ÚvodAktualityMuzeum v Jílovém u Prahy láká k návštěvě zlatých štol
Zážitky

Muzeum v Jílovém u Prahy láká k návštěvě zlatých štol

V Regionálním muzeu v Jílovém najdete poutavou expozici historie těžby a zpracování zlata, na kterou navazuje naučná stezka Jílovské zlaté doly. Ta zájemce přivede až ke štolám sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského v Dolním Studeném a také ke štole Halíře v Borku. Ve starých zlatých dolech probíhají v letní sezóně prohlídky. Zájemci do nich mohou nahlédnout o víkendech a svátcích od dubna do října.
Jílové u PrahyRegionální muzeum v Jílovém, zpočátku městské, bylo založeno v roce 1891 z podnětu jílovského občana Leopolda Čiháka, který pro tento účel věnoval městu svoji vlastní sbírku písemností a trojrozměrných předmětů. Sídlem muzea je historická budova Mince na jílovském náměstí. Až do husitských válek býval v domě horní úřad, odtud se řídila těžba zlata v okolí města, zde královský hormistr vykupoval zlato pro potřeby královské koruny a vybíral daně s těžbou zlata spojené. Po husitských válkách budova často měnila vlastníky, jedním z nejznámějších majitelů byl po krátkou dobu například známý alchymista doby Rudolfa II, Edward Kelley.

jílové u prahy expoziceA právě jílovské muzeum opatruje i své tři "pobočky" – původní zlaté doly v okolí Jílového, do kterých se můžete podívat v rámci pravidelných prohlídek. Ke štole sv. Josefa a Antonína Paduánského vás dovede Naučná stezka Jílovské zlaté dolyŠtola Halíře leží v přírodním parku Střed Čech a je nejsnázeji přístupná z obce Borek či od vlakové zastávky Jílové u Prahy, která se nachází daleko od města, v těsné blízkosti Borku. Vstup do dolů je možný od dubna do října vždy o víkendu od 10:00 do 17:00 hodin, v červenci a srpnu jsou otevřeny také během pracovního týdne, a to od 12:00 do 17:00 hodin. Prohlídka není možná pro děti mladší 6 let, pro tělesně handicapované občany a osoby trpící klaustrofobií se vstup do podzemí nedoporučuje. Ve štole je po celý rok stejná teplota, okolo 8 °C. Doporučujeme proto vhodné teplé oblečení.
 

Štola sv. Josefa

štola sv. JosefaŠtola sv. Josefa – staré důlní dílo, pravděpodobně ze 14. století, nalézá se na Kocourském žilném pásmu. Celková délka dosud známých chodeb štoly je 280 m, z toho je pro veřejnost zpřístupněno 200 m. Profil chodeb je šikmý, s mírným sklonem ve směru k řece Sázavě. Nahlédnou se dá do zajímavých dobývek, které sledovaly křemenné žíly se zlatem. Dvě zatopená hloubení o shodné hloubce 26 m napoví, že tu horníci připravovali patrně zřízení prvního patra dolu. Vytěžená zlatá ruda byla z dolu dopravována povozy na pravý břeh Sázavy, na Žampach, kde byly rudní mlýny a kde se také ruda vypírala. Od muzea v Jílovém je štola po naučné stezce vzdálená 3 km.
 

Štola sv. Antonína Paduánského

štoly jílovéŠtola sv. Antonína Paduánského – od josefské štoly vzdálená jen 100 m. Podle dochovaných historických pramenů se v této štole pracovalo naposledy v první polovině 18. století, dokumentuje tedy druhou etapu rozvoje dolování zlata v Jílovém. Zabezpečení štoly proběhlo citlivě, s ohledem na její stáří, výdřeva v chodbách byla usazena do původních vysekaných patek. Trasa pro návštěvníky je výjimečná nejen v Jílovém, ale i mezi ostatními zpřístupněnými důlními díly v naší zemi. Vede totiž ve dvou úrovních, spojení mezi nimi je realizováno systémem sedmi žebříků a povalů v původní úzké dobývce. Chodba není elektrifikována, každému zájemci o prohlídku bude zapůjčena skutečná hornická lampa. Vzhledem k charakteru prohlídky se návštěva doporučuje jen přiměřeně fyzicky zdatným osobám.
 

Štola Halíře

jílové štola halířeŠtola Halíře se nachází v blízkosti Turyňského rybníka, asi 4 km JV směrem od Jílového u Prahy, a představuje nejmladší epochu probíhající v padesátých a šedesátých letech minulého století. Moderním způsobem ražená štola má unikátní profil v podobě kosočtverce, který je daný strukturou uložených hornin. Tato průzkumná chodba měla prověřit okrajovou část jílovského ložiska. Celý hřbet zalesněného vrchu Halíře je plný jam (pinek), pozůstatků dřívějšího dolování neznámého data. Štola zastihla několik tenkých křemenných žil s poměrně vysokými obsahy zlata, ale jejich mocnost nedávala naději na jejich ekonomické využití. Z hlavní chodby se razilo několik překopů, které na třech místech zastihly středověké dobývky. V současnosti jsou všechny podzemní prostory elektrifikovány a pro návštěvníky je zpřístupněna celá hlavní chodba v délce 270 m a část překopů s jedním pohledem do středověkých dobývek. Prohlídka je doplněna miniexpozicí důlního vybavení.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Štola Halíře u Jílového Památky

Štola Halíře u Jílového

Halíře jsou průzkumné důlní dílo z poloviny 20. století, které má unikátní kosočtvercový profil. Jako jedno z mála důlních děl je štola bezbariérová a lze si ji tak prohlédnout na vozíku nebo s kočárkem.

Štola sv. Antonína Paduánského u Jílového Památky

Štola sv. Antonína Paduánského u Jílového

Ve štole se pravděpodobně těžila zlatá ruda již v předhusitské době, v letech 1753-54 byla těžba obnovena. V současnosti zde můžete absolvovat prohlídkovou trasu, která je umístěná ve dvou úrovních, propojených systémem žebříků.

Štola sv. Josefa u Jílového Památky

Štola sv. Josefa u Jílového

Pravděpodobně již v předhusitské době se ve štole sv. Josefa těžila zlatá ruda, později byla těžba obnovena v 18. století. V současnosti je zde zpřístupněno 200 m chodeb s expozicí o těžbě zlata v okolí, v tzv. Kocourském žilném pásmu.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy Kultura

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.

Netopýři ve štolách u Jílového Příroda

Netopýři ve štolách u Jílového

Dnes jsou zpřístupněna tři stará důlní díla ve správě regionálního muzea, kde se lze seznámit s historií těžby zlata – štola sv. Josefa, sv. Antonína Paduánského a Halíře.Každoročně tu zimují netopýři velcí, řasnatí, vodní a ušatí, v menších počtech i další druhy.

Naučná stezka Jílovské zlaté doly Příroda

Naučná stezka Jílovské zlaté doly

Naučná stezka Jílovské zlaté doly je názorným doplňkem ke stálé expozici zlata Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Stezka vede většinou po polních cestách a je přístupná po celý rok. Má dvě trasy, z toho jednu okružní. Jedna z nich měří 4,5 km a druhá 5 km.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat ve středních Čechách

Za pěkných slunečních dnů je nejlépe strávit čas někde u vody. Pokud bydlíte ve Středočeském kraji, naše dnešní tipy vám určitě přijdou vhod. A daleko k vodě to nebudou mít ani obyvatelé Prahy, kteří hledají únik před rozpáleným městem. Prožijte letní dny u lomových jezírek, na přehradě, písečných plážích zatopených pískoven nebo v pohodlí koupališť a aquaparků, stačí si jen vybrat.
5. červenec 2025 11:05
Letní sporty, Středočeský kraj

Kde najdete nejkrásnější přírodní vyhlídky v okolí Prahy?

Rozhlédněte se po krajině z těch nejkrásnějších přírodních vyhlídek nedaleko Prahy! Nabídneme vám pohledy z vrcholů skal, hřebenů hor a pěšinek nad meandry velkých řek. Nechejte se zlákat a navštivte nejzajímavější vyhlídková místa Středočeského kraje. Naše příroda nabízí krásné výhledy – s našimi tipy máte navíc možnost pokochat se pohledem svět z výšky!
5. červenec 2025 10:44
Příroda, Středočeský kraj

Kam se jezdilo na letní byt? Po stopách herců, umělců a smetánky z dob první republiky

Nádherná krajina, čerstvý vzduch, lesy k houbaření, tenis, společenské hry, plavby na lodičkách a také plovárny, aby bylo kde předvést letní módu – to všechno byly oblíbené činnosti letních hostů. Portál Kudy z nudy se vydal na velký pátrací výlet: kde ležela nejoblíbenější letoviska a kdo je navštěvoval?
5. červenec 2025 9:52
Životní styl, Středočeský kraj

Užijte si léto na Zámku Loučeň

Léto plné zážitků a dobrodružství vás čeká na Zámku Loučeň. Prohlídky se na zámku konají každý den, a to jak klasické, tak také dětské, čokoládové nebo večerní. Otevřeno je samozřejmě i labyrintárium s 12 labyrinty a bludiští, dětský lanový park a odpočinková zóna. A na co se v průběhu letní sezóny můžete těšit? Tak například na narozeniny zámeckých labyrintů, bosou turistiku, Léto s Robinem Hoodem či Hradozámeckou noc.
3. červenec 2025 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

Svezte se mimořádným parním vlakem po Kolešovce

V neděli 6. července 2025 vyrazí opět na svou trasu parní vlak Kolešovka, která sveze zájemce z Lužné u Rakovníka do Kolešovic malebnou krajinou chmelnic chmelařské oblasti Kněževes a Kolešovice. Nostalgické jízdy krajem plným chmelnic vás čekají nejen první neděli v červenci (6. 7.) ale i v srpnu (3. 8.). V Kněževsi si také můžete prohlédnout expozici Klubu historie kolejové dopravy.
2. červenec 2025 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Červenec ve znamení putování: Den poutníka otevře Stezku sv. Ludmily

Poutní sezóna je v plném proudu – v červenci přivítá Mělník akci Den poutníka, kde se slavnostního zahájení provozu dočká Stezka sv. Ludmily. Otevře ji Spolek Svatá Ludmila, který podporuje duchovní témata ve spojení s historií i udržitelný turismus. V pátek 18. července 2025 čeká poutníky tradiční setkání, tentokrát v rodišti české světice, ve městě Mělník. Na jednodenní akci naváže pětidenní putování po nově otevřené Stezce sv. Ludmily.
2. červenec 2025 9:00
Kultura, Středočeský kraj

Kačinou vás v létě bude provázet duch Rudy i sám hrabě Chotek, čeká vás i hodování v parku

Zámek Kačina otevírá brány léta, nastal čas plánovat dovolené, výlety, setkání s přáteli i pikniky v parku. Proč nenavštívit nejkrásnější empírový zámek v Čechách? Zámek plný příběhů o tom, jak se žilo v zámeckých komnatách, hospodařilo v podzámčí, o duchu zámeckého pána, o tisících vzácných knih v knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla. Během letní sezóny probíhá v Kutné Hoře a okolí oblíbený festival s názvem Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek a zábavných vystoupení, který vzniká ve spolupráci s provozovateli památek a kulturních objektů.
2. červenec 2025 6:48
Památky, Středočeský kraj

Prokopská pouť v Příbrami oslaví práci horníků

V Příbrami se chystá další ročník tradiční Prokopské pouti. Letos se pouť uskuteční o víkendu 5. a 6. července 2025. Vstup do expozic Hornického muzea Příbram na Březových Horách bude v neděli za symbolické vstupné jednu korunu. Nebudou chybět ani stánky a pouťové atrakce, které naleznete v areálu dolu Marie a na nám. J. A. Alise.
1. červenec 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj