Hrad Týřov stojící na skále vysoko nad hladinou Berounky, postavil nejspíše až ke konci své vlády král Václav I. Hrad patří mezi hrady typu francouzského kastelu a byl jedním z prvních hradů tohoto typu na našem území, který umožňoval aktivní obranu.
Zříceniny hradu Týřova najdete na ostrožně nad Berounkou, nedaleko Skryjí. Hrad byl založen na počátku vlády Václava I., roku 1249 byl již dokončen. Zajímavým faktem je také to, že na hrad Týřov přijel dne 20. září 1249 Přemysl, syn krále Václava I. (budoucí král Přemysl Otakar II.) požádat o milost po své rebélii a byl zde zatčen a uvězněn...
Pro mimořádné vojenské kvality se hrad těšil velkému zájmu českých panovníků. Karel IV. jej po návratu do Čech jako jeden z prvních hradů vykoupil zpět ke koruně a zahrnul jej do zemského zákoníku Majestas Carolina.
V době vzniku měl 9 věží a 4 věžice a tím byl v Čechách zcela výjimečný. Aktivní obranný systém hradu výrazně předběhl svou dobu. Byl dokonce tak pevný, že se mu vyhnula i husitská vojska. Jen ve spodní části míval šest věží, jež umožňovaly i boční střelbu. Také jako jediný v širokém okolí nebyl hrad nikdy dobyt ani poškozen. Od počátku 16. stololetí však chátral a poprvé roku 1575 se uvádí jako pustý.
Do dnešních dnů se z Týřova dochovaly torza věží, palácových zdí a hradeb. Mimořádný je zde také výhled na Berounku, na most u Skryjí a spoustu malebných vrchů.
Hrad Týřov postavil král Václav I. na konci své vlády.
Hrad Týřov patří mezi hrady typu francouzského kastelu.
Zříceniny hradu Týřova se nacházejí na ostrožně nad řekou Berounkou, nedaleko obce Skryje.
V roce 1249 Přemysl Otakar II., tehdy ještě jako syn krále Václava I., navštívil hrad Týřov, kde byl zatčen po své rebélii.
Karel IV. měl o hrad Týřov značný zájem, vykoupil jej zpět ke koruně a začlenil ho do zemského zákoníku Majestas Carolina.
Hrad měl devět věží, čtyři věžice a systém umožňující boční střelbu, což jeho obrannou kapacitu výrazně zvyšovalo.
Díky své pevné konstrukci a efektivnímu obrannému systému se hradu Týřov vyhnula i husitská vojska a nebyl nikdy dobyt ani poškozen.
Od počátku 16. století hrad chátral a v roce 1575 je poprvé uváděn jako pustý.
Dnes se z hradu Týřov dochovaly torza věží, palácových zdí a hradeb.
Návštěvníci mohou obdivovat výhled na řeku Berounku, most u Skryjí a okolní malebné vrchy.