a O. Scheinpflugové
Nahlédnout lze také do dvou expozic, které se věnují osobnostem Ferdinanda Peroutky a Olgy Scheinpflugové – dvěma lidem, které s Karlem Čapkem spojovalo hluboké přátelské a lidské pouto. Mezi zajímavosti zde patří zrestaurovaný hedvábný kostým z 20. let Olgy Scheinpflugové nebo originální konferenční stolek spisovatele a publicisty Ferdinanda Peroutky, jehož hlas uslyšíte i z autentické nahrávky. A také vánoční blahopřání, které Olze Scheinpflugové už coby ceněné spisovatelce poslal jako osmnáctiletý mladík Václav Havel.
Naučná stezka Karla Čapka
Čapkova stezka je krátký, asi sedmikilometrový okruh místy, kudy Karel Čapek chodil při svých pobytech na Strži. Stezka vede územím, kde v minulosti působilo několik malých provozů na zpracování železa – hamrů, kde se využívalo k pohonu vodní síly. Vzrostlý les, takzvané Černé jedlí, bylo oblíbeným místem houbaření letních hostů.
Expozice Po stopách hutí a hamrů v kraji Čapkovy Strže
Od 25. září 2021 je v areálu dostupná expozice, která představí spisovatelův oblíbený kout naší země, malebnou krajinu s rybníky, lesy i pozůstatky industriální architektury. Poodhalí také zajímavou historii místa, kde dříve pracovaly hutě a tlouklo zde kovové srdce hamrů, sléváren a strojíren.
Výstava představí dobové kresby, fotografie i rekonstrukce pravděpodobné podoby budov, které na místech kdysi stávaly a dodnes tu po nich nacházíme stopy. Mapuje také vývoj místního průmyslu zpracovávání kovů, který dal krajině její nezaměnitelný ráz i dramatičnost. Výstava je instalována v prostorách prvorepublikové spisovatelovy garáže.
Slovo o Karlu Čapkovi
Karel Čapek, významný český
spisovatel, dramatik, novinář a filozof, se narodil 9. 1. 1890. Pro své filosofické názory, bytostný příklon k
demokracii, humanismu a přátelské kontakty s řadou domácích i světových kulturních a politických osobností, byl
umlčován totalitními režimy, které nejprve v letech 1939 – 1945, později po roce 1948, bránily vydávání jeho děl v jeho vlastní zemi. Dílo Karla Čapka bylo přeloženo do
mnoha jazyků a opakovaně vychází do dnešní doby
v různých státech světa. Mezi nejpozoruhodnější patří vydávání jeho děl v Japonsku.
Navštivte památník Karla Čapka ve Strži, kde se mísí literární historie s krásou přírody. Objevte expozice věnované významnému českému spisovateli.
Karel Čapek pobýval ve svém letní sídle ve Strži v letech 1935 - 1938.
Návštěvníci mohou vidět expozice zaměřené na Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou, Ferdinanda Peroutku a také historii průmyslu zpracovávání kovů.
Josef Sudek je fotograf, který přijel do Strže v roce 1949 a pořídil zde jedinečné snímky spisovatelova stolu a okolí domu.
Nová expozice představuje jedinečné, na veřejnosti dosud nevystavované předměty a archiválie spojené s životem Karla Čapka a vrátila letní vilu do podoby skutečně obývaného prostoru.
V altánu v zahradě Památníku Karla Čapka vznikaly 'Hovory s TGM'.
Můžou vidět hedvábný kostým Olgy Scheinpflugové a originální konferenční stolek Ferdinanda Peroutky, včetně jeho autentické nahrávky.
Čapkova stezka je krátký, asi sedmikilometrový okruh přes místa, kde Karel Čapek chodil během pobytů ve Strži a vede územím s historickými hamry.
Od září 2021 je v areálu dostupná expozice 'Po stopách hutí a hamrů', která poodhaluje historii místa a průmyslu zpracování kovů.
Dílo Karla Čapka bylo přeloženo do mnoha jazyků a vydáno v různých státech světa, s obzvlášť pozoruhodným úspěchem v Japonsku.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.