ÚvodAktuality20 tipů na volně přístupné jeskyně
Příroda

20 tipů na volně přístupné jeskyně

Jeskyně a skalní pukliny jsou atraktivní po celý rok. Vydejte se prozkoumat některé z nich – najdete je například v Moravském krasu, na Kokořínsku nebo v Českém ráji. Buďte však opatrní – ve skalním terénu to může klouzat, ať už po blátě nebo v zimě i po ledu. Stejně tak buďte ohleduplní i k okolní přírodě. S sebou si vezměte také čelovku, určitě se bude hodit.
Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku Příroda

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandertálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů Příroda

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko Příroda

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Víte jak se dostanete z přítomnosti rovnou do pohádky? Nedaleko Kyjova v Křinickém údolí se nachází skalní převis s podzemními prostorami ve kterých zima každoročně vykouzlí čarokrásnou ledovou výzdobu.

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek Příroda

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.

Jeskyně Rozbořenka na Kokořínsku Příroda

Jeskyně Rozbořenka na Kokořínsku

Jeskyně patří k uměle vyhloubeným jeskyním, neboli skalním bytům. Toto obydlí vzniklo již před rokem 1843, kdy část domu byla roubená a část zahloubena do skály.

Jeskyně Salka u České Kubice Příroda

Jeskyně Salka u České Kubice

Nedaleko nad obcí Pasečnice, na úbočí porostlého vrchu Skalky (620 m n. m.) se nachází skalní sluj Salka, jejíž dno i přilehlé "štoly" jsou zaplaveny vodou až do výšky 5 metrů.

Průchozí jeskyně Kostelík v Moravském krasu Příroda

Průchozí jeskyně Kostelík v Moravském krasu

Jeskyně Kostelík se nachází v Moravském krasu v údolí Křtinského potoka, který ji vytvořil.

Průchozí jeskyně Jáchymka v Moravském krasu Příroda

Průchozí jeskyně Jáchymka v Moravském krasu

Jáchymka je tunelovitou jeskyní, kterou v minulosti protékal Křtinský potok. Jeskyně je pojmenována po poustevníkovi Joachymovi, který v ní údajně žil počátkem 19. století.

Jeskyně Wernerovka u Dubé Příroda

Jeskyně Wernerovka u Dubé

Jeskyni Wernerovku najdete pod vrchem Nedvězí nedaleko Dubé na Českolipsku.

Hibschova jeskyně v Českém Středohoří Příroda

Hibschova jeskyně v Českém Středohoří

Hibschova jeskyně není tak úplně přírodní útvar. Kdysi se tu těžil kámen a pak i písek. Vznikl tak překvapivě rozsáhlý jeskyní komplex.

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen Příroda

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen

Volně přístupná jeskyně v údolí potoka Říčky v Moravském krasu je známou archeologickou lokalitou a jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků neandrtálského člověka na našem území.

Jeskyně Netopýrka Příroda

Jeskyně Netopýrka

Jeskyně Netopýrka se nachází nedaleko obce Ochoz u Brna, v jižní části Moravského krasu, v údolí Říčky. Za vstupní částí se nalézá větší prostora, pod níž pokračuje nízká a úzká plazivka, klesající až k podzemnímu toku. Vstup do jeskyně je volný, na vlastní nebezpečí.

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu Příroda

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu

Hladomorna (někdy nazývaná Lidomorna) je jeskyně, která se nachází ve skále pod hradem Holštejn v oblasti Moravského krasu. Ve středověku sloužila jako pochmurné vězení. Provinilci, které do ní házeli z nádvoří hradu, zemřeli buď při pádu dolů nebo hladem.

Pseudokrasové jeskyně v údolí řeky Ohře Příroda

Pseudokrasové jeskyně v údolí řeky Ohře

Jeskyně mezi Královským Poříčím a Starým Sedlem, které vytvořila voda při zařezávání řeky Ohře do okolního terénu, najdete po obou březích. Prozkoumat je můžete jen s běžným vybavením – baterkou nebo čelovkou.

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého Příroda

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého

Umělá jeskyně Klácelka leží na levém břehu Liběchovky, asi 2 km severně od obce Liběchov. Sochař Václav Levý zde roku 1845 vytesal sochy zvířat z bajky F. M. Klácela, husitské hrdiny a trpaslíky.

Jeskyně Mordloch u Štětí Příroda

Jeskyně Mordloch u Štětí

Jeskyně Mordloch v liběchovských lesích asi 1,5 km severně od obce Ješovice na Kokořínsku, je vlastně přirozený pískovcový převis uměle rozšířený v jeskyni. Podle místních legend zde za třicetileté války sídlili loupežníci.

Skalní jeskyně Klemperka Příroda

Skalní jeskyně Klemperka

Uměle vysekaná jeskyně Klemperka, jedna z větších podzemních prostor Kokořínska, se nachází mezi obcemi Truskavna a Kokořín. Do jeskyně se vstupuje do výšky 5 metrů po žebříku nebo po vysekaných schodech úzkým komínem.

Lurdská jeskyně na Rejvízu Památky

Lurdská jeskyně na Rejvízu

Rejvízská Lurdská jeskyně se nachází v mohutném skalním pásu na úbočí Zámeckého pahorku nad Starým Rejvízem, kde je v jednom z výklenků umístěn obraz Panny Marie s malým oltářním stolem. Místo zmizelo po druhé světové válce, nyní se jej podařilo znovu obnovit.

Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy Příroda

Skalní reliéfy a jeskyně Harfenice u obce Želízy

Soubor reliéfů od Václava Levého dostal svůj název podle ústřední postavy, sedící dívky s harfou. Soubor dále obsahuje pět monumentálních hlav a jeskyně s hlavami sfing na portále.

Další aktuality

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
23. listopad 2024 9:20
Příroda

Kde vidět kamenné kruhy v Česku? Poznejte archeologické unikáty i novodobé repliky megalitické stavby

Víte, že u nás máme až překvapivé množství kamenných kruhů? Některé z těchto staveb jsou novodobé, ale dochovaly se i stavby staré více než tisíc let. Doléhá na vás únava a máte pocit vyčerpání? Pak zkuste vyhledat energeticky bohaté místo, které vás doslova nabije! Vybrat si můžete buď místa, která k rituálním účelům našim předkův sloužila již před tisíci lety anebo se vydejte objevovat novodobé repliky megalitických staveb. Podle esoteriků nabíjí úplně stejně jako jejich pravěké předlohy.
23. listopad 2024 9:05
Příroda

Vlkům se u nás daří: letos se rozmnožili ve většině sledovaných oblastí

Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí Duha Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí Duha Šelmy dlouhodobě sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo. Monitoring nemá ambici odhadnout počet všech vlků v ČR, ale zaměřuje se na vybrané modelové oblasti. Tato dílčí data naznačují, že se vlčí populace v ČR dále rozrůstá.
23. listopad 2024 6:00
Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.
22. listopad 2024 5:16
Příroda

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda