ÚvodCo chcete dělat?PřírodaŠumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody
Příroda

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody

Jedním ze symbolů Šumavy jsou rašeliniště, kterým se v centrální části národního parku říká slatě. Rašeliniště se vyvinula na přelomu poslední doby ledové a meziledové (před 9 000 až 10 000 lety). Přístupných slatí je v NP pouze pět – Jezerní, Cikánská, Tříjezerní, Chalupská a Malý Polec.
Pro vznik slatí na Šumavě existovaly takřka ideální podmínky, tedy mělké pánve, sedla, mírné svahy, náhorní roviny, pláně. Dále také široká, mělká údolí potoků a jejích některých přítoků. Podnebí je zde velmi chladné a vlhké, pramenišť je dostatek a horninový podklad pod zvětralinovým pláštěm není pro vodu příliš propustný. Na přelomu poslední doby ledové a meziledové skončilo velmi chladné a přitom suché podnebí, vystřídalo jej teplejší a vlhčí. Rašelinišť vznikly dva druhy; náhorní vrchoviště na pláních a při Vltavě a jejích větších přítocích pak rašeliniště údolní.

Základem tvorby šumavských rašelinišť byla vždy mělká pánevní jezírka zarůstající zpočátku především rákosem a různými ostřicemi. Odumřelé zbytky této vegetace, které nalézáme na všech šumavských rašeliništích, daly vzniknout nejspodnějším vrstvám rašeliny – ostřicorákosové slatině. Teprve později převládl ve vegetaci zarůstajících jezírek odolný a nenáročný mechorost rašeliník, který nejrychleji přirůstal při jejich volné hladině.
 

Přístupná a nepřístupná rašeliniště

Přístupných rašelinišť není v národním parku Šumava mnoho – nejznámějšími jsou Chalupská, Jezerní, Cikánská, Tříjezerní slať, Soumarské rašeliniště, a Malý Polec. Ostatní jsou k vidění alespoň na dálku, většina – samozřejmě ty nejzajímavější jsou chráněny I. zónou NP.

Největším komplexem rašelinišť na Šumavě jsou Modravské slatě. Přírodní památka na území obce Modrava je však z většiny veřejnosti nepřístupná. Navštívit ji je možné pouze ve vybrané dny s průvodcem.

Po severním okraji Mlynářské slati vede červená značka z Modravy k Prášilskému jezeru. Slať je chráněna od roku 1933, nachází se v I. zóně a je veřejnosti nepřístupná. Její celková rozloha dosahuje 134 ha a hluboka až 6 m.

Rokytská slať je největší (142 ha) ze slatí nacházejících se v I. zóně NP Šumava, nedaleko Modravy. Rezervace veřejnosti nepřístupná zaujímá 104 ha a zásoby rašeliny jsou zde odhadovány na 3 milióny metrů krychlových. Hloubka rašeliniště kolísá mezi 1,5 – 2,3 m.

Mezilesní slať mezi Kvildou a Horskou Kvildou sousedí přes silnici s Jezerní slatí. Dlať je součástí komplexu Zhůřských a Horskokvildských slatí. Odvodněním Mezilesní slati vzniká Hamerský potok. Celá tato oblast je klidovým územím a slať není veřejnosti přístupná.

Bukovou slať si můžete z části prohlédnout ze značené cyklostezky vedoucí od Polky ke Knížecím Pláním. V rašeliništi o rozloze 111 ha s průměrnou hloubkou 2,5 m byla v roce 1933 zřízena přírodní rezervace, i když je rašeliniště narušeno dřívější těžbou.
 

Rašeliniště a král Šumavy

Na Šumavě je s prostředím močálů a rašelinišť spojena – hlavně díky stejnojmennému filmu – osoba tzv. "krále Šumavy". Šlo o skutečnou šumavskou legendu, totiž Kiliána – Franze Nowotného. Franz Nowotny pocházel z německé rodiny s pašeráckou tradicí, ze Starých Hutí (Kaltenbachu). V roce 1946 byl, tak jako ostatní šumavští Němci, odsunut do Bavorska a usadil se v městečku Röhrnbachu, nedaleko našich hranic. Už za první republiky si přivydělával pašováním přes hranici a i po odsunu se do své bývalé vlasti vracel.

Za komunistického režimu se stal legendárním převaděčem těch, kteří toužili začít nový život na svobodném západě i agentem americké zpravodajské služby CIC. Jeho trasa byla později označena agenty StB jako kanál 54. Cestou musel překonat Chalupskou slať (onen slavný močál z filmu Král Šumavy). Chalupská slať ale není hraničním močálem a je úzká asi jen půl kilometru. Kilián přes ni přecházel, aby si zkrátil cestu a vyhnul se hlídkám na silnici. Ke státní hranici se dostal až pod vrcholem Stráž (Postberg), poblíž pramenů Vltavy, po staré pašerácké stezce nedaleko bývalé obce Bučina.

Aktuality

Zimní pozorování jelenů na Kvildě

Pozorování jelenů je od roku 2020 možné pouze v pozorovacím výběhu nedaleko Kvildy. Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Zvěř lze pozorovat také ze 7metrové vyhlídkové věže.
Kvilda, Jihočeský kraj

Samostatné říjnové prohlídky na hradě Kašperk

Měsíc říjen už tradičně patří samostatným prohlídkám, jež umožňují si hrad projít bez průvodce a bez časového limitu (v rámci otevírací doby památky).
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Zimní prohlídky hradu Kašperk 2024

V termínu 28. 12. až 1. 1. otevře brány návštěvníkům hrad Kašperk. Během sváteční otevírací doby vždy od 10:00 do 16:00 hodin se tradičně konají speciální komentované prohlídky hradu.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Novoroční výstup na Javorník

Tělovýchovný spolek Javorník pořádá tradiční výstup na rozhlednu Karla Klostermanna na Javorníku. K poslechu zahrají Šumavští mazáci a Šumaři ze Stach.
Vacov, Jihočeský kraj

Svět železnice v Železné Rudě

Muzeum Šumavy v Železné Rudě zve na výstavu SVĚT ŽELEZNICE, kde uvidíte vláčky různých barev i velikostí, zvukové i kouřové efekty mašinek, mobilní zahradní železnici a mnoho dalšího....
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Vánoční koncert na zámku Kněžice

Zveme srdečně na vánoční koncert v sobotu 7. prosince 2024 v 16 hodin.
Petrovice u Sušice, Plzeňský kraj

Jaromír Rybák – aktuality

V pořadí již šestá výstava v rámci filantropického projektu SKLO-GLASS přináší na Šumavu ukázku z díla akademického malíře, sochaře a především skláře Jaromíra Rybáka.
Sušice, Plzeňský kraj

Retro svět dětských kočárků a hraček

Úchvatná výstava plná nostalgických vzpomínek, kouzelných panenek, dětských oblečků, dokonalých kočárků a roztomilých retro hraček.
Sušice, Plzeňský kraj

Bienertova pila na Modravě

Na břehu Roklanského potoka v Modravě se nachází nemovitá kulturní památka , která v historii sloužila jako pila na rezonanční dříví, kterou založil František Bienert (1788-1866), rodák z Warnsdorfu.
Modrava, Plzeňský kraj

Roklanský potok v srdci Šumavy

Roklanský potok (též Mlýnský potok) je jedním ze tří potoků, jejichž soutokem vzniká šumavská řeka Vydra, proslulá svým kamenitým řečištěm s množstvím tzv. obřích hrnců.
Modrava, Plzeňský kraj

Venkovní expozice dřevařství v Modravě

Obec Modrava pro připomenutí dřevařského řemesla vybudovala roku 2021 nejen kopii dřevorubecké chýše, ale dává možnost vidět na vlastní oči milíř na výrobu dřevěného uhlí a saně na svážení dříví.
Modrava, Plzeňský kraj

Šumavou na běžkách – z Modravy k pramenům Vltavy

Jedním z krásných běžkařských okruhů je trasa Modrava – Modravský potok/most – Černohorská nádrž – Nad Ptačí nádrží – Černá hora – Pramen Vltavy – vyhlídka Nad Prameny Vltavy – Pramen Vltavy – Nad Ptačí nádrží – Černohorská nádrž – Lovčí skála – Filipova Huť – Modrava.
Modrava, Plzeňský kraj

Cikánská slať – jedno z nejcennějších míst šumavského parku

Cikánská slať je vrchovištní rašeliniště v Národním parku Šumava asi 2 km jihozápadně od obce Modrava, na jižním svahu Modravské hory v nadmořské výšce 1103 m.
Modrava, Plzeňský kraj

Šumavou na běžkách – údolím Roklanského potoka

Chystáte se na běžky v okolí Modravy? Pak musíte vyzkoušet krásnou trasu údolím Roklanského potoka. Jedná se o okružní výlet o délce 11 km. Trať je vymezena body: Modrava – Rybárna – Javoří Pila – Tříjezerní slať – Rybárna – Modrava.
Modrava, Plzeňský kraj

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.
Modrava, Plzeňský kraj

Otavská cyklistická stezka: z Modravy přes Sušici a Strakonice na Zvíkov

Jihočeská část otavské cyklostezky začíná na Modravě a dále pak vede podél řeky Vydry a Otavy, přes Hartmanice, Sušici, Katovice, Strakonice, Písek a Vráž až do Zvíkovského podhradí. Délka celé trasy je 166 km.
Modrava, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…
Modrava, Plzeňský kraj

Modrý penzion na Modravě

Modrava je významným turistickým centrem ve všech ročních obdobých. Součástí penzionu je obchod s potravinami, parkoviště, úschovna kol a dětské hřiště.
Modrava, Plzeňský kraj

Klostermannova chata na Modravě

Kulturní památka Klostermannova chata byla postavena roku 1924 Klubem československých turistů. Chata dostala název po spisovateli Karlu Klostermannovi, který údajně poklepal na základní kámen. Nově zrekonstruovaný objekt nabízí skvělou kuchyni, relaxaci i zábavu.
Modrava, Plzeňský kraj

U všech kukaček

Rodinné ubytování a restaurace U Všech kukaček na Modravě je ideální místo, kde strávit s dětmi na Šumavě aktivní dovolenou. Pro zájemce pečlivě sestavujeme menu na polopenze, které se mění podle aktuální sezóny a dostupných surovin.
Modrava, Plzeňský kraj

Apartmány Na Soutoku – ubytování na Modravě

Apartmány Na Soutoku nabízejí příjemné ubytování na Šumavě v nádherných prostorných apartmánech. Po dlouhé výpravě můžete dobít energii v sauně a je zde rovněž vybaveni na dobíjení elektromobilů a elektrokol.
Modrava, Plzeňský kraj

Pivovar Lyer – Pivovar Modrava

V lednu 2014 byl na Modravě, v samém centru Šumavského národního parku na břehu Roklanského potoka, otevřen nový pivovar s osobitou hospodou a ubytováním. Vyrostl na starých základech hospodářského stavení. Lyer je obchodní značka výčepních piv, ale i ležáků a speciálů, které zde můžete ochutnat.
Modrava, Plzeňský kraj

Antýgl – autocamping v historickém králováckém dvorci

Rozlehlý dvorec na pravém břehu řeky Vydry býval osídlen takzvanými Králováky – svobodnými šumavskými osadníky převážně německé národnosti, kteří byli podřízeni jen českému králi.
Srní, Plzeňský kraj

Strunzova pila na Kvildě

Strunzova pila se nachází v Kvildě a nabízí klidné ubytování s bezplatným Wi-Fi, soukromým parkovištěm a výhledem na hory. Ubytovaní hosté mohou využít wellness v objektu Strunzovy pily, tj. sauny a vířivku.
Kvilda, Jihočeský kraj