ÚvodAktuality10 tipů na výlety do zřícených kostelů aneb ve stínu i na výsluní
výlety do zřícených kostelů, kudy z nudy
Památky

10 tipů na výlety do zřícených kostelů aneb ve stínu i na výsluní

Zřícené kostely: tajemné, působivé a zvláštní památky provází jedinečné příběhy. Dozvíte se, že třeba z jednoho kostela sňali za minulého režimu střešní tašky a použili je na místní kravín, z jiného filmový štáb vyrobil peklo (i s obrázky čertů na stěnách!) a další zase zmizel pod zemí, aby se jako zázrakem vynořil po stovkách let.
Nejslavnější a patřičně na výsluní je nedokončený chrám v Panenském Týnci a klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích, místa s mysteriózní atmosférou a provázená dráždivým tajemstvím. Zřícené kostely poslouží také jako ideální cíle pro procházky do přírody a výlety s tajemstvím a jedinečnou atmosférou – vypravte se třeba ke zřícenině kláštera v Světcích, k legendami opředenému kostelu sv. Mikuláše pod horou Krudum anebo zřícenině kostela sv. Apoleny u Přimdy.

Až na výjimky jde o volně přístupná místa, a tak můžete naše inspirativní tipy pro výlety do stínu i na výsluní využít i mimo hlavní sezonu. Pekelný kostel u Kočova, zřícený kostel v Šitboři i kostel v Pohoří na Šumavě vám se závějemi spadaného listí nebo s prvním sněhovým popraškem nabídnou ještě působivější atmosféru než ve slunečných letních dnech! Milovníci nefalšované romantiky pak musí poznat zřícený hornický kostel u Krupky, zaniklý poutní kostel u Toužimi nebo zříceninu kláštera v Kuklově. Užijte si s Kudy z nudy báječné výlety do stínu i na výsluní!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby Památky

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.

Zřícenina gotického kostela sv. Mikuláše v Šitboři Památky

Zřícenina gotického kostela sv. Mikuláše v Šitboři

Kostel v Šitboři u Poběžovic je zdaleka viditelnou dominantou celého kraje, přestože je z něj dnes již zřícenina. Ta je však chráněna jako kulturní památka České republiky a mezi lety 2016-2020 prošla obnovou. Založení kostela je v současné době odborníky přisuzováno klášteru v blízké Pivoni.

Zřícenina kostela Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě Památky

Zřícenina kostela Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě

Kostel z roku 1779, který po odsunu a vyprázdnění vesnice chátral až do roku 1999, kdy spadla věž kostela a zbortila střechu celé chrámové lodi.

Zřícenina kostela sv. Apoleny u Přimdy Památky

Zřícenina kostela sv. Apoleny u Přimdy

Zřícenina raně barokního kostela sv. Apolenyz přelomu 17. a 18. století připomíná zaniklou obec Svatá Apolena, která byla obývána především německým obyvatelstvem. V současné době se jedná jen o mysticky vypadající trosky.

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích Památky

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Bývalý Paulánský klášter ve Světcích Památky

Bývalý Paulánský klášter ve Světcích

Klášterní kostel paulánských mnichů ve Světcích u Tachova byl vybudován v letech 1671–1674 za Jana Filipa, hraběte Losyho z Losinthalu. Kostel se dvěma věžemi byl patrně dílem italského stavitele Giovanniho Domenika Orsiho. Areál kláštera se měl stát základem sídla rodu Windischgrätzů.

Zřícenina kostela sv. Václava u Encovan Památky

Zřícenina kostela sv. Václava u Encovan

Ze vsi Prachová zbyla pouze zřícenina empírového hřbitovního kostela sv. Václava. Tato ves zanikla za husitských válek. Na místě původního kostela byl roku 1835 postaven kostel nový, zasvěcený sv. Václavu, ten však od roku 1945 chátrá.

Zřícenina kostela sv. Jana Křtitele u Kočova Památky

Zřícenina kostela sv. Jana Křtitele u Kočova

Zbytky kostela z roku 1732 najdete nedaleko vísky Kočov na Tachovsku. Svému účelu sloužil jen 50. let, roku 1784 byl císařským patentem zrušen. Poté jej Nosticové přestavěli na porcelánku, zanedlouho však byla stavba opuštěna. V roce 2000 zřícenina posloužila k natáčení pohádky Z pekla štěstí 2.

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky Památky

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky

Gotický kostel z 13. století byl přestavěn na počátku 15. století. Úpravy pokračovaly i na počátku 16. století. Velké škody utrpěl za 30leté války, jako zřícenina dopadl po požáru v roce 1939.

Zaniklý poutní kostel sv. Blažeje u Toužimi Památky

Zaniklý poutní kostel sv. Blažeje u Toužimi

Na břehu Blažejského rybníka dnes stojí ruina někdejší slavné poutní kaple sv. Blažeje. V dávné historii to bylo jedno z velmi navštěvovaných míst v tomto kraji, v roce 1880 se tu uvádělo dokonce šest bohoslužeb v roce.

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov Památky

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov

Pět vysokých gotických oken bývalého klášterního kostela svatého Ondřeje se vypíná nad vesničkou Kuklov nad údolím Brložského potoka, 3 km západně od Brloha v Blanském lese. Poblíž kláštera se v lese nacházejí také zříceniny hradu Kuglvajt ze 14. století.

Další aktuality

Zlato, zlato, zlato – poznejte místa Česka, která jsou vzácnému kovu zasvěcena

Míst spojených se zlatem, jeho dobýváním anebo výnosným obchodováním je u nás více než dost. Pojďte se za nimi vypravit a poznat neobyčejné turistické trasy po stopách žlutavého kovu, staré štoly a doly související s dobýváním nejvzácnější kovové suroviny minulosti.
13. červenec 2025 10:04
Památky

50 tipů na místa, kde můžete pozvávat vodárenské věže, vodojemy a technické unikáty

Vodárenské věže a vodojemy překvapují svou krásou i technickou účelností. Některé se starších „dam“ dnes slouží jako originální rozhledny, jiné se staly lukrativním místem na bydlení anebo volnočasovým prostorem. Ovšem nechybí ani takové, které byly postaveny zcela nedávno a svou funkci zásobárny vody vzorně plní. Nahlédněte do našich tipů! Která věž vám přijde nejzajímavější?
13. červenec 2025 9:26
Památky

Kubismus kolem nás: poznejte kubistické ikony a světové rarity v Česku

Ostré hrany, průniky ploch, krystalické struktury – typické prvky českého kubismu, světově unikátního hnutí, které se zrodilo v Praze okolo roku 1910. Avantgardní malířský směr z počátku 20. století, proslavený Pablem Picassem, se v Čechách kreativním způsobem projevil i v architektuře. Naší nejznámější kubistickou stavbou je pravděpodobně Dům U Černé Matky Boží s Grand Café Orient. Víte, že Česko se může pyšnit také světovým kubistickým unikátem? Jediná funkční kubistická lucerna se nachází v Praze na Jungmannově náměstí. Objevte s Kudy z nudy kubistické stavby napříč republikou!
12. červenec 2025 10:50
Památky

Prohlédněte si neobvyklá místa ve večerních hodinách

Noční prohlídky hradů a zámků již nejsou ničím neobvyklým, ale navštívili jste v noci třeba starobylou radnici, kostnici, tajuplný klášter nebo vojenský bunkr? Kam se vypravit na neobvyklé noční prohlídky vám poradí Kudy z nudy!
12. červenec 2025 10:28
Památky

Vypravte se s dětmi za princeznami, Ohnivcem nebo bílou paní

Hrady a zámky již tradičně nabízejí v době letních prázdnin množství kulturních akcí, ale také speciální prohlídky pro nejmladší návštěvníky. Zkrácené dětské prohlídky jsou vedeny zábavnou formou, která potěší i dospělé výletníky. Můžete na ně vyrazit například na zámek Sychrov, Zákupy, Náchod, hrad Grabštejn, Bouzov či zámek v Hluboká.
11. červenec 2025 16:00
Památky

Český permon: když technické památky vyprávějí své příběhy

Věděli jste, že i technické památky mezi sebou každý rok svádějí souboj o prestižní ocenění? Cena Český permon se uděluje osobnostem i institucím, které se výrazně zasloužily o zachování či rozvoj hornických tradic u nás. A výsledkem nejsou jen diplomy na zdi, ale i fascinující místa, která můžete navštívit a dotknout se živé historie pod zemí i nad ní. Objevte s Kudy z nudy hornické poklady Česka, které skrývají víc, než se na první pohled zdá!
11. červenec 2025 12:59
Památky

Objevte československé opevnění: nejzajímavější pevnosti a pěchotní sruby na hranicích

Hledáte tip na letní výlet? Vydejte se na průzkum československého opevnění, které vznikalo zejména ve 30. letech 20. století. Navštivte pevnosti, pevnůstky a tvrze, ve kterých je uložena a představena minulost naší armády. Připravte na velmi nízké teploty v rozmezí od 5° do 10°C. Máte tak ojedinělou příležitost se zchladit, když je horko, nebo se schovat před deštěm v nepříznivém počasí.
10. červenec 2025 21:44
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známá i neznámá česká, moravská a slezská dvojměstí

Co znamená ta divná pomlčka v názvech měst Frýdek-Místek nebo Sedlec-Prčice? Nic jiného, než že jde o jedno z mnoha dvojměstí, tedy samostatných měst, která se kdysi spojila do jediného. Jak to spojování vypadalo a kdy k němu došlo nebo dochází právě teď? Kolik dvojměstí vlastně v České republice máme? A které je nejznámější, největší anebo má nejdelší název?
10. červenec 2025 21:33
Památky