ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

Poslechněte si audio verzi článku
Hnusná, špinavá, černá a zničená: do některých míst se na výlet, prodloužený víkend ani na dovolenou zkrátka nejezdí. Ale není to náhodou jen naše zažitá představa? Špatná pověst řady takových měst, čtvrtí a oblastí je mnohem horší než skutečnost. Na Kudy z nudy vám to dokážeme na sedmi jednoduchých příkladech. Nechte se překvapit a okouzlit někdejšími periferiemi, kde nikdo nechtěl bydlet, jezerní krajinou, horami, strašidelným lesem a znovuzrozenými průmyslovými areály.
V 90. letech zbyly z lesů na hřebenech Krušných hor jen pahýly.
Po kompletní obnově a několika desítkách let se Krušné hory opět zazelenaly.

1. Krušné hory: kdysi mrtvé, nyní znovuzrozené

Kdysi opuštěné a zničené Krušné hory za sebou skutečně mají krušné osudy. Podepsaly se na nich dlouhá staletí těžby nerostů a uhlí, rozsáhlé povrchové doly, neodsířené uhelné elektrárny, kyselé deště a ekologická likvidace lesů na hřebenech. Ještě v polovině 90. let to byly mrtvé hory, kam jezdili opravdu jen skalní nadšenci.

Dnešní Krušné hory zažívají renesanci, a to ve všech směrech. Je tu nádherná příroda s mokřadními horskými loukami a spoustou druhů vzácných rostlin. Obnovily se přeshraničních vztahy Čechů s Němci. Kopce, vzácná rašeliniště, propadliny, náhorní planiny i torza zaniklých vesnic objevili pěší i cyklisté. Fascinující hornické památky, které v Krušných horách potkáte v nebývalém počtu a skutečně téměř všude, byly zapsány do UNESCO jako společný česko-německý projekt Hornická krajina Krušnohoří. Krušné hory také poznáváme jako kraj příběhů: třeba o strážkyni hor Marzebille, o radonových lázních nebo o jáchymovských tolarech, nejslavnějších stříbrných mincích a předchůdcích amerického dolaru.

Jsou tu krásná hornická historická města, na Božím Daru zase bydlí Ježíšek a funguje tu Ježíškova pošta, na fanoušky technických památek čeká přehrada Fláje anebo Blatenský příkop. Zkrátka míst je tolik, že vám na to nebude stačit jeden život, natožpak dovolená nebo prodloužený víkend.
 

2. Ostrava, ďura světa v každém směru

Takhle o Ostravě zpívá Jarek Nohavica a kdekdo ji opravdu dodnes vidí jako černé město a ocelové srdce republiky, topící se v oblacích smogu. Už dávno to není pravda: průmyslový areál Dolních Vítkovic se zařadil mezi nejnavštěvovanější místa Česka, budova bývalých jatek se proměnila v Galerie Plato, pořádají se tu zajímavé akce a nepřetržitě se objevují další revitalizovaná území, dříve postižená dopady těžkého průmyslu. Městská zeleň pokrývá pětinu území, a tak Ostrava patří k nejzelenějším městům naší země. Někdejší nevýhodu město dokázalo proměnit v turistické lákadlo: už jste navštívili Hornické muzeum na Landeku, pátrali po unikátním industriálním dědictví zařazeném do Technotrasy anebo vystoupali na haldu Ema? Špatná pověst Ostravy je zkrátka minulostí.
 

3. Proměny pražského Karlína

Na webu Prahy se o Karlíně píše jako o čtvrti, která se z Popelky stala modelkou. Je to trefné přirovnání: právě v opovrhované průmyslové čtvrti způsobily povodně v roce 2002 největší škody z celé Prahy. Při obnově zdevastovaných objektů došlo i na nevyužívané průmyslové areály, a tak se z Karlína stala nová trendy část města, plná kanceláří, obchodů, ateliérů a populárních bister, kaváren a restaurací s nově zrozenou tradicí farmářských trhů. Staré čtvrti samozřejmě zůstaly její architektonické a historické klenoty, například novorománská bazilika sv. Cyrila a Metoděje, secesní bytové domy, kasárna, Negrelliho viadukt nebo Invalidovna, ale do bývalých továrních hal se dnes chodí za kulturou a v kdysi nepřístupné džungli na zanedbaném břehu řeky vyrůstají další zajímavá místa. Třeba Přístav 18600, místo s dětským hřištěm a sezonním barem, lákající k relaxaci, společenským setkáním a kultuře.
 

4. Ústecko a jezerní krajina v Podkrušnohoří

V cestopisu ze 17. století Bohuslav Balbín popisoval Krušné hory jako nejbohatší krajinu celých Čech. Pak se narazilo na uhlí a z Podkrušnohoří se stala krajina nejzničenější, kde obrovská jezera a mokřady vystřídaly povrchové doly. Jejich rekultivací nyní vzniká krásná jezerní oblast, lákající k letnímu koupání, pěším i cyklistickým výletům po nejbližším okolí a poznávacím výletům po celém podhůří. Z novodobých velkých vodních ploch je nejstarší jezero Milada; vzniklo nedaleko Ústí nad Labem zatopením uhelného velkolomu a slavnostně se otvíralo v roce 2017. Postupně se připojují další jezera, z těch opravdu obřích například Most u města Most a jezero Medard na Sokolovsku.
 

5. Brněnský Bronx

Podobně odpudivé pověsti jako pražský Karlín se „těšil“ i brněnský Bronx. Na rozdíl od Karlína, který k newyorské čtvrti zlodějů, drog a prostitutek jen přirovnávali, omšelé čtvrti na rozhraní dvou městských částí v Brně se tak říká doopravdy, a to už pěkných pár desítek let. Ale i ulice Cejl, Francouzská, Bratislavská a další v jejich okolí se začaly měnit k lepšímu. O zlepšení pohledu na Bronx se snaží Muzeum romské kultury v Bratislavské ulici, za další proměnou stála brněnská umělkyně Kateřina Šedá: ze starého železničního mostu ve Vlhké ulici se stalo černobílé umělecké dílo, připravila také posezení v betonových ušácích a vydala také průvodce Brnox. Nejnovějším přírůstkem, který láká do brněnského Bronxu Brňany i přespolní, je Městská galerie. Na prostorných štítech činžáků vznikly velkoformátové malby, a z vyloučené lokality se rázem stala atrakce Mural Artu. Obrazy můžete hledat sami (jsou zaneseny například v Mapy.cz) anebo při komentovaných prohlídkách s autorem projektu Martinem Reinerem.
 

6. Plzeňský Plac aneb ghetto

Své ghetto má i Plzeň: do bloku domů mezi Plachého a Korandovu ulicí vedle areálu plzeňské Škodovky úřady v minulosti nastěhovaly příliš mnoho obyvatel s existenčními potížemi. Vznikla tak vyloučená lokalita zvaná Plac. Přitom pár kroků odtud leží Techmania Science Center a okolo Placu vede nejkratší trasa do historického centra města.

Také v Plzni se ale zanedbávaná část města se špatnou pověstí už několik let postupně mění k lepšímu. Kromě rekonstrukce bytových domů a budování bytů zejména pro mladé rodiny a seniory ve vnitrobloku vzniká dětské hřiště, sportovně relaxační plochy pro větší děti a dospělé, zóna se zelení a zázemím pro odpočinek a komunitní setkávání, a také multifunkční sportovní hřiště s umělým povrchem pro kolektivní sporty.
 

7. Strašidelný Branišovský les?

V žádném výčtu nejstrašidelnějších měst Česka nesmí chybět les Bor, ležící na okraji Českých Budějovic u sídliště Máj. Provází ho tajemné příběhy a legendy o černém muži, plujícím nad zemí, o stromě oběšenců, bráně do jiných světů, fotkách, kde se objevují mlžné přízraky v dálce, anebo o vojácích, kteří zemřeli při střetu s něčím za hranicemi naší představivosti. Asi si dovedete představit, co si o tom myslí lidé z okolí. Bor je pro ně úplně obyčejný les, kde si nikdy ničeho záhadného nevšimli. Chodí sem venčit psy, na procházky i na houby, organizují tu akce pro děti. Rozhodně se sem nemusíte bát vyrazit – je to les jako každý jiný, jen možná trochu proslulejší.
Ostrava

Ostrava

Objevte město, které překvapí a poznejte proměnu bývalé ocelářské velmoci na vlastní kůži! Protože současná Ostrava, to jsou historické památky, secesní perly i industriální architektura, a k tomu bohatý výběr aktivit pro volný čas.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci Památky

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Unikátní muzeum, nacházející se v bývalém dole v Kopistech, bylo založeno za účelem provozování jedinečného hornického skanzenu. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží?

Uhelné safari – návrat do třetihor k novodobým dinosaurům Zážitky

Uhelné safari – návrat do třetihor k novodobým dinosaurům

Nezapomenutelný zážitek z návštěvy unikátních technických děl v těžebních lokalitách Československá armáda a Vršany na Mostecku a rekultivované krajiny v projektu Uhelné safari. V roce 2024 se nekoná.

Krušnohorské muzeum Lesná Kultura

Krušnohorské muzeum Lesná

Replika historického domu z roku 1873, postavená podle dochovaných dokumentů, stojí v horské osadě Lesná nad Chomutovem u horského hotelu Lesná. Sídlí zde muzeum a stálá expozice ukazuje život horalů před přibližně 100 lety.

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína Památky

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Vodní nádrž vznikla na Flájském potoce v roce 1963 za účelem zásobení vodou podkrušnohorské oblasti. Přehradní hráz je betonová, pilířová (tedy uvnitř dutá), jediná svého druhu v České republice.

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem

Město sevřené v údolí Labe nabízí spousty zajímavých cestovatelských zážitků. Rodiny s dětmi ocení zoologickou zahradu, zrcadlové bludiště, modelová kolejiště nebo hrad Střekov, na obdivovatele moderní architektury čeká Mariánský most, stavební kuriozity zastupuje kostel se šikmou věží.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Krupka

Krupka

U zrodu hornických osad na úbočích Krušných hor většinou stála těžba cínu. Dnešní Krupka vznikla splynutím několika takových obcí, jmenovitě Vrchoslavi, Bohosudova, Maršova, Nových Modlan a Unčína. Stranou leží Soběchleby a horské obce Horní Krupka a Fojtovice.

Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, poznat významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. A pojďte se také podívat do vodojemů a do podzemí, na Špilberk, mrknout na draka na Staré radnici, svézt se lodí po Brněnské přehradě anebo se vypravit na prohlídku vily Tugendhat, památky UNESCO.

Praha 8

Praha 8

Kromě Prahy 8 se žádný jiný městský obvod tak těsně nedotýká historického jádra a zároveň nekončí až na samém okraji hlavního města. K osmičce totiž patří Karlín společně s Poříčím a budovou Muzea hlavního města Prahy, ale také Dolní Chabry a Březiněves, čtvrti na severních hranicích města.

Měděnec

Měděnec

Osada Měděnec leží na hřebeni Krušných hor, v místech s nádhernými výhledy do podhůří a na Doupovské vrchy. Staré doly dodnes připomínají těžbu drahých kovů, štolami je prošpikovaný i 910 metrů vysoký vrch Mědník, na jehož úpatí ves leží.

Tajemný les Bor u Českých Budějovic – místo paranormálních jevů Příroda

Tajemný les Bor u Českých Budějovic – místo paranormálních jevů

Les Bor zvaný též Branišovský les, provází tajemná minulost, vypráví se o něm podivné příběhy zavánějící něčím děsivým a nepříjemným. Lidé, kteří se sem vydají, slýchají za zády zvláštní zvuky a kroky, anebo je po lese provází temný přízrak či rudě planoucí oči.

Další aktuality

Pátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?

Jste pověrčiví? Bude váš pátek 13. 6. 2025 obyčejný anebo jedinečný? Pátek třináctého je pátek jako každý jiný, ale stejně má smolnou pověst. Pověra spojená s neštěstím na pátek třináctého je založena na několika historických událostech a symbolice. V letošním roce připadla třináctka na pátek 13. června a opakovat se až v roce 2026 (v měsících únor, březen, listopad). Pátek 13. se v kalendáři objevuje maximálně třikrát do roka. Minimálně je v něm jednou.
13. prosinec 2024 6:35
Životní styl

Staročeské Vánoce vám přiblíží muzea a skanzeny i tajemné roráty

Zajímá vás historie z jiného úhlu pohledu? Chcete vědět, čemu věřili staří Čechové? Tipy portálu Kudy z nudy vás zavedou do světa starodávných vánočních zvyků a tradic. Nahlédneme do vánočně vyzdobeného skanzenu, svátečně naladěného muzea i do kostelů, kde probíhají tradiční ranní mariánské mše, tzv. roráty.
13. prosinec 2024 6:00
Životní styl

Třetí adventní neděle je stříbrná: užijte si setkávání během nejradostnější neděle adventu

3. adventní neděle je letos 15. prosince 2024. Advent přináší sváteční atmosféru a neopakovatelné kouzlo. Pojďte s námi oprášit některé tradice. O třetí adventní neděli (latinsky Gaudete – radostná) zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou. Vyjadřuje radost z blížícího se konce postního období a adventní období získává slavnostnější ráz. Všude vládne vánoční nálada, slavnostní výzdoba a rozsvícené vánoční stromky, trhy, svařené víno a tradiční sladkosti. Vyberte si z našich tipů pro stříbrnou adventní neděli!
11. prosinec 2024 17:19
Životní styl

Cestování za hubičku: kam se podíváte do sta korun?

Kde vás bude vstupenka stát pár korun a kam se podíváte téměř zadarmo? I na takové otázky známe na portálu Kudy z nudy odpověď. A vezmeme to pěkně ze široka – od hradů, zámků a dalších památek přes muzea a galerie až po místa dalekých rozhledů a přírodních krás.
10. prosinec 2024 18:00
Životní styl

Co pod stromeček na poslední chvíli? Kudy z nudy vám poradí!

Nemáte ještě všechny vánoční dárky? Nevadí – zkuste se inspirovat našimi tipy na zážitky, které udělají dvojí radost: jednou pod stromečkem a podruhé při samotné realizaci třeba až na jaře či v létě! Potěšte své blízké příjemným pobytem, dovolenou ve wellness anebo si užijte veselý den s dětmi v zábavním parku. Vyberete skvělé dárky pro děti, partnery, seniory a pár tipů máme i pro zamilované...
10. prosinec 2024 8:00
Životní styl

Kam se vypravit na nejkrásnější zimní procházky?

Hledáte tipy na krásný zimní výlet do přírody? Pak pro vás máme místa, která nejsou nějak zvlášť daleko od lidských sídel, a kam se dostanete nejlépe pěšky. Navíc zimní mrazy vykouzlí na těchto místech každoročně zajímavé útvary v podobě ledových krápníků a ledopádů na skalách i v jejich nitru. Stačí si vybrat a pak hurá na výlet!
6. prosinec 2024 14:00
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Kypr?

Překrásné pláže, prohřáté moře i v době, kdy jinde hlavní sezona už skončila, hora Olymp, malované kostely, historické jádro města Pafos anebo zátoka, kde se údajně zrodila krásná bohyně lásky a krásy Afrodita: je tolik věcí, které milujeme na Kypru! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do Středomoří, do jedné z oblíbených destinací letních dovolených. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Kypr!
2. prosinec 2024 11:16
Životní styl

Seznamte se: jaká jsou nejoblíbenější ženská jména?

Jaká jsou nejpopulárnější dívčí jména současnosti? Která dříve oblíbená jména mizí a která jsou naopak trendy? Jak na tom jsou nejčastější jména jako Jana, Marie nebo Eva, a komu v žebříčku nejoblíbenějších jmen pro novorozené holčičky musely uvolnit místo?
1. prosinec 2024 11:41
Životní styl