ÚvodAktuality10 tipů na klasické, moderní i neobvyklé kašny a fontány aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na klasické, moderní i neobvyklé kašny a fontány aneb ve stínu i na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Zpívající, s vodními tryskami, barokní, moderní, zámecké nebo lázeňské: díky kašnám a fontánám se i krátká procházka po městě promění v umělecký zážitek. Které z nich jsou nejslavnější, které se řadí mezi zajímavé kuriozity a o kterých se píše ve světě?
Na výsluní mezi všemi našimi fontánami se skví legendární Křižíkova fontána na Výstavišti v Holešovicích. Praha ji obdivovala v roce 1891 při Jubilejní zemské výstavě, na stejném místě ale vznikla přesně po sto letech nová Křižíkova fontána. Vždy v letních měsících se tu konají velkolepá představení, která kombinují taneční umění s moderními technologickými efekty a světově unikátními světelnými drony. I když stará fontána samozřejmě vypadala a fungovala úplně jinak, přijďte si na pražské Výstaviště užít fascinující vodní choreografii s hudbou a světly a také zavzpomínat na muže, který tenhle zázrak techniky na sklonku 19. století vymyslel, na geniálního vynálezce Františka Křižíka!



Na výsluní se vyhřívají i další fontánové klenoty – například populární Zpívající fontána u hlavní kolonádyMariánských Lázních anebo rokoková kaskádová fontána se sochami vodních božstev, balustrádou, vázami a alegoriemi čtyř ročních období, která zdobí zámeckou zahradu v Českém Krumlově. A kam zamířit do stínu? Mezi historické skvosty se řadí možná lehce nenápadné barokní olomoucké kašny, jejichž kulisou jsou malebná zákoutí historického jádra města Olomouce. Hudbou a světelnými efekty těší návštěvníky Hodonína zpívající fontána na náměstí před radnicí; jej tvar napodobuje meandr řeky Moravy. Fontánu se světelnou vodní show si užívají také v Lovosicích na Václavském náměstí, mezi moderní vodní díla patří také fontána v Záhřebské ulici v Praze na Vinohradech s fantaskními figurami zvířat anebo fontána v Šabachově parku v Dejvicích, kterou obklopují tři bronzoví koně sochaře Michala Gabriela. Terčem obdivu i kritiky je fontána se dvěma čůrajícími pány od Davida Černého na Malé Straně.



Zajímavě řešený vodní prvek se objevil na Moravském náměstí v Brně: při rekonstrukci parku vznikla v centrální části parku vodní plocha obkroužená 120 metrů dlouhou lavičkou a s proměnlivým charakterem: z klidné vodní hladiny se může proměnit v mlžné trysky, brouzdaliště nebo klasickou fontánu, využití najde i jako zimní kluziště a odehrávají se tu i divadelní nebo hudební představení.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zpívající fontána v Mariánských lázních Památky

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána byla vybudována v letech 1982 – 1986 při rekonstrukci promenády akademickým architektem Pavlem Mikšíkem. Působivé vodní obrazce jsou tvořeny z deseti střikových systémů, jejichž kombinace řídí počítač.

Sousoší čůrajících pánů Davida Černého u Hergetovy cihelny Památky

Sousoší čůrajících pánů Davida Černého u Hergetovy cihelny

Na Kampě, ve dvoře Hergertovy cihelny je od roku 2004 umístěno dílo nazývané Čůrající postavy. Dva bronzoví muži o výšce 210 cm jsou ovládány elektronickým zařízením, které umožňuje natáčet boky a zvedat penis tak, že proud vody na hladinu jezírka ve tvaru České republiky.

Křižíkova fontána v Praze Zážitky

Křižíkova fontána v Praze

Křižíkova světelná fontána navržená slavným českým elektrotechnikem Františkem Křižíkem byla poprvé spuštěna 24. května roku 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy a rekonstruována v nové podobě pro Všeobecnou československou výstavu konanou v roce 1991.

Sochy koní v Šabachově parku v Dejvicích Památky

Sochy koní v Šabachově parku v Dejvicích

Naproti budově Husova sboru v Dejvicích, stojí u fontány v Šabachově parku stádo bronzových koní. Jedná se o sochy sochaře Michala Gabriela, které sem byly osazeny v roce 2008.

Kaskádová fontána v zámecké zahradě v Českém Krumlově Památky

Kaskádová fontána v zámecké zahradě v Českém Krumlově

Rokoková kaskádová fontána se nachází v zámecké zahradě v Českém Krumlově. Fontána se sochami vodních božstev, balustrádou, vázami a alegoriemi čtyř ročních období korunuje čelo horní zahrady.

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Plánici, městečko v malebném Pošumaví, znají zejména ti, kteří jezdí na dovolenou k blízkému rybníku Hnačov a milovníci technických památek. Právě tady se narodil proslulý elektrotechnik a vynálezce František Křižík (8. července 1847, Plánice – 22. ledna 1941, Stádlec u Tábora). Vynalezl obloukovou lampu se samočinnou regulací, světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a další zařízení.

Soubor kašen v Olomouci Památky

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.

Zpívající fontána na Masarykově náměstí v Hodoníně Zážitky

Zpívající fontána na Masarykově náměstí v Hodoníně

Město Hodonín se pyšní neobvyklou zpívající fontánou před místní radnicí. Celá fontána je řízena počítačem, což umožňuje vytvářet zajímavé střikové a vířivé kombinace včetně barevných, světelných efektů a synchronizace s reprodukovanou hudbou.

Vodní fontána v Lovosicích Památky

Vodní fontána v Lovosicích

Vodní fontána s večerním podsvícením zkrášluje Václavské náměstí v Lovosicích.

Zvláštní fontána od Miroslava Beščece na Vinohradech Památky

Zvláštní fontána od Miroslava Beščece na Vinohradech

Fontány na křižovatce ulic Záhřebské a Americké na pražských Vinohradech si určitě všimnete. Na první pohled vás upoutá abstraktními zvířecími sochami, jakoby z jiného světa. Podivuhodnou atmosféru fontány umocňuje fakt, že stojí přímo uprostřed kruhového objezdu.

Fontána ve tvaru vějíře na počest hraběnky Žofie Chotkové u Písecké brány Památky

Fontána ve tvaru vějíře na počest hraběnky Žofie Chotkové u Písecké brány

Fontána ve tvaru vějíře Žofie Chotkové, hraběnky a manželky následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, byla odhalena 17. června 2019 u Písecké brány v Praze. Autorkou díla je akademická sochařka Martina Hozová, spoluautorem Jan Paclík.

Další aktuality

Užijte si léto v klášterních zahradách: filmy, koncerty, festivaly a výstavy

K létu patří zahradní slavnosti – proč si tedy nevychutnat nezaměnitelnou atmosféru klášterních zahrad? Zaměření akcí je různorodé a program bohatý, navíc si užijete i skvělé jídlo, zábavu pro dospělé i děti, tvořivé dílny i netradiční prohlídky.
5. červenec 2025 12:00
Památky

Kam na výlet na nejkrásnější vodní hrady a zámky: Blatná, Švihov nebo Kratochvíle?

Kam se vydat na prázdninové výlety na hrady a zámky, když máte rádi vše, co souvisí s vodou? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde najdete nejhezčí záběry přes vodní hladinu, kde si užijete plavby na lodičkách i větších výletních lodích anebo docela obyčejné krmení labutí a kachen v rybníčcích a vodních příkopech.
5. červenec 2025 9:56
Památky

Super letní výlety a historické akce:: přehled zřícenin, kde to skutečně žije!

Vydejte se s námi na romantické zříceniny, které v letních měsících pulzují životem. Pokud máte rádi kejklíře, středověkou hudbu, šermířská klání anebo dobová řemesla, nemůžete najít lepší místa. Historii budete mít na dosah, a k tomu navíc zábavu a okouzlující výhledy do okolí.
5. červenec 2025 8:42
Památky

Tajemní ochránci našich měst: Rolandové, obři, draci a Černý Janek

Podobně jako mají Krkonoše Krakonoše, Jeseníky Praděda a Krušné hory Marzebillu, své nadpřirozené ochránce má také řada českých, moravských a slezských měst. Z koho jde největší strach, kde stojí skutečně obří obři a nad kterými městy drží svou ochrannou ruku ušlechtilý rytíř Roland?
4. červenec 2025 18:31
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
4. červenec 2025 17:58
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.
4. červenec 2025 7:50
Památky

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Věstonickou venuši zná asi každý – keramická soška nahé ženy, vyrobená 29 tisíc let před naším letopočtem, je stále ikonickým pravěkým artefaktem nalezeným na našem území. Mezi archeologické poklady České republiky však patří i další skvosty... znáte například opukovou hlavu Kelta z Mšeckých Žehrovic anebo šamanovu loutku z Brna? Na výpravu pořádně hluboko do minulosti vás zve Kudy z nudy.
4. červenec 2025 1:52
Památky

Seznamte se: velká jména českého a světového automobilismu

Vydejte se s Kudy z nudy na fascinující jízdu dějinami automobilismu a poznejte osobnosti, které stály u zrodu legendárních strojů, proslavily českou technickou zručnost a dobývaly světové tratě. Ukážeme vám konstruktéry, průkopníky i závodní esa, jejichž jména se zapsala zlatým písmem do historie motorismu. Pojďte objevit příběhy mužů i žen, kteří žili pro rychlost, inovace a vášeň k automobilům.
3. červenec 2025 8:31
Památky