ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí
Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí, Kudy z nudy
Památky

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí

Zřícenina Státního hradu Nový Hrádek se nachází v nádherném prostředí Národního parku Podyjí, západně od Znojma. Původní vojenský význam hradu po třicetileté válce ustoupil. Počátkem 19. století byla jeho přední část upravena jako lovecký hrádek.
Při prohlídce zhlédnete unikátně dochovaný hradební systém staršího lucemburského hradu z 14. století s dvojitým, do sebe vloženým prstencem oválných hradeb, pozdějším předhradím a opevněným suchým příkopem. Součástí prohlídky je dále mladší trojpodlažní hrad z 15. století s mohutnou třičtvrtěválcovou věží, skalními místnostmi a miniaturním nádvořím. Návštěvníci ocení také pohled z vyhlídky do hlubokého dyjského kaňonu Národního parku Podyjí s údolními nivami a spletitě meandrující řekou.

Prvními historicky doloženými majiteli tohoto území byli premonstráti z louckého kláštera ve Znojmě, kteří ho v roce 1358 směnili s moravským markrabětem Janem Jindřichem Lucemburským. Ten zde nechal postavil dnešní tzv. dolní hrad, a to jako opevněné sídlo plášťového typu využívané k příležitostným loveckým pobytům. Dodnes se z něj zachovala nižší parkánová hradba a do ní unikátně vložený soustředný ovál vnitřní hradby o síle až tří metrů, postupně zvyšovaný až na třináct metrů. Jeho syn Jošt Moravský, pozdější římskoněmecký král, přenechal v roce 1403 nový zeměpanský hrad svému stoupenci Přechovi z Kojetic. Po něm pak v držení Nového Hrádku následovali, nejpozději od roku 1420, rakouští Eitzingerové, kteří na protilehlém břehu Dyje vlastnili i hrad Kaju. Za nich došlo k zásadní přestavbě hradu, při které vznikl dnešní tzv. horní hrad. V 16. století byl hrad vlastnictvím několika šlechtických rodů. Byli to např. pánové z Bačkovic, Krajířové, Čertorejští, Dietrichsteinové, Berkové z Dubé a Streinové. V roce 1617 ho pak poprvé získali držitelé Vranova Althannové, kteří na několik staletí obě dominia spojili do jednoho celku. Za třicetileté války byl částečně pobořen švédským vojskem generála Torstensona.

V roce 1799 se Nového Hrádku ujal nový dominus – polský hrabě Stanislav Mniszek, který na velkém nádvoří adaptoval starší budovu na hájovnu a později zde zřídil prodejní sklad kameninového zboží z vlastní vranovské továrny. Upravil také horní hrad, a to pro krátkodobé výletní a lovecké pobyty své rodiny a svých hostí. Na tuto činnost pak navázala jeho dcera a dědička Luitgarda Stadnická, která nechala někdy v druhé polovině 19. století rozšířit a zpevnit zahradní terasy na jihovýchodním svahu. Ing. Adamu Zbyňku Leonovi Stadnickému, pravnukovi Stanislava Mniszka, byla za první pozemkové reformy v dvacátých letech 20. století zřícenina zkonfiskována a pronajata Klubu českých turistů, který ji zpřístupnil veřejnosti a zřídil v ní navíc noclehárnu pro mládež s kapacitou dvaceti lůžek. Hájovna na prvním nádvoří byla přeměněna na veřejný hostinec pro turisty.

V roce 2002 se stal hrad spolu se Státním zámkem Vranov nad Dyjí národní kulturní památkou.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Aktuality

Hnanické otevřené sklepy 2025

Další ročník oblíbené vinařské akce, kdy se veřejnosti otevře více než dvacítka vinných sklepů v Hnanických uličkách a místní vinaři nabídnou na tři stovky vzorků vín. Letos se akce koná 26. dubna 2025.
Hnanice, Jihomoravský kraj

Vý)letních 7 pádů Honzy Dědka na zámku Vranov nad Dyjí

Zažijte sto minut nepřerušené zábavy ve společnosti hvězdných hostů pod taktovkou jedinečného moderátora Honzy Dědka, který dokáže navodit bezprostřední atmosféru.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Zahájení návštěvnické sezóny 2025 na Vranově nad Dyjí s rodinným vínařstvím

Po dlouhých zimních měsících se brány vranovského zámku opět otevírají a zvou vás na jedinečný víkend plný historie, výhledů a lahodného vína.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Velikonoce na Vranově

Oslavte Velikonoce jedinečnou kombinací tradic, řemesel a skvělého jídla! Přivítejte jaro v kouzelném prostředí zámku a užijte si sváteční atmosféru plnou tradic, řemesel a skvělého jídla.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Od sklepa na půdu

Speciální technické prohlídky.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Od sklepa na půdu

Speciální technické prohlídky.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Vranovská pouť 2025

Ve Vranově nad Dyjí se o víkendu 9. – 10. 8. 2025 koná tradiční pouť.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Šatovský košt a výstava vín 2025

Tak jako každoročně i letos se na vás těší na velikonoční sobotu, tento rok připadá na datum 19. dubna 2025, v Šatově.
Šatov, Jihomoravský kraj

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.
Podmolí, Jihomoravský kraj

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Mezinárodní pěší stezka okolo řeky Dyje

Stezka je určená pouze pro pěší turisty. Leží asi dva kilometry od rakouského Hardeggu. Na čtyřech kilometrech provede turisty podél Dyje po české i rakouské straně hranice.
Horní Břečkov, Jihomoravský kraj

Hardeggská vyhlídka v NP Podyjí

Vyhlídka na 90 m vysokém skalisku patří mezi jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Národním parku Podyjí. Z dřevěného altánku na vrcholu skály se odkrývá fantastický výhled nejenom na široké údolí řeky Dyje, ale i na nejmenší rakouské město Hardegg.
Horní Břečkov, Jihomoravský kraj

Pohraniční zátarasy u Čížova

Ostnaté dráty, strážní věže a nástražné systémy podél hranic stále ještě existují, naštěstí již pouze v muzejní podobě. Poslední zbytky železné opony najdete například v hraniční vísce Čížov v Podyjí.
Horní Břečkov, Jihomoravský kraj

Geopark u Čížova v Národním parku Podyjí

Správa Národního parku Podyjí vytvořila u návštěvnického centra v Čížově na Znojemsku geopark, který představuje 12 základních hornin nacházejících se na tomto chráněném území.
Horní Břečkov, Jihomoravský kraj

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí

Ještě v nedávné minulosti u Mašovic vládli vojáci a lidem se za domy ozývala pravidelná střelba. Dnes je lokalita bývalého vojenského cvičiště místem, kde žijí desítky druhů vzácných motýlů, nebo silně ohrožený pěvec pěnice vlašská či rostou orchideje.
Mašovice, Jihomoravský kraj

Cesta Jaroslava Krejčího

Pro mnohé je Cesta Jaroslava Krejčího jednou z nejkrásnějších stezek Podyjí. Z hlubokého údolí pravého břehu řeky Dyje vytáhne turisty na romantickou vyhlídku Sealsfieldova kamene a pak znovu přivede k řece do lokality Devíti mlýnů.
Hnanice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Boutique Hotel U Hrádku

Objevte klid a kouzlo přírody v hotýlku U Hrádku, který se nachází v srdci parku Podyjí. Tento kout země nás uchvátil již před čtvrt stoletím, a v okamžiku, kdy jsme poprvé stáli na louce, obklopeni vysokou trávou, motýly a vůní letní bouřky, jsme věděli, že právě sem chceme přivést naše hosty.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Penzion Lukov

Obec Lukov leží uprostřed Národního parku Podyjí, na břehu řeky Dyje. Celá oblast národního parku se pyšní pohádkově krásnou přírodou s hustými lesy, zachovanou díky hraničnímu pásmu, které ji chránilo až do roku 1990 před masovou turistikou.
Lukov, Jihomoravský kraj

Ubytování na faře sv. Jiljí v obci Lukov u Znojma

Dovolená v Lukově u Znojma pro vás bude nejen odpočinkem, ale i možností poznávat pohostinný kraj, bohatý na přírodní krásy, kulturní památky a historii. To vše je zde na dosah ruky. Celá oblast Podyjí je protkána hustou sítí vinařských, naučných a cyklistických stezek na české i na rakouské straně.
Lukov, Jihomoravský kraj

Penzion U Mišpule v Čížově – ubytování v Národním parku Podyjí

Hledáte klid, ticho, relax, čistou přírodu? Přijďte si odpočinout a načerpat síly do rodinného penzionu U Mišpule v Čížově. K dispozici je také vinný sklep s možností posezení a degustace vín od místních vinařů.
Horní Břečkov, Jihomoravský kraj

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic

Na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje leží vinice, odborníky řazená mezi deset nejkvalitnějších evropských vinařských poloh. Od dubna do září můžete přímo na vinici ochutnat šobeská vína z produkce Znovínu Znojmo.
Podmolí, Jihomoravský kraj

Althanský hostinec

Althanský hostinec leží v obci Milíčovice. Je tak výchozím bodem pro objevování všech koutů Podyjí.
Milíčovice, Jihomoravský kraj

Hotel Vinice Hnanice

Vinařský hotel společnosti Vinice-Hnanice vyrostl na pomezí České republiky a Rakouska na místě bývalé vojenské roty Devět mlýnů v roce 2013 a zaměřen je na cykloturistiku a ochutnávky vín ze zdejšího vinařství
Hnanice, Jihomoravský kraj

Penzion U Hrnčíře

Penzion U Hrnčíře nabízí komfortní ubytování na okraji obce Hnanice jižně od Znojma.
Hnanice, Jihomoravský kraj