ÚvodAktualityZnáte kulturní krajinu Krušnohoří? Udělejte si pěkný výlet
Příroda

Znáte kulturní krajinu Krušnohoří? Udělejte si pěkný výlet

Hornická kulturní krajina Krušnohoří letos slaví 5 let od chvíle, kdy byla zapsána, na české a německé straně hor, na Seznam světového dědictví UNESCO. Na obou stranách hranice Krušné hory pojí několikasetletá hornická historie – pohoří je protkáno stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let... ale ne všechny poklady Krušnohoří se ukrývají v podzemí. Existuje řada míst, která se váží k hornické minulosti a obdivovat je můžete z vrchu. A možná by vás na první pohled ani nenapadlo, k čemu původně sloužila. Prozkoumejte Krušnohoří s Kudy z nudy!
Naučná stezka Hřebečná v Krušných horách Příroda

Naučná stezka Hřebečná v Krušných horách

Stezka na 8 zastaveních přiblíží dějiny i přítomnost horské osady Hřebečná. Prohlédnete si také pozůstatky po těžbě cínových rud a čedičový lom. Stezka měří osm kilometrů a vede převážně po zpevněných komunikacích.

Důlní revír Bludná Příroda

Důlní revír Bludná

U zaniklé osady Bludná se nacházela ložiska cínovce a železné rudy, která se dobývala od 16. stol. až do 1. sv. války. Po více než 400 let trvající těžbě se tu dochovalo množství pozůstatků – povrchové dobývky, pinkové tahy, zabořená ústí štol, četné haldy i rýžoviště cínovce v údolí Mrtvého potoka.

Pinky a odvaly na žíle Schweizer Příroda

Pinky a odvaly na žíle Schweizer

Pásmo odvalů a pinek na žíle Schweizer nad Jáchymovem představuje mimořádnou ukázku hornické krajiny. Jde o jeden z nejrozsáhlejších souvisle zachovaných raně novověkých haldových a pinkových tahů v Evropě.

Cínové sejpy u Božího Daru Příroda

Cínové sejpy u Božího Daru

Božídarské sejpy představují území nedaleko Božího Daru s pozůstatky po rýžování cínové rudy. Oblast je pokryta rýžovnickými kopečky, které zde zbyly po rýžování cínové rudy. Jedná se o území v okolí toku říčky Černé, Božídarského potoka a dalších přítoků.

Poznejte podzemí Krušných hor a téměř neznámé skvosty UNESCO

Poznejte podzemí Krušných hor a téměř neznámé skvosty UNESCO

Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Víte, že krušnohorský hornický region slaví již pět let od zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO? Hornické památky Erzgebirge v saském a českém Krušnohoří byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO 6. července 2019. Kam se vydat za zážitky na výlet, a která místa si prohlédnout na vlastní oči?

Vlčí jámy u Horní Blatné – nepřístupné Příroda

Vlčí jámy u Horní Blatné – nepřístupné

I v tom nejparnějším létě zde na vás z pozůstatků po dolování rud dýchne zima. Klima je zde takové, že led a sníh tu neroztává po celý rok. Pro sesuv půdy jsou Vlčí jámy od roku 2019 nepřístupné.

Propadlina dolu Červená jáma v Krušných horách Příroda

Propadlina dolu Červená jáma v Krušných horách

Vůbec ta největší propadlina po důlní činnosti u nás se nalézá v blízkosti zaniklé báňské osady Bludná, která byla v 16. až 18. století významným centrem dolování cínových a železných rud v Krušných horách. Poblíž propadliny se dnes nachází krásné přírodní občerstvení U Červené jámy.

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu Památky

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu

Procházkou po naučné stezce Baltenský příkop od Božího Daru po Horní Blatnou poznáte alespoň částečně historii téměř zapomenuté technické památky. Stezka Blatenského vodního příkopu je zaměřená na ekologii, historii, hornictví, lesnictví a původní technické využití plavebního kanálu.

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy Příroda

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy

Naučná stezka seznamuje s okolím starého hornického města Horní Blatná v Krušných horách. Provede vás územím jam a propadlin, s podzemím protkaným sítí šachet a štol. Navštívíte umělé vodní dílo Blatenský příkop a vrchol Blatenského vrchu s rozhlednou.

Přírodní rezervace Ryžovna u Hřebečné Příroda

Přírodní rezervace Ryžovna u Hřebečné

Výrazný horský hřeben Ryžovna je z větší části tvořen horninami vulkanického původu, složením blízkými čediči, které zde byly těženy několika stěnovými lomy. V hlavním lomu jsou odkryty typické "čedičové sloupce", které vznikly při tuhnutí lávového proudu, mocného 10 až 25 metrů.

Další aktuality

Netopýří noc láká do dolu Jeroným

O sobotní noci 7. září 2024 budou mít milovníci přírody možnost přihlížet odchytu netopýrů v dole Jeroným na Sokolovsku. Odchyt a pozorování, proběhne v rámci celorepublikové akce Netopýří noc, pod správou Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Tradiční putovní akce přiblíží život záhadami a mnoha mýty opředených nočních lovců.
7. září 2024 10:00
Příroda, Karlovarský kraj

Užijte si podzimní hrad Bečov: procházkou v zahradě, prohlídkami hradu či pozorováním kovářských mistrů

Podzimní čas si v Bečově nad Teplou užijete nejen zajímavými prohlídkami zámku, ale také třeba procházkou zdejší botanickou zahradou a o víkendu 7. a 8. září se můžete podívat pod ruce šikovným mistrům kovářského řemesla na Mezinárodním kovářském sympoziu, které se koná v areálu penzionu Hradní Bašta.
5. září 2024 8:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Karlovy Vary rozzáří festival světla

Karlovy Vary se druhý zářijový víkend opět rozzáří, jelikož je čeká devátý ročník festivalu světla s názvem VARY°září. Jedinečná koncepce festivalu kombinující nejzajímavější současné technologie s neopakovatelnou architekturou lázeňského města bude k vidění 6. a 7. září 2024 od 21:00 hodin do půlnoci. Leitmotiv letošního ročníku zní "Esence Karlových Varů".
3. září 2024 16:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Užijte si bezstarostnou dovolenou a výhodný pobyt s Karlovy Vary Region Card

Karlovy Vary, největší české lázeňské město s více než 650 lety lázeňské tradice můžete poznat komfortně a do nejmenších podrobností – stačí si pořídit turistickou kartu Karlovy Vary Region Card. Kde ji seženete, kolik stojí a co všechno nabízí? To vám prozradí portál Kudy z nudy.
31. srpen 2024 6:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Zpívající fontána v Mariánských Lázních o víkendu ukončí sezónu

Letošní rozloučení se Zpívající fontánou v Mariánských Lázních proběhne dříve než obvykle. Slavnostní zakončení se uskuteční v sobotu 31. srpna od 20:30 hodin, kdy zazní celý její letošní program. Od září se totiž tato oblíbená turistická atrakce podrobí rozsáhlé modernizaci, která má být dokončena do začátku příští lázeňské sezóny.
29. srpen 2024 6:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Společnost Thun 1794 zve na Porcelánové slavnosti do Karlových Varů

Na prostranství před Grandhotelem Ambassador (bývalý Národní dům) v Karlových Varech se v termínu 30. srpna až 1. září 2024 konají Porcelánové slavnosti, které pořádá porcelánka Thun 1794 a.s. ve spolupráci s Grandhotelem Ambassador. V prostorách karlovarského grandhotelu bude instalována výstava Prostřené stoly, kde si lze prohlédnout současnou porcelánovou produkci porcelánky Thun 1794 vhodně doplněnou kolekcemi nápojového skla karlovarské sklárny Moser. V prodejních stáncích bude nabízen porcelán a sklo za mimořádně zvýhodněné ceny.
27. srpen 2024 14:00
Kultura, Karlovarský kraj

Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Johann Wolfgang Goethe (28. 8. 1749 – 22. 3. 1832), německý spisovatel, básník, dramatik a tvůrce legendárního Fausta, miloval české lázně: do Karlových Varů se vracel celý život, zamiloval si i Mariánské a Františkovy Lázně. Víte, že v Karlových Varech začal i jeho vůbec nejdelší výlet v životě?
24. srpen 2024 5:42
Památky, Karlovarský kraj

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Vybrali jsme 10 míst v Karlovarském kraji, která můžete navštívit i při nepřízni počasí. Ať už hledáte něco pouze na odreagování a vyblbnutí, nebo pěkný rodinný výlet. Nejen na podzim a v zimě využijete tipy, kam s dětmi do muzea nebo za zážitky.
19. srpen 2024 10:38
Zážitky, Karlovarský kraj