Charakteristickým znakem skanzenu je, že jde o 'živá muzea', kde jsou aktivní ukázky činnosti našich předků a fungování exponátů.
Pro děti jsou ve skanzenech připraveny zajímavé programy, skvělá atmosféra a neobyčejné zážitky.
Muzeum v přírodě Vysočina se nachází v malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů v Pardubickém kraji.
V Hanáckém muzeu v přírodě si můžete prohlédnout památkově chráněnou usedlost a několik špaletových stodol, které jsou typické pro lidovou architekturu v Příkazích.
Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě je Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, založené v roce 1925.
Muzeum lidových staveb Kouřim shromažďuje stavitelské památky z různých Českých regionů od 17. do 19. století a konají se zde národopisné pořady.
Ve skanzenu ve Vysokém Chlumci si můžete prohlédnout zemědělské usedlosti a sakrální stavby, které jsou doplněné nářadím a stroji typickými pro střední Povltaví.
V Podorlickém skanzenu v Krňovicích jsou k vidění ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů, které byly potřebné k životu našich předků.
Hlavní expozice ve Valašském muzeu v přírodě zahrnují Dřevěné městečko, Valašskou dědinu a Mlýnskou dolinu.
V Muzeu v přírodě Zubrnice je unikátní kombinace roubených, hrázděných a zděných staveb, které jsou charakteristické pro České středohoří.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.