ÚvodAktuality10 tipů na klasické, moderní i neobvyklé kašny a fontány aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na klasické, moderní i neobvyklé kašny a fontány aneb ve stínu i na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Zpívající, s vodními tryskami, barokní, moderní, zámecké nebo lázeňské: díky kašnám a fontánám se i krátká procházka po městě promění v umělecký zážitek. Které z nich jsou nejslavnější, které se řadí mezi zajímavé kuriozity a o kterých se píše ve světě?
Na výsluní mezi všemi našimi fontánami se skví legendární Křižíkova fontána na Výstavišti v Holešovicích. Praha ji obdivovala v roce 1891 při Jubilejní zemské výstavě, na stejném místě ale vznikla přesně po sto letech nová Křižíkova fontána. Vždy v letních měsících se tu konají velkolepá představení, která kombinují taneční umění s moderními technologickými efekty a světově unikátními světelnými drony. I když stará fontána samozřejmě vypadala a fungovala úplně jinak, přijďte si na pražské Výstaviště užít fascinující vodní choreografii s hudbou a světly a také zavzpomínat na muže, který tenhle zázrak techniky na sklonku 19. století vymyslel, na geniálního vynálezce Františka Křižíka!

Na výsluní se vyhřívají i další fontánové klenoty – například populární Zpívající fontána u hlavní kolonádyMariánských Lázních anebo rokoková kaskádová fontána se sochami vodních božstev, balustrádou, vázami a alegoriemi čtyř ročních období, která zdobí zámeckou zahradu v Českém Krumlově. A kam zamířit do stínu? Mezi historické skvosty se řadí možná lehce nenápadné barokní olomoucké kašny, jejichž kulisou jsou malebná zákoutí historického jádra města Olomouce. Hudbou a světelnými efekty těší návštěvníky Hodonína zpívající fontána na náměstí před radnicí; jej tvar napodobuje meandr řeky Moravy. Fontánu se světelnou vodní show si užívají také v Lovosicích na Václavském náměstí, mezi moderní vodní díla patří také fontána v Záhřebské ulici v Praze na Vinohradech s fantaskními figurami zvířat anebo fontána v Šabachově parku v Dejvicích, kterou obklopují tři bronzoví koně sochaře Michala Gabriela. Terčem obdivu i kritiky je fontána se dvěma čůrajícími pány od Davida Černého na Malé Straně.



Zajímavě řešený vodní prvek se objevil na Moravském náměstí v Brně: při rekonstrukci parku vznikla v centrální části parku vodní plocha obkroužená 120 metrů dlouhou lavičkou a s proměnlivým charakterem: z klidné vodní hladiny se může proměnit v mlžné trysky, brouzdaliště nebo klasickou fontánu, využití najde i jako zimní kluziště a odehrávají se tu i divadelní nebo hudební představení.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zpívající fontána na Masarykově náměstí v Hodoníně Zážitky

Zpívající fontána na Masarykově náměstí v Hodoníně

Město Hodonín se pyšní neobvyklou zpívající fontánou před místní radnicí. Celá fontána je řízena počítačem, což umožňuje vytvářet zajímavé střikové a vířivé kombinace včetně barevných, světelných efektů a synchronizace s reprodukovanou hudbou.

Soubor kašen v Olomouci Památky

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.

Vodní fontána v Lovosicích Památky

Vodní fontána v Lovosicích

Vodní fontána s večerním podsvícením zkrášluje Václavské náměstí v Lovosicích.

Kaskádová fontána v zámecké zahradě v Českém Krumlově Památky

Kaskádová fontána v zámecké zahradě v Českém Krumlově

Rokoková kaskádová fontána se nachází v zámecké zahradě v Českém Krumlově. Fontána se sochami vodních božstev, balustrádou, vázami a alegoriemi čtyř ročních období korunuje čelo horní zahrady.

Zpívající fontána v Mariánských lázních Památky

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána byla vybudována v letech 1982 – 1986 při rekonstrukci promenády akademickým architektem Pavlem Mikšíkem. Působivé vodní obrazce jsou tvořeny z deseti střikových systémů, jejichž kombinace řídí počítač.

Zvláštní fontána od Miroslava Beščece na Vinohradech Památky

Zvláštní fontána od Miroslava Beščece na Vinohradech

Fontány na křižovatce ulic Záhřebské a Americké na pražských Vinohradech si určitě všimnete. Na první pohled vás upoutá abstraktními zvířecími sochami, jakoby z jiného světa. Podivuhodnou atmosféru fontány umocňuje fakt, že stojí přímo uprostřed kruhového objezdu.

Křižíkova fontána v Praze Zážitky

Křižíkova fontána v Praze

Křižíkova světelná fontána navržená slavným českým elektrotechnikem Františkem Křižíkem byla poprvé spuštěna 24. května roku 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy a rekonstruována v nové podobě pro Všeobecnou československou výstavu konanou v roce 1991.

Sochy koní v Šabachově parku v Dejvicích Památky

Sochy koní v Šabachově parku v Dejvicích

Naproti budově Husova sboru v Dejvicích, stojí u fontány v Šabachově parku stádo bronzových koní. Jedná se o sochy sochaře Michala Gabriela, které sem byly osazeny v roce 2008.

Sousoší čůrajících pánů Davida Černého u Hergetovy cihelny Památky

Sousoší čůrajících pánů Davida Černého u Hergetovy cihelny

Na Kampě, ve dvoře Hergertovy cihelny je od roku 2004 umístěno dílo nazývané Čůrající postavy. Dva bronzoví muži o výšce 210 cm jsou ovládány elektronickým zařízením, které umožňuje natáčet boky a zvedat penis tak, že proud vody na hladinu jezírka ve tvaru České republiky.

Fontána ve tvaru vějíře na počest hraběnky Žofie Chotkové u Písecké brány Památky

Fontána ve tvaru vějíře na počest hraběnky Žofie Chotkové u Písecké brány

Fontána ve tvaru vějíře Žofie Chotkové, hraběnky a manželky následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, byla odhalena 17. června 2019 u Písecké brány v Praze. Autorkou díla je akademická sochařka Martina Hozová, spoluautorem Jan Paclík.

Další aktuality

Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce desetkrát jinak

Pro letošní Velikonoce, které proběhnou od 18. do 21. dubna 2025 nabízí portál Kudy z nudy nespočet zajímavých akcí. Za zážitky a dobrým jídlem se můžete vypravit třeba na hrady a zámky. Jako bonus si užijete i svátečně vyzdobené interiéry, předvádění typických velikonočních zvyků a také ochutnávky pochoutek ze šlechtických kuchyní.
2. duben 2025 18:15
Památky

Mezinárodní den památek 2025: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
1. duben 2025 13:17
Památky

Po stopách šlechtických rodů 2025: ve znamení italské šlechty

Patnáctý ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů: Rok italské šlechty představí v roce 2025 kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území od 16. do 18. století pronikaly spolu s významnými šlechtickými rody ze země pod Alpami. Tento projekt je věnovaný bohaté a rozmanité historii, kterou italští šlechtici přinášeli do českých zemí, a jejich vlivu na kulturní dědictví. Těšit se můžete na mnoho výstav, přednášek a dalších kulturních akcí, které nám přiblíží bohaté dědictví italské šlechty v českých zemích.
31. březen 2025 8:55
Památky

100 tipů na hrady a zámky, které mají od dubna dveře dokořán

Hrady, zámky a další památky nejen ve správě Národního památkového ústavu se od 1. dubna opět naplno otevírají návštěvníkům. Kudy z nudy vám přináší tipy na pár desítek z nich – schválně, najdete mezi nimi alespoň tři, na kterých jste dosud nebyli? Pokud ano, zkuste je letos navštívit. Turistická sezóna trvá na většině památek až do konce října.
31. březen 2025 8:15
Památky

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Jaké byly příběhy průmyslníků ze známých šlechtických rodů? Co založili Thurn-Taxisové a co Harrachové, ve které oblasti vynikli Larisch-Mönnichové a se kterým městem jsou spojené osudy rodu Salm-Reifferscheidtů? Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků ze šlechtických rodů vám představíme na Kudy z nudy.
30. březen 2025 15:42
Památky

Archeologie a její objevy: Lucy, Ötzi, Juka a Věstonická venuše

Archeologie je detektivka minulosti, jen místo lupy a otisků prstů vědci používají štětce, lopatky a spoustu trpělivosti. Někdy se jim podaří vykopat takovou pecku, že se o ní mluví po celém světě. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách nejslavnějších archeologických objevů – jak světových, tak těch, které můžete vidět u nás v Česku.
29. březen 2025 12:48
Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národní muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících týdnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
28. březen 2025 9:16
Památky

Prohlídky u hradních a zámeckých pánů: Soukromé hrady a zámky se již otevírají turistům

O více než 70 památkových objektů, hradů a zámků, ale i tvrzí, paláců či o vodárenskou věž, pečují v naší zemi soukromí majitelé. Jejich cílem je, aby toto kulturní dědictví bylo zachováno nejen pro současníky, ale i pro generace budoucí. A s jarem otevírají interiéry svých objektů pro zvídavé návštěvníky. Jedná se nejen o památky, které jsou známé a populární, ale také o ty, které dosud nikdo neznal. Poprvé v historii se letos chystá zpřístupnění zámku Neustupov na Benešovsku.
26. březen 2025 16:00
Památky