ÚvodAktuality20 tipů na horské louky
Příroda

20 tipů na horské louky

  • 30. října 2021
Ještě než sníh zahalí naše hory do bílého hávu, vypravte se na výlet za poznáním horských luk. Ty vznikaly především v 17. až 19. století, kdy se v nepřístupných horských oblastech začala klučit místa, na kterých bylo možno hospodařit. Během budního hospodářství pak vznikla charakteristická mozaika lesů a bezlesých lučních enkláv s pověstnými květnatými loukami. Poznejte tato místa spolu s portálem Kudy z nudy.
Přírodní památka Chmelinec Příroda

Přírodní památka Chmelinec

Přírodní památku Chmelinec tvoří mokřadní louky v údolí potoka Drietomica na severovýchodním okraji obce Vyškovec v CHKO Bílé Karpaty. Na loukách se vyskytují ohrožené druhy rostlin.

Přírodní rezervace Marschnerova louka u Chřibské Příroda

Přírodní rezervace Marschnerova louka u Chřibské

Přírodní rezervace Marschnerova louka leží asi kilometr severně od Dolní Chřibské pod samotou Liščí Bělidlo.

Fojtovická pláň v Krušných horách – místo vzácné květeny Příroda

Fojtovická pláň v Krušných horách – místo vzácné květeny

Fojtovická pláň je rozlehlá náhorní planina s horskými a rašelinnými loukami, charakteristickou flórou a faunou. Její nadmořská výška se pohybuje mezi 700 až 800 m. n. m.

Přírodní rezervace Lazy Příroda

Přírodní rezervace Lazy

Přírodní rezervaci Lazy tvoří květnatá bělokarpatská louka s prameništi a mokřady v rozsáhlém komplexu jednosečných luk na údolním svahu Vláry pod vrchem Pláňava (598 m). Rozptýlená zeleň včetně solitérních stromů je i uvnitř plochy chráněného území, což způsobuje značnou členitost terénu.

Naučná stezka Capartické louky Příroda

Naučná stezka Capartické louky

V jižní části CHKO Český les byla otevřena naučná stezka Capartické louky. Stezka přibližuje zachovalé druhově bohaté luční porosty s výskytem řady vzácných druhů rostlin.

Vstavačové louky u Velkých Karlovic Příroda

Vstavačové louky u Velkých Karlovic

Každoročně v jarním období vykvétají na loukách v okolí Velkých Karlovic vzácné druhy rostlin, mezi ty nejvzácnější patří orchideje z čeledi vstavačovitých.

Farmářské stezky v Krkonoších Příroda

Farmářské stezky v Krkonoších

Arniková, orchidejová, hořcová a smilková – to jsou názvy čtyř farmářských stezek vedoucích po krkonošských loukách. Jmenují se podle význačných lučních druhů, které cestou můžete vidět. Na místních farmách si také můžete zakoupit výrobky na tamních loukách vyprodukované.

Přírodní rezervace Klikvová louka Příroda

Přírodní rezervace Klikvová louka

Klikvová louka je částečně odtěžené rašeliniště, které je přírodní rezervací. Místo se jmenuje podle rostlinky klikvy, která se v podrostu rašeliniště hojně vyskytuje. Klikvová louka představuje prameniště říčky Bílá Nisa.

Přírodní rezervace Nová louka Příroda

Přírodní rezervace Nová louka

Jedná se o oblast rašeliniště, rašelinné louky a rašelinné smrčiny s výskytem vzácných a ohrožených organismů. Přírodní rezervací protéká Blatný potok.

Přírodní památka Hvožďanská louka Příroda

Přírodní památka Hvožďanská louka

Hvožďanská louka je přírodní památkou v okrese Domažlice. Důvodem ochrany je vlhkomilná květena. Roste zde například hořec hořepník nebo prstnatec májový. Díky hořci se zde vyskytuje jedna z nejstabilnějších populací modráska hořcového v Česku.

Přírodní rezervace Horská louka u Háje Příroda

Přírodní rezervace Horská louka u Háje

Přírodní rezervace Horská louka u Háje se rozprostírá v údolí potoka Černá voda nedaleko Klínovce v Krušných horách.

Pančavská louka v Krkonoších Příroda

Pančavská louka v Krkonoších

Pančavská louka je rozlehlá subalpínská louka s nejrozsáhlejším vrcholovým rašeliništěm nacházející se mezi Kotlem a Labskou loukou v západních Krkonoších.

Naučná stezka Vařákovy paseky Letní sporty

Naučná stezka Vařákovy paseky

Naučná stezka Vařákovy paseky začíná u vlakového nádraží v Horní Lidči. Vede kolem Lačnovských rybníků, do vsi Lačnov, odtud kolem lačnovských skal až na hřeben Vizovických vrchů. Pak pokračuje na Vařákovy paseky a dále k Čertovým skalám a do Lidečka. Měří 16 km a najdete na ní 15 zastavení.

Slunečná stráň u Svobody nad Úpou Příroda

Slunečná stráň u Svobody nad Úpou

Slunečná stráň ve východních Krkonoších ukrývá Slatinné a rašelinné louky s mnoha druhy ohrožených rostlin. Jedná se o jednu z posledních českých lokalit, kde roste kriticky ohrožený hořeček ladní pobaltský. Navíc je odtud krásný výhled do krajiny.

Květnatá louka u Cvikova – louka s původními lučními rostlinami Příroda

Květnatá louka u Cvikova – louka s původními lučními rostlinami

V České republice dlouhodobě kvůli zemědělskému zpracování půdy mizí z krajiny tradiční květnaté louky, které jsou přitom důležitou součástí krajiny a znamenají pestrost a biodiverzitu, která je pro přírodu životně důležitá. Jedna nová květnatá louka byla proto vyseta nedaleko Cvikova.

Obrázková cesta Javořinka Příroda

Obrázková cesta Javořinka

Pokud zvolíte výlet přes Javořinku, budete mít kromě procházky krásnou přírodou s nádhernými výhledy ještě navíc jeden nevšední zážitek. Na starohamerské straně osady je podél trasy z Javořinky na Samčanku obrázková cesta, kterou hned tak někde nemají.

Paseka Zlatá studna na Šumavě Příroda

Paseka Zlatá studna na Šumavě

Jediný dochovaný objekt na Zlaté studni je dnes chalupa patřící TJ Blatná, po ostatních objektech je možno místy nalézt pouze zbytky základů.

Zaniklá obec Zhůří na Šumavě u Rejštejna Příroda

Zaniklá obec Zhůří na Šumavě u Rejštejna

Vesničku Zhůří dnes připomíná už jen kaplička a pomník, kolem jsou romantické pláně a louky s osamocenými stromy. Obec stála na trase Zlaté stezky z Kašperských Hor do Pasova, po roce 1945 se jí stal osudným poválečný odsun sudetských Němců.

Přírodní rezervace Dolnoněmčanské louky Příroda

Přírodní rezervace Dolnoněmčanské louky

Rezervace Dolnoněmčanské louky ochraňuje bělokarpatské květnaté louky se spoustou solitérních stromů, převážně dubů. Roste zde na 268 druhů vyšších rostlin, na které je vázáno mnoho živočichů, především hmyzu.

Osada Jizerka v Jizerských horách Památky

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Další aktuality

Kdy přichází podzimní rovnodennost? Aneb podzim se již hlásí o slovo!

Podzimní rovnodennost neboli astronomický podzim na severní polokouli obvykle přichází 23. nebo 22. září. Nejinak je tomu i letos, kdy tento jev nastává přesně v neděli 22. září 2024 ve 14:43 hodin okamžikem, kdy Slunce vstoupí do znamení Vah. Slunce bude tento den vycházet přesně na východě a zapadat přesně na západě. Den bude stejně dlouhý jako noc a zatímco na jižním pólu Slunce vyjde, na severním naopak ve stejném okamžiku zapadne…
16. září 2024 14:13
Příroda

Povodně 2024: upozornění pro cestovatele, kontakty a pomoc postiženým regionům

Extrémní srážky a následné povodně zasáhly Česko. V CzechTourism myslíme na všechny, které velká voda postihla, a také na ty, co žijí v místech, kde se ještě může objevit. Připravujeme se, v rámci našich možností, na pomoc postiženým oblastem.
15. září 2024 17:00
Příroda

Kde najdete úžasné skalní reliéfy v Česku? Sochy ve skalách, galerie v lese a umění v přírodě

Také se rádi touláte ve skalách? Viděli jste už úžasné skalní reliéfy mnoha tvarů, které vznikaly v různých dobách a sloužily rozličným účelům? Kdo a kdy je vytesal a co znázorňují? V našich tipech najdete nejen nádherná místa pro relax a procházky, ale i odpovědi na řadu otázek.
12. září 2024 7:04
Příroda

Věda a historie není nuda: největší povodně v českých zemích a tisíciletá voda

V roce 2002 se Českou republikou prohnaly dosud největší povodně v historii naší země. Nebyly první a bohužel ani poslední. Připomeňte si s Kudy z nudy nejznámější velké povodně, které zasáhly území Čech, Moravy nebo Českého Slezska. Kdy šla našimi zeměmi tisíciletá voda, kdy stoletá voda a kdy pětisetletá?
11. září 2024 18:30
Příroda

Kam vyrazit na podzim? 100 tipů na výlety do podzimní přírody

Vyzkoušeli jste být alespoň jeden den offline? Vypněte mobil i počítač a vypravte se na výlet dobít baterky v přírodě. Využijte pro procházky hezké podzimní dny a nenechejte se odradit ani proměnlivým počasím. Máme pro vás tipy na místa, kde se vám bude zaručeně líbit i v tomto roční období. A můžete sem vyrazit nejen s přáteli, partnerem nebo dětmi, ale také se svými čtyřnohými kamarády.
8. září 2024 11:21
Příroda

Inspirace na výlety za nádhernými podzimními výhledy

Také milujete podzimní barevné listí, které každoročně zahalí přírodu do pestrých podzimních šatů? A jaký krásný daleký pohled se nabízí z vyhlídek, věží a rozhleden! Pokud to počasí dovolí, udělejte si čas a vyrazte na výlet třeba do Českého ráje, na Kokořínsko nebo do Podyjí. Portál Kudy z nudy ví i o dalších pěkných místech, z nichž bývá nejhezčí výhled právě na podzim.
6. září 2024 17:00
Příroda

Sedm tipů na podzimní výlety do přírody po úzkých chodníčcích

Také máte jako my na portálu Kudy z nudy rádi stezky, vedené po úzkých dřevěných chodníčcích? Jsou atraktivní, milují je zejména děti a hlavně jsou skvělou volbou jak pro zářivé podzimní dny vzdalujících se slunečních paprsků, tak i pro nevlídné podzimní počasí. Kde tedy najdete místa, kde se nebudete muset ani v sychravých dnech po kolena brodit blátem?
3. září 2024 15:00
Příroda

Babí léto opět přichází: 100 tipů na pěkný podzimní výlet do přírody

Slunečné dny a teploty okolo 25 stupňů, tak vypadá babí léto, které se pravidelně vrací do střední Evropy na začátku podzimu. Příjemné počasí většinou vydrží až do konce září, někdy i do poloviny října, a volné dny se tak stávají skvělou příležitostí k pěknému výletu do přírody. Nechejte se tady inspirovat našimi tipy a užijte si s rodinou či přáteli příjemný podzimní výlet, než přijdou přeháňky a déšť s postupně klesajícími teplotami.
30. srpen 2024 16:00
Příroda