ÚvodAktualityPražské vinice se otvírají: přijďte ochutnat, co se na nich urodilo
Gurmánská turistika

Pražské vinice se otvírají: přijďte ochutnat, co se na nich urodilo

  • 22. května 2024
Podobně jako muzea, kostely a zahrady otevírají své brány veřejnosti, činí tak i soukromé a městské pražské vinice. O víkendu 25. a 26. května 2024 se přijďte seznámit s jejich historií i současností a objevte kouzlo často pozapomenutých koutů Prahy.
Vinice v Praze prožívají svou renesanci. Řada z nich se během posledních let dočkala obnovy, zanedbané plochy mizí, vysazují se nové révové keře a investice míří i do nových technologií zpracování hroznů. Na prohlídku zvou vinice soukromé i městské, a tak vám možná Putování vinicemi hlavního města o víkendu 25. a 26. května 2024 nabídne kromě ochutnávek vína a nádherných výhledů také místa, kam se budete už navždy rádi vracet. Cílem je rozšířit povědomí o pražských vinicích a seznámit veřejnost s jejich historií i současností i vyzdvihnout autenticitu a výjimečnost vín z těchto lokalit.
 

Grébovka, Albertov a Vyšehrad

Mezi známější místa patří historická vinice Grébovka ve svazích Nuselského údolí, pozůstatek rozsáhlých vinic založených Karlem IV. Vedle tradičních odrůd jako Rulandské modré a Rulandské šedé, Ryzlink rýnský nebo Müller Thurgau se tu daří i novějšímu Hibernalu, Dornfelderu a Neronetu. Do vinice se dostanete z Rybalkovy ulice. Výklad průvodce na vinici a ochutnávky vín se budou konat od 10:00 do 17:00 hodin po oba dva dny.

Nedaleko leží další čtyři vinice, které se účastní akce Pražské vinice. Slavné časy středověkého vinohradnictví připomínají vinice s romantickým altánem na stráních Albertova, na okraji Nového Města. Komentované prohlídky vinice a ochutnávky vín se budou konat od 10:00 do 17:00 hodin. Můžete se zajít podívat i do vinic u Starého purkrabství na Vyšehradě a do vinice Vyšehradské kapituly v zahradě Nového děkanství. Všechna uvedená místa nabízejí komentované prohlídky a ochutnávky vín, z výšky můžete nahlédnout do čtvrté, nepřístupné vinice v areálu Podolské porodnice.
 

Vinice na Hradčanech, Petříně a Strahově

Jednou z nejstarších a zároveň nedávno obnovených vinic v Praze je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou na východním konci Pražského hradu. Je přístupná ze Starých zámeckých schodů i ve směru od stanice metra Malostranská. Limitované edice vína z odrůd Ryzlink rýnský a Rulandské modré ochutnáte pouze v restauraci Villa Richter, v létě je ale na vinici otevřen degustační stánek a bez vína se neobejdou ani rozmanité akce, které se tu odehrávají. Komentované prohlídky viniceochutnávky vín se budou konat od 10:00 do 17:00 hodin.

svatojánská viniceMezi viniční prababičky patří i Svatojánská vinice na úbočí Petřína; víno se tu nejspíš pěstovalo již před rokem 1143, kdy byl založen premonstrátský Strahovský klášter. Vinice i ovocné sady opakovaně ničily válečné pohromy, ale pokaždé se je podařilo znovu obnovit. Zanikly až během 19. století a zachoval se pouze viniční lis ve zdi Úvozu; nová vinice tu byla vysazena v roce 2011, prohlídky probíhají celý víkend od 10:00 do 17:00 hodin..

Do akce se zapojuje i nevelká vinice přímo v zahradě Strahovského kláštera, jejíž barokní úpravu navrhl Jean Baptiste Mathey. Na západní straně je ukončena salou terrenou a na východní straně terasou s vyhlídkovým altánem. Na vinici se pěstuje odrůda Hibernal, navazuje na ni Opatská zahrada s letní zahradní restaurací. Komentované prohlídky vinice se budou konat od 10:00 do 17:00 hodin.
 

Na skleničku na Salabku

V neděli můžete navštívit Soukromé vinařství s restaurací Salabka. Má vinice s rozlohou přes 4 hektary a kromě původní výsadby Ryzlinku rýnského tu pěstují odrůdy Rulandské modré, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Muškát moravský, Tramín červený, Sylvánské zelené či Neronet. Komentované prohlídky vinařství se budou konat každou hodinu od 10:00 do 17:00 hodin. Pro návštěvníky bude přichystána ochutnávka vín, která si zde mohou i zakoupit. Prohlídku můžete spojit s výletem do Botanické či Zoologické zahrady. Vinice sv. Kláry se letos z důvodu rekonstrukce akce neúčastní. 

 

Kdo se ještě účastní akce Pražské vinice 2024?

  • O Modřanskou vinici pečují členové Českého zahrádkářského svazu, kteří vám ji představí při komentovaných prohlídkách.
  • Mezi dnešními pražskými částmi Vysočany a Prosek rostly vinice již na počátku 12. století, vinice Máchalka získala jméno po svém posledním majiteli, Josefu Máchalovi. V obnovené vinici hospodaří Vinařské družstvo svatý Václav spolu s městskou částí Praha 9, podívat se na ni můžete při komentovaných prohlídkách.
  • Z ulice Paťanka za stejnojmenným penzionem je vchod do soukromé vinice Baba. Její dominantou je zřícenina někdejšího letohrádku s viničním lisem. Komentované prohlídky doplňuje ochutnávka vín.
  • Na Praze 8 můžete navštívit Zilvarovy vinice, které patří v Praze k nejmladším, avšak svou rozlohou více než 2 ha k největším vinicím. 
  • V Lysolajích má pěstování vinné révy dlouholetou tradici, nová Lysolajská vinice byla vysazena v roce 2019 z 540 hlav vinné révy, dvě bílé odrůdy, jedna červená, všechny z Mělníka.
  • V roce 20219 byla založena i Vinice na Vítkově, kde je svah osázen 686 hlavami stolní a moštové vinné révy.
Vinice Máchalka ve Vysočanech Příroda

Vinice Máchalka ve Vysočanech

Na území mezi pražskými částmi Vysočany a Prosek jsou vinice doloženy již na počátku 12. století, v lokalitě zvané „Pod Prosíkem“. Dnešní jméno vinice získala po svém posledním majiteli, Josefu Máchalovi.

Vinice Vyšehradské kapituly Gurmánská turistika

Vinice Vyšehradské kapituly

Připomínkou dávné tradice pěstování vína na Vyšehradě je vinice v zahradě Nového děkanství.

Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě Gurmánská turistika

Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě

V roce 2006 vznikly v jihozápadní části Vyšehradu, u Starého purkrabství, tři malé vinice. Tradice středověkého vinohradnictví se vrátila opět po třech stoletích.

Vinice Albertov Gurmánská turistika

Vinice Albertov

Vinice obnovená v roce 2009 navazuje na to nejlepší z vinařských tradic.

Vyhlídka s vinicí pod Strahovským klášterem Příroda

Vyhlídka s vinicí pod Strahovským klášterem

Nevelká vinice s vyhlídkou je součástí zahrad Strahovského kláštera. Z vyhlídky je krásný výhled na velkou část Prahy.

Vinice Baba v Dejvicích Gurmánská turistika

Vinice Baba v Dejvicích

Skalnatý vrch Baba vyčnívající na levém břehu Vltavy byl osídlen již od mladší doby kamenné. Vinice na břidlicovém skalním útvaru byla založena roku 1562. V současné době je vinice v soukromém vlastnictví.

Viniční domek v Modřanech Památky

Viniční domek v Modřanech

Unikátní zemědělská usedlost je místem konání příležitostných výstav a dalších akcí.

Restaurace Salabka v Troji – skrytý klenot Prahy Gurmánská turistika

Restaurace Salabka v Troji – skrytý klenot Prahy

Usedlost Salabka je místem, v němž se budete cítit jako na jihofrancouzském venkově, nikoli na okraji vibrující metropole. Koncept zdejší kuchyně nejlépe definuje výraz současná gastronomie. I když zde tradiční česká jídla nenajdete, o to víc si vychutnáte produkty od českých dodavatelů.

Vinice v parku na Vítkově Příroda

Vinice v parku na Vítkově

Nová vinice připomíná využívání jižních strání Vítkova pro pěstování vinné révy, doložené od doby Karla IV. Je zde necelých 700 hlav vinné révy, přičemž byly nasazeny 3 odrůdy, takže tam bude bílá, červená i modrá.

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy Příroda

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.

Královská zahrada Pražského hradu Příroda

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Riegrovy sady na pražských Vinohradech Příroda

Riegrovy sady na pražských Vinohradech

Městský park Riegrovy sady najdete v pražské čtvrti Vinohrady. Tyto vinohradské sady, pojmenované po významném českém politikovi, se právem řadí mezi nejvyhledávanější místo s možností posedět v příjemných hospůdkách s neopakovatelným výhledem na Pražský hrad nebo Petřín.

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka Příroda

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Modřanská vinice – nejjižnější pražská vinice Gurmánská turistika

Modřanská vinice – nejjižnější pražská vinice

Památkově chráněná Modřanská vinice, dříve nazývaná Arcibiskupská, se rozkládá na strmých terasách nad vltavským břehem v Praze Modřanech. Starají se o ni nadšenci, vinaři – zahrádkáři.

Vinice sv. Kláry v Troji Příroda

Vinice sv. Kláry v Troji

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Památkově chráněná Vinice sv. Kláry připomíná zašlou slávu pražského vinařství.

Vinice Salabka v Praze Troji Gurmánská turistika

Vinice Salabka v Praze Troji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Troji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.

Sklep Grébovka na Vinohradech v Praze 2 Gurmánská turistika

Sklep Grébovka na Vinohradech v Praze 2

Vinohrad a vinný sklep umístěný ve vinici je majetkem Městské části Praha 2. Sklep provozují a vinici o rozloze cca 1,6 ha spravují Ing. Iveta Bulánková a Pavel Bulánek. Zde vyrobené víno má titul České zemské víno a pochází z kvalitních hroznů osmi odrůd.

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze Památky

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Dvoupatrová novorenesanční vila na Praze 2 postavená na náhorní rovině nad údolím Botiče je nápadnou dominantou při pohledu od Vršovic a Nuslí. Pražský průmyslník Moritz Gröbe byl společníkem firem Lanna a Šebek, které držely prim v železničních spojích, budování tratí a produkci železa v Čechách.

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu Gurmánská turistika

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.

Další aktuality

Na zámku Ctěnice ochutnáte šťavnatá jablíčka

Zveme vás na tradiční jablkobraní do Ctěnic! Na zámku se letos v sobotu 21. září 2024 uskuteční již 12. ročník Jablkobraní, které nabídne návštěvníkům mnoho druhů jablečného moštu, jablka na mnoho způsobů i tradiční řemesla. V zámeckém parku budou zahradníci ručně lisovat mošt z jablek z místního sadu a nebude chybět ani kulturní program.
18. září 2024 9:00
Gurmánská turistika, Praha

Lustr festival vytvoří z Holešovické tržnice centrum komiksu a ilustrace

Festival ilustrace a komiksu Lustr, největší přehlídka svého druhu v Česku, představí špičkové české i světové ilustrátory a ilustrátorky v rámci 11. ročníku festivalu. Podruhé se zabydlí Holešovické tržnice, tentokrát v halách číslo 13 a 17. Festival dveře svých hal otevírá 20. září v 18:00 a potrvá až do 28. 9. 2024. Návštěvníci se mohou těšit na Newyorský salonek, Showcase, výběr z jarního ilustrátorského sympozia v Broumově, mladé ukrajinské ilustrátory a ilustrátorky tematizující budoucnost kultury ve své zemi a jednu z hlavních výstav Mimo proud, která skýtá pohled na deset okrajových komiksových žánrů.
18. září 2024 8:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.9. – 22.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klobáskofest 2024 v pivovaru Velké Popovice, Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, Buchty a loutky dětem – Pohádková Kinského zahrada na Smíchově, Světový den goril v pražské zoo 2024, Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. září 2024 7:00
Zážitky, Praha

Objevte Prahu jako město literatury a oslavte Noc literatury

Praha v literatuře? Každému čtenáři se jistě po položení této otázky vybaví například Pražský hřbitov Umberta Eca nebo Magická Praha do Čech zamilovaného Itala Angela Marii Ripelina, o Meyrinkově Golemovi ani nemluvě. Noc literatury se nejen v Praze letos uskuteční 18. září. Tento literární happening již tradičně přináší veřejná čtení současné evropské literatury na atraktivních, běžně nedostupných místech. Letos se koná na 22 místech v oblasti Hradčan.
17. září 2024 15:00
Příroda, Praha

Letiště Václava Havla Praha je podle hodnocení uživatelů Google čtvrtým nejlepším v Evropě

Největší české mezinárodní letiště, Letiště Václava Havla Praha, obdrželo v září 2024 hodnocení 4,3 z pěti hvězdiček a polepšilo si o jednu příčku oproti loňskému pátému místu. Top 5 nejlepších letišť znovu dominuje Istanbul následovaný Portem, Athénami, Prahou a Curychem. Žebříček sestavil podle hodnocení uživatelů Google britský portál Holidu.
17. září 2024 14:00
Památky, Praha

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
16. září 2024 14:00
Zážitky, Praha

Dvanáctý Signal Festival je za dveřmi – užijete si jej naplno!

Dvanáctý ročník Signal Festivalu startuje ve čtvrtek 10. října a potrvá až do neděle 13. října 2024. Uvede 22 uměleckých instalací v pražském centru, letošní novou lokací bude Pražský hrad. Druhá letošní trasa propojí zastávky digitální a kreativní kultury na Starém Městě a v samém středu Prahy. K největším lákadlům patří videomapping Filipa Hodase na Arcibiskupský palác, monumentální objekty Jiřího Příhody ve Šternberském paláci, multimediální výstava londýnského studia UVA využívající kinetická kyvadla v galerii Kunsthalle Praha nebo zvuková projekce italského umělce Quayoly v CAMPu.
16. září 2024 11:00
Kultura, Praha

Prohlídky katedrály sv. Víta: ikonická památka Prahy zdarma i s průvodcem

Katedrála svatého Víta patří mezi ikonické památky Prahy, bez jejíž návštěvy se neobejde žádný turista či návštěvník hlavního města. Zatímco mnozí výletníci z celé republiky katedrálu navštívili, nejeden Pražák její interiér dosud nespatřil. Pokud se do Prahy chystáte na výlet anebo přišel čas konečně navštívit Pražský hrad, kde jste už dlouho nebyli, i když v Praze bydlíte, Kudy z nudy vám poradí, jak si katedrálu co nejlépe prohlédnout. A to jak během prohlídky s průvodcem, tak zdarma po vlastní ose. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha je přístupná denně po celý rok.
15. září 2024 12:00
Památky, Praha