Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy, která jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny, a novou expozici - Muzeum meteoritů.
Hvězdárna Ďáblice nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy, pořady o vesmíru pro děti i dospělé, přednášky na různá témata a možnost sjednat program pro školní výpravy a jiné skupiny i mimo otevírací dobu.
V iQlandia Liberec naleznete 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů, planetárium s rozlišením 4K, v ceně vstupenky jsou zahrnuty science show a populární badatelské aktivity.
Hlavním úkolem Hvězdárny a planetária v Teplicích je popularizace poznatků z astronomie a příbuzných vědních oborů mezi nejširší veřejnost a spolupráce se školami.
Pozorování večerní oblohy ve Hvězdárně barona Artura Krause v Pardubicích probíhá každou středu, čtvrtek a pátek od 20:00 do 22:00 hodin.
Hvězdárna v Hrabové ve věži kostela Českobratrské církve evangelické, která prošla rekonstrukcí, umožňuje pozorování hvězdné oblohy.
Planetární stezka v Opavě obsahuje model sluneční soustavy v měřítku 1 : 626 576 000 rozsetý po městě a blízkém okolí, což slouží jako názorná pomůcka ke studiu astronomie.
Ve Hvězdárně Vsetín je možné účastnit se pravidelných pozorování hvězdné oblohy a slunce, a hvězdárna nabízí velkou škálu různých programů.
3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu, umožňující poznávat nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.
Charakteristické pro hvězdárnu Valašské Meziříčí je, že má dřevěnou hvězdárně postavenou v roce 1929, která se řadí k nejstarším astronomickým zařízením na severní Moravě a v Slezsku.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.