ÚvodAktualityBáječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech
Životní styl

Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

  • 21. září 2023
Ano čtete správně! Tentokrát vás neprotáhneme přes rampu u Pražského hradu k Hanavskému pavilonu, abyste si vychutnali nejkrásnější vyhlídková místa, nebudeme vás nutit šplhat do věží kostelů a vynecháme i Petřínskou rozhlednu. Naším cílem budou kavárny, střešní zahrady a další lákadla přímo v centru Prahy.

Černá labuť, Kotva a Lucerna

Černá labuť je dvojče své starší sestry, obchodního domu Bílá labuť. Stojí hned vedle a v posledním patře je střešní terasa se skleníkem, známá jako Art & Event Gallery. Chodí se sem na výstavy, koncerty, divadelní představení a umělecké i kulinářské zážitky všeho druhu. Tohle je místo, kde se vyplatí nechat své starosti povalovat dole na ulici a vznést se do oblak. Otevřeno tu je pouze po předchozí domluvě na tel. 601 371 467.

Podobně se budete cítit i na střeše obchodního domu Kotva na náměstí Republiky. Obchodní dům přivítal první zákazníky v únoru 1975, restaurace Sluneční terasa T-Anker v pátém patře je samozřejmě o dost mladší. Chlubí se největší terasou v Praze o rozloze 650 metrů čtverečních, ohromující výhled na Staré Město s blízkou věží kostela sv. Jakuba doplňuje obrovská nabídka lahvových i točených piv, zpravidla z malých pivovarů a zahraniční pivní speciály. Na terasu se dostanete vstupem do OD Kotva a následně výtahem do 4. patra. Pak je třeba užít eskalátor do 5. patra. Restaurace je otevřena denně od 11 do 22 hodin.

Střecha LucernyMístem, kde budete chtít strávit celý den, je střecha Radost v domě Radost na Žižkově. Prostor ve funkcionalistické budově ze 30. let byl čtyřicet let uzavřený. Nyní je již možné vyhlídku navštívit. Střecha Radost je zrekonstruovaná a plně vybavená vším, co je potřeba pro ten nejlepší event, nebo pro trávení skvělého večeru s přáteli. Na Pražském Žižkově naleznete oázu pohody a bohatého kulturního programu.
 

Pohledy z muzea a památníku

Někde střešní terasu teprve plánují a chystají (Rudolfinum), jinde ji už mají – třeba v Národním zemědělském muzeuPraze 7. Méně známé dvojče sousedního Národního technického muzea neotevřelo jen nové expozice ve funkcionalistických interiérech, upravených do původní podoby ze 30. let, ale v roce 2018 také krásnou střešní terasu, z níž se otvírá vyhlídka na velkou část hlavního města včetně Pražského hradu. Na střeše jsou také včelí úly a bylinková zahrádka, když sluníčko hezky hřeje, lze si v pokladně vypůjčit vybavení a na měkoučkém trávníku si uspořádat piknik. Terasa je otevřena v provozní době muzea: od úterý do neděle 9 až 17 hodin.

Vyhlídka, z níž se vám možná zatočí hlava, čeká na střeše Národního památníku na Vítkově. Působivá střešní terasa je přístupná celý rok (od čtvrtka do neděle 10 až 16 hodin), navíc se tady dostanete do nadmořské výšky kolem tří set metrů, což je v Praze rarita. A výhled? Fantastický, navíc téměř kruhový. Jako na dlani uvidíte Žižkovtelevizní věží i rozrůstající se Karlín, Nové Město, Národní muzeum i Týnský chrám na Staroměstském náměstí. Z dostupnosti nemusíte mít strach; kdo chce potrénovat fyzičku, může si vyběhnout 147 schodů, pro ostatní je k dispozici výtah.
 

Od Tančícího domu až do nebe na střeše hotelu Hilton

Po pražských střechách a hlavně po Vltavě se můžete rozhlédnout z terasy na střeše Tančícího domu. Je přístupná buď z restaurace, která sídlí v nejvyšších dvou patrech, anebo ze zdejší galerie. Na střeše je i bar a dalekohled, jímž prý lze dohlédnout až do kanceláří prezidenta republiky na Hradčanech. I bez dalekohledu ale pohodlně uvidíte sousední dům, kde bydlel Václav Havel. Galerie s vyhlídkovou terasou je přístupná denně od 9:00 do 19:00 hodin, vstupné se platí odlišně dle právě probíhající výstavy.

Pokud nemáte hluboko do kapsy, můžete vyzkoušet i další místa s úžasnými výhledy na Prahu, třeba restauraci hotelu U Zlaté studně, kterou cestovatelský portál Tripadvisor pravidelně zařazuje mezi nejlepší hotely světa – výhled z terasy na střechy Malé Strany v tom samozřejmě hraje svou roli. Podobně ikonickým místem je restaurace Terasa U Prince na Staroměstském náměstí, několika průvodci a magazíny řazená mezi nejpůsobivější střešní restaurace světa, restaurant Villa Richter v areálu Svatováclavské vinice na Pražském hradě anebo Cloud 9 sky bar na střeše hotelu Hilton. Překrásný výhled poskytují Petřínské terasy či Host Restaurant. Velmi oblíbenými místem je také restaurace komplexu Duplex na Václavském náměstí s báječným výhledem ze střešní terasy.
Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově Zážitky

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Národní památník na Vítkově zaujme nejen svou stálou expozicí, která je věnována novodobým dějinám ČR, ale i vyhlídkovou terasou na střeše budovy. Na vyhlídku se dá lehce dostat výtahem ze Slavnostní síně v 1. patře památníku. Vyhlídková terasa nabízí krásný kruhový výhled na celou Prahu.

Letenské sady v Praze Příroda

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Zahrady Pražského hradu Příroda

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.

Zahrady pod Pražským hradem Příroda

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. Vstup do zahrad je z Valdštejnské ulice přes Kolowratské nádvoří.

Host Restaurant Gurmánská turistika

Host Restaurant

Host Restaurant na pražských Hradčanech nabízí vynikající kuchyni i výhled, pro který se vám odtud nebude chtít odejít.

Galerie Tančící dům se střešní vyhlídkou Kultura

Galerie Tančící dům se střešní vyhlídkou

Cílem Galerie Tančící dům je zprostředkovat návštěvníkům pestrý program se zaměřením na prezentaci a prodej toho nejlepšího současného umění. Od roku 2016 změnila původní galerie Art Salon S koncepci i jméno. Zaměřuje se na výstavy významných českých i zahraničních umělců a tematické expozice.

Vyhlídková terasa v Národním zemědělském muzeu Památky

Vyhlídková terasa v Národním zemědělském muzeu

Všichni milovníci vyhlídek a rozhleden znají obraz hlavního města obvykle z Pražského hradu či z Vyšehradu. Národní zemědělské muzeum však ukazuje Prahu ze zcela jiného úhlu. Expozice Živá zahrada s vyhlídkovou terasou vám nabídne netradiční pohled na město.

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy Kultura

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého – parodie na rytířský pomník sv. Václava.

Bar Duplex Gurmánská turistika

Bar Duplex

Komplex Duplex se nachází uprostřed Václavského náměstí.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Art & Event Gallery Černá labuť Kultura

Art & Event Gallery Černá labuť

Multifunkční prostor se nachází v 8. patře obchodního domu Černá labuť. Konají se zde artové projekty, výstavy, soukromé i firemní akce.

Park a kaple Sacré Coeur Zážitky

Park a kaple Sacré Coeur

Kaple Sacré Coeur leží na místě bývalého konventu u kostela Pána Ježíše. V roce 1924 byla odsvěcena a dnes je to výjimečný prostor pro výjimečné události. Prostor slouží jako aukční síň, konají se zde svatby, ale také exklusivní módní přehlídky a jiné společenské akce.

Vyhlídkový pavilon Mlíkárna v Riegrových sadech Památky

Vyhlídkový pavilon Mlíkárna v Riegrových sadech

Stavba téměř čtvercového půdorysu s vnějším schodištěm, která kdysi ze střešní plošiny svým návštěvníkům nabízela zajímavý pohled na Prahu. Jako historická rozhledna se těšila velkému zájmu především pražanů již od konce 19. století.

Restaurace Terasa U Prince v Praze Gurmánská turistika

Restaurace Terasa U Prince v Praze

Terasa se nachází na střeše přímo na Staroměstském náměstí. Poskytuje jedinečný výhled na pražské pamětihodnosti. Střešní terasa rodinného hotelu U Prince byla zvolena několika průvodci a magazíny mezi nejpůsobivější střešní restaurace světa.

Restaurace Petřínské terasy Gurmánská turistika

Restaurace Petřínské terasy

Restaurace Petřínské terasy se nachází na jednom z nejkrásnějších a nejromantičtějších míst starobylého města Prahy. Nachází se uprostřed východního svahu Petřínského kopce s naprosto neopakovatelným výhledem na celou Prahu.

Griloviště na Výstavišti Gurmánská turistika

Griloviště na Výstavišti

Vůně grilovaných dobrůtek, přátelský pokec s přáteli a nádherná zeleň všude okolo. Nezní to báječně? Tohle všechno (a dokonce i mnohem víc) si můžete dopřát na jednom z nejnovějších piknikových míst v Praze, na holešovickém Výstavišti.

Piknik nebo grilování uprostřed metropole Gurmánská turistika

Piknik nebo grilování uprostřed metropole

Zajít si na piknik s grilováním nebo opékáním špekáčků do pražských lesů už není problém. V rámci Projektu čisté a zelené Prahy, Pro zdravé město, začaly v lesích hlavního města Prahy vznikat pikniková místa a místa pro grilování.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu Gurmánská turistika

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.7. – 28.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zapomenutá řemesla na Kačině, Terrabazar – výstavní a prodejní teraristická burza v Praze, Tance pěti staletí na zámku Rataje nad Sázavou, Svatojakubské pouťové veselí, Bílá Hora, letohrádek Hvězda a klášter benediktinek – komentovaná vycházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
24. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru.
23. červenec 2024 6:50
Kultura, Praha

Na vinici sv. Kláry v Praze se opět urodilo: Trojská botanická zahrada představuje vína ročníku 2023

Návštěvníci Botanické zahrady v Troji sem nemíří jenom kvůli rozkvetlým záhonům a přehlídce vzácných rostlin, ale i za vínem. V současné době si už mohou vychutnat vína ročníku 2023 z produkce Vinice sv. Kláry. Ta se rozkládá na jižních svazích Trojské kotliny, které poskytují jedinečné podmínky pro pěstování vinné révy. Poslední ročník nabízí dvě bílá odrůdová vína, dvě oblíbená cuvée a také růžové odrůdové víno. Ve speciální edici je doplňují dvě odrůdová bílá vína, která zrála na dubovém sudu po dobu jednoho roku, a nechybí červené víno – Rulandské modré ročníku 2021. V nabídce jsou i šumivá vína, bílý Ryzlink rýnský, brut nature a rosé Rulandské modré, brut nature.
21. červenec 2024 15:00
Gurmánská turistika, Praha

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.
20. červenec 2024 21:06
Letní sporty, Praha

Užijte si večerní prohlídky a speciální jízdu setmělou Zoo Praha

Dopřejte si unikátní zážitek v pražské zoologické zahradě. Mezi zážitkovými programy, které Zoo Praha nabízí, naleznete nejen poutavé večerní prohlídky s průvodcem, ale také dobrodružnou jízdu setmělým areálem zahrady. Poznejte jedinečné večerní kouzlo zoologické zahrady.
20. červenec 2024 15:00
Příroda, Praha

Pilsner Urquell v Praze: za příběhem piva do zážitkové expozice The Original Beer Experience

Praha je známá pro svou bohatou historii a kulturní život, každým rokem ji proto navštěvují turisté z celého světa. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí se stala také zážitková expozice v Praze Pilsner Urquell: The Original Beer Experience, která se nachází v historické budově přímo na Václavském náměstí. Tato jedinečná interaktivní expozice otevřená v roce 2023 návštěvníkům přibližuje příběh českého zlatého dědictví – slavného plzeňského ležáku. Zájemci se mohou těšit na nejmodernější technologie i jedinečnou atmosféru.
20. červenec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Vyrobte si papír v Zoo Praha ze sloního trusu!

V pražské zoologické zahradě se můžete zúčastnit neobvyklého zážitku – výroby papíru ze sloního trusu. K využití neobvyklé ingredience si pražské zoologická zahrada vzala až ze Srí Lanky a podařilo se jí zvládnout také náročný technologický výrobní postup. Nenápadná dílna stojí přímo v areálu zahrady, kde si zájemci mohou originální výrobu papíru vyzkoušet na vlastní kůži.
18. červenec 2024 18:00
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na houby, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
18. červenec 2024 9:48
Příroda, Praha