ÚvodAktualityMobilní aplikace "Živé hory" přiblíží České a Saské části Krušných hor i historické události
Zážitky

Mobilní aplikace "Živé hory" přiblíží České a Saské části Krušných hor i historické události

  • 31. března 2021
Rozšířená realita přibližuje návštěvníkům sudetskou krajinu i historii. Aplikace Živé hory vás zatím provede sedmi vycházkovými okruhy. Mobilní aplikace Živé hory je výsledkem česko-německé spolupráce. Jak název napovídá, aplikace pomocí rozšířené reality nebo 360° videosféry pomáhá uživatelům oživit dávno zaniklá místa v sudetské krajině prostřednictvím několika desítek interaktivních vizualizací. Autoři projektu aplikaci pilotně spustili pro sedm obcí v Krušnohoří a plánují rozšiřování do dalších míst v Česku. Ve vizualizacích si celkem zahrálo 120 českých herců a komparsistů a 20 německých herců a dabérů.
Krušné horyAutoři aplikace Živé hory přišli s unikátním nápadem, jak oživit minulost dávno zapomenutých míst a zvýšit tak zájem o historii a krajinu zábavnou formou. Na území sedmi obcí Krušných hor díky tomu vzniklo sedm vycházkových okruhů, které nabízí až 40 vizualizací z dějin Krušnohorska. Nejedná se přitom pouze o klasická videa, nýbrž i 360° videosféru či technologickou novinku v podání rozšířené reality, kdy můžete přes displej vašeho zařízení vidět skutečné prostředí doplněné o věrohodné 3D modely či reálné postavy.

osada KönigsmühleV reálném světě tak spatříte již neexistující historické budovy či celé areály, nebo se stanete svědky rozhovoru z minulých staletí. Touto rozšířenou realitou se lze procházet, rozhlížet se v ní obdobně jako u 360° videosféry, či se dokonce s vytvořenými objekty vyfotit. Inovace a unikátnost aplikace spočívá v propojení technologie a herectví. Jen na současné pilotní verzi sedmi okruhů se podílelo přes stovku komparsistů a herců z místních divadelních spolků. Projekt Živé hory tak pomáhá zapomenuté artefakty ve volné přírodě i na území obcí odhalit a ukázat v jejich historických souvislostech pomocí poutavých vizualizací. Tyto vizualizace spolu s prvními naučnými stezkami napříč Krušnohořím jsou podle tvůrců začátkem dlouhodobého projektu. Autoři mají v plánu jeho postupné rozšiřování na další pohraniční horské oblasti.


Instalujte si aplikaci na svůj telefon nebo si vypůjčte tablet

Živé horyVizualizace používané v Živých horách mají také velký potenciál ve vzdělávání. Na Božím Daru je v plánu¨využití vizualizace a trasy k vytvoření pracovních listů pro školy z okolí, aby mohly sloužit k výuce. V oblasti Božího Daru se autoři projektu zaměřili více na 20. století, neboť město hraničí přímo se Saskem a události minulého století jsou stále viditelné.

Aplikaci Živé hory je možné nainstalovat na mobilní telefony Android i Apple, či si v infocentrech zapojených obcí a měst zapůjčit tablet s již nainstalovaným softwarem. Vizualizace s výletními okruhy jsou na území těchto obcí: Ostrov, Jáchymov, Abertamy, Boží Dar, Loučná pod Klínovcem, Annaberg-Buchholz a Breitenbrunn. Aplikace představuje skvělého pomocníka pro covidovou turistiku. Lidé mohou vyrazit do přírody a zároveň se leccos dozvědět – výlet a přednáška v jednom. Více informací získají zájemci na webu zivehory.cz
Boží Dar

Boží Dar

Krušnohorské město, ležící téměř na česko-německých hranicích, je s nadmořskou výškou 1 028 m nejvýše položené město ve střední Evropě. Díky vynikajícím sněhovým podmínkám Boží Dar dobře znají milovníci sjezdovek a běžek, pro rodiny s dětmi tu mají Ježíškovu cestu a vánoční Ježíškovu poštu.

Jáchymov

Jáchymov

Nádherné středověké město v protáhlém údolí, zaříznutém do svahů Krušných hor – tak vypadal Jáchymov někdy v polovině 16. století. Dnes je známé díky radonovým lázním, v bývalé královské mincovně sídlí muzeum, k výletům zve naučná radonová stezka i hora Klínovec se známým lyžařským areálem.

Abertamy

Abertamy

Okolí Abertam a dvou dalších krušnohorských městeček, Perninku a Horní Blatné, se kdysi říkalo stříbrný trojúhelník. Město založili na začátku 16. století horníci, kteří hledali stříbro pro mincovnu hraběte Šlika. Dnes Abertamy patří k oblíbeným rekreačním střediskům Krušných hor.

Ostrov

Ostrov

Město na úpatí Krušných hor to má se jménem trochu složitější. Jmenuje se Ostrov, ale železniční stanice má název Ostrov nad Ohří, snad aby se odlišila od mnoha dalších stejnojmenných obcí a městských částí. Když se však vypravíte z Karlových Varů do Jáchymova, správný Ostrov nemůžete minout.

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína Památky

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Vodní nádrž vznikla na Flájském potoce v roce 1963 za účelem zásobení vodou podkrušnohorské oblasti. Přehradní hráz je betonová, pilířová (tedy uvnitř dutá), jediná svého druhu v České republice.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge Příroda

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Zaniklá osada Königsmühle v Krušných horách Památky

Zaniklá osada Königsmühle v Krušných horách

Königsmühle, Königův mlýn nebo také Králův mlýn je zaniklá osada nedaleko Háje u Loučné v Krušných horách. V osadě stávalo šest domů, dnes po domech zbyly jen ruiny obklopené krásnou přírodou horského údolí. V osadě žila padesátka lidí, kteří museli po roce 1945 odejít.

Zaniklá obec Rolava Památky

Zaniklá obec Rolava

Rolava je zaniklá obec v Krušných horách, která se nacházela přibližně 1,5 km severně od Přebuzi na Karlovarsku.

Kámen tří panství – historický hraniční kámen v Krušných horách Památky

Kámen tří panství – historický hraniční kámen v Krušných horách

Heraldickou atrakci Krušných hor – krásný kámen tří pánů se nachází mezi Fichtelbergem a Klínovcem. Vytyčoval hranici uzemí pánů z Tetova, Horního hradu a Jáchymova.

Zbytky cínových dolů v Krušných horách Památky

Zbytky cínových dolů v Krušných horách

V okolí městečka Přebuz v Krušných horách na Karlovarsku najdete v lesích ukryté pozůstatky cínových dolů a zpracovatelských závodů z druhé světové války. Jde o volně přístupné opuštěné areály.

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu Památky

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu

Procházkou po naučné stezce Baltenský příkop od Božího Daru po Horní Blatnou poznáte alespoň částečně historii téměř zapomenuté technické památky. Stezka Blatenského vodního příkopu je zaměřená na ekologii, historii, hornictví, lesnictví a původní technické využití plavebního kanálu.

Vápenka v Háji u Loučné pod Klínovcem v Krušných horách Památky

Vápenka v Háji u Loučné pod Klínovcem v Krušných horách

Těžba a zpracování vápnitého dolomitu těženého ve dvou nevelkých lomech zde probíhala za Buquoyů od první poloviny 19. stol do let 1923-24. Vápno bylo používáno ke stavebním účelům a na hnojení. Dnes je jedna pec kompletně zachovaná, druhá z poloviny.

Důl Mauritius u Hřebečné Památky

Důl Mauritius u Hřebečné

Bývalý důl Mauritius, ve kterém se těžila ruda s přestávkami po celá čtyři století od roku 1545 do roku 1944, najdete nad Hřebečnou. Jedná se o nejslavnější cínový důl Krušných hor.

Jáchymovské peklo – naučná stezka připomínající život politických vězňů Památky

Jáchymovské peklo – naučná stezka připomínající život politických vězňů

Okolím lázeňského Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech.

Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku Příroda

Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku

Grünská kyselka se nachází nedaleko Novoveské kyselky v lese kousek od silnice mezi obcemi Nová Ves a Louka. Příchozí se mohou osvěžit znamenitým minerálním pramenem, který je kryt altánem. Poblíž je vrt, ze kterého se jímá minerální voda prodávající se pod označením Magnesia.

Další aktuality

Přijďte se podívat do Kyselky na exponáty z historie značky Mattoni 1873

Přijďte nahlédnout do historie slavné značky Mattoni a jejího zakladatele Heinricha Mattoniho, která sahá až do roku 1873. Budova v obci Kyselka, v níž vzniklo první Muzeum stáčení minerálních vod, nese jméno dr. Josefa Löschnera, Mattoniho spolupracovníka při propagaci léčivých účinků minerálních vod. Löschnerův pavilon sloužil v době svého vzniku jako provozovna pro stáčení minerální vody ze stejnojmenného pramene. Mattoni Muzeum v Kyselce se po zimní pauze od dubna opět otevírá svým návštěvníkům. Originálně zpracovaná expozice mapující počátky slavné firmy Heinricha Mattoniho zahajuje sezonu s novými exponáty, včetně lanovky na minerálku.
29. březen 2025 5:34
Kultura, Karlovarský kraj

Státní hrad a zámek Bečov se po zimě otevře

Bečovský zámek zahájí oficiálně novou sezónu již v pátek 28. března 2025. Vydat se můžete nejen za relikviářem sv. Maura, ale také do zámeckých interiérů. Novinkou bude výstava Kult svatých těl. Zámek bude otevřen od 9:00 do 14:00, během víkendu pak od 9:00 do 16:00 hodin.
25. březen 2025 6:00
Památky, Karlovarský kraj

Stopy největšího Čecha aneb ať žije Cimrman!

Jára Cimrman nás inspiruje a baví už více než padesát let. Ačkoliv je Jára Cimrman kultovní vymyšlenou postavou, jeho duch i humor si už doslova žije sám svým životem. Jeho příznivci usilují i o zápis Járy Cimrmana na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Z polozapomenutého génia se stala hýčkaná celebrita, která plní výstavní sály, získává pamětní desky, sochy a nejrůznější expozice. Víte, kde všude se s vítězem celonárodní ankety Největší Čech můžete setkat a kde objevíte jeho stopy? My ano!
15. březen 2025 8:55
Životní styl, Karlovarský kraj

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
9. březen 2025 15:00
Památky, Karlovarský kraj

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
6. březen 2025 8:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Centrum Chebu v sobotu rozveselí masopustní průvod

V sobotu 1. března 2025 se již pojedenadvacáté vydá na svoji cestu městem masopustní průvod. Město Cheb, Muzeum Cheb, Západočeské divadlo, Městský dechový orchestr a Základní škola Jindřicha Jindřicha, zvou všechny, kteří se rádi baví a kteří si rádi zavzpomínají na staré tradice, do masopustního průvodu. Letošní rok chce dát opět prostor pro kreativitu – téma pro masku si každý zvolí podle svých představ, fantazii se meze nekladou.
26. únor 2025 16:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Kdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?

Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.
24. únor 2025 17:29
Kultura, Karlovarský kraj

Neobjevená místa: výlety co nejdál do všech světových stran

Vzdálenost vnímáme každý jinak: dvě stě kilometrů je pro někoho nepředstavitelná dálka, pro jiné jen maličkost. Vypravte se s portálem Kudy z nudy tam, kam je to z Prahy zmíněných 200 kilometrů anebo ještě o kousek dál. Našli jsme pro vás spousty zajímavých míst, rekordních vzdáleností i polohou.
21. únor 2025 10:00
Zimní sporty, Karlovarský kraj