ÚvodAktualityOstravská galerie PLATO je jediným českým zástupcem v soutěži Mies van der Rohe Award 2024
Památky

Ostravská galerie PLATO je jediným českým zástupcem v soutěži Mies van der Rohe Award 2024

  • 19. ledna 2024
Galerie PLATO v Ostravě byla ve středu 17. února nominována do užšího výběru Ceny Evropské Unie 2024 za současnou architekturu, tzv. ceny Miese van der Rohe. Evropská komise a nadace Fundació Mies van der Rohe bude nadále vybírat ze 40 staveb, které v soutěži postoupily, ostravská galerie je nyní v soutěži jediným českým zástupcem. Prestižní cenu uděluje EU jednou za dva roky za vynikající architektonická díla postavená v celé Evropě.
galerie platoMilovníci architektury mají důvod k radosti – mezi čtyřiceti stavbami, které postoupily do užšího výběru Ceny Evropské Unie 2024 za současnou architekturu, tzv. ceny Miese van der Rohe, je i jeden zástupce z České republiky – Městská galerie současného umění PLATO Ostrava, která je dílem polského ateliéru KWK Promes.

Galerie se zaměřuje na současné umění. Nachází se ve zrekonstruovaných památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století, nedaleko vlakového nádraží Ostrava-Stodolní. Rekonstrukce probíhala pod taktovkou polského ateliéru KWK Promes v čele s evropsky proslulým architektem a průkopníkem pohyblivé architektury Robertem Koniecznym. Budova se díky tomu nadechla k novému životu a dalšímu využití. Galerie PLATO disponuje pěti výstavními sály podle současných evropských standardů, unikátní je především řešení otočných stěn, díky kterému se jednotlivé sály dají otevřít, a propojit tak vnitřní expozice s venkovními prostory.

Cena EU za současnou architekturu – cena Miese van der Rohe – se uděluje od roku 2001 za vynikající architektonická díla, která byla vybudována na území Evropy. Cena rovněž zdůrazňuje přínos, který kvalitní architektura znamená pro udržitelný rozvoj a kvalitu života občanů. Letošní nominovaná díla se nacházejí ve 38 evropských městech, 33 regionech a 20 zemích. Výběr 40 prací obsahuje 14 různých programů včetně kolektivního bydlení, kulturních a vzdělávacích budov, které tvoří polovinu vybraných děl, a prací z oblasti pohostinství, veřejné správy a občanských staveb, zdravotnictví, průmyslu, infrastruktury, krajinářství, smíšeného využití, samostatného bydlení, sportu a volného času, dočasných staveb a městského plánování. Nominované projekty, projekty z užšího výběru a oceněné projekty, se uvádějí v katalogu soutěže a je z nich vytvořena putovní výstava.
Plato Ostrava – městská galerie současného umění Kultura

Plato Ostrava – městská galerie současného umění

PLATO je městská galerie současného umění v Ostravě.

Cena Evropské unie za současnou architekturu: jaké stavby reprezentují Česko?

Cena Evropské unie za současnou architekturu: jaké stavby reprezentují Česko?

Nejprestižnější evropské ocenění za soudobou architekturu Mies van der Rohe Award se uděluje od roku 2001 za vynikající architektonická díla, která vznikla na území Evropy. Kromě prestiže zdůrazňuje přínos, který kvalitní architektura znamená pro udržitelný rozvoj a kvalitu života občanů. Jak si v tomto klání stojí Česká republika?

Tradice: soutěž Architekt roku 2023 a vítězný Ivan Kroupa

Tradice: soutěž Architekt roku 2023 a vítězný Ivan Kroupa

Seznamte se se soutěží Architekt roku 2023. Za mimořádný přínos v posledních pěti letech letos ocenění získal Ivan Kroupa, který stojí například za budovou Centra současného umění DOX v Praze. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na vítěze minulých ročníků a jejich ikonické stavby.

Tradice: moderní architektura a stavby lahodící oku i duši

Tradice: moderní architektura a stavby lahodící oku i duši

Procházky nemusí mířit jen do přírody. Vydejte se s námi ven a obdivujte krásy moderní české architektury. Najdete ji všude kolem sebe – třeba v knihovnách a bankách, v kostelech a klášterech, na nábřeží řek anebo také v cukrárnách a restauracích.

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

Hnusná, špinavá, černá a zničená: do některých míst se na výlet, prodloužený víkend ani na dovolenou zkrátka nejezdí. Ale není to náhodou jen naše zažitá představa? Špatná pověst řady takových měst, čtvrtí a oblastí je mnohem horší než skutečnost. Na Kudy z nudy vám to dokážeme na sedmi jednoduchých příkladech. Nechte se překvapit a okouzlit někdejšími periferiemi, kde nikdo nechtěl bydlet, jezerní krajinou, horami, strašidelným lesem a znovuzrozenými průmyslovými areály.

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Turistická sezona 2023 opět bude plná novinek. Prozradíme vám, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických, technických a vojenských památek, lázní, galerií, cyklistiky či adrenalinu. Z očekávaných novinek roku 2023 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na zajímavé ubytování, novinky z pivního světa a také nápady pro rodiny s dětmi!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Moravskoslezského kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Moravskoslezského kraje

Jaké proměny prožil Moravskoslezský kraj během posledních třiceti let? Vůbec poprvé jsme se mohli podívat například industriálního areálu Dolní Vítkovice, do Hornického muzea na Landeku anebo do Muzea Tatra v Kopřivnici. V Beskydech vznikla Stezka Valaška, horské útulny Maměnka a Libušín se po požáru dočkaly kompletní pečlivé obnovy a v Ostravě se poprvé konaly Dny NATO i festival Colours of Ostrava. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Moravskoslezským krajem rok za rokem!

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

Sídlo sklářů v Novém Boru, originální kulaté kobky na pražských náplavkách, vinařství, radnice, muzeum anebo mateřská školka: to je jen výběr staveb, které zastupují Českou republiku v novém ročníku prestižní soutěže Mies van der Rohe Award. Pojďte se blíž seznámit nejen s nimi, ale i s favority a vítězi předchozích kol. Stranou samozřejmě nenecháme ani slavnou vilu Tugendhat, autentickou stopu architekta Ludwiga Miese van der Rohe a jedinou tuzemskou moderní stavbu, zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Další aktuality

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 14. až 15. září 2024 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
11. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Bělský les v Ostravě zavoní pryskyřicí a pilinami – koná se zde Festival dřeva

Přijďte tuto sobotu poznat les a lesnické práce trochu jinak! V Ostravě, v areálu Bělského lesa, se koná vůbec největší lesnická akce v Moravskoslezském Kraji! Festival dřeva chce 14. září 2024 ukázat dřevo ve všech jeho podobách, mimo jiné i prezentaci zahradní a lesní techniky světových značek. Akce začíná v 11:00 hodin, začátek závodu dřevorubců je pak naplánován na 13:30 hodin.
11. září 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.
11. září 2024 4:48
Životní styl, Moravskoslezský kraj

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.
6. září 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nový Jičín se na letošních slavnostech rozletí do světa za slavnými rodáky

Nový Jičín chystá již 29. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2024. Letošní téma oslav je Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, divadla a workshopů, i tradiční kostýmovaný průvod a alegorické vozy.
6. září 2024 12:37
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Bike Valachy Bílá láká do sedla! Zazávodí si i rodinné týmy

Hned tři novinky přinese letos milovníkům horských kol tradiční závod Bike Valachy Bílá v sobotu 7. září ve Ski areálu Bílá. Pořadatelé rozšiřují závodní trasy ze dvou na pět, aby závod ještě víc přiblížili hobby cyklistům a rodinám s dětmi. Předpověď počasí slibuje na víkend mírné ochlazení s teplotami kolem 23°C, účastníky tak čeká opravdu příjemný sportovní zážitek okořeněný malebnými beskydskými terény s výhledy i hlubokými lesy s trasou částečně vedenou i po slovenském území.
5. září 2024 17:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Bunkr Na Trati je 25 let otevřen veřejnosti, láká na dokonalý historický zážitek

Muzeum v bunkru MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně letos slaví 25 let od svého vzniku. Pěchotní srub, o který pečuje Klub vojenské historie Bohumín, je součástí populární moravskoslezské Technotrasy. Podívejte se s Kudy z nudy na zajímavosti o prvorepublikovém bunkru.
4. září 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 4. 9. 2024 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
2. září 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj