Hvězdárna ve zdejším parku slouží od roku 1961, její činnost doplňuje i od roku 1973 meteorologická stanice. V jejích prostorách pod kopulí jsou dnes čtyři dalekohledy. Hvězdárna nabízí akce pro veřejnost jako noční pozorování oblohy, pozorování slunce a přednášky.
Astronomická činnost se datuje od roku 1948, kdy byla na školní budově na Husově náměstí zřízena astronomická pozorovatelna. Návštěvy byly tehdy tak masivní, že v roce 1955 započala výstavba nové hvězdárny.
Od roku 1973 se na hvězdárně měří, archivují a vyhodnocují základní meteorologické hodnoty: teplota, tlak, vlhkost, sluneční svit a dešťové srážky.
Od listopadu 2014 je na hvězdárně staro-nový dalekohled, kterým bude možné pozorovat galaxie, mlhoviny a hvězdokupy novým dalekohledem. Do Prostějova se vrátil z Vyškova zhruba po půl století. Dalekohled je speciální v tom, že má tubus otočný kolem své osy. Přístroj je však potřeba nejprve osadit optikou, provést jeho údržbu, vyčistit, seřídit a rozběhnout počítačový systém.
Poznejte Hvězdárnu v Prostějově, která od roku 1961 nabízí nejen pozorování vesmíru, ale i meteorologická měření a přednášky.
Hlavním účelem Hvězdárny v Prostějově je poskytování zařízení pro noční pozorování oblohy, pozorování slunce a přednášky pro veřejnost.
Hvězdárna v Prostějově byla poprvé otevřena v roce 1961.
Hvězdárna je vybavena čtyřmi dalekohledy a novým dalekohledem, který byl do Prostějova převezen z Vyškova.
Na Hvězdárně jsou měřeny základní meteorologické hodnoty jako teplota, tlak, vlhkost, sluneční svit a dešťové srážky.
Nový dalekohled na Hvězdárně má speciální tubus, který je otočný kolem své osy.
Pomocí nového dalekohledu je možné pozorovat galaxie, mlhoviny a hvězdokupy.
Pro nový dalekohled je potřeba osadit optiku, provést údržbu, vyčistit, seřídit a rozběhnout počítačový systém.
Výstavba nové Hvězdárny v Prostějově byla zahájena v roce 1955.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.