ÚvodAktualityPtákem roku 2025 je konipas horský
Příroda

Ptákem roku 2025 je konipas horský

  • 13. února 2025
Česká společnost ornitologická vyhlásila Ptákem roku 2025 konipasa horského. Pomyslnou korunu mu předal rehek domácí. Udělením čestného titulu chtějí ornitologové představit veřejnosti méně známý, ale stále poměrně běžný ptačí druh a upozornit na význam přirozených vodních toků pro živočichy, lidi i krajinu. Malý pěvec žije hlavně na březích rychle tekoucích potoků nebo říček a jeho zpěv tvoří tak ostré tóny, že jsou dobře slyšet i přes hlasité zurčení vody.
konipasVýrazně zbarvený konipas horský je u nás poměrně běžným druhem, který se nevyhýbá ani blízkosti lidských sídel. Jeho život je spjatý s vodou. Nejčastěji na něj narazíme při procházce podél proudících toků, ale spatřit ho můžeme i u vodních nádrží. Lidová označení, jako třasořitka, třasprdelka, třasolka nebo cacorka, odkazují na jeho neposedné pohupování dlouhým, štíhlým ocasem. Ohrožením jsou pro něj necitlivé zásahy do vodních toků, klimatická změna i šíření nepůvodních druhů organismů.

Poznávacím znamením všech konipasů je dlouhý, úzký ocas, kterým téměř neustále kývají nahoru a dolů. Teorií proč to dělají, je více. Jedna říká, že se tak chrání proti útoku predátorů. Když konipas přistane na zemi, okamžitě zakmitá ocasem. Tento pohyb může upoutat pozornost predátora a vylákat ho z úkrytu, dokud je pták ještě ve střehu a může se vyhnout ulovení. Pokud se v okolí predátor nenachází, začne se konipas krmit a v určitých intervalech pohybuje ocasem pro případ, že by se v blízkosti přece jenom nějaký objevil. Další hypotézou je, že kýváním ocasem plaší sedící hmyz, kterým se živí.
 

Věrní konipasi vyvádějí mladé dvakrát i třikrát do roka

konipasKonipasi horští mají žlutou spodinu těla, kterou shora kryje popelavě šedý kabátek. Přilétají ze zimovišť ve Středomoří ve druhé polovině března. Svým partnerům i hnízdištím jsou věrní. Místo pro hnízdění si vyhledávají v blízkosti vody, ve výšce okolo 2 metrů nad zemí nebo nad vodní hladinou. Hnízdí v dutinách a skalních štěrbinách, ale za vděk vezmou i puklinami vodních staveb a konstrukcemi lávek či mostů. Stavbu hnízda má na starosti samice. Běžně snáší 5–6 vajec a pár může zahnízdit dvakrát, výjimečně i třikrát do roka. O úspěchu hnízdění rozhoduje především počasí, které má vliv na dostupnost a množství potravy. Tu tvoří zpravidla hmyz, nicméně konipasi nepohrdnou ani pavouky, drobnými měkkýši, korýši a v jejich jídelníčku se mohou objevit i pulci obojživelníků či rybí potěr.

konipasKonipasi jsou úzce vázaní na tekoucí vodu, ale někteří se přizpůsobili a hnízdí i na některých regulovaných tocích, pokud mají kamenité, štěrkové nebo betonové volně přístupné břehy. O jejich životní prostředí je však mohou připravit výstavby údolních nádrží, zatrubnění toků nebo klimatická změna přinášející dlouhodobá období horka s minimem srážek. Potenciálně ohrožující jsou také některé nepůvodní druhy rostlin a živočichů, zejména křídlatky japonské dokážou rychle zarůstat břehy toků, čímž znemožňují konipasům volný pohyb podél břehů, kde obvykle hledají potravu. Takovému prostředí se pak konipasi vyhýbají.
 

Pomáhejte konipasům a zapisujte svá pozorování

konipasNabídněme konipasům dostatek hnízdních příležitostí. Ocení zejména různé typy polobudek, které můžeme po dohodě s vlastníkem objektu umístit třeba pod lávky a mosty nebo na jiná místa v blízkosti vody chráněná před predátory. Při úpravách vodních toků a stavbě poldrů mysleme také na přírodu a nechávejme v nich přirozená koryta potoků a řek.

Ačkoli je konipas tažný druh a drtivá většina jich tráví zimu v teplém Středomoří, každý rok v Česku malá část populace zimuje. Česká společnost ornitologická proto vyzývá veřejnost, aby v zimním období věnovala konipasům horským pozornost a zapisovala jejich pozorování do faunistické databáze Avif.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově Památky

Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově

V Přerově můžete nově navštívit Ornitologickou stanici Muzea Komenského, jediného specializovaného muzejního pracoviště v Česku. Součástí je nová stálá expozice s názvem Ptáci České republiky. Vystaveno je zde 593 jedinců od 365 ptačích druhů, u 248 druhů jsou vystavena i vejce.

Ptačí park Josefovské louky a rezervace divokých koní Příroda

Ptačí park Josefovské louky a rezervace divokých koní

Na loukách mezi Metují a Starou Metují se rozkládá významná ornitologická oblast zvaná ptačí park. O udržování rozlehlých luk se starají divocí koně.

Centrum Ochrany fauny ČR Hrachov u Sedlčan Příroda

Centrum Ochrany fauny ČR Hrachov u Sedlčan

Centrum Ochrany fauny ČR v Hrachově u Sedlčan si vás zve na návštěvu. V rámci exkurze v záchranné stanici navštívíte expozici volně žijících živočichů či sladkovodních ryb, aktuální výstavu nebo aktivity pro děti.

Záchranná Stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou Příroda

Záchranná Stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou

V severní části malebné Vysočiny ve vesnici Pavlov mezi Ledčí a Světlou nad Sázavou najdete rozlehlý areál jediné záchranné stanice pro živočichy na Vysočině. Potěší vás na 70 stálých zvířecích obyvatel.  Záchranná stanice je ideálním výletním cílem nejen pro rodiny s dětmi.

ParaZoo – expozice Záchranné stanice pro živočichy Vlašimi Příroda

ParaZoo – expozice Záchranné stanice pro živočichy Vlašimi

Přijďte si prohlédnout zvířata České republiky, dovědět se více o příčinách jejich zraňování v důsledku lidské činnosti a především se naučit, jak je můžete chránit.

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře Příroda

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

V těsném sousedství pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou můžete zavítat do Zoologické zahrady Hluboká, dříve známé jako Zoo Ohrada. Stát se zde můžete také adoptivními rodiči některého ze zvířat.

Exkurze do záchranné stanice pro zraněné živočichy ve Voticích Zážitky

Exkurze do záchranné stanice pro zraněné živočichy ve Voticích

Nahlédněte do činnosti organizace zaměřené na ochranu volně žijících živočichů a jejich biotopů a ekologickou výchovu veřejnosti. Posláním stanice je péče o zraněné volně žijící živočichy, jejich léčení a opětovný návrat do volné přírody.

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice Příroda

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice

V zámeckém parku v Buchlovicích vlevo od brány najdete zámecké zahradnictví – pokud jím projdete, objevíte záchrannou stanici, která pečuje o zraněné volně žijící živočichy a opuštěná mláďata.

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří Příroda

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří

Návštěvnické středisko Dům přírody Poodří je součástí Záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě. Naleznete zde mnoho prvků, které vás zavedou do malebné krajiny Poodří a expozice s živými zvířaty potěší nejenom malé návštěvníky.

Ekocentrum Vydra v Třeboni – záchranná stanice pro volně žijící živočichy Příroda

Ekocentrum Vydra v Třeboni – záchranná stanice pro volně žijící živočichy

V expozici záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni jsou umisťována jen ta zachráněná zvířata, která se již z důvodu nějakého trvalého hendikepu nemohou navrátit zpátky do přírody.

Ptačí stezka na Lipně Příroda

Ptačí stezka na Lipně

Ptačí stezka je novinkou od léta 2018 na Lipně, přímo u Stezky korunami stromů.

Stezka ptačích budek Bohuslava Nauše v Prachaticích Příroda

Stezka ptačích budek Bohuslava Nauše v Prachaticích

V místě bývalých brodivých lázních v Prachaticích vyrostla Naučná stezka ptačích budek, která přibližuje všem návštěvníkům, proč a jakým způsobem je vhodné aktivně podporovat hnízdění ptactva v současné krajině.

Záchranná stanice živočichů Makov Příroda

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov byla založena v roce 1993 Českým svazem ochránců přírody.Je umístěna v areálu hájenky Makov.

Stezka ptačích budek v Petříkově u Nových Hradů Příroda

Stezka ptačích budek v Petříkově u Nových Hradů

Naučná stezka vedoucí kolem soustavy rybníků severozápadně od Nových Hradů seznamuje s různými druhy ptactva a ptačích budek. Cestu lemuje několik tabulí naučné stezky a samozřejmě i samotné ptačí budky.

Aplikace Ptactvo Vrbenských rybníků Příroda

Aplikace Ptactvo Vrbenských rybníků

AR Ptactvo Vrbenských rybníků je zábavná výuková aplikace pro rozšířenou realitu. Vydejte se po stopách vzácných ptáků, pozorně poslouchejte jejich jedinečné zvuky a veselý křik, sbírejte trofeje a na informační kartě si zjistěte fakta o jejich stravě, hnízdění a unikátních vlastnostech.

Hravá naučná stezka o kosu horském v Krkonoších Příroda

Hravá naučná stezka o kosu horském v Krkonoších

Na Černohorském rašeliništi nad Janskými Lázněmi naleznete hravou naučnou stezku zaměřenou na vzácného pěvce, kosa horského, kterému místní horalové přezdívají „Turek“. Stezka je určena nejmenším dětem, měří pouhých 200 m.

Záchranná stanice pro handicapované živočichy Vrchlabí Příroda

Záchranná stanice pro handicapované živočichy Vrchlabí

Od června 1997 je ve Vrchlabí otevřen útulek pro poraněná či jinak handicapovaná divoká zvířata. Jeho provozovatelem je Správa KRNAP ve Vrchlabí. Úkolem tohoto zařízení je poskytnout poraněným jedincům komplexní ošetření. Uzdravená zvířata jsou vypouštěna zpět do volné přírody.

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích na Brněnsku Příroda

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích na Brněnsku

Cílem a posláním záchranné stanice v Jinačovicích je provozovat kvalitní zařízení, které pomůže co největšímu počtu živočichů a zvýší zájem veřejnosti o vliv lidí na volně žijící živočichy a o tyto živočichy samotné.

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase Příroda

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

U Kozmic na Hlučínsku, v povodí řeky Opavy, mezi městy Opavou a Ostravou, najdete oblast, kde má voda hlavní slovo. Zdejší nivní louky jsou domovem hmyzu, žab a především ptactva. Hluboko v území byla umístěna sedmimetrová pozorovatelna s přístupovým chodníkem a sedmi informačními tabulemi.

Další aktuality

Ledoví muži a uplakaná Žofie: květen má své démony

Znáte zmrzlé muže? Pokud máte zahradu, tak zcela jistě. Pankrác, Servác a Bonifác jsou tři zmrzlí muži, kteří každý květen s ledovým klidem pohřbívají naděje zahrádkářů, sadařů, vinařů i ovocnářů. A než se vzpamatujete, dorazí uplakaná Žofie. Kdo jsou tihle ledoví frajeři, odkud se vzali a co dělat, aby nám po nich nezůstaly jen oči pro pláč? Vypravte se s Kudy z nudy po stopách tří nejproklínanějších svatých!
8. květen 2025 14:24
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejkrásnější květinové ráje Česka, kde všechno kvete od jara do zimy

Čtrnáct krajů, stovky kilometrů a tisíce květů. Česká krajina rozkvétá v celé své kráse – od prvních sněženek přes opulentní rododendrony a letní horské louky až po podzimní vřesoviště. Připravte se na cestu, která probudí všechny smysly: uvidíte zahrady, kde historie tančí s přírodou, ucítíte vůni růží, šeříků i divokých luk, a objevíte místa, kde se čas zpomalí. Vydejte se s Kudy z nudy za květinami, které tvoří krajinu tak krásnou, že se vám nebude chtít vracet domů.
8. květen 2025 10:08
Příroda

Znáte strom, který si zaslouží pozornost a péči? Přihlaste jej do ankety Strom roku 2025!

Již po čtyřiadvacáté se bude rozhodovat o tom, které stromy budou bojovat o titul Strom roku 2025. Už jen do 18. května mohou lidé přihlásit svůj oblíbený strom do prestižní ankety Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství. Pokud znáte strom, který si zaslouží pozornost, či potřebuje péči, podělte se o jeho příběh a nominujte ho do letošního ročníku ankety. Sběr nominací začal 1. 4. a bude pokračovat do 18. 5. 2025. Vyhlášení nominované dvanáctky proběhne během měsíce června. Podat návrh může kdokoliv – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Finalisté pak budou soutěžit o titul Strom roku 2025 v online hlasování od 21. července do 5. října 2025. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola.
8. květen 2025 8:53
Příroda

Tipy na místa, kde objevíte poslední kousky naší divoké přírody

Kam se v Česku vydat do odlehlé divočiny? Tuto otázku si budou klást zejména ti, kteří hledají při pobytu v přírodě klid, ticho a nechtějí se „mačkat“ v davu turistů na exponovaných místech v národních parcích. Kudy z nudy vám poradí, kde budete mít lesy, louky a řeky téměř sami pro sebe. Ovšem v odlehlých krajinách nečekejte občerstvovací stanice ani jiné vymoženosti civilizace. Tyto tipy ocení především ti, kdo si libují v „zapadlých koutech“ naší vlasti, které ještě čekají na své objevení.
7. květen 2025 17:28
Příroda

Jediná v Česku: do unikátní databáze vysazených stromů může přispět každý

Iniciativa Sázíme budoucnost rozvíjí už od roku 2019 unikátní databázi stromů vysazených do české krajiny a měst. Za posledních šest let přibylo v České republice téměř 4,8 milionu stromů. Za loňský rok jich do databáze iniciativy lidé zaregistrovali 437 tisíc. Díky zapojení více než 130 tisíc dobrovolníků se podařilo ozelenit 10 618 lokalit. Nový strom může na web sazimebudoucnost.cz registrovat každý. Přispěje tak k rozšíření cenné databáze a aktivně podpoří udržitelnou budoucnost.
5. květen 2025 13:10
Příroda

Jarní bylinky, mocná síla přírody a procházky v zahradách – bylinkových, klášterních i kuchyňských

Místa plná vůní, inspirace, barev a rostlin – takové jsou bylinkové, klášterní, kuchyňské a jiné tematické zahrady, kde se hospodaří v souladu s přírodou. Těmi nejhezčími vás provedeme společně s portálem Kudy z nudy.
3. květen 2025 11:40
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety za zvířaty našich lesů

Vzácní tetřívci z Krkonoš, srnky z pražského zookoutku, jezevci z Ondřejníku, včely z Monínce, veverky z lesoparku Barbořina, vlci ze Srní, divočáci z brněnské obory Holedná a společně s nimi lasičky, kuny, ježci, zajíci, sovy a další lesní zvířata: to jsou tentokrát naši průvodci na výletech do přírody po všech krajích České republiky. Vypravte se s námi hluboko do lesů a odhalte tajemství jejich obyvatel!
3. květen 2025 8:10
Příroda

100 tipů na procházky po naučných stezkách v lese, na loukách i okolo rybníků

Rádi vyrážíte na procházky a zároveň se dozvídáte nové a zajímavé informace? Kudy z nudy vám nabízí několik desítek tipů na zajímavé naučné stezky, kde můžete rozšířit své znalosti nejen o krásné české přírodě.
3. květen 2025 7:37
Příroda