ÚvodAktualityVelké lásky a svatby, které psaly českou historii
Zážitky

Velké lásky a svatby, které psaly českou historii

Poslechněte si audio verzi článku
Závoje z krajky, slavnostní zvony, vzácné šaty, přísliby věčné lásky i tajemství, která se šeptají jen mezi svatebními stoly. Svatby odjakživa patřily k nejdojemnějším i nejdramatičtějším okamžikům lidského života – a české dějiny jich zažily bezpočet. Některé byly honosné podívané, jiné se odehrály v ústraní, daleko od zvědavých očí. A za každou z nich se skrývá příběh, na který se nezapomíná. Pojďte ty nejzajímavější svatby české historie prozkoumat s Kudy z nudy!
České země zažily svatby, které psaly historii, provázely velké politické hry nebo se staly symbolem doby. Králové, šlechta, umělci i obyčejní lidé se brali z lásky, z rozumu, ale někdy i proti své vůli. Vznikaly při tom nádherné svatební šaty, kolovaly drby, tajily se citlivé skutečnosti – a některé svatby dodnes vyvolávají úsměv nebo úžas.
 
Na Kudy z nudy jsme vedle nejkrásnějších svatebních míst a příběhů šťastných lásek vybrali také několik nejslavnějších či nejzajímavějších svateb s vazbou na české prostředí. Ať už se odehrály ve starobylých sálech hradů, na malých radnicích, nebo v utajení. Protože svatba, to nikdy není jen obřad – je to příběh, který se zapíše do dějin.
 

Královská svatba, po níž shořelo Znojmo

V polovině února roku 1335 se Znojmo chystalo na velkolepou událost. Na místním hradě měla proběhnout královská svatba, která měla spojit české a rakouské zájmy. Anna, nejmladší dcera krále Jana Lucemburského a královny Elišky Přemyslovny, se tu provdala za rakouského vévodu Otu IV. zvaného Veselý. Slavnosti se účastnila šlechta z českých i rakouských zemí, město zářilo slavnostní výzdobou a hradní síně duněly hudbou a hostinami.
 
Jenže místo šťastného konce přišlo neštěstí. Během svatebních oslav vypukl mohutný požár, při kterém vyhořela půlka města, hrad i část hradeb. Plameny poničily i kostel sv. Mikuláše. O tři roky později byl za přispění markraběte moravského, pozdějšího císaře Karla IV., založen nový kostel v katedrálním stylu rané gotiky – svatý Mikuláš, jak jej známe dnes. Samotné manželství Anny a Oty ale nijak šťastné ani dlouhé nebylo. Zůstalo bezdětné a oba manželé zemřeli už o tři roky později, v rozmezí pouhých šesti měsíců. Anně tehdy bylo pouhých patnáct let, Otovi pětatřicet.
 

Tajná renesanční noční svatba na Březnici

Největším pokladem zámku v Březnici není renesanční architektura, Lokšanská knihovna nebo zahrada, ale příběh tajné lásky, která tehdy otřásl celou Evropou. Právě tady se v lednu 1557 za hluboké noci odehrála svatba arcivévody Ferdinanda Tyrolského, syna krále Ferdinanda I. Habsburského, a krásné Filipiny Welserové, dcery bohatého kupce z Augšpurku. Byla to láska na první pohled, která neznala překážky, ani když milencům ve štěstí bránily rozdíly stavu a přísná dvorská pravidla.
 
Rodiče se snažili zamilované odloučit a poslali Filipinu k tetě Kateřině z Lokšan na zámek Březnici – jenže právě tam Ferdinand svou lásku znovu našel. A tak se v přítomnosti několika zasvěcených, diskrétního kněze a tetičky-spiklenkyně vzali potají. Sňatek musel zůstat tajemstvím, děti se rodily skrytě a teprve v roce 1576 papež jejich manželství oficiálně uznal. Přesto jejich život patřil k těm šťastným: Ferdinand pro Filipinu z lásky postavil letohrádek Hvězda v Praze, společně žili na Křivoklátě a později v tyrolském Innsbrucku. I když se arcivévoda po její smrti ještě jednou oženil, dnes odpočívají vedle sebe ve Stříbrné kapli v Innsbrucku – spojeni navždy, tak jako v oné osudové svatební noci na Březnici.
 

Valentýnská svatba Petra Voka z Rožmberka

Spousty zamilovaných slaví Valentýna, ale málokdo tuší, že pravou Valentýnskou svatbu měli i Rožmberkové! 14. února roku 1580 se na bechyňském zámku konala velká šlechtická svatba. Petr Vok z Rožmberka, tehdy už přes čtyřicetiletý aristokrat a známý bohém, si bral mladičkou Kateřinu z Ludanic, které bylo teprve patnáct. Na rozdíl od mnoha tehdejších sňatků nešlo jen o majetek či rodové zájmy – Petr se do Kateřiny skutečně zamiloval.
 
Petr Vok, jeden z nejbohatších mužů své doby, byl známý nejen učeností a cestami po Evropě, ale také okázalým životním stylem, bujarými hostinami a slabostí pro ženy. Jeho přátelé doufali, že se v manželství trochu usadí. A skutečně, alespoň zprvu se zdálo, že novomanželé žijí šťastně. Kateřina byla obklopena luxusem, jaký si jen mohla přát.
 
Jenže štěstí netrvalo dlouho. Manželé zůstali bezdětní, což oběma působilo velké trápení. Kateřina těžce snášela jeho dlouhé nepřítomnosti, trpěla i psychickými problémy. Zemřela v pouhých 34 letech, Petr Vok ji přežil o deset let. Zemřel v roce 1611 bezdětný – a s ním vymřel i slavný rod Rožmberků.
 

Svatba Sisi a záhada svatebních šatů

Když se 24. dubna 1854 ve vídeňském Augustiniánském kostele konala svatba císaře Františka Josefa I. a jeho půvabné sestřenice Alžběty Bavorské, známé jako Sisi, sledovala monarchie s nadšením začátek pohádky. Císař se do Alžběty zamiloval na první pohled a prohlásil, že žádná jiná pro něj neexistuje. Jenže dodnes zůstává tajemstvím, jaké šaty měla Sisi v onen slavný den na sobě.
 
Všichni věděli, že róba byla bílá, vyšívaná zlatem a stříbrem, ale žádný obraz ani fotografie svatebních šatů se nedochovaly – šaty byly totiž podle tehdejší tradice rozstříhány a darovány církvi. Až v roce 2021 přinesl nečekanou stopu obraz, který visí ve Slezském zemském muzeu v Opavě. Namaloval ho Josef Neugebauer tři roky po svatbě a zachytil na něm Sisi v nádherných bílých šatech, které se nápadně podobají dochované vlečce. Právě podle tohoto obrazu vznikla ve Vídni nová replika legendárních svatebních šatů.
 
Zatím však nikdo s jistotou neví, zda jde opravdu o šaty, v nichž Sisi řekla své slavné „ano“. A tak svatební róba jedné z nejslavnějších panovnic Evropy zůstává i po téměř 170 letech tajemstvím – s malou, ale vzácnou českou stopou v Opavě.
 

Jednoduchá svatba Karla Čapka

Jejich láska trvala patnáct let, manželství pouhé tři. Spisovatel Karel Čapek a herečka Olga Scheinpflugová spolu dlouho žili jako volní partneři, protože lékaři kvůli Čapkovu zánětlivému onemocnění páteře sňatek nedoporučovali. Nakonec ale zvítězila touha být si nablízku i před zákonem. V létě 1935 se vzali při skromném obřadu v Praze, daleko od okázalosti i pozornosti médií.
 
Ke svatbě dostali dar, jaký by jim leckdo mohl závidět: doživotní užívání půvabného empírového domu ve Staré Huti u Dobříše. Právě tam, na Strži, si vybudovali svůj druhý domov a strávili společně nejkrásnější chvíle života. Čapkova slova o tom, co přichází s láskou „…je to lnutí, přilnutí, ukrutná blízkost, která nic nechce než dávat“ tu dostávala skutečný význam. Dnes je v jejich domě Památník Karla Čapka – a pro mnohé páry i místo, kde si sami slibují lásku na celý život.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Po stopách šlechtických rodů: s Habsburky na tajnou svatbu do Březnice

Po stopách šlechtických rodů: s Habsburky na tajnou svatbu do Březnice

Zámek v Březnici skrývá víc než jen renesanční krásu. Mezi sgrafitovými psaníčky a v tichu zámecké kaple se před staletími odehrála tajná svatba, která otřásla evropskými dvory. Přijďte se projít místy, kde se Ferdinand Tyrolský a Filipina Welserová rozhodli kvůli lásce riskovat všechno.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem bylo lovecké sídlo, zmíněné v Kosmově kronice už kolem roku 1109. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejkrásnější svatební místa

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejkrásnější svatební místa

Svatba na zámku anebo svatba ve stodole? Ať už si pro svůj svatební den vyberete panství, selský statek, zámeček v lesích anebo třeba starobylý mlýn, ve výběru svatebních míst na Kudy z nudy najdete ta nejkouzelnější místa, která vůbec existují. Všude se o vás postarají s láskou tak, aby vaše svatba byla skutečně nezapomenutelná.

Petr Vok z Rožmberka – poslední z  rodu Rožmberků

Petr Vok z Rožmberka – poslední z rodu Rožmberků

Renesanční kavalír Petr Vok z Rožmberka (1. října 1539, Český Krumlov – 6. listopadu 1611, Třeboň) se narodil do rodiny vladaře rožmberského domu. Navzdory rozvětvenému příbuzenstvu se po smrti staršího bratra Viléma stal posledním rožmberským vladařem. Sám děti neměl, a když v 72 letech umíral, věděl, že s ním končí i významný jihočeský šlechtický rod.

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

Kostel sv. Mikuláše Znojmo Památky

Kostel sv. Mikuláše Znojmo

Výrazná znojemská dominanta zasvěcena patronu kupců a hojnosti, vás štědře odmění nejen svou krásou, ale i půvabným výhledem na Znojemskou přehradu.

Zámecký Resort Panství Bechyně – bohatá nabídka ubytování i odpočinku Památky

Zámecký Resort Panství Bechyně – bohatá nabídka ubytování i odpočinku

Zámecký resort Panství Bechyně v malebném jihočeském městě Bechyni a jeho okolí tvoří několik samostatných objektů. Specialitou je možnost využití sálů, zahrady a dalších prostor Zámku Bechyně, včetně budovy bývalé Jízdárny.

Renesanční zámek Březnice Památky

Renesanční zámek Březnice

Projeďte se v kočáře po parku, prohlédněte si pušky ze sbírky Hanuše z Kolovrat nebo nahlédněte do starobylé Lokšanské knihovny. Renesanční zámek svou dispozicí nezapře, že vznikl přestavbou středověké tvrze.

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře Příroda

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Valentýn 2026

Valentýn 2026

Valentýn připadá v roce 2026 na sobotu 14. února, nezapomeňte svoji drahou polovičku potěšit a překvapit. Máme pro vás tipy na romantické pobyty pro dva. wellness zážitky, originální ubytování na horách i romantika na zámku.

Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek

Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na zamilované výlety po stopách idylicky žijících párů. Čekají na vás panovníci i následníci trůnu, poslední rakouský císař i slavný spisovatel!

Znojemský hrad Kultura

Znojemský hrad

Na západním okraji městského centra ve Znojmě se nachází Hradní ulice s hradním komplexem. Hrad samotný zaujímá ostrožnu nad soutokem Dyje a Gránického potoka ve Znojmě. Součástí hradního komplexu je také známá rotunda svaté Kateřiny.

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova Kultura

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum je nejstarším veřejným muzeem v Česku. Jeho historie sahá až do roku 1814. Se svými 2 400 000 sbírkovými předměty je zároveň třetím největším muzeem v ČR. Muzeum neplní pouze funkci vědeckovýzkumnou a sbírkotvornou, ale nabízí svým návštěvníkům řadu výstav a kulturních akcí.

Alžběta Bavorská zvaná Sissi – rakouská císařovna a manželka císaře Františka Josefa I.

Alžběta Bavorská zvaná Sissi – rakouská císařovna a manželka císaře Františka Josefa I.

Alžběta Bavorská (24. prosince 1837, Mnichov – 10. září 1898, Ženeva), známá pod přezdívkou Sissi, se rakouskou císařovnou stala náhodou: císař František Josef I. se v roce 1853 měl oženit s její starší sestrou Helenou, místo toho se ale zamiloval do patnáctileté Alžběty. Její osudy, legendární krásu i rebelství znáte z knih, bulvárních časopisů, divadelních jevišť, dokumentárních filmů i romantických televizních seriálů.

František Josef I. – poslední velký císař

František Josef I. – poslední velký císař

Ačkoli pro mnohé z nás je rakouský císař a uherský král František Josef I. (18. srpna 1830, Vídeň – 21. listopadu 1916, Vídeň) symbolem starého mocnářství a zaniklé rakousko-uherské monarchie, i „stařičký mocnář“ kdysi nastoupil na trůn jako osmnáctiletý mladík. Seděl na něm neuvěřitelných 68 let, což ho mezi našimi panovníky řadí na první místo v délce vlády.

Ferdinand I. Habsburský – katolický král v nekatolické zemi

Ferdinand I. Habsburský – katolický král v nekatolické zemi

Po bitvě u Moháče, kde zemřel Ludvík Jagellonský, nastoupil na český trůn Ferdinand I. Habsburský (10. března 1503, Alcalá de Henares, Španělsko – 25. července 1564, Vídeň). Jeho manželkou byla česká a uherská princezna Anna Jagellonská (1503–1547). Měli spolu patnáct dětí včetně Ferdinandova nástupce Maxmiliána II.

Přemyslovci – první panovnická dynastie Českého království

Přemyslovci – první panovnická dynastie Českého království

První a jedinou domácí panovnickou dynastií byli Přemyslovci. Vládli nejméně 500 let, na trůnu se jich vystřídalo několik desítek a jsou s nimi spojené počátky české státnosti. V erbu měli plamennou orlici se zlatými drápy a zbrojí, po celém obvodu lemovanou plamínky. Říká se jí též Svatováclavská orlice, protože se používala již v době panování svatého Václava.

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Druhou ze čtyř panovnických dynastií, které se vystřídaly na českém trůnu, byli Lucemburkové. Svůj původ odvozovali od bájné víly Meluzíny, která měla místo nohou hadí ocas a jejím domovem byl francouzský hrad Lusignan. Ve skutečnosti ovšem původním panstvím Lucemburků bylo území dnešního Lucemburska, jednoho z nejmenších států v Evropě, a belgické provincie Luxembourg.

Rožmberkové – nejmocnější šlechtický rod jižních Čech

Rožmberkové – nejmocnější šlechtický rod jižních Čech

Žádný jiný jihočeský šlechtický rod nebyl tak starobylý, vlivný a mocný jako Rožmberkové. Během několika staletí vybudovali v jižních Čechách rozsáhlé panství a rožmberští vladaři byli považováni za první velmože hned po českých panovnících. Ačkoli vymřeli už před čtyřmi staletími, dodnes nás na cestách provází nejenom rožmberské růže a památky, ale i legendy o rožmberské bílé paní nebo o tajuplné rožmberské hrobce.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (19.7. – 20.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Josefkol 2025 – sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického, Veselokopecký jarmark 2025, Sklářské a pivní slavnosti v Harrachově 2025, Baroko na Bylinkovém panství Rochlov 2025, Festival Dolánky 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
16. červenec 2025 6:01
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (19.7. – 20.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Pekařská sobota ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm 2025, Tradiční Skalecká pouť na Mníšku pod Brdy 2025, Den s Horskou službou 2025, Slavnost chleba v Lenoře 2025, Edmundova v Českém Švýcarsku zahajuje provoz – otevření v roce 2025. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
16. červenec 2025 6:00
Zážitky

V létě do kina? Pak jedině do letního!

Je škoda trávit letní večery pod střechou, nechte se proto vylákat do letních kin. Některá mají předlouhou tradici, jiná patří mezi nováčky, ale jedno mají společné: pod hvězdami vás čeká umění, zábava i pravá filmová noční romantika. Někde se promítá denně, jinde jen jediný den v týdnu anebo jen několik večerů během léta. Na podrobné programy letních kin sice místo nemáme, ale to podstatné v následujícím přehledu rozhodně najdete!
15. červenec 2025 9:45
Zážitky

Za letním dobrodružstvím na hrady a zámky: nejlepší akce do konce léta!

Během léta a prázdnin žijí kulturní památky bohatým životem. Na hradech, zámcích a v podhradí se koná spousta zajímavých akcí, kde hrají prim urostlí rytíři, obratní šermíři, zdatní řemeslníci nebo postavy z historie i pohádek. Nalákají vás k výletu prohlídky s dobovou hudbou, zámecká divadla, ohňostroje a ohňové show nebo poutě či ochutnávky tradičních historických pokrmů? Vyberte si hrady a zámky, muzea, galerie, věže, chrámy a další místa spojená s historií a kulturou. Na ty nejzajímavější akce do konce léta vás zve Kudy z nudy!
15. červenec 2025 9:06
Zážitky

Prohlídky, zábava a dobrodružství: Kam vyrazit do konce prázdnin?

Ještě spoustu prázdninových dnů máme před sebou! Děti i dospělé čekají letní zážitky, třeba v podobě netradičních, tajemných a zábavných prohlídek, výpravy za zvířátky, do středověku nebo prázdninové hry s dobrodružnými úkoly... A Kudy z nudy vám samozřejmě prozradí, kam se na ně vydat. Vezměte rodiny nebo přátele s sebou a všichni si užijte skvělý výlet!
15. červenec 2025 8:41
Zážitky

Pohádkové říše, chaloupky, stezky a hrady: toulky se strašidly, vodníky i princeznami

Pojďte s námi do pohádky: prozkoumejte pohádkové říše, stezky, chalupy, statky a chaloupky, půdy a další místa! Poradíme vám, kde se návštěva může protáhnout na celý den a kde vám bude stačit jen krátká zastávka, kde objevíte skřítky a víly, i kde narazíte na Krakonoše. A dokonce víme i o místě, kde se ubytujete v pohádkových domečcích!
13. červenec 2025 10:19
Zážitky

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Evropská unie ovlivňuje náš každodenní život víc, než si často připouštíme. A přitom se za jejími symboly, slavnostmi i českou účastí skrývají fascinující příběhy a historické paradoxy, o kterých málokdo ví. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách českých vizionářů, křišťálových darů i významných okamžiků, které se zapsaly do evropské historie – a často právě s českou stopou.
11. červenec 2025 12:45
Zážitky

Deset šachet, dolů a muzeí, kde se svezete důlním vláčkem

Nejpopulárnější hornická muzea, staré doly a technické expozice jsou takové, kde se dá svézt důlním vláčkem. Zavedeme vás tam, kde se skutečně jezdí tmou a starými důlními chodbami i do areálů, kde se úzkorozchodná železnice proplétá mezi stroji a budovami pod širým nebem.
10. červenec 2025 14:00
Zážitky