ÚvodAktualityPtákem roku 2025 je konipas horský
Příroda

Ptákem roku 2025 je konipas horský

  • 13. února 2025
Česká společnost ornitologická vyhlásila Ptákem roku 2025 konipasa horského. Pomyslnou korunu mu předal rehek domácí. Udělením čestného titulu chtějí ornitologové představit veřejnosti méně známý, ale stále poměrně běžný ptačí druh a upozornit na význam přirozených vodních toků pro živočichy, lidi i krajinu. Malý pěvec žije hlavně na březích rychle tekoucích potoků nebo říček a jeho zpěv tvoří tak ostré tóny, že jsou dobře slyšet i přes hlasité zurčení vody.
konipasVýrazně zbarvený konipas horský je u nás poměrně běžným druhem, který se nevyhýbá ani blízkosti lidských sídel. Jeho život je spjatý s vodou. Nejčastěji na něj narazíme při procházce podél proudících toků, ale spatřit ho můžeme i u vodních nádrží. Lidová označení, jako třasořitka, třasprdelka, třasolka nebo cacorka, odkazují na jeho neposedné pohupování dlouhým, štíhlým ocasem. Ohrožením jsou pro něj necitlivé zásahy do vodních toků, klimatická změna i šíření nepůvodních druhů organismů.

Poznávacím znamením všech konipasů je dlouhý, úzký ocas, kterým téměř neustále kývají nahoru a dolů. Teorií proč to dělají, je více. Jedna říká, že se tak chrání proti útoku predátorů. Když konipas přistane na zemi, okamžitě zakmitá ocasem. Tento pohyb může upoutat pozornost predátora a vylákat ho z úkrytu, dokud je pták ještě ve střehu a může se vyhnout ulovení. Pokud se v okolí predátor nenachází, začne se konipas krmit a v určitých intervalech pohybuje ocasem pro případ, že by se v blízkosti přece jenom nějaký objevil. Další hypotézou je, že kýváním ocasem plaší sedící hmyz, kterým se živí.
 

Věrní konipasi vyvádějí mladé dvakrát i třikrát do roka

konipasKonipasi horští mají žlutou spodinu těla, kterou shora kryje popelavě šedý kabátek. Přilétají ze zimovišť ve Středomoří ve druhé polovině března. Svým partnerům i hnízdištím jsou věrní. Místo pro hnízdění si vyhledávají v blízkosti vody, ve výšce okolo 2 metrů nad zemí nebo nad vodní hladinou. Hnízdí v dutinách a skalních štěrbinách, ale za vděk vezmou i puklinami vodních staveb a konstrukcemi lávek či mostů. Stavbu hnízda má na starosti samice. Běžně snáší 5–6 vajec a pár může zahnízdit dvakrát, výjimečně i třikrát do roka. O úspěchu hnízdění rozhoduje především počasí, které má vliv na dostupnost a množství potravy. Tu tvoří zpravidla hmyz, nicméně konipasi nepohrdnou ani pavouky, drobnými měkkýši, korýši a v jejich jídelníčku se mohou objevit i pulci obojživelníků či rybí potěr.

konipasKonipasi jsou úzce vázaní na tekoucí vodu, ale někteří se přizpůsobili a hnízdí i na některých regulovaných tocích, pokud mají kamenité, štěrkové nebo betonové volně přístupné břehy. O jejich životní prostředí je však mohou připravit výstavby údolních nádrží, zatrubnění toků nebo klimatická změna přinášející dlouhodobá období horka s minimem srážek. Potenciálně ohrožující jsou také některé nepůvodní druhy rostlin a živočichů, zejména křídlatky japonské dokážou rychle zarůstat břehy toků, čímž znemožňují konipasům volný pohyb podél břehů, kde obvykle hledají potravu. Takovému prostředí se pak konipasi vyhýbají.
 

Pomáhejte konipasům a zapisujte svá pozorování

konipasNabídněme konipasům dostatek hnízdních příležitostí. Ocení zejména různé typy polobudek, které můžeme po dohodě s vlastníkem objektu umístit třeba pod lávky a mosty nebo na jiná místa v blízkosti vody chráněná před predátory. Při úpravách vodních toků a stavbě poldrů mysleme také na přírodu a nechávejme v nich přirozená koryta potoků a řek.

Ačkoli je konipas tažný druh a drtivá většina jich tráví zimu v teplém Středomoří, každý rok v Česku malá část populace zimuje. Česká společnost ornitologická proto vyzývá veřejnost, aby v zimním období věnovala konipasům horským pozornost a zapisovala jejich pozorování do faunistické databáze Avif.
Den ptactva v Zelčíně

29. 3.
Den ptactva v Zelčíně

Přijďte k nám oslavit den ptactva společně se zvířátky a užít si den plný zábavy mezi zvířátky.

Za ptačím zpěvem v Dendrologické zahradě v Průhonicích 2025

5. 4.
Za ptačím zpěvem v Dendrologické zahradě v Průhonicích 2025

Duben je měsíc, kdy se k nám vrací mnoho ptáků ze svých vzdálených zimovišť. Pojďte přivítat 5. dubna 2025 jaro v Dendrologické zahradě v Průhonicích a podívat se, kteří zpěváci už se vrátili ze své dlouhé cesty.

Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově Památky

Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově

V Přerově můžete nově navštívit Ornitologickou stanici Muzea Komenského, jediného specializovaného muzejního pracoviště v Česku. Součástí je nová stálá expozice s názvem Ptáci České republiky. Vystaveno je zde 593 jedinců od 365 ptačích druhů, u 248 druhů jsou vystavena i vejce.

Ptačí park Josefovské louky a rezervace divokých koní Příroda

Ptačí park Josefovské louky a rezervace divokých koní

Na loukách mezi Metují a Starou Metují se rozkládá významná ornitologická oblast zvaná ptačí park. O udržování rozlehlých luk se starají divocí koně.

Centrum Ochrany fauny ČR Hrachov u Sedlčan Příroda

Centrum Ochrany fauny ČR Hrachov u Sedlčan

Centrum Ochrany fauny ČR v Hrachově u Sedlčan si vás zve na návštěvu. V rámci exkurze v záchranné stanici navštívíte expozici volně žijících živočichů či sladkovodních ryb, aktuální výstavu nebo aktivity pro děti.

Záchranná Stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou Příroda

Záchranná Stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou

V severní části malebné Vysočiny ve vesnici Pavlov mezi Ledčí a Světlou nad Sázavou najdete rozlehlý areál jediné záchranné stanice pro živočichy na Vysočině. Potěší vás na 70 stálých zvířecích obyvatel.  Záchranná stanice je ideálním výletním cílem nejen pro rodiny s dětmi.

ParaZoo – expozice Záchranné stanice pro živočichy Vlašimi Příroda

ParaZoo – expozice Záchranné stanice pro živočichy Vlašimi

Přijďte si prohlédnout zvířata České republiky, dovědět se více o příčinách jejich zraňování v důsledku lidské činnosti a především se naučit, jak je můžete chránit.

Zob z našich dob

9. 1.31. 3.
Zob z našich dob

Panelová výstava v Botanické zahradě Teplice se tentokrát zaměří na ptactvo – ovšem ne jen tak ledajaké...

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře Příroda

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

V těsném sousedství pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou můžete zavítat do Zoologické zahrady Hluboká, dříve známé jako Zoo Ohrada. Stát se zde můžete také adoptivními rodiči některého ze zvířat.

Exkurze do záchranné stanice pro zraněné živočichy ve Voticích Zážitky

Exkurze do záchranné stanice pro zraněné živočichy ve Voticích

Nahlédněte do činnosti organizace zaměřené na ochranu volně žijících živočichů a jejich biotopů a ekologickou výchovu veřejnosti. Posláním stanice je péče o zraněné volně žijící živočichy, jejich léčení a opětovný návrat do volné přírody.

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice Příroda

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice

V zámeckém parku v Buchlovicích vlevo od brány najdete zámecké zahradnictví – pokud jím projdete, objevíte záchrannou stanici, která pečuje o zraněné volně žijící živočichy a opuštěná mláďata.

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří Příroda

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří

Návštěvnické středisko Dům přírody Poodří je součástí Záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě. Naleznete zde mnoho prvků, které vás zavedou do malebné krajiny Poodří a expozice s živými zvířaty potěší nejenom malé návštěvníky.

Ekocentrum Vydra v Třeboni – záchranná stanice pro volně žijící živočichy Příroda

Ekocentrum Vydra v Třeboni – záchranná stanice pro volně žijící živočichy

V expozici záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni jsou umisťována jen ta zachráněná zvířata, která se již z důvodu nějakého trvalého hendikepu nemohou navrátit zpátky do přírody.

Ptačí stezka na Lipně Příroda

Ptačí stezka na Lipně

Ptačí stezka je novinkou od léta 2018 na Lipně, přímo u Stezky korunami stromů.

Stezka ptačích budek Bohuslava Nauše v Prachaticích Příroda

Stezka ptačích budek Bohuslava Nauše v Prachaticích

V místě bývalých brodivých lázních v Prachaticích vyrostla Naučná stezka ptačích budek, která přibližuje všem návštěvníkům, proč a jakým způsobem je vhodné aktivně podporovat hnízdění ptactva v současné krajině.

Záchranná stanice živočichů Makov Příroda

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov byla založena v roce 1993 Českým svazem ochránců přírody.Je umístěna v areálu hájenky Makov.

Stezka ptačích budek v Petříkově u Nových Hradů Příroda

Stezka ptačích budek v Petříkově u Nových Hradů

Naučná stezka vedoucí kolem soustavy rybníků severozápadně od Nových Hradů seznamuje s různými druhy ptactva a ptačích budek. Cestu lemuje několik tabulí naučné stezky a samozřejmě i samotné ptačí budky.

Aplikace Ptactvo Vrbenských rybníků Příroda

Aplikace Ptactvo Vrbenských rybníků

AR Ptactvo Vrbenských rybníků je zábavná výuková aplikace pro rozšířenou realitu. Vydejte se po stopách vzácných ptáků, pozorně poslouchejte jejich jedinečné zvuky a veselý křik, sbírejte trofeje a na informační kartě si zjistěte fakta o jejich stravě, hnízdění a unikátních vlastnostech.

Hravá naučná stezka o kosu horském v Krkonoších Příroda

Hravá naučná stezka o kosu horském v Krkonoších

Na Černohorském rašeliništi nad Janskými Lázněmi naleznete hravou naučnou stezku zaměřenou na vzácného pěvce, kosa horského, kterému místní horalové přezdívají „Turek“. Stezka je určena nejmenším dětem, měří pouhých 200 m.

Záchranná stanice pro handicapované živočichy Vrchlabí Příroda

Záchranná stanice pro handicapované živočichy Vrchlabí

Od června 1997 je ve Vrchlabí otevřen útulek pro poraněná či jinak handicapovaná divoká zvířata. Jeho provozovatelem je Správa KRNAP ve Vrchlabí. Úkolem tohoto zařízení je poskytnout poraněným jedincům komplexní ošetření. Uzdravená zvířata jsou vypouštěna zpět do volné přírody.

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích na Brněnsku Příroda

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích na Brněnsku

Cílem a posláním záchranné stanice v Jinačovicích je provozovat kvalitní zařízení, které pomůže co největšímu počtu živočichů a zvýší zájem veřejnosti o vliv lidí na volně žijící živočichy a o tyto živočichy samotné.

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase Příroda

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

U Kozmic na Hlučínsku, v povodí řeky Opavy, mezi městy Opavou a Ostravou, najdete oblast, kde má voda hlavní slovo. Zdejší nivní louky jsou domovem hmyzu, žab a především ptactva. Hluboko v území byla umístěna sedmimetrová pozorovatelna s přístupovým chodníkem a sedmi informačními tabulemi.

Další aktuality

Česko z ptačího pohledu: výlety na zajímavé rozhledny ještě před hlavní turistickou sezónou

Češi prostě výhledy z rozhleden milují. Od roku 1800 bylo na území České republiky postaveno více než 650 vyhlídkových staveb a pořád přibývají další. Stavitelé novodobých rozhleden se snaží zaujmout zvláštními tvary i originálními názvy rozhleden. Než se opět otevřou sezónní vyhlídky, doporučíme vám výlet k zajímavým rozhlednám, které jsou přístupné po celý rok. K nejoriginálnějším patří například spirálovitá rozhledna v Kobylí, Salaš ve tvaru dvou sedmiček, Doubravka v Praze, Růženka na Pastevním vrchu, vyhlídková věž Rudíkov anebo třeba Dalimilova rozhledna.
23. březen 2025 6:00
Příroda

Evropským stromem roku se stal polský buk Srdce Dalkowských hor. Lukavický dub je bramborý

V anketě Evropský strom roku zvítězil již počtvrté polský strom – letos se to podařilo buku s názvem Srdce Dalkowských hor. Druhé místo obsadil portugalský Fíkus zamilovaných, třetí pak skončil španělský Pino de Juan Molinero. Český zástupce, Lukavický dub z Lukavice na Chrudimsku, skončil těsně čtvrtý, s rozdílem přibližně jednoho tisíce hlasů. Ze soutěže si tak odnáší pomyslnou bramborovou medaili.
22. březen 2025 15:00
Příroda

Zažijte kouzlo Keltského telegrafu

S příchodem jara se vydávají skupinky lidí za soumraku na významné kopce v okolí, aby v obklopení noční přírody předávaly světelný signál, který se přenese po několika trasách po celé České republice. Letos tato unikátní akce proběhne v sobotu 22. března. Keltský telegraf navazuje na naše keltské předky, kteří si takto předávali zprávy například o hrozícím nebezpečí.
22. březen 2025 10:05
Příroda

Nejkrásnější stezky podél vody: přírodou i po nábřeží, pěšky, na kole i po cestách starých vorařů

Pěší turistika je stále populárnější způsob, jak poznávat přírodu, krajinu i místní kulturu. Tentokrát s Kudy z nudy zamíříme k vodě. Čím nás právě trasy a stezky po nábřežích, náplavkách a březích řek a říček přitahují? A kde najdeme ty nejkrásnější trasy podél vody?
22. březen 2025 9:48
Příroda

Připomeňte si Světový den medvědů

Světový den medvědů (World Bear Day) se slaví každý rok 23. března a připomíná ochranu všech medvědů bez ohledu na druh. Medvědi jsou globálně ohroženi úbytkem jejich životního prostředí v důsledku činnosti člověka, klimatických změn, ale také vzhledem ke své mohutnosti i přímými konflikty s lidmi. V neposlední řadě byli a někde stále ještě jsou medvědi využíváni v zábavním průmyslu a také pro asijskou medicínu (žluč či vaření polévek z medvědích tlap).
21. březen 2025 18:00
Příroda

Žebříky, schůdky, schody a lávky: cesty do nebe nebo do pekla?

I na upravených cestičkách našich národních parků, naučných stezkách a turistických trasách občas číhají místa, z nichž některým výletníkům běhá mráz po zádech. Jiní je naopak milují a vyhledávají: řeč je o vysokých žebřících, skalních schodištích a cestách jištěných řetězy.
21. březen 2025 14:00
Příroda

I lesy mají své dny – oslavte Mezinárodní den lesů pěknou procházkou

Svět slaví vždy 21. března Mezinárodní den lesů. Oslavte ho také vy pěknou procházkou. Kromě dobrého pocitu z probouzející se přírody také uděláte něco pro své zdraví – celá řada vědeckých studií ukazuje silnou vazbu mezi dostatečným přístupem do přírody a dobrými výsledky ve zdravotních testech. Místa s divokou přírodou přitom nemusíme hledat nějak zvlášť daleko. Kousek divočiny najdete všude tam, kde má příroda dlouhodobě možnost se svobodně vyvíjet, a kde je člověk jen vnímavým, tichým hostem. Přehled takových míst, kde načerpat duševní i fyzické zdraví z přírody najdete dnes v našich tipech.
21. březen 2025 13:00
Příroda

Kde v Česku kvete šafrán? Tipy, kam se na jaře vypravit za kvetoucí krásou

Skvělým tipem na jarní procházku, jsou výpravy při kterých se můžete pokochat jedinečnými pohledy na právě kvetoucí kvítka šafránu. Letošní pozdní sněhová nadílka čas jejich rozkvětu na horách pořádně přibrzdila, ale zpoždění se již podařilo dohnat a šafrány jsou na mnoha místech již v květu. Naplánujte si jarní procházku za kvetoucími šafrány! Děkujeme, že netrháte šafrány a nevstupujete přímo na louky.
21. březen 2025 7:14
Příroda