ÚvodAktuality10 tipů na výlety do zřícených kostelů aneb ve stínu i na výsluní
výlety do zřícených kostelů, kudy z nudy
Památky

10 tipů na výlety do zřícených kostelů aneb ve stínu i na výsluní

Zřícené kostely: tajemné, působivé a zvláštní památky provází jedinečné příběhy. Dozvíte se, že třeba z jednoho kostela sňali za minulého režimu střešní tašky a použili je na místní kravín, z jiného filmový štáb vyrobil peklo (i s obrázky čertů na stěnách!) a další zase zmizel pod zemí, aby se jako zázrakem vynořil po stovkách let.
Nejslavnější a patřičně na výsluní je nedokončený chrám v Panenském Týnci a klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích, místa s mysteriózní atmosférou a provázená dráždivým tajemstvím. Zřícené kostely poslouží také jako ideální cíle pro procházky do přírody a výlety s tajemstvím a jedinečnou atmosférou – vypravte se třeba ke zřícenině kláštera v Světcích, k legendami opředenému kostelu sv. Mikuláše pod horou Krudum anebo zřícenině kostela sv. Apoleny u Přimdy.

Až na výjimky jde o volně přístupná místa, a tak můžete naše inspirativní tipy pro výlety do stínu i na výsluní využít i mimo hlavní sezonu. Pekelný kostel u Kočova, zřícený kostel v Šitboři i kostel v Pohoří na Šumavě vám se závějemi spadaného listí nebo s prvním sněhovým popraškem nabídnou ještě působivější atmosféru než ve slunečných letních dnech! Milovníci nefalšované romantiky pak musí poznat zřícený hornický kostel u Krupky, zaniklý poutní kostel u Toužimi nebo zříceninu kláštera v Kuklově. Užijte si s Kudy z nudy báječné výlety do stínu i na výsluní!
Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby Památky

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.

Zřícenina gotického kostela sv. Mikuláše v Šitboři Památky

Zřícenina gotického kostela sv. Mikuláše v Šitboři

Kostel v Šitboři u Poběžovic je zdaleka viditelnou dominantou celého kraje, přestože je z něj dnes již zřícenina. Ta je však chráněna jako kulturní památka České republiky a mezi lety 2016-2020 prošla obnovou. Založení kostela je v současné době odborníky přisuzováno klášteru v blízké Pivoni.

Zřícenina kostela Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě Památky

Zřícenina kostela Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě

Kostel z roku 1779, který po odsunu a vyprázdnění vesnice chátral až do roku 1999, kdy spadla věž kostela a zbortila střechu celé chrámové lodi.

Zřícenina kostela sv. Apoleny u Přimdy Památky

Zřícenina kostela sv. Apoleny u Přimdy

Zřícenina raně barokního kostela sv. Apolenyz přelomu 17. a 18. století připomíná zaniklou obec Svatá Apolena, která byla obývána především německým obyvatelstvem. V současné době se jedná jen o mysticky vypadající trosky.

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích Památky

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Bývalý Paulánský klášter ve Světcích Památky

Bývalý Paulánský klášter ve Světcích

Klášterní kostel paulánských mnichů ve Světcích u Tachova byl vybudován v letech 1671–1674 za Jana Filipa, hraběte Losyho z Losinthalu. Kostel se dvěma věžemi byl patrně dílem italského stavitele Giovanniho Domenika Orsiho. Areál kláštera se měl stát základem sídla rodu Windischgrätzů.

Zřícenina kostela sv. Václava u Encovan Památky

Zřícenina kostela sv. Václava u Encovan

Ze vsi Prachová zbyla pouze zřícenina empírového hřbitovního kostela sv. Václava. Tato ves zanikla za husitských válek. Na místě původního kostela byl roku 1835 postaven kostel nový, zasvěcený sv. Václavu, ten však od roku 1945 chátrá.

Zřícenina kostela sv. Jana Křtitele u Kočova Památky

Zřícenina kostela sv. Jana Křtitele u Kočova

Zbytky kostela z roku 1732 najdete nedaleko vísky Kočov na Tachovsku. Svému účelu sloužil jen 50. let, roku 1784 byl císařským patentem zrušen. Poté jej Nosticové přestavěli na porcelánku, zanedlouho však byla stavba opuštěna. V roce 2000 zřícenina posloužila k natáčení pohádky Z pekla štěstí 2.

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky Památky

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky

Gotický kostel z 13. století byl přestavěn na počátku 15. století. Úpravy pokračovaly i na počátku 16. století. Velké škody utrpěl za 30leté války, jako zřícenina dopadl po požáru v roce 1939.

Zaniklý poutní kostel sv. Blažeje u Toužimi Památky

Zaniklý poutní kostel sv. Blažeje u Toužimi

Na břehu Blažejského rybníka dnes stojí ruina někdejší slavné poutní kaple sv. Blažeje. V dávné historii to bylo jedno z velmi navštěvovaných míst v tomto kraji, v roce 1880 se tu uvádělo dokonce šest bohoslužeb v roce.

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov Památky

Zřícenina hradu a kláštera Kuklov

Pět vysokých gotických oken bývalého klášterního kostela svatého Ondřeje se vypíná nad vesničkou Kuklov nad údolím Brložského potoka, 3 km západně od Brloha v Blanském lese. Poblíž kláštera se v lese nacházejí také zříceniny hradu Kuglvajt ze 14. století.

Další aktuality

Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka, kde to žije i na podzim a v zimě

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít krásný podzim i romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech.
29. říjen 2024 19:51
Památky

Dušičky – ozvěny pohanské minulosti

Kdy a proč si připomínáme Dušičky? Druhý listopadový den se slaví Památka všech zemřelých, spojená se vzpomínkou na mrtvé. Podle náboženských představ modlitby živých pomohou zemřelým, duším dlícím v Očistci, k očištění od hříchů na cestě do Nebe. Kořeny tohoto svátku tkví pravděpodobně už v keltských rituálech.
29. říjen 2024 6:39
Památky

10 tipů, kam za sochami Tomáše Garrigua Masaryka

Dne 28. října 1918 bylo Československo mezinárodně uznáno za samostatný stát a Tomáš Guarrigue Masaryk byl poté 14. listopadu 1918 zvolen prvním prezidentem. Svou funkci přijal v 68 letech a svůj úřad zastával téměř 20 let. První československý prezident se dodnes těší velké oblibě a není divu, že je podle něj pojmenovaná řada ulic i náměstí a existuje také množství soch s jeho podobiznou. Kam se za nimi vydat vám poradíme v našich tipech.
28. říjen 2024 12:00
Památky

O tom, že má Česká republika záhadologům a milovníkům tajemna co nabídnout, není pochyb

Naši předci, kteří stavěli nová města, mohutné chrámy a pyšné hrady, si byli vědomi magických energií a bytostí žijících v astrálním světě. Snažili se nové objekty navrhnout tak, aby dobré síly využili a špatné odradili, nebo neutralizovali. Tajné chodby, které dříve patřily k běžnému vybavení budov, v pozdějších letech ztratily na důležitosti, dokumentace o nich zmizela a dnes dráždí naší mysl k jejich opětovanému objevování.
28. říjen 2024 1:45
Památky

Panovníci a státníci našich dějin: tipy na výlety k jejich sochám

Řada panovníků a státníků, jako je například Přemysl Otakar II., Karel IV., Marie Terezie, Josef II. nebo T. G. Masaryk má svoji sochu či pomník. Vybavíte si ale, kde konkrétně ta či ona socha stojí? Za připomínkou našich státníků vás pozveme v dnešních tipech.
28. říjen 2024 1:00
Památky

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?
27. říjen 2024 10:34
Památky

Šest hřbitovů v Česku, které budí pozornost i nahánějí strach

Hřbitovy nejsou jen místem, kam lidé přicházejí uctít památku svých blízkých. Někteří je vyhledávají jako oázu klidu uprostřed všedního ruchu, jiní zase pro jejich mrazivou pověst, unikátnost nebo slavná jména. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za šesticí výjimečných hřbitovů napříč Českou republikou.
27. říjen 2024 9:00
Památky

Národní muzeum, Národní divadlo, katedrála sv. Víta a další stavby, na které může být hrdý každý Čech

Národní hrdost a vlastenectví nejsou prázdná slova. Využijte 28. říjen a výročí vzniku samostatného československého státu k pěknému výletu a vydejte se s portálem Kudy z nudy navštívit stavby, které budoval „národ sobě“ a našim předkům byly tak drahé. Tradice pokračuje dodnes a zajímavé projekty provázely i nedávné 100. výročí vzniku republiky.
26. říjen 2024 11:18
Památky