ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o České televizi
Zážitky

7 věcí, které nevíte… o České televizi

Poslechněte si audio verzi článku
Večerníček, vánoční televizní pohádky, speciální exkurze i dny otevřených dveří na Kavčích horách a v televizních studiích, výstavy a další akce: tak se na Kudy z nudy setkáváte s Českou televizí. Pojďte se projít její historií od televizního pravěku až do současnosti a podívat se také za obrazovku!
Česká televize může slavit výročí hned několikrát. Historicky první televizní vysílání u nás bylo zahájeno 1. května 1953, ale teprve od 25. února 1954 šlo o vysílání pravidelné. A vlastně ani tehdejší vysílání nebylo premiérové: první krůčky totiž televize udělala už před první světovou válkou. První přenos obrazu se uskutečnil v roce 1926 v Londýně a záhy se objevily i první televizory, ale rozvoj technologií v celé Evropě zabrzdila druhá světová válka.
 

1. Televizní premiéry v roce 1948

Po válce byl výzkum obnoven a první pokusné vysílání televize v Československu se uskutečnilo 23. března 1948 v Tanvaldu. Ukázku vysílání pro veřejnost tehdy připravila skupina vědců z Vojenského technického ústavu. Další pokusné televizní vysílání z improvizovaného studia proběhlo o pár týdnů později na jarní Mezinárodní výstavě rozhlasu na Výstavišti v pražských Holešovicích, v červenci 1948 pak kamery přenášely na několik desítek televizorů po Praze i cvičení ze všesokolského sletu.
 

2. Zkušební a oficiální začátek Československé televize

1. května 1953 krátce po 20. hodině proběhlo první zkušební televizní vysílání ze Studia Praha v budově Měšťanské besedy ve Vladislavově ulici v Praze na Novém Městě. První televizní diváky tehdy pozdravili herci Jaroslav Marvan a František Filipovský, první z předtočeného záznamu, druhý v přímém přenosu. Záznam z toho dne ale neexistuje, televizní vysílání se ještě nedalo nijak nahrávat.

O necelý rok později pak začala televize vysílat pravidelně. Zpočátku to byly jen dva dny v týdnu, ve středu a v sobotu večer, a většinou jen pár hodin. Už v listopadu 1953 se počet vysílacích dnů rozšířil na čtyři, v roce 1955 na pět a poté šest dní v týdnu a od 29. prosince 1958 začala televize vysílat sedm dní týdně.

3. Drahá televize

První televizní přijímače se začaly prodávat v létě 1953 a byly určené hlavně pro zákazníky z Prahy: jedině v hlavním městě se totiž dalo zachytit televizní vysílání z vysílače Cukrák.

Jako každá nová technologie byly i první televizory značky Tesla velmi drahé přístroje, které si nemohl pořídit každý. Při tehdejším průměrném měsíčním příjmu 1200 Kč vyšel nákup televize s anténou a instalací na více než trojnásobek měsíční mzdy. Televize stály 4000 korun, montáž antény a zapojení přijímače vyšlo na dalších 500.
 

4. Televizní studia

Československá televize sídlila v budově Měšťanské besedy déle, než se původně plánovalo, a to až do 70. let, kdy se přestěhovala na Kavčí hory. Stejná budova v 90. letech posloužila první soukromé televizi Nova, po jejím odstěhování a rekonstrukci se bývalá Měšťanská beseda proměnila na hotel.

Naopak rychleji než se počítalo vznikala další televizní studia: 31. prosince 1955 vzniklo televizní studio v Ostravě, 3. listopadu 1956 v Bratislavě, 6. července 1961 televizní studio v Brně a 25. února 1962 v Košicích. Pro první televizní vysílač byla v roce 1953 adaptována petřínská rozhledna, její roli posléze převzala 216 metrů vysoká televizní věž na Žižkově.


 

5. Miliony televizních diváků a šest televizních kanálů

Majitelé televizorů sice už od roku 1955 platili koncesionářské poplatky, ale přesto jich rychle přibývalo. Z televize se rychle stával fenomén moderní doby. Milion platících diváků napočítala Československá televize v září 1962, dva miliony v březnu 1965, v prosinci 1969 to byly tři miliony a v roce 1978 překročil počet hlášených přijímačů čtyři miliony. V květnu 1970 zahájila televize vysílání na druhém programu a 9. května 1973 na něm bylo zahájeno pravidelné barevné vysílání. První program začal vysílat v barvách až 9. května 1975.

Nyní má Česká televize kanálů šest. Vedle hlavních kanálů ČT1 a ČT2 to je zpravodajská stanice ČT24 (od 2. května 2005), která vysílá 24 hodin denně zpravodajství a publicistiku, sportovní kanál ČT sport (vysílá od 10. února 2006), a dětskou stanici ČT :D, která sdílí vysílání s kulturním kanálem ČT art. Jejich vysílání bylo zahájeno 31. srpna 2013.
 

6. Televizní premiéry a rekordy

První umělecký pořad vysílala Československá televize už v září 1953, a to Molièrova Lakomce v hlavní roli se Stanislavem Neumannem. První reportáž z manifestace ze Staroměstského náměstíPraze viděli diváci 7. listopadu 1954, a 11. února 1955 se konečně dočkali sportovní fanoušci: ten den se z již neexistujícího stadionu na pražské Štvanici vysílal první přímý přenos hokejového zápasu mezi Prahou a švédským klubem Leksands IF.

Sportu se týkal i první zahraniční přenos, 28. ledna 1956 ze zimní olympiády v Cortině. Sportovní zaměření má i náš nejstarší televizní pořad, Branky, body, vteřiny; ten se vysílá nepřetržitě od 11. března 1956, původně pod názvem Sportovní vteřiny.

Mezitím se 17. dubna 1955 vysílal první přenos představení Národního divadla, Prodaná nevěsta. Od roku 1958 se pravidelně šestkrát týdně vysílaly zpravodajské Televizní noviny a před Vánocemi v roce 1959 se objevil i první televizní seriál, Rodina Bláhova. Do prosince 1960 vzniklo deset dílů, dochoval se jen poslední. V roce 1965 se na obrazovkách pravidelně začal objevovat Večerníček.

Dosud nejsledovanějším sportovním přenosem České televize bylo finálové utkání na zimních olympijských hrách 1998 v Naganu mezi Českem a Ruskem (22. 2. 1998 ČT1 od 6:00), které sledovalo 3 643 000 diváků. Ještě víc lidí (4 661 000) si nenechalo ujít přímý přenos příletu medailistů do Prahy, jejich přijetí prezidentem Václavem Havlem a přivítání na Staroměstském náměstí.
 

7. Kavčí hory: výstavy, exkurze a prohlídky

Návrh televizního komplexu na Kavčích horáchPraze se objevil už na konci roku 1958, stavět se začalo o čtyři roky později a první část byla zprovozněna v roce 1970. O prohlídky studia Kavčí hory a televizního zákulisí je takový zájem, že Česká televize pro veřejnost připravila prohlídkovou trasu. Prostřednictvím webových stránek si objednáte datum a hodinu a můžete nahlédnout „za obrazovku“ – do míst, kde pro vás ČT připravuje vaše oblíbené pořady. Co uvidíte? Například zmenšený model všech budov na Kavčích horách, studia, pohádkové kostýmy, filmové zbraně, paruky i zpravodajské studio, a také krátký film. V něm si prohlédnete pracoviště, která není možné navštívit kvůli rušení provozu či bezpečnosti. Když budete mít štěstí, možná potkáte známé tváře, které vídáte na obrazovce. Prohlídka končí v Galerii ČT a prodejně, kde si můžete koupit upomínkové předměty a suvenýry.

Na exkurze zvou i regionální studia, například televizní studio v Brně; také zde je nutná objednávka předem.
 

Zajímavosti a aktuality o České televizi

Televize – vynález 20. století

Televize – vynález 20. století

Dokážete si představit svůj život bez televize? Její sledování je oblíbený způsob trávení volného času, průměrně se prý na obrazovku díváme asi tři a půl hodiny denně. Takzvaný vynález století se dočkal vlastního svátku: od roku 1996 slavíme 21. listopad jako Světový den televize.

Klíč svatého Petra: tipy na místa, kde se natáčela nová štědrovečerní pohádka

Klíč svatého Petra: tipy na místa, kde se natáčela nová štědrovečerní pohádka

Česká televize připravila na letošní Vánoce novou filmovou pohádku s názvem Klíč svatého Petra. V pohádkovém příběhu se objeví zámek Sychrov, ale i další různá místa po celém Česku. Kde všude se nová vánoční pohádka roku 2023 natáčela, vám prozradí Kudy z nudy.

České značky: rádia, televizory, magnetofony a elektrotechnika Tesla

České značky: rádia, televizory, magnetofony a elektrotechnika Tesla

Tesla je tradiční český výrobce, který se specializuje hlavně na výrobu vysílacích zařízení a vojenské elektrotechniky. Předchůdcem současné akciové společnosti byl jeden z prvních elektrotechnických podniků na území tehdejšího Československa, založený pod názvem Elektra na začátku roku 1921.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Televizní studio Praha – Kavčí hory Zážitky

Televizní studio Praha – Kavčí hory

Televizní studio na Kavčích horách bylo uvedeno do provozu v roce 1970, poté docházelo k postupnému rozšiřování budov. Toto rozšiřování výrobních a technických kapacit umožnilo zvětšovat rozsah vysílání. Televizní studio Kavčí hory si můžete prohlédnout v rámci exkurzí.

Přírodní památka Podolský profil – park Kavčí hory Příroda

Přírodní památka Podolský profil – park Kavčí hory

Park na Kavčích horách nedaleko České televize nabízí hezkou procházku. Jeho součástí je i Přírodní památka Podolský profil, bývalý stěnový lom, který odkryl sedimenty z období prvohor tvořené přídolským, lochkovským a pražským souvrstvím. Přírodní památkou je od roku 1988.

Telka slaví 70 v České televizi –  interaktivní expozice pro celou rodinu

3. 5.30. 12.
Telka slaví 70 v České televizi – interaktivní expozice pro celou rodinu

Nová interaktivní expozice pro celou rodinu nazvaná Telka slaví 70 připomíná více než čtyřicítku oblíbených pořadů odvysílaných v posledních dekádách. Navštívit ji můžete v Galerii ČT.

Kinoautomat – první interaktivní film na světě

Kinoautomat – první interaktivní film na světě

Slyšeli jste někdy o Kinoautomatu? Multimediální projekt scénáristy a režiséra Radúze Činčery (17. června 1923, Brno – 28. ledna 1999, Praha) mohli diváci poprvé vidět v roce 1967 na světové výstavě EXPO ’67 v kanadském Montrealu. Pražská premiéra Kinoautomatu se konala v roce 1971 v kině Světozor.

Svět filmu: místa, kde se podíváte filmařům a animátorům „pod pokličku“

Svět filmu: místa, kde se podíváte filmařům a animátorům „pod pokličku“

Baví vás všechno, co se točí kolem filmu a kinematografie, hrdinů stříbrného plátna, animování a vytváření nových příběhů? Pak vás pozveme do filmových studií, muzeí, expozic a na další místa spojená se světem filmu, natáčení a herců. Klapka, kamera, jedem!

Galerie ČT – tematické výstavy České televize Kultura

Galerie ČT – tematické výstavy České televize

Galerie ČT nabízí na Kavčích horách v budově Rohlík tematické výstavy pro děti i dospělé související s vysíláním České televize. Otevřeno je zde denně, mimo státní svátky.

Další aktuality

Dvanáctý Signal Festival je za dveřmi – užijete si jej naplno!

Dvanáctý ročník Signal Festivalu startuje ve čtvrtek 10. října a potrvá až do neděle 13. října 2024. Uvede 22 uměleckých instalací v pražském centru, letošní novou lokací bude Pražský hrad. Druhá letošní trasa propojí zastávky digitální a kreativní kultury na Starém Městě a v samém středu Prahy. K největším lákadlům patří videomapping Filipa Hodase na Arcibiskupský palác, monumentální objekty Jiřího Příhody ve Šternberském paláci, multimediální výstava londýnského studia UVA využívající kinetická kyvadla v galerii Kunsthalle Praha nebo zvuková projekce italského umělce Quayoly v CAMPu.
16. září 2024 11:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.9. – 22.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klobáskofest 2024 v pivovaru Velké Popovice, Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2024, Rožnění uherského býka ve Slaném, Svatoludmilská pouť na Tetíně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
16. září 2024 7:00
Zážitky, Praha

Prohlídky katedrály sv. Víta: ikonická památka Prahy zdarma i s průvodcem

Katedrála svatého Víta patří mezi ikonické památky Prahy, bez jejíž návštěvy se neobejde žádný turista či návštěvník hlavního města. Zatímco mnozí výletníci z celé republiky katedrálu navštívili, nejeden Pražák její interiér dosud nespatřil. Pokud se do Prahy chystáte na výlet anebo přišel čas konečně navštívit Pražský hrad, kde jste už dlouho nebyli, i když v Praze bydlíte, Kudy z nudy vám poradí, jak si katedrálu co nejlépe prohlédnout. A to jak během prohlídky s průvodcem, tak zdarma po vlastní ose. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha je přístupná denně po celý rok.
15. září 2024 12:00
Památky, Praha

Festival Triangl otevře dveře tří vil v Pelléově ulici

V sobotu 14. 9. 2024 tři pražské vily – Vila Lanna, Muzeum literatury a Galerie Villa Pellé – otevřou své brány a pozvou do svých prostor návštěvníky na první ročník festivalu Triangl. V rámci jednodenního multižánrového a tak trochu sousedského festivalu můžete všechny tři objekty nejen navštívit, ale i ochutnat něco z jejich celoročního programu. Od 10:00 do 21:00 jsou přichystány přednášky z oblasti popularizace vědy, různorodé výstavy, divadelní představení a literární čtení na téma Franze Kafky, performance Petra Nikla a koncert Lakomých Barek. Děti se mohou těšit na tvůrčí dílny a divadlo. Vstup na festival je zdarma.
13. září 2024 11:00
Kultura, Praha

Staroměstská radnice bude mít dveře dokořán

Již podesáté se v neděli 15. září, a poté ještě 22. září 2024 zájemcům otevřou běžně nepřístupné prostory jedné z nejoblíbenějších památek v ČR. Akce Radnice dokořán se koná u příležitosti 686. výročí otevření Staroměstské radnice a zve milovníky historie a středověku na bohatý program! Nahlédněte do historických sálů, věže a do podzemí! Letos bude možnost prozkoumat i běžně nepřístupné románské podzemí Staroměstské radnice.
13. září 2024 8:00
Památky, Praha

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
12. září 2024 14:00
Zážitky, Praha

Chystáte se na výlet do Prahy? Vyberte si nejoblíbenější turistické cíle v hlavním městě

Praha je jedním z nejkrásnějších historických měst světa, místo, kde se střetává moderní kultura s historií. Starobylost a malebná krása stověžaté Prahy láká návštěvníky ze všech koutů světa. Objevte Staré Město, Nové Město, Hradčany, Josefov, Kampu, Malou Stranu i další místa. Vybrali jsme pro vás spoustu báječných tipů na výlet, které byste měli v Praze navštívit.
12. září 2024 11:00
Památky, Praha

Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend! – pro rok 2024 zrušeno

V pořadí už podevatenácté ožije památkově chráněná vinice sv. Kláry tradiční oslavou vinobraní. Skvělá poloha v blízkosti řeky i jedinečný výhled předurčují vinohrady nad trojským zámkem nejen k produkci kvalitních hroznů, ale i k tomu, stát se ideálním prostředím, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Během víkendu 14. a 15. září vše doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Přijďte si užít svátek vína s kouzelným výhledem! Kromě vína bude tento víkend exkluzivně v nabídce také burčák.
12. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Praha