ÚvodAktuality10 tipů na nejkrásnější skalní brány a mosty aneb výlety ve stínu i na výsluní
Příroda

10 tipů na nejkrásnější skalní brány a mosty aneb výlety ve stínu i na výsluní

Pravčickou bránu v Českém Švýcarsku zná skoro každý, ale tušíte, kde najdete další mohutné i malé skalní mosty, oblouky a okna? Dechberoucí útvary příroda vykouzlila na mnoha místech, a my víme kde. Vydejte se s Kudy z nudy obdivovat impozantní i křehké skalní brány!
Kudy andělé vstupují do nebe? V Českém Švýcarsku v tom mají jasno: jedním z divů světa, bránou všech bran a naším místem na výsluní je Pravčická brána. Největší pískovcová skalní brána Evropy je zároveň považovaná za nejkrásnější přírodní útvar celého národního parku České Švýcarsko. Sice se neobjevila ve Hře o trůny, ale zato měla na rozdíl od skalní brány zvané Azurové okno na Maltě štěstí: stojí a doufejme, že ještě dlouho stát bude. Azurové okno takové štěstí nemělo, v roce 2017 se zřítilo do moře.

Pravčická brána je z našich skalních bran největší, ale rozhodně ne jediná. Docela nedaleko stojí Malá Pravčická brána, jako miniaturní model Pravčické brány vypadá také skalní brána u Ralska. Podstatně silnější oblouk má skalní brána u Milštejna, skrytá v lesích u Cvikova, anebo skalní brána u Hamru na Jezeře. Pět metrů vysoká a pět metrů široká je kamenná bránaBroumovských stěnách,

Své kouzlo má i Černá brána v údolí říčky Křinice, kterou se dá docela pohodlně projít, zato skalní bránou u Kotýřiny se snadno protáhnou jen děti a hubeňouři. Vynahradit si to můžete na Zkamenělém zámkunárodní přírodní rezervaci Špraněk, jímž dokonce vede turistická značka a výlet můžete spojit s prohlídkou Javoříčských jeskyní.



Pravým opakem proslulé Pravčické brány je skalní brána zvaná Ptačí polibek nebo Sokolí pusinkyPříhrazských skalách. Zvláštní tvar vytvořený působením přírodních sil a živlů skutečně připomíná siluetu ptáků při polibku. Tuhle křehkou bránu Českého ráje ale necháme schovanou ve stínu: nepsanou zásadou každého, kdo ji objeví, je uchovat tajemství její polohy. Možná k ní trefíte, možná ne, ale určitě se nechte inspirovat našimi tipy a vydejte se s Kudy z nudy na výlety ke skalním mostům a bránám ve stínu i na výsluní!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Aksamitova brána v Českém krasu Příroda

Aksamitova brána v Českém krasu

Zajímavý přírodní útvar se nachází na turistické značce nedaleko Koněpruských jeskyní, na vrchu zvaném Kotýz. Jedná se o zbytek vstupního portálu ještě v 19. století existující jeskyně. Její strop se propadl, vstup do dalších podzemním prostor zatarasil a zůstala jen tato brána.

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko Příroda

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.

Pekařova brána v Českém ráji Příroda

Pekařova brána v Českém ráji

Zajímavý skalní útvar Pekařova brána stojí nad silničkou, která vede z Vyskře do Libošovic, asi 5 km severně od městečka Sobotka.

Skalní brána u Milštejna Příroda

Skalní brána u Milštejna

Skalní masiv (562 m) s nepatrnými zbytky středověkého hradu Milštejna leží v lesích nedaleko Cvikova.

Skalní brána u Ralska Příroda

Skalní brána u Ralska

Necelý půl kilometr od Psího kostela se nachází Skalní brána. Je zhruba 4 metry vysoká a stejně tak i široká. Vypadá jako miniatura Pravčické brány.

Zkamenělý zámek – mohutné vápencové skalisko Památky

Zkamenělý zámek – mohutné vápencové skalisko

Zkamenělý zámek se nachází mezi obcí Vojtěchov a Javoříčskými jeskyněmi v krasové oblasti s přiléhajícími zachovalými bučinami.

Přírodní památka Divadlo s věžemi Velbloud a Velbloudice Příroda

Přírodní památka Divadlo s věžemi Velbloud a Velbloudice

Nedaleko Hamru na Jezeře se nachází několik skalních městeček. Jedním z nich je přírodní památka Divadlo se zajímavým skalními útvary připomínající velbloudy, naleznete zde také skalní bránu.

Malá Pravčická brána Příroda

Malá Pravčická brána

Malá Pravčická brána je přírodní skalní oblouk, která stejně jako Pravčická brána vznikla selektivním zvětráváním a odnosem kvádrových pískovců lavicovité odlučnosti. Na rozdíl od její větší sestry se však můžete projít nad jejím obloukem, kde byla upravena kovová vyhlídka.

Národní přírodní rezervace Špraněk Příroda

Národní přírodní rezervace Špraněk

Národní přírodní rezervace Špraněk leží jihozápadně od Javoříčka. Rezervaci tvoří zalesněný vrch Špraněk s útvary krasového původu a rozsáhlým systémem bohatě zdobených jeskyní a vzácnou teplomilnou květenou.

Skalní brána u Kotýřiny Příroda

Skalní brána u Kotýřiny

Tři žulové balvany u katastru obce Vesec tvoří nedaleko obce Kotýřina na Kovářovsku skalní bránu. Jedná se v podstatě o přírodní dolmen – balvany na sobě leží tak, že mezi nimi vzniká okno.

Další aktuality

Tipy na místa, kde rostou houby od jara do podzimu

Kdy je nejlepší počasí pro růst hub? Říká se, že něco roste "jak houby po dešti". Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (obvykle týden až 10 dnů po nich) a následném teplém počasí. Houbařská sezóna je v Česku nejvíce intenzivní v rozmezí července až září. Díky vydatným dešťům a teplému nikoliv horkému počasí začínají z jehličí vykukovat hřiby, klouzci, křemenáči, holubinky i masáci. Skvělá houbařská sezona je v posledních letech i se smržovitými houbami, které rostou pod jasany. V sadech nebo na zahradách můžete najít už na jaře čirůvku májovku nebo závojenky podtrnky. Ale i později na podzim, v říjnu či listopadu, pokračuje sezóna růstu podzimních druhů hub. Rostou hřiby, čirůvky, penízovky a další. Pokud na víkend nemáte pevné plány, vezměte košík a zkuste štěstí v některém z voňavých lesů. Kam se na houby vypravit vám poradí portál Kudy z nudy.
17. červenec 2025 17:30
Příroda

Kam se vydat po Česku na výlet za přírodními unikáty?

Množství přírodních krás a nezapomenutelné scenérie s lákadly pro všechny věkové i zájmové skupiny – to je Česko. Máme tipy na výlety do přírody, na ideální místa pro všechny, kteří rádi objevují přírodní krásy, ať už pěšky nebo na kole.
17. červenec 2025 10:00
Příroda

Letní noční oblohu budou stejně jako každý rok rozsvěcet padající hvězdy Perseidy

Perseidy – meteorický roj nazývaný Slzy svatého Vavřince, jsou ideálním úkazem pro romantické letní sledování. Roj začíná být aktivní od 17. července do 24. srpna 2025, zpočátku se jedná jen o jednotlivé meteory. Aktivita výrazně vzrůstá až ve druhém srpnovém týdnu a nejinak tomu bude i letos. Perseidy budou nejčetnější v noci z 12. na 13. srpna 2025, ale "padající hvězdy" můžete pozorovat již od poloviny července! Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude koncem července k vidění v průměru 70 meteorů za hodinu. Obloha nabízí v těchto dnech pohled i na planety Jupiter, Saturn a k ránu také Merkur.
16. červenec 2025 17:55
Příroda

Parky, lesoparky, prales, sady i vodopád: Poznejte zelené oázy krajských měst

Tak, jako je každé krajské město rozdílné, tak rozdílné jsou i zelené oázy, které je obklopují. Udělejte si výlet do zajímavých parků, lesoparků, obor, k rybníkům či k vodopádům. A možná budete překvapeni tím, kde najdete novodobý prales, oboru s visutými můstky, nádherné sbírkové skleníky anebo miniaturní Benátky.
16. červenec 2025 10:00
Příroda

Kde najdete úžasné skalní reliéfy v Česku? Sochy ve skalách, galerie v lese a umění v přírodě

Také se rádi touláte ve skalách? Viděli jste už úžasné skalní reliéfy mnoha tvarů, které vznikaly v různých dobách a sloužily rozličným účelům? Kdo a kdy je vytesal a co znázorňují? V našich tipech najdete nejen nádherná místa pro relax a procházky, ale i odpovědi na řadu otázek.
16. červenec 2025 7:02
Příroda

I hadi mají své dny – oslavte jejich mezinárodní den návštěvou zoo nebo výletem do přírody

Na 16. července připadá Mezinárodní den hadů. Pro některé z lidí jsou tito plazi nejkrásnějším zvířetem, v mnohých však vyvolávají strach, odpor nebo respekt. Přitom se jedná o úžasné tvory, kteří si zaslouží naši pozornost a ochranu. Setkat se s nimi můžete v zoologických zahradách, ale i soukromých zařízeních, která se věnují nejen jejich chovu, ale také osvětě a ochraně. Pokud patříte do té druhé skupiny, zkuste alespoň jeden den v roce dát hadům šanci, poznat jejich zajímavé dovednosti a způsob života.
14. červenec 2025 10:00
Příroda

Žebříky, schůdky, schody a lávky: cesty do nebe nebo do pekla?

I na upravených cestičkách našich národních parků, naučných stezkách a turistických trasách občas číhají místa, z nichž některým výletníkům běhá mráz po zádech. Jiní je naopak milují a vyhledávají: řeč je o vysokých žebřících, skalních schodištích a cestách jištěných řetězy.
12. červenec 2025 10:45
Příroda

Když je horko nebo prší, schovejte se do jeskyní

Návštěvy jeskyní zcela určitě patří mezi oblíbené cíle rodinných výletů, a to nejen v období velkých veder či dešťů. Přitahují nás sem fascinující podzemní komplexy plné krápníků, podzemních jezírek, řek a netopýrů. Objevte krásy českých a moravských jeskyní a vydejte se na dobrodružnou cestu hlubinami země.
11. červenec 2025 17:00
Příroda