Dnes jsou zpřístupněna tři stará důlní díla ve správě regionálního muzea, kde se lze seznámit s historií těžby zlata – štola sv. Josefa, sv. Antonína Paduánského a Halíře.Každoročně tu zimují netopýři velcí, řasnatí, vodní a ušatí, v menších počtech i další druhy.
Stará důlní díla v okolí Jílového slouží jako zimoviště netopýrů. Již od roku 1955 tu každoročně odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zaznamenávají počty hibernujících jedinců. Celkem bylo sledováno sedm zimovišť, od poloviny 80. let však nebyly štoly přístupné, a některé lokality zcela zanikly. Po roce 2005 začala být znovu pravidelně kontrolována důlní díla v údolí Studenského potoka (štola sv. Josefa, sv. Antonína Paduánského a Mladokocourská), dále štola Halíře, štoly v údolí Zahořanského potoka a Dědičné štoly v Radlíku.
Nejpočetnějšími druhy zimujícími v jílovských štolách jsou netopýr velký, řasnatý, vodní a ušatý. Jednotlivě se zde vyskytují i další druhy, např. netopýr dlouhouchý, večerní, černý, ale také poměrně vzácný zástupce lesní fauny netopýr velkouchý či výrazně teplomilný netopýr brvitý.
V 50.-70. letech 20. století zde patřil k nejhojnějším druhům vrápenec malý. S drastickým poklesem početnosti tohoto druhu v průběhu 70. let jeho místní populace, na rozdíl od jiných oblastí, zcela zanikla. Stejně jako jinde zde ale narůstají počty netopýrů velkých. Setrvalý nárůst početnosti vykazují dříve nepřístupné štoly Antonína Paduánského a zejména Halíře, kde nyní zimuje až 90 jedinců šesti druhů. Celkem bylo v zimovištích jílovské oblasti zaznamenáno 13 druhů letounů.
Návštěvníci zpřístupněných štol se mohou blíže seznámit s netopýry prostřednictvím výkladu průvodců. V pokladnách jsou k dispozici také pracovní listy Netopýři v podzemí, obsahující zábavné úkoly a kvízy pro děti.
Poznejte historii těžby a zimoviště netopýrů ve štolách u Jílového. Nabízíme vzdělávací programy a unikátní prohlídky.
Veřejnosti jsou zpřístupněna štola sv. Josefa, sv. Antonína Paduánského a štola Halíře.
V jílovských štolách zimují netopýři velcí, řasnatí, vodní, ušatí a další druhy jako netopýr dlouhouchý, večerní či černý.
V zimovištích jílovské oblasti bylo zaznamenáno 13 druhů letounů.
Pro návštěvníky jsou dostupné pracovní listy 'Netopýři v podzemí' obsahující úkoly a kvízy pro děti.
Monitorování počtů netopýrů v Jílovém probíhá již od roku 1955.
Monitorovaná díla se nacházejí v údolí Studenského potoka, v údolí Zahořanského potoka a v Dědičných štolách v Radlíku.
Pokles početnosti vrápence malého nastal během 70. let 20. století a jeho místní populace zcela zanikla.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.