ÚvodAktualityKde navštívit Půlnoční mše a další sváteční vigilie v Praze?
Památky

Kde navštívit Půlnoční mše a další sváteční vigilie v Praze?

Poslechněte si audio verzi článku
V Praze si i v roce 2024 Narození Páně můžete připomenout v několika desítkách kostelů. Část z nich nabízí mši už v odpoledních hodinách, aby se jí mohly zúčastnit i rodiny s dětmi, další pak připomíná Narození Páně skutečně přesně o půlnoci.
VitrážPůlnoční mši svatou bude v katedrále sv. Víta na Pražském hradě 24. prosince 2024 sloužit pražský arcibiskup Jan Graubner. V pondělí 25. prosince se uskuteční mše sv. za svítání v 8:30, v 10:00 mše sv. slavnost Narození páně, v 17:00 Nešpory. 

Dalším místem, které můžete na Štědrý den navštívit je kostel sv. Ludmily na náměstí Míru, kde proběhne před půlnoční mší ve 24:00 ještě v 16:30 půlnoční mše pro rodiny s dětmi. Děti i dospělé zde také od 25. 12. 2024 do 2. 2. 2025 potěší krásný dřevěný betlém

MšeV kostele Panny Marie Vítězné na Újezdu, který proslavilo Pražské Jezulátko se na Štědrý den koná půlnoční mše. 25. 12. 2024 pak Slavnost narození Ježíše Krista - česká mše v 10:00 ráno, ve 12:00 mše anglická, 17:00 italská, v 18:00 španělská a v 19 hodin opět česká. V 15 hodin se zde uskuteční benefiční koncert Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.  

Ve farním kostele sv. Petra v Biskupské můžete přijít 24. prosince od 8 a 16 hodin na vigilie Slavnosti Narození Páně. O půlnoci pak bude mše svatá i s Rybovou mší, v pondělí 25. 12. od 10:30 mše svatá s koledami. V kostele sv. Prokopa v Braníku bude 24. 12. od 15 do 15:30 připraven živý betlém. Chybět nebudou živé ovečky a Ježíšek. Od 16 hodin následuje Odpolední mše svatá s rytmickým zpěvem, pro rodiny s dětmi a starší a o půlnoci Půlnoční mše svatá s rytmickým zpěvem. V kostele u sv. Matěje v Dejvicích je tradičně vystaven k prohlédnutí perníkový svatomatějský betlém.

Chcete-li si poslechnout Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby, ale nemusí to být zrovna o půlnoci v kostele, udělejte si vycházku do centra Prahy a zastavte se ve 21 hodin na Staroměstském náměstí, kde mši přednesou pěvecký sbor Vox Pragae a orchestr Praga Sinfonietta.

Věřícím a všem příchozím bude otevřen ve 24:00 na půlnoční mši také farní kostel Nejsvětějšího Salvátora (Křižovnické nám.). Mši celebruje Mons. Tomáš Halík, stejně tak mši sv. na Slavnosti Narození Páně 25. 12. 2024 od 14 hodin. Půlnoční mši nabídne bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, kde je k prohlédnutí krásný betlém. V kostele Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí se v 24. 12. 2024 uskuteční v 16 hodin Dětská půlnoční mše svatá s živým betlémem a o půlnoci půlnoční mše svatá. V kostele sv. Václava na Zderaze se 24. 12. od 23 hodin koná Štědrovečerní pobožnost. V kostele sv. Václava na Proseku bude 24. 12.  2024 připravena od 16 hodin Odpolední mše svatá v předvečer svátku Narození Páně a od 22 hodin Vigilie Narození Páně - mše svatá slavená před půlnocí v předvečer svátku Narození Páně.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Památky

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Kostel Sv. Petra Na Poříčí Památky

Kostel Sv. Petra Na Poříčí

Kostel se nachází v Praze na Novém Městě v Biskupské ulici. Byl postaven jako románská bazilika v druhé polovině 12. století jako farní kostel zaniklé osady Poříčí, později se dočkal několika gotických přestaveb.

Bazilika sv. Jakuba v Praze Památky

Bazilika sv. Jakuba v Praze

Kostel byl založen Václavem I. v roce 1232, zřejmě při založení Starého Města. Váže se k němu řada legend, z nichž nejznámější vypráví o useknuté ruce, která dosud visí na řetězu v interiéru kostela.

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné Památky

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.

Kostel sv. Jiljí Praha Památky

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel svatého Jiljí se nachází v Husově ulici, v samém centru Starého Města Pražského, nedaleko Klementina a Karlova mostu. Vyniká překrásnou gotickou architekturou s barokně upraveným interiérem.

Kostel sv. Václava na Zderaze v Praze Památky

Kostel sv. Václava na Zderaze v Praze

Původně románský kostelík sv. Václava na Zderaze stával na svém místě ještě dávno před vznikem Nového Města pražského. V průběhu staletí byl vojenským skladištěm i součástí trestnice. Od toku 1927 jej užívá Církev československá husitská.

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze Památky

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze

Chrám je nejvyšší kostelní stavbou v Praze a byl založen jako součást karmelitánského kláštera českým králem a císařem Karlem IV. v roce 1347 jako památka na jeho korunovaci.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech Památky

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.

Kostel sv. Václava na Proseku Památky

Kostel sv. Václava na Proseku

Kostel sv. Václava na Proseku je trojlodní románská bazilika, podle pověsti založena Boleslavem I. v roce 970.

Kostel sv. Václava na Smíchově Památky

Kostel sv. Václava na Smíchově

Chrám sv. Václava je postaven v čistém slohu starokřesťanské basiliky a je to jedna z nejvýznamnějších českých novorenesančních památek. Chrám má dvě věže vysoké 50 metrů. Vystavěn byla v letech 1881–1885.

Kostel Panny Marie Andělské – první kapucínská stavba v Čechách Památky

Kostel Panny Marie Andělské – první kapucínská stavba v Čechách

V dolní části Loretánského náměstí na Hradčanech stojí prostá jednolodní sakrální budova, kostel Panny Marie Andělské, nedílná součást areálu kapucínského kláštera. Je to nejstarší stavební celek řádu kapucínů v Čechách.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Mistrovství ČR v Truck trialu – Milovice 2025, Pražský velikonoční folklorní festival 2025 , RunCzech 1/2Maraton Praha 2025, Zahájení sezony v Zahradách pod Pražským hradem 2025, Letenské sady a Expo 58´ – komentovaná vycházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Pětadvacátý ročník RunCzech 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 5. dubna 2025 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 15 000 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 25. RunCzech 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
1. duben 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní soubory a živé květiny

Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu.
31. březen 2025 16:00
Zážitky, Praha

Zahrady pod Pražským hradem i Jelení příkop se otevírají návštěvníkům

O víkendu od 5. do 6. dubna 2025 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 18:00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2025. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny veřejnosti Ledebourská zahrada a Malá Pálffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Pálffy zahradě a Malé Fürstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Také Jelení příkop bude nově přístupný po obnovené stezce z ulice Na Opyši, která byla pro veřejnost uzavřená od roku 2019.
31. březen 2025 14:00
Příroda, Praha

Nová turistická sezona 2025 v Praze: pražské věže, nové prostory a tematické vycházky

Pražské památky a průvodci pod hlavičkou Prague City Tourism jsou připraveni na novou turistickou sezonu a příjezd domácích i zahraničních návštěvníků. S příchodem teplého počasí uvítají turisté i domácí Pražané prodloužení otevírací doby na pražských věžích, nové typy oblíbených vycházek, otevření zcela nových prostor ve známých památkách a velkolepé budou také oslavy konce 2. světové války.
31. březen 2025 11:00
Zážitky, Praha

Vyšehrad si můžete prohlédnout celoročně samostatně i s průvodcem

Vydejte se do historie a poznejte legendy, které se pojí k Vyšehradu. Během komentovaných prohlídek s průvodcem poznáte jeho nejzajímavější místa. Podíváte se do Gotického sklepa s expozicí pojednávající o historii Vyšehradu, do Cihelné brány jejíž expozice dokumentuje Vyšehrad jako pevnost a projdete tajemnými kasematy až do podzemního sálu Gorlice, kde se ukrývají originály soch z Karlova mostu. Areál si můžete projít i samostatně s autoprůvodcem, který nabízí zajímavé informace o jednotlivých objektech, ale i tematické trasy v češtině a angličtině. Aplikace je dostupná ke stažení na Google Play nebo Apple Store a umožňuje návštěvníkům objevovat Vyšehrad samostatně a vlastním tempem.
30. březen 2025 10:04
Zážitky, Praha

Česko ve filmu: Jurský svět a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem

Kdysi dávno – ne v druhohorách, ale v roce 1955 – vzal Karel Zeman filmové diváky na první pořádnou výpravu do pravěku. A nepotřeboval k tomu ani počítačové triky, ani rozpočet větší než státní pokladna. Pak přišel Steven Spielberg, a dinosauři začali řvát v kinech po celém světě. Z Jurského parku se stal fenomén, kterým žijeme dodnes. Pojďte se na slavné filmy o dinosaurech podívat s Kudy z nudy!
29. březen 2025 13:08
Zážitky, Praha

Festival Struny dětem rozehraje divadlo Minor

Koncerty, divadelní představení, i workshopy pro děti zaplní o víkendu 28. – 30. března 2025 prostory Divadla Minor. Odehraje se zde totiž již 16. ročník oblíbeného rodinného festivalu Struny dětem, který láká například na koncerty originální multižánrové skupiny Dva, Tomáše Lišky s kapelou Invisible World, kteří neotřele kombinují jazz a world music a jejich tvorbu vizuálně doplňují projekce Lindy Arbanové či táborákové písničky v podání Kateřiny Steinerové a Martina Adamovského. Kdo si rád zpívá v koupelně ocení koncert zpěvaček a komediantek Petry Ernyei a Mirky Novak. Program nabízí i křehké písně klarinetisty Vojtěcha Nýdla nebo interaktivní koncert houslistky a zpěvačky Gabriely Vermelho a tanečnice Anny Homoly. Festival nadchne malé i větší děti, akce jsou rozděleny dle věkových kategorií.
27. březen 2025 12:00
Zážitky, Praha