ÚvodAktualityČeské značky: Alpine Pro, Moira, Tilak, Hannah, Sir Joseph, Hudy a Bushmann, aneb outdoorové vybavení z České republiky
Životní styl

České značky: Alpine Pro, Moira, Tilak, Hannah, Sir Joseph, Hudy a Bushmann, aneb outdoorové vybavení z České republiky

Poslechněte si audio verzi článku
Inspirace, zážitky a skvělá místa pro adrenalin i odpočinek, těch na Kudy z nudy najdete tisíce. Aby vás ale nezaskočil déšť, vítr, zima nebo neschůdný terén, o to se musíte postarat sami. Pomocné ruce vám podají firmy, zaměřené na outdoorové vybavení a oblečení pro ty, kteří milují svobodu a cestování, objevování a dobrodružství.
Staré rčení „co Čech, to muzikant“ by se dnes dalo upravit do znění „co Čech, to turista“. V zemi, kde značené trasy patří k absolutní evropské špičce a chodí se po nich už přes 130 let, kde se velké oblibě těší dálkové turistické trasy a kde existují i takové rarity jako Muttichovy němé značky, to platí na sto procent. Tentokrát nás ale nepovedou turistické značky; místo toho zamíříme do měst, kde vyrábějí své skvělé funkční oblečení, nejrůznější vychytávky a vybavení pro outdoorové aktivity známé i méně známé české společnosti. Pojďte se s nimi seznámit!
 

Moira

Láska sice hřeje, ale termoprádlo je termoprádlo, říká o sobě česká značka Moira. V roce 1991 ji ve Strakonicích založil Mario Vlček. Za minulého režimu procestoval téměř celý svět, a protože oblečení a vybavení do extrémních klimatických podmínek se prakticky nedalo sehnat, pro sebe a své kamarády, kteří stejně jako on šplhali po horách nebo létali na rogalu, je pan Vlček šil sám. Jihočeské město si vybral hlavně kvůli továrně Fezko. Už dřív od slavného podniku kupoval materiály pro své návrhy, a když na začátku 90. let fabrika měnila majitele a rušila jednu výrobnu, bez práce zůstali nejenom textilní odborníci, ale i stroje. Dnes tu má společnost Moira nejenom výrobní závod, ale také designérské ateliéry, sklady i expedici, po celé republice má několik desítek prodejen. Kromě funkčního prádla, které odvádí vlhkost a hřeje i mokré, vyrábí pro milovníky outdooru celou škálu oblečení do různých klimatických podmínek, materiály se navíc stále vylepšují. Tvářemi značky jsou Jiří Ježek, několikanásobný paralympijský vítěz a mistr světa v cyklistice, a Miroslav Jakeš, polární cestovatel a průvodce, který jako první Čech došel na severní pól.
 

Tilak

Podobný příběh provází i firmu Tilak. Její zakladatel, československý reprezentant v horolezectví Roman Kamler, si první péřový spacák ušil na maminčině šicím stroji v roce 1986. Postupně začal šít další věci pro kamarády, pak založil firmu a dnes je Tilak jedním z posledních mohykánů, jehož výrobky šijí české švadleny. Rodinná firma vše vyrábí doma v Česku, v Šumperku. Obléká Horskou službu, horolezce, běžce, kajakáře, dobrodruhy a extrémní sportovce, fotografy i režiséry, kteří točí v náročných podmínkách. Jako jediná outdoorová firma v České republice dostal Tilak licenci od americké společnosti Gore, a tak může z materiálu goretex vyrábět pod vlastní značkou. Navíc cokoli vyrobí, umí také opravit; své zkušenosti s Tilakem má i alpinista Pavel Bača Vrtík. „Kdybych měl Tilak popsat jedním slovem, byla by to spolehlivost. S oblečením se moc nemazlím,“ říká. „Deset metrů nad skobou nemůžu myslet na to, jestli mi v klíčovým fleku ostrej cepín na rameni náhodou nepáře díru. Goráčovky jsou drahý věci. Proto mne překvapil Tilak servis, kdy jsou schopni opravit mou roztrhanou bundu tak, že vypadá jako nová. Prostě to umí.“
 

Hannah

Jednou z nejznámějších outdoorových firem na domácím trhu je Hannah: má síť více než čtyřiceti obchodů a své produkty vyváží do třiceti zemí celého světa. „V osmdesátých letech minulého století jsme byli blázni do lezení a víkendy, které bychom nestrávili ve skalách, jsme si ani nedovedli představit. Lezení, pískovcové věže a kamarádi, to byl náš svět,“ říká její zakladatelka Hana Zachariášová. Podobně jako mnozí další šila spacáky a bundy napřed pro kamarády, v roce 1991 pak v Plzni společně se svým přítelem Stanislavem Krpejšem založila firmu Hannah. Dnes značka vyrábí kvalitní outdoor oblečení a vybavení, které lidem pomáhá pokořit každou vytyčenou hranici a nabízí maximální komfort pro nejnáročnější cesty.
 

Alpine Pro

Značka s největší sítí autorizovaných prodejen, která dlouhodobě spolupracuje s nejlepšími sportovci České republiky. Značka, která testuje a vyvíjí nové materiály, a jejímž partnerem je Český olympijský a paralympijský tým, Český svaz biatlonu, Český svaz kanoistů, Český svaz juda a další sportovní organizace – tím vším je společnost Alpine Pro se sídlem v Praze. Kromě vlastních prodejen dodává zboží do řady obchodních řetězců, má obchodní zastoupení v desítkách zemí a kromě České republiky má výrobní závody i ve světě. Alpine Pro je rovněž partnerem seriálu běžeckých závodů RunTour, partnerem stezek korunami stromů na Lipně a v Krkonoších a také řady moderních lyžařských středisek, například areálu Klínovec v Krušných horách, areálu Paseky nad JizerouKrkonoších a areálu Červenohorské sedlo v Jeseníkách.
 

Sir Joseph

Proč se rodinná firma jmenuje Sir Joseph, Pan Josef? Zkrátka proto, že ji založil Josef Rakoncaj, jeden z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších českých horolezců. Vystoupal na vrcholy osmi osmitisícovek a jako první člověk na světě dokázal dvakrát zdolat nejobávanější osmitisícovku K2. Outdoorové vybavení a oblečení vyráběl od sedmdesátých let, podobně jako ostatní dobrodruhové: napřed neoficiálně doma na koleně, postupně oficiálně a ve větším. Na výrobu speciálního expedičního horolezeckého oblečení a doplňků se firma Josefa Rakoncaje zaměřila jako jedna z prvních, dnes sídlí v Turnově, kde má vlastní vývojové centrum a výrobní zázemí.
 

Hudy

Další síť prodejen zaměřených na outdoorové vybavení založil jiný vynikající lezec, Jindřich Hudeček přezdívaný Hudy. První lezecké krůčky podnikal se svými kamarády v pískovcových skalách rodného Českého Švýcarska. V roce 1990 založil malou firmu a v Hřensku, malé obci přímo uprostřed Labských pískovců, otevřel první kamennou prodejnu. Většina lidí, kteří ve firmě pracují, jsou aktivní lezci či sportovci s velkými zkušenostmi. Síť obchodů se postupně rozšířila do dalších měst po celém Česku, ovšem první prodejna Hudy sportu v Hřensku existuje na stejné adrese dodnes.
 

Bushman

Z Čechů si občas cizinci utahují, že outdoorové oblečení velmi často používají na běžné nošení. Právě pro všechny všední aktivity je určená další tradiční značka volnočasového oblečení, Bushman: můžete s ní vyrazit na ryby, se psem, na koni, v autě, na houby, cestu letadlem, na pivo, do práce i na nákupy. Jindřich Melichar ji založil v roce 1997, když měl zrovna delší toulavé období a uvědomil si, že kromě spolehlivého vybavení potřebuje na svých cestách i kvalitní a pohodlné oblečení. Značka každý rok vytváří dvě nové kolekce oděvů a doplňků, pro teplé a chladné období. Používá téměř výhradně přírodní materiály, jako je bavlna, vlna, len, bambus, kůže a další, které se na konci své životnosti dají snadno zlikvidovat nebo recyklovat. Zvláštností jsou zážitkové akce pro zákazníky s ambasadory značky, například horolezcem Radkem Jarošem nebo hercem Lukášem Langmajerem.
České značky: Bike Fun International, 4Ever, Leader Fox, BP Lumen, Maxibike, Pells a Festka aneb kola z České republiky

České značky: Bike Fun International, 4Ever, Leader Fox, BP Lumen, Maxibike, Pells a Festka aneb kola z České republiky

Jízdní kolo oslavilo už 200 let: první prototyp poprvé představil v roce 1817 německý vynálezce Karl Drais. Dnes na nich jezdíme do práce i ve volném čase, závodíme, posilujeme, relaxujeme a zkrátka si život s bicyklem užíváme plnými doušky. Česko navíc je významným výrobcem a vývozcem moderních bicyklů, horských kol i elektrokol. Pojďte se seznámit s několika zajímavými značkami.

České značky: Linet aneb postele z amerických snů a filmů

České značky: Linet aneb postele z amerických snů a filmů

Když se řekne Linet, možná se vám vybaví česká varianta toho, čemu se říká americký sen, tedy vybudování špičkového průmyslového subjektu s mimořádnou mezinárodní reputací prakticky z ničeho. Zdravotní lůžka od české firmy se dokonce objevila v populárním americkém seriálu Dům z karet / House of Cards anebo v bondovce Casino Royale.

České značky a Czech Blades: ostře nabroušené čepelky z Jevíčka

České značky a Czech Blades: ostře nabroušené čepelky z Jevíčka

Dějištěm výstav o historii a současnosti výroby čepelek nemůže být jiné město než Jevíčko. Právě tady v polovině 20. století vznikl závod Diu, monopolní výrobce čepelek v poválečném Československu. Unikátní žiletkárna existuje dodnes: jmenuje se Czech Blades (v překladu „české čepelky“) a patří k předním světovým výrobcům čepelek z nerezové a uhlíkové oceli.

7 věcí, které nevíte o… českých turistických značkách

7 věcí, které nevíte o… českých turistických značkách

Geniálně jednoduché, dobře promyšlené a už přes 135 let staré: takové jsou české turistické značky. Kudy vedly ty první, jak vypadaly kdysi a nyní, o čem vypovídají jejich barvy, kolik jich celkem aktuálně je a kde najdete podobné značení ve světě? Poradíme vám!

České značky: JAWA a František Janeček

České značky: JAWA a František Janeček

Značka, která patřila mezi české rodinné stříbro, je spojená se jménem průmyslníka a konstruktéra Františka Janečka. Zakladatel firmy se narodil před 140 lety, v roce 1878, ovšem motorky původně vyrábět nechtěl. Příběh značky Jawa začal v roce 1922 výrobou granátů a ručních zbraní.

České značky: Sporten, Lusti, Choc, LTB, Staki a Jasanky aneb lyže a prkna z České republiky

České značky: Sporten, Lusti, Choc, LTB, Staki a Jasanky aneb lyže a prkna z České republiky

Lyže jsou prkna, která znamenají svět: svět plný zimních radovánek, pohybu, vášně a lyžování. Pojďte se podívat k tradičním i novým výrobcům sjezdových i běžeckých lyží, snowboardů, speciálních lyží a doplňkového vybavení. A začínáme přímo v kolébce českého lyžování: v Praze.

Česko je kniha lesů, vod a strání aneb co byste měli nejen v létě navštívit

Česko je kniha lesů, vod a strání aneb co byste měli nejen v létě navštívit

Co bychom to byli za portál specializující se na trávení volného času, kdybychom vám nepřinesli pár zaručených tipů na výlet do přírody! Dnes vám proto nabízíme tipy na ty nejlepší vyhlídky a trasy, a přitom se vsadíme, že zdaleka ne všechny budete znát. A víte co? Počítejte s námi, kolik z nich budete znát i bez naší nápovědy.

7 věcí, které nevíte o… českém designu

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Český design, to jsou nové i osvědčené expozice, fascinující výstavní projekty, zajímavá architektura a interiéry, neobyčejné kulturní akce a události. A to nejenom doma, český design slaví úspěchy i ve světě! Kde? Pojďte se podívat společně s portálem Kudy z nudy!

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

Společnost Baťa je významná česká firma s dlouholetou tradicí, spojovaná zejména s výrobou a prodejem obuvi. Její zakladatel Tomáš Baťa (1876–1935), podnikatel a vizionář, zavedl do obuvnického průmyslu nové trendy i principy úspěšného managementu. Jeho zásluhou se také Zlín proměnil z provinčního maloměsta v moderní centrum plné úžasných funkcionalistických a industriálních budov.

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?

České značky: Vasky, Footshop, Kave, Bohempia a dál přes prestižky a botasky až po baťovky

České značky: Vasky, Footshop, Kave, Bohempia a dál přes prestižky a botasky až po baťovky

Kůže nevoněla jen dávným ševcovskými mistrům, neodolatelně vábí i mladé. Třeba Václav Staněk založil značku ručně šitých bot Vasky už v osmnácti letech a po pěti letech ukazuje, že řemeslo je umění, kterým se navíc dá uživit a navíc že je sexy. A není v tom sám: lidí, kteří se pustili do výroby kožených bot, designových tenisek, kožených batohů a dalších doplňků, je na českém trhu celá řada. A jejich výrobky a příběhy mají šmrnc!

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
21. listopad 2024 5:08
Životní styl

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?
20. listopad 2024 12:34
Životní styl

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Připomeňte si tradice, na které jsme už téměř zapomněli. Zvyky, rituály a svátky, které nás provází celým rokem. Původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tradice na českém a moravském venkově stále živé. Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Objevte kouzlo života na venkově a objevujte krásná místa Čech, Moravy a Slezska!
20. listopad 2024 7:25
Životní styl

Kdy začíná advent 2024? Jak si užít užít advent v pohodě a klidu

První adventní neděle, která letos připadá na 1. prosince 2024. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce. Jednotlivým adventním nedělím se říká železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Adventní doba u nás skončí se západem slunce o Štědrém večeru. Je tomu tak proto, že za dávných časů platil v naší zemi staročeský čas, kdy nový den začínal nocí, tedy západem Slunce dne předcházejícího.
19. listopad 2024 11:00
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Rumunsko?

Delta Dunaje, krásné středověké malované kláštery, vesnice s opevněnými kostely v Transylvánii, vysoké hory a nekonečné lesy, zachovalé hrady, malebné skanzeny anebo historické centrum města Sighişoara, kde se narodil valašský kníže Vlad III. aneb předloha upíra ze slavného románu Drákula: je tolik věcí, které milujeme v Rumunsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme na Balkán, do jedné z turisticky neprávem opomíjených zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rumunsko!
14. listopad 2024 7:23
Životní styl

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Možná ten pocit znáte – nazdobíte stromeček, připravíte salát, cukroví máte napečeno a přece cítíte, že i když je vše hotovo, stále ještě něco chybí... Může to být jedna z vánočních drobností, která právě u vás vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru. Zpátky do dětství se vrátíte s vánočními lucerničkami nebo andělským zvoněním, někde je tím posledním bílým místem tradiční rodinná ozdoba, jinému stačí zapálit františek. Inspirací vám mohou být naše tipy, které zároveň vysvětlí, odkud se všechny tyto tradiční drobnůstky vzaly a jaký je jejich příběh.
13. listopad 2024 14:00
Životní styl

Lidové pranostiky: prosinec, čas adventu, Tomášské zimy a vánoční oblevy

Říká se, že prosincem rok končí, ale zima začíná. Opravdu teprve začíná: i když prosinec už patří do zimy, ze všech zimních měsíců má nejvyšší průměrnou teplotu. Přináší s sebou spousty pranostik a starých lidových zvyků: je to přece čas adventu, zimního slunovratu a Vánoc. Seznamte se na Kudy z nudy s prosincovou nadílkou pranostik a pořekadel!
12. listopad 2024 13:23
Životní styl

Světový den udržitelné dopravy: zkuste cestovat ekologicky

Oslavte Světový den udržitelné dopravy, který připadá na 26. listopad! Je to ideální příležitost pro změnu – připojte se k celosvětové výzvě a vydejte se na krátkou či dalekou cestu po Česku ekologicky. Ať už pojedete vlakem, na kole nebo využijete MHD, každá volba pomůže nejen přírodě, ale i vám – ušetříte čas, stres a užijete si cestování z jiného úhlu. A jak se po Česku pohybovat, a přitom myslet na planetu, vám poradí Kudy z nudy!
11. listopad 2024 12:00
Životní styl