Národní park Šumava je rozlehlá přírodní oblast, která je známá svými náhorními planinami s horskými smrčinami, rašeliništi, ledovcovými jezery a luhy. Jde o jednu z největších souvislých komplexů lesa ve střední Evropě a je také nazýván 'Zeleným srdcem Evropy'.
Mezi nejkrásnější místa patří Boubínské jezírko, Vodopád Bílá strž, Naučná stezka Povydří, Černé jezero, zaniklá obec Zhůří, Chalupská slať, Mrtvý luh, Zlatá stezka, Medvědí stezka a Schwarzenberský plavební kanál.
Boubínské jezírko, též známé jako Jezírko U pralesa, je splavovací nádrž na Kaplickém potoce a nachází se na jižním svahu Boubína v nadmořské výšce 925 metrů.
Vodopád Bílá strž je nejvyšší vodopád v české části Šumavy. Leží v hlubokém kaňonovitém údolí Bílého potoka a je součástí národní přírodní rezervace.
Naučná stezka Povydří, která vede z osady Antýgl do Čeňkovy Pily, je považována za jednu z nejkrásnějších tras přes šumavskou přírodu, vede kolem říčky Vydra a je přístupná jen pěším.
Černé jezero je největší české přírodní jezero ledovcového původu a je známé díky nádherným zážitkům, které nabízí při toulkách šumavskou přírodou.
Zhůří byla obec na trase Zlaté stezky z Kašperských Hor do Pasova, která byla zničena po druhé světové válce v důsledku poválečného odsunu sudetských Němců.
Chalupská slať je největší rašelinové jezírko v České republice, ležící v mělkém údolí Vydřího potoka ve výšce 910 metrů.
Schwarzenberský plavební kanál byl postaven před 220 lety pro splavování dřeva z nepřístupných šumavských hvozdů.
K nejcennějším pokladům šumavské přírody patří rašeliniště, kterým se říká slatě, a vrchovištná rašeliniště jako je Jezerní slať.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.