ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

Poslechněte si audio verzi článku
Hnusná, špinavá, černá a zničená: do některých míst se na výlet, prodloužený víkend ani na dovolenou zkrátka nejezdí. Ale není to náhodou jen naše zažitá představa? Špatná pověst řady takových měst, čtvrtí a oblastí je mnohem horší než skutečnost. Na Kudy z nudy vám to dokážeme na sedmi jednoduchých příkladech. Nechte se překvapit a okouzlit někdejšími periferiemi, kde nikdo nechtěl bydlet, jezerní krajinou, horami, strašidelným lesem a znovuzrozenými průmyslovými areály.
V 90. letech zbyly z lesů na hřebenech Krušných hor jen pahýly.
Po kompletní obnově a několika desítkách let se Krušné hory opět zazelenaly.

1. Krušné hory: kdysi mrtvé, nyní znovuzrozené

Kdysi opuštěné a zničené Krušné hory za sebou skutečně mají krušné osudy. Podepsaly se na nich dlouhá staletí těžby nerostů a uhlí, rozsáhlé povrchové doly, neodsířené uhelné elektrárny, kyselé deště a ekologická likvidace lesů na hřebenech. Ještě v polovině 90. let to byly mrtvé hory, kam jezdili opravdu jen skalní nadšenci.

Dnešní Krušné hory zažívají renesanci, a to ve všech směrech. Je tu nádherná příroda s mokřadními horskými loukami a spoustou druhů vzácných rostlin. Obnovily se přeshraničních vztahy Čechů s Němci. Kopce, vzácná rašeliniště, propadliny, náhorní planiny i torza zaniklých vesnic objevili pěší i cyklisté. Fascinující hornické památky, které v Krušných horách potkáte v nebývalém počtu a skutečně téměř všude, byly zapsány do UNESCO jako společný česko-německý projekt Hornická krajina Krušnohoří. Krušné hory také poznáváme jako kraj příběhů: třeba o strážkyni hor Marzebille, o radonových lázních nebo o jáchymovských tolarech, nejslavnějších stříbrných mincích a předchůdcích amerického dolaru.

Jsou tu krásná hornická historická města, na Božím Daru zase bydlí Ježíšek a funguje tu Ježíškova pošta, na fanoušky technických památek čeká přehrada Fláje anebo Blatenský příkop. Zkrátka míst je tolik, že vám na to nebude stačit jeden život, natožpak dovolená nebo prodloužený víkend.
 

2. Ostrava, ďura světa v každém směru

Takhle o Ostravě zpívá Jarek Nohavica a kdekdo ji opravdu dodnes vidí jako černé město a ocelové srdce republiky, topící se v oblacích smogu. Už dávno to není pravda: průmyslový areál Dolních Vítkovic se zařadil mezi nejnavštěvovanější místa Česka, budova bývalých jatek se proměnila v Galerie Plato, pořádají se tu zajímavé akce a nepřetržitě se objevují další revitalizovaná území, dříve postižená dopady těžkého průmyslu. Městská zeleň pokrývá pětinu území, a tak Ostrava patří k nejzelenějším městům naší země. Někdejší nevýhodu město dokázalo proměnit v turistické lákadlo: už jste navštívili Hornické muzeum na Landeku, pátrali po unikátním industriálním dědictví zařazeném do Technotrasy anebo vystoupali na haldu Ema? Špatná pověst Ostravy je zkrátka minulostí.
 

3. Proměny pražského Karlína

Na webu Prahy se o Karlíně píše jako o čtvrti, která se z Popelky stala modelkou. Je to trefné přirovnání: právě v opovrhované průmyslové čtvrti způsobily povodně v roce 2002 největší škody z celé Prahy. Při obnově zdevastovaných objektů došlo i na nevyužívané průmyslové areály, a tak se z Karlína stala nová trendy část města, plná kanceláří, obchodů, ateliérů a populárních bister, kaváren a restaurací s nově zrozenou tradicí farmářských trhů. Staré čtvrti samozřejmě zůstaly její architektonické a historické klenoty, například novorománská bazilika sv. Cyrila a Metoděje, secesní bytové domy, kasárna, Negrelliho viadukt nebo Invalidovna, ale do bývalých továrních hal se dnes chodí za kulturou a v kdysi nepřístupné džungli na zanedbaném břehu řeky vyrůstají další zajímavá místa. Třeba Přístav 18600, místo s dětským hřištěm a sezonním barem, lákající k relaxaci, společenským setkáním a kultuře.
 

4. Ústecko a jezerní krajina v Podkrušnohoří

V cestopisu ze 17. století Bohuslav Balbín popisoval Krušné hory jako nejbohatší krajinu celých Čech. Pak se narazilo na uhlí a z Podkrušnohoří se stala krajina nejzničenější, kde obrovská jezera a mokřady vystřídaly povrchové doly. Jejich rekultivací nyní vzniká krásná jezerní oblast, lákající k letnímu koupání, pěším i cyklistickým výletům po nejbližším okolí a poznávacím výletům po celém podhůří. Z novodobých velkých vodních ploch je nejstarší jezero Milada; vzniklo nedaleko Ústí nad Labem zatopením uhelného velkolomu a slavnostně se otvíralo v roce 2017. Postupně se připojují další jezera, z těch opravdu obřích například Most u města Most a jezero Medard na Sokolovsku.
 

5. Brněnský Bronx

Podobně odpudivé pověsti jako pražský Karlín se „těšil“ i brněnský Bronx. Na rozdíl od Karlína, který k newyorské čtvrti zlodějů, drog a prostitutek jen přirovnávali, omšelé čtvrti na rozhraní dvou městských částí v Brně se tak říká doopravdy, a to už pěkných pár desítek let. Ale i ulice Cejl, Francouzská, Bratislavská a další v jejich okolí se začaly měnit k lepšímu. O zlepšení pohledu na Bronx se snaží Muzeum romské kultury v Bratislavské ulici, za další proměnou stála brněnská umělkyně Kateřina Šedá: ze starého železničního mostu ve Vlhké ulici se stalo černobílé umělecké dílo, připravila také posezení v betonových ušácích a vydala také průvodce Brnox. Nejnovějším přírůstkem, který láká do brněnského Bronxu Brňany i přespolní, je Městská galerie. Na prostorných štítech činžáků vznikly velkoformátové malby, a z vyloučené lokality se rázem stala atrakce Mural Artu. Obrazy můžete hledat sami (jsou zaneseny například v Mapy.com) anebo při komentovaných prohlídkách s autorem projektu Martinem Reinerem.
 

6. Plzeňský Plac aneb ghetto

Své ghetto má i Plzeň: do bloku domů mezi Plachého a Korandovu ulicí vedle areálu plzeňské Škodovky úřady v minulosti nastěhovaly příliš mnoho obyvatel s existenčními potížemi. Vznikla tak vyloučená lokalita zvaná Plac. Přitom pár kroků odtud leží Techmania Science Center a okolo Placu vede nejkratší trasa do historického centra města.

Také v Plzni se ale zanedbávaná část města se špatnou pověstí už několik let postupně mění k lepšímu. Kromě rekonstrukce bytových domů a budování bytů zejména pro mladé rodiny a seniory ve vnitrobloku vzniká dětské hřiště, sportovně relaxační plochy pro větší děti a dospělé, zóna se zelení a zázemím pro odpočinek a komunitní setkávání, a také multifunkční sportovní hřiště s umělým povrchem pro kolektivní sporty.
 

7. Strašidelný Branišovský les?

V žádném výčtu nejstrašidelnějších měst Česka nesmí chybět les Bor, ležící na okraji Českých Budějovic u sídliště Máj. Provází ho tajemné příběhy a legendy o černém muži, plujícím nad zemí, o stromě oběšenců, bráně do jiných světů, fotkách, kde se objevují mlžné přízraky v dálce, anebo o vojácích, kteří zemřeli při střetu s něčím za hranicemi naší představivosti. Asi si dovedete představit, co si o tom myslí lidé z okolí. Bor je pro ně úplně obyčejný les, kde si nikdy ničeho záhadného nevšimli. Chodí sem venčit psy, na procházky i na houby, organizují tu akce pro děti. Rozhodně se sem nemusíte bát vyrazit – je to les jako každý jiný, jen možná trochu proslulejší.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
České značky: internetový portál a vyhledávač Seznam.cz a Mapy.com

České značky: internetový portál a vyhledávač Seznam.cz a Mapy.com

Česká internetová jednička a také nejúspěšnější česká značka, která vznikla po roce 1989: to je internetový portál a vyhledávač Seznam.cz. Společnost Seznam.cz už od roku 1996 pracuje na tom, aby internet byl nejsilnější české médium a na něm Seznam.cz místem první volby.

Techmania Science Center v Plzni Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Kasárna Karlín Kultura

Kasárna Karlín

Kasárna Karlín jsou obřím komplexem dvou historických budov v centru metropole, kde do roku 2008 sídlily některé složky armády a cizinecké policie. Téměř deset let hledal opuštěný areál své využití. Nyní se o areál stará a postupně jej renovuje kulturní spolek Pražské centrum.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge Příroda

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni Památky

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Spojka Karlín Gurmánská turistika

Spojka Karlín

Karlínská adresa je dobrá adresa. To potvrzuje další ze zážitkových restaurací, která otevřela své brány v létě 2019.

Invalidovna v Karlíně Památky

Invalidovna v Karlíně

Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. dne 15. srpna 1732.

Podkrušnohorské technické muzeum Most – poznejte, jak dříve žili a pracovali horníci Památky

Podkrušnohorské technické muzeum Most – poznejte, jak dříve žili a pracovali horníci

Unikátní muzeum, nacházející se v bývalém dole v Kopistech, bylo založeno za účelem provozování jedinečného hornického skanzenu. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží?

Muzeum romské kultury v Brně Kultura

Muzeum romské kultury v Brně

Muzeum romské kultury se nachází v brněnské čtvrti Cejl se silným geniem loci. Najdete zde pestrou expozici Příběh Romů, prezentující dějiny a kulturu Romů od Indie po současnost. Konají se zde výstavy, přednášky i další akce pro veřejnost. Pro školy aj. nabízí na míru šité edukační programy.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka Památky

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Plato Ostrava – městská galerie současného umění Kultura

Plato Ostrava – městská galerie současného umění

Plato poskytuje zázemí všem, kteří chtějí v širších souvislostech porozumět současnému světu. Jeho složitost a bohatství reflektuje prostřednictvím umění – v mezinárodním kontextu a na nejvyšší možné úrovni.

Betonová křesla v brněnském Bronxu Památky

Betonová křesla v brněnském Bronxu

Brňané si mohou odpočinout v černobílých betonových ušácích, které se vyskytují na území takzvaného brněnského Bronxu. Křesla vznikají díky projektu Brnox II, jehož autorkou je výtvarnice Kateřina Šedá, která se prostředím vyloučených oblastí zabývá už několik let.

Krušnohorské muzeum Lesná Kultura

Krušnohorské muzeum Lesná

Replika historického domu z roku 1873, postavená podle dochovaných dokumentů, stojí v horské osadě Lesná nad Chomutovem u horského hotelu Lesná. Sídlí zde muzeum a stálá expozice ukazuje život horalů před přibližně 100 lety.

Cykloregion Krušné hory – na kole po obou stranách Krušných hor Letní sporty

Cykloregion Krušné hory – na kole po obou stranách Krušných hor

Užijte si jízdu na kole po obou stranách Krušných hor – české i německé. Díky projektu Cíl3 „Cykloregion Krušné hory“ vzniklo propojení souběžně vedoucích magistrál: Krušnohorské na české straně a dálkové trasy Sächsische Mittelgebirge na německé straně.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu Památky

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu

Procházkou po naučné stezce Baltenský příkop od Božího Daru po Horní Blatnou poznáte alespoň částečně historii téměř zapomenuté technické památky. Stezka Blatenského vodního příkopu je zaměřená na ekologii, historii, hornictví, lesnictví a původní technické využití plavebního kanálu.

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice Letní sporty

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Rekreační oblast Milada leží nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice, Trmice. Bývalá těžební oblast prošla rekultivací a návštěvníky láká především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole.

Městská galerie Brno Kultura

Městská galerie Brno

V takzvaném brněnském Bronxu naleznete velkoformátové malby, které zdobí fasády domů. Cílem městské galerie je zlepšit vnímaní vyloučené lokality, která se nachází poblíž centra.

Jezero Most Letní sporty

Jezero Most

Jezero se nachází pod hradem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě uhlí. Vodou se naplnilo v září 2014 a vznikla zde nová rekreační zóna. Otevřeno je od září 2020.

Jezero Medard na Sokolovsku Příroda

Jezero Medard na Sokolovsku

Sokolovská uhelná pánev v Karlovarském kraji je známá svým nerostným bohatstvím. Po konci těžby na dole Medard v těsné blízkosti Sokolova vzniklo nové jezero stejnojmenného názvu.

Uhelné safari – návrat do třetihor k novodobým dinosaurům Zážitky

Uhelné safari – návrat do třetihor k novodobým dinosaurům

Nezapomenutelný zážitek z návštěvy unikátních technických děl v těžebních lokalitách Československá armáda a Vršany na Mostecku a rekultivované krajiny v projektu Uhelné safari. V roce 2025 se nekoná.

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole Památky

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes na jednom místě najdete historii hornictví, sport, relax, kemp.

Zaniklá osada Königsmühle v Krušných horách Památky

Zaniklá osada Königsmühle v Krušných horách

Königsmühle, Königův mlýn nebo také Králův mlýn je zaniklá osada nedaleko Háje u Loučné v Krušných horách. V osadě stávalo šest domů, dnes po domech zbyly jen ruiny obklopené krásnou přírodou horského údolí. V osadě žila padesátka lidí, kteří museli po roce 1945 odejít.

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice Památky

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt spojuje Masarykovo nádraží v Praze přes ostrov Štvanici s Bubny. Je historicky prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a také druhým nejstarším pražským mostem přes Vltavu.

Hornické muzeum OKD pod Landekem Památky

Hornické muzeum OKD pod Landekem

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes historie hornictví. Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo před více než 30 lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v ČR. Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství hornických pracovišť.

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína Památky

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Vodní nádrž vznikla na Flájském potoce v roce 1963 za účelem zásobení vodou podkrušnohorské oblasti. Přehradní hráz je betonová, pilířová (tedy uvnitř dutá), jediná svého druhu v České republice.

Tajemný les Bor u Českých Budějovic – místo paranormálních jevů Příroda

Tajemný les Bor u Českých Budějovic – místo paranormálních jevů

Les Bor zvaný též Branišovský les, provází tajemná minulost, vypráví se o něm podivné příběhy zavánějící něčím děsivým a nepříjemným. Lidé, kteří se sem vydají, slýchají za zády zvláštní zvuky a kroky, anebo je po lese provází temný přízrak či rudě planoucí oči.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Halda Ema v Ostravě – jedinečný pohled na město Příroda

Halda Ema v Ostravě – jedinečný pohled na město

Halda Ema vznikla při uhelné těžní jámě, kterou hrabě Wilczek založil roku 1861. Původně halda dosahovala výšky 327 metrů, ale prohořením se snížila. Halda měla být zlikvidována, dnes je však památkově chráněna a poskytuje fonomenální výhledy na město.

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor Lázně a wellness

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, poznat významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. A pojďte se také podívat do vodojemů a do podzemí, na Špilberk, mrknout na draka na Staré radnici, svézt se lodí po Brněnské přehradě anebo se vypravit na prohlídku vily Tugendhat, památky UNESCO.

Přístav 18600 Kultura

Přístav 18600

Během celé sezony u nás můžete navštívit řadu kulturních, komunitních a vzdělávacích akcí pro celou rodinu. V přírodních kulisách pod širým karlínským nebem chceme naše návštěvníky nejen bavit, ale i motivovat k větší odpovědnosti k prostředí, ve kterém žijeme

Ostrava

Ostrava

Objevte město, které překvapí a poznejte proměnu bývalé ocelářské velmoci na vlastní kůži! Protože současná Ostrava, to jsou historické památky, secesní perly i industriální architektura, a k tomu bohatý výběr aktivit pro volný čas.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně Památky

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Praha 8

Praha 8

Kromě Prahy 8 se žádný jiný městský obvod tak těsně nedotýká historického jádra a zároveň nekončí až na samém okraji hlavního města. K osmičce totiž patří Karlín společně s Poříčím a budovou Muzea hlavního města Prahy, ale také Dolní Chabry a Březiněves, čtvrti na severních hranicích města.

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem

Město sevřené v údolí Labe nabízí spousty zajímavých cestovatelských zážitků. Rodiny s dětmi ocení zoologickou zahradu, zrcadlové bludiště, modelová kolejiště nebo hrad Střekov, na obdivovatele moderní architektury čeká Mariánský most, stavební kuriozity zastupuje kostel se šikmou věží.

Moravskoslezský kraj: industriální dědictví, tradiční řemesla a Technotrasa

Moravskoslezský kraj: industriální dědictví, tradiční řemesla a Technotrasa

Řada míst Moravskoslezského kraje připomíná technickou zručnost a řemeslnou minulost severní Moravy a Slezska. S portálem Kudy z nudy se podíváte jak do technických památek, kde se interaktivní formou představují tradiční řemesla, tak do míst, která průmyslem stále žijí.

Tajemní ochránci našich měst: Rolandové, obři, draci a Černý Janek

Tajemní ochránci našich měst: Rolandové, obři, draci a Černý Janek

Podobně jako mají Krkonoše Krakonoše, Jeseníky Praděda a Krušné hory Marzebillu, své nadpřirozené ochránce má také řada českých, moravských a slezských měst. Z koho jde největší strach, kde stojí skutečně obří obři a nad kterými městy drží svou ochrannou ruku ušlechtilý rytíř Roland?

Most

Most

Město, které v 70. letech minulého století zmizelo ze světa kvůli těžbě uhlí, dnes už připomínají jen staré fotografie a vzpomínkové akce. Nový Most vyrostl o kousek dál, ale okolní krajina se už zase zelená a tak jako před staletími na vše dohlíží přesunutý kostel a kopec Hněvín s malým hrádkem.

České Budějovice

České Budějovice

České Budějovice jsou Evropským hlavním městem kultury 2028! Metropole jižních Čech na soutoku řek Vltavy a Malše nabízí pestrou mozaiku turistických zajímavostí. Kromě míst, kde na vás dýchne staletá historie, se můžete vypravit po trase první koněspřežné železnice na evropském kontinentě, ochutnat vyhlášené jihočeské kapry anebo skvělé pivo.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Krupka

Krupka

U zrodu hornických osad na úbočích Krušných hor většinou stála těžba cínu. Dnešní Krupka vznikla splynutím několika takových obcí, jmenovitě Vrchoslavi, Bohosudova, Maršova, Nových Modlan a Unčína. Stranou leží Soběchleby a horské obce Horní Krupka a Fojtovice.

Sokolov

Sokolov

Podle báje město založil rytíř Sebastian, který choval lovecké sokoly; tento pták je také v městském znaku a dávnou legendu připomíná i kašna s postavou sokolníka na Starém náměstí. Najdete tu pěkný zámek s muzeem, krytý aquapark a vodní nádrž Michal, které se právem přezdívá sokolovské moře.

Murál Pater noster v Brně Památky

Murál Pater noster v Brně

V brněnské Staré ulici si kolemjdoucí prohlédnou Pater noster podle návrhu Milivoje Husáka.

Měděnec

Měděnec

Osada Měděnec leží na hřebeni Krušných hor, v místech s nádhernými výhledy do podhůří a na Doupovské vrchy. Staré doly dodnes připomínají těžbu drahých kovů, štolami je prošpikovaný i 910 metrů vysoký vrch Mědník, na jehož úpatí ves leží.

Boží Dar

Boží Dar

Krušnohorské město, ležící téměř na česko-německých hranicích, je s nadmořskou výškou 1 028 m nejvýše položené město ve střední Evropě. Díky vynikajícím sněhovým podmínkám Boží Dar dobře znají milovníci sjezdovek a běžek, pro rodiny s dětmi tu mají Ježíškovu cestu a vánoční Ježíškovu poštu.

Bohuslav Balbín – jezuita, spisovatel, vlastenec a osobnost českého baroka

Bohuslav Balbín – jezuita, spisovatel, vlastenec a osobnost českého baroka

Kněz, zeměpisec a pedagog Bohuslav Balbín (3. prosince 1621 Hradec Králové – 28. listopadu 1688 Praha) se svým obsáhlým historickým, vlastivědným i literárním dílem řadí mezi přední obránce českého jazyka a národnosti. Shromáždil řadu informací o českých zemích, které posloužily jako základy osvícenského a obrozeneckého dějepisu. Jeho dílo pomohlo zachovat znalosti o naší historii a inspirovalo řadu následovníků.

Pošta Boží Dar – nejpilnější vánoční pošta v České republice

Pošta Boží Dar – nejpilnější vánoční pošta v České republice

Před vánocemi mají nejvíce napilno na jedné z nejvýše položených pošt u nás – v obci Boží dar, kam směřuje každý rok pošta adresovaná Ježíškovi. Každý rok se také na přáních objevuje nové speciální vánoční razítko.

Z Jáchymova až do Ameriky: 500 let od vzniku nejslavnější české mince

Z Jáchymova až do Ameriky: 500 let od vzniku nejslavnější české mince

Jáchymovský tolar, který dal jméno slavným dolarům, zanedlouho oslaví 500 let. K výročí dostal hezký dárek: město, kde se začal razit, se společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

Fandové technických památek, starých dolů, štol, hornických muzeí a plavebních kanálů míří do Krušných hor! Zájem probudil zápis Krušnohorské hornické krajiny mezi památky UNESCO. A protože šlo o společný projekt dvou zemí, pět hornických lokalit na české straně Krušných hor doplňuje sedmnáct dalších v Německu.

Další aktuality

Lidové pranostiky: červenec, srp svaté Markéty a chladná rána svaté Anny

Znáte průpovídky svatá Anna, chladna z rána, svatá Markéta hodila srp do žita anebo že co červenec nedovaří, to už srpen nedopeče? Červenec je měsícem slunce, sklizně, hojnosti a bohaté úrody, k níž se upínala většina pranostik v předcházejících měsících. Pojďte se seznámit s úrodou červencových pořekadel na Kudy z nudy!
27. červen 2025 17:00
Životní styl

Seznamte se: 29. června má svátek Pavel

I když Pavly v aktuálním žebříčku nejoblíbenějších jmen pro novorozené chlapečky nenajdeme, rozhodně na tom nejsou špatně. Mužů a chlapců s tímto křestním jménem totiž v Česku žije přibližně 200 tisíc! Všem Pavlům, Pavlíčkům, Pavlíkům, Pavkům a Pájům přejeme k jejich svátku vše nejlepší!
27. červen 2025 9:00
Životní styl

Ať žijí prázdniny 2025: skvělé výlety do hor, za zvířaty, k vodě i za zábavou

Sláva, prázdniny jsou konečně v dohledu! Velkou dovolenou už máte určitě do puntíku naplánovanou, ale my vám poradíme se spoustou malých výletů. A co by vám nemělo uniknout? Třeba nově otevřený letohrádek Bellarie v Českém Krumlově, zrekonstruovaná zámecká zahrada v Lysicích, koupání na koupališti Cihelna v Pardubicích, venkovní bazény v Třeboni, archeoskanzen Trocnov... a mnoho dalšího.
26. červen 2025 21:11
Životní styl

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.
26. červen 2025 21:06
Životní styl

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

Poctivost, řemeslný fortel, odkaz předků, láska a dovednosti prověřené lety: takové jsou naše tradice. Hledáte ty nejkrásnější lidové slavnosti a festivaly, krajové speciality a klasické české pivo? Místa, kde poznáte mistry svého oboru a odhalíte tajemství tradičních řemesel? Anebo toužíte po hýčkání a odpočinku, které nabízejí naše lázně? Nabízíme vám místa, kde si přijdou na své všechny smysly a kde se s tradicemi setkáte skutečně na vlastní oči, nos, jazyk, uši i kůži.
26. červen 2025 20:43
Životní styl

10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

Tentokrát potěšíme všechny kočkomily: zavedeme vás totiž na místa pojmenovaná podle čtyřnohých mňoukajících krasavic. Dokonce vám představíme i originální kočičí hrad, kočičí skály a neobyčejné kočičí sochy. A máte-li doma chlupatého člena rodiny, nezapomeňte mu pogratulovat 8. srpna na Mezinárodní den koček! Slaví se po celém světě od roku 2002 a jeho cílem je zdůraznit význam koček v životě lidí. Radost si navíc můžete udělat výletem na "kočičí" místa, která vám představí Kudy z nudy.
24. červen 2025 3:45
Životní styl

Dovolená se psem v Česku? Tipy na hrady a zámky, kam spolu můžete

Patříte k lidem, pro které je čtyřnohý kamarád věrným přítelem, se kterým tráví většinu volného času? O dovolené může být problémem, kam se vydat za kulturními památkami, protože pejsek většinou na hrad nebo do zámku nesmí. A přeci existují výjimky, kde nejen, že chlupatí návštěvníci nevadí, ale najdou zde i servis v podobě misky s vodou. Kde taková místa najdete poradí Kudy z nudy.
23. červen 2025 9:00
Životní styl

Za zdravým životem a kvalitním jídlem na venkov

Začíná nám hrozit, že nás civilizace zašlape do asfaltu a úplně převálcuje. Neměli bychom se nechat. Čas od času bychom se měli ohlédnout přes rameno, odkud že to vlastně jdeme a kde leží naše minulost. Návrat k přírodě a k přírodním produktům je navíc stále populárnější, a proto se lidé začínají zajímat i o to, jak se vlastně ta která potravina či kosmetika vyrábí. Právě proto vznikla tzv. agroturistika, která se zabývá výlety na statky a dvorce, kde se můžete seznámit s jednotlivými činnostmi života našich předků a třeba si je i vyzkoušet.
20. červen 2025 6:00
Životní styl