Francouzský inženýr a paleontolog Joachim Barrande věnoval téměř pětačtyřicet let svého života studiu českých silurských skal a zkamenělin ve středních Čechách, tím proslavil Čechy a také Skryje.
V údolí řeky Berounky
kolem Skryjí a Týřovic vystupují na zemský povrch
vrstvy nejstaršího útvaru prvohor,
kambria. Zachovalo se zde velké množství
zkamenělin tehdy žijících živočichů, z nichž nejznámějšími se stali
trilobiti.
Joachim Barrande se narodil 11. srpna 1799 v jihofrancouzském městečku Saugues. Několik let pak projektoval a stavěl mosty (např. most přes řeku Loiru, který stojí dodnes). V roce 1826 byl povolán ke dvoru, kde učil matematiku a přírodní vědy Jindřicha hraběte z Chambordu, vnuka francouzského krále Karla X. Po červencové revoluci v roce 1830 doprovázel Barrande Jindřicha do Anglie, Skotska a nakonec roku 1831 do Čech, kde s ním sídlil nejprve na zámku Buštěhrad a poté na Pražském hradě. Hrabě Kašpar ze Šternberka požádal Joachima Barranda, aby posoudil možnost stavby koněspřežné železniční trati k uhelným pánvím u Radnic a Plzně. Během průzkumu trasy narazil Barrande u obcí Skryje a Týřovice na břidlice plné prvohorních zkamenělin, zejména trilobitů. Naučil se česky, sestavil skupinu poučených dělníků a sběračů, které posílal na vybraná místa těžit zkameněliny.
Barrande intenzivně opakovaně procestoval střední Čechy a mapoval území, které v prvohorách pokrývalo mělké moře. Zvláštní pozornost věnoval okolí Prahy směrem na jih a západ – až k Berounu, Rakovníku a Příbrami. Zároveň podnikal cesty po evropských nalezištích, aby mohl jednotlivé vrstvy českého siluru porovnat. Vznikla poměrně rozsáhlá sbírka, která byla umístěna v budově staré školy ve Skryjích.
Barrande byl starý mládenec, jeho první hospodyní v Praze byla matka českého spisovatele Jana Nerudy. Barrande sice zůstal celý život Francouzem, ale nikdy nezapomněl na místa, která mu vydala nálezy, jež mu získaly světový věhlas.
Poznejte příspěvky francouzského paleontologa Joachima Barranda k paleontologii a jeho výzkum českých silurských skal a zkamenělin.
Joachim Barrande byl francouzský inženýr a paleontolog, který věnoval téměř 45 let studiu českých silurských skal a zkamenělin.
Díky Barrandovu výzkumu jsou známé oblasti kolem Skryjí a Týřovic, které jsou bohaté na zkameněliny, zejména trilobity.
Joachim Barrande se narodil 11. srpna 1799 v jihofrancouzském městečku Saugues.
Původně projektoval a stavěl mosty, například most přes řeku Loiru.
Učil matematiku a přírodní vědy Jindřicha hraběte z Chambordu, vnuka francouzského krále Karla X.
České lokality, zejména Skryje a Týřovice, hrály klíčovou roli v jeho vědecké kariéře díky bohatým nalezištím zkamenělin.
Barrande přispěl objevem a studiem prvohorních zkamenělin, zvláště trilobitů, a mapováním území, které prvohorách pokrývalo mělké moře.
Výsledky jeho práce můžete obdivovat v sbírce umístěné v budově staré školy ve Skryjích.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.