ÚvodAktualityOd Vánoc do Silvestra: poklidná sváteční zastavení na Šumavě
Životní styl

Od Vánoc do Silvestra: poklidná sváteční zastavení na Šumavě

  • 20. prosince 2024
O tom, že Šumava je pohádkový kraj, se přesvědčíte snadno – a obzvlášť o Vánocích, když krajina zabalená do bílého hávu ztichne v podvečerním šeru. Vypravte se třeba na neobvyklou prohlídku zámku v Červeném Poříčí, do kostela z pohádky Anděl Páně či za evropskými vánočními tradicemi do Strakonic. Anebo byste raději někam do přírody? Sny splníme každému a téměř na počkání.

K andělskému kostelu na Mouřenci

kostel na MouřenciVysoko nad údolím Otavy a dovedně skrytý před očima výletníků: to je Mouřenec alias kostel sv. Mořice. Kostel ze 13. století se středověkými freskami a barokní kostnicí plnou kostí a lebek je opravdu perlou Šumavy, dokonce si podobně jako nedaleký hrad Kašperk zahrál v pohádce Anděl Páně. Přijďte sem na zimní prohlídky anebo na některý z koncertů. Komentované prohlídky kostela a kostnice se konají celoročně každou sobotu od 11:00 hodin. V sobotu 21. 12. 2024 se můžete od 14:00 těšit také na tradiční vánoční koncert Žihelského sboru a také na skauty, kteří donesou Betlémské světlo. V úterý 24. 12. (nastane od 11:00 do 12:00 Štědrá hodinka – štědrodenní setkání u stromečku se svařákem a koledami a prohlídkou svátečně vyzdobeného kostela, opět bude možné získat Betlémské světlo. Ve čtvrtek 26. 12. od 14:00 přijďte na Mouřenecké Vánoce – Ivan Audes Trio a Mirka Novak zahrají koledy v jazzrockovém hávu. Na Silvestra 31. 12. 2024 v 23:59 začíná Silvestrovská půlnoční mše při svíčkách a v neděli 12. 1. dorazte ve 14:00 na Tříkrálový koncert se sborem Kašperáček, nebude chybět příchod tří králů. Předem si ale naplánujte, jak se ke kostelu dostanete, když leží sníh, silničky bývají často nesjízdné. Sázkou na jistotu bývá cesta pěšky od annínské sklárny nebo od koupaliště, hodit se budou ale i běžky.
 

K betlému do Kašperských Hor

skříňový betlém kašperské horyNa radnici Kašperských Horách je výstavní místnost, kde si můžete prohlédnout skříňkový betlém se zmenšeninou městečka. Kromě radnice či hradu Kašperk je tu jako v každém betlémě betlémská scéna narození Ježíška, navíc dílo se každý rok rozrůstá: přibývají postavičky i řemeslnické stánky na náměstí, v domech se postupně rozsvěcí, některé figurky ožívají. Na betlém se můžete přijít podívat v otevírací době infocentra, tedy ve všedních dnech od 9:00 do 12:00 a od 12:30 do 16:00 hodin. Během Vánoc bude otevřeno 24. prosince od 13:00 do 16:00, na Boží hod a na Štěpána bude zavřeno, přijít lze od 27. do 30. prosince od 9:00 do 16:00 hodin. O Silvestru a na Nový rok je opět zavřeno.


Letem vánočním světem ve Strakonicích

vánoční okurkaMuzeum středního Pootaví na hradě ve Strakonicích zve všechny milovníky Vánoc a vánočních tradic až do 29. prosince 2024 na zajímavou výstavu s názvem Letem vánočním světem. Výstava vás zavede na kouzelnou cestu kolem světa, kde nahlédnete do rozmanitých vánočních tradic, které se pojí s oslavou narození Ježíše Krista. Přestože Vánoce sdílí stejný křesťanský základ, každá země si je upravila podle vlastních kulturních a historických zvyklostí. Na výstavě se dozvíte například o velkolepých amerických Vánocích, kde Santa Claus přijíždí na saních a rodiny se předhánějí v bohaté světelné výzdobě. Navštívíte i zasněžené Finsko, kde vánoční kozel Joulupukki rozdává dárky, zatímco islandští skřítci, Jólasveinar, plní boty hodným dětem drobnými dárky a zlobivé děti straší zlomyslná vánoční kočka. Poté se dostanete do exotické Austrálie, kde Vánoce probíhají na pláži, a zjistíte, že v Japonsku slaví Vánoce v KFC. Možná vás překvapí, jak v Katalánsku děti vyhlížejí dárky od „kakajícího polena“ Caga tió anebo, nebo že se v Německu hledá na vánočním stromku okurka. Kdo ji najde, toho se po celý rok bude držet štěstí...
 

Hrady a zámky o Vánocích

červené poříčíVánočně vyladěná prohlídková trasa v předzámčí zámku Červené Poříčí vás v adventním čase pohladí po duši. Sváteční náladu probudí místnosti vyzdobené zimními dekoracemi, sněhové vločky překvapí na zámeckých chodbách, vánoční punč v čase adventu zahřeje prochladlé tělo. A vzpomínku na výlet můžete zaznamenat ve fotokoutku. Vánoční punč je v ceně běžného vstupného na prohlídkovou trasu. Prohlídky se konají od 20. do 21. a od 27. do 30. prosince 2024 vždy od 13:00 do 18:00 hodin.

Zámek Vimperk má otevřeno přes celou zimu a zájemcům nabízí zimní prohlídky. V době, kdy obvykle zámky spí, jsou k navštívení připravena nejzajímavější místa letních okruhů Horní zámek a Středověk. Přijít se můžete o víkendu 20. až 22. prosince a poté od 28. do 31. prosince 2024. Ve stejném čase je otevřeno také Muzeum Vimperska.

Na Kašperku začínají zimní prohlídky s průvodci v historických kostýmechsobotu 28. prosince a potrvají až do soboty 4. ledna. Na hradě bude otevřeno denně od 10:00 do 16:00 hodin, vstupné je možné patit pouze v hotovosti. Ve vybraných částech hradu jsou připraveny samostatné prohlídky. Projděte se purkrabstvím do prostor bývalého paláce, vystoupejte za působivými výhledy na samotný vrchol západní věže nebo si prohlédněte reprezentativní expoziční místnosti. Na řadě zastavení se seznámíte nejen s historií hradu, ale i se zajímavými zvyky šumavských Vánoc a obecně zimního období.
 

Silvestr na kolejích s Bardotkou

Další ročník nesmírně populární Silvestrovské jízdy na trati Strakonice – Vimperk – Kubova Huť a zpět pořádá poslední den roku 2024 Stifterův pošumavský železniční spolek. Takže pokud ještě nemáte ještě plány na poslední den letošního roku, svezte se 31. prosince 2024 Silvestrovským expresem do Kubovy Hutě, na nejvýše položenou železniční stanici u nás (995 m n. m.), kde na vás čeká doprovodný program. Z Kubovy Hutě se také můžete vydat na tradiční silvestrovský pochod na Boubín. Tři páry zvláštních vlaků budou jezdit mezi Vimperkem a Kubovou Hutí. Ranní Silvestrovský expres se vydá do Kubovy Hutě už ze Strakonic (odj. 8:00 hod). Poslední silvestrovský vlak, který odjíždí z Kubovy Hutě ve 14:20 hodin, zase pokračuje z Vimperka přes Strakonice až do Českých Budějovic. Vzhledem k dobrým přestupním vazbám ve Strakonicích a Českých Budějovicích se na tento výlet na Šumavu mohou vypravit i zájemci ze směru od Horažďovic, Písku, Blatné, Tábora nebo Prahy. V čele Silvestrovských expresů pojede historická motorová lokomotiva T478.1001, přezdívaná Bardotka, která v letošním roce slaví 60 let od výroby. Jubilantka poveze dva vozy Bdtn756 s nezávislým vytápěním pro dostatečný teplotní komfort cestujících. Jízdenky koupíte v předprodeji ve všech pokladnách ČD a také v e-shopu ČD s možností výběru konkrétního místa k sezení. Doprodej zbylých jízdenek  bude probíhat přímo ve vlaku u vlakové čety v den konání akce.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách Památky

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Pohyblivý sušický betlém Kultura

Pohyblivý sušický betlém

Jeden z největších mechanických betlémů v České republice s dominantním znázorněním starobylého města Sušice. Dílo zachycuje život, tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině, významné šumavské památky a lidovou architekturu. Jeho hlavními autory jsou Karel Tittl a Pavel Svoboda.

Kašperskohorský skříňový betlém na městské radnici Zážitky

Kašperskohorský skříňový betlém na městské radnici

Kostel, špýchar, nejstarší hostinec, ale také starosty, učitele nebo faráře najdeme ve skříňovém betlému na radnici v Kašperských Horách. Jesličky kromě Svaté rodiny tvoří zmenšeniny nejvýznamnějších městských domů a místních obyvatel. A každý rok přibývají další postavičky.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově Příroda

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Další aktuality

Plzeňské historické podzemí slaví 40. výročí od otevření: poznejte tajemství skrytých chodeb

Plzeňské historické podzemí si letos připomíná 40 let od svého otevření. Při této příležitosti je pro návštěvníky připraven dárek – speciální prohlídková trasa Tajemství skrytých chodeb. Od 19. do 21. května 2025 se mohou návštěvníci poprvé projít nově zpřístupněné části podzemí, kde uvidí přírodní krápníky, dobové fotografie, ale i místa, která prošla sanacemi. Prohlídka se soustředí na stavební a historické prvky a nabídne autentický pohled na vývoj labyrintu chodeb plzeňského podzemí.
18. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzeum v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámek Červené Poříčí nebo nově obnovený zámek Týnec u Klatov. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova, klášter Chotěšov, muzeum historických motocyklů v Železné Rudě, důl Na kole v Domažlicích anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování.
18. květen 2025 9:45
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeňské dvorky 2025: Vydejte se na vzrušující cestu po tajemných zákoutích západočeské metropole

Rádi objevujete skrytá místa, mimo oficiální turistické trasy? Pak zažijte dvorky! Netradiční festival Plzeňské dvorky 2025 v sobotu 17. května zpřístupní známé i méně známé dvorky v centru západočeské metropole, spolu s jejich poutavými příběhy a historií. Na řadě míst probíhá zajímavý doprovodný program.
15. květen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
13. květen 2025 14:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavský Ski&Bike Špičák zve bikery na květnový svátek i víkend

Ski&Bike Špičák zahájil letní sezónu 2025 již první májový den, ale zve všechny milovníky aktivního pohybu na své svahy i během druhého květnového svátečního dne a také o víkendu. Špičák bikerům nabízí většinu z celkových 10 kilometrů tratí. Otevřena budou také všechna místa s občerstvením, od kiosku u rozhledny po restauraci U Lanovsky a horskou hospodu v chatě Blaženka.
7. květen 2025 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavské Trojhradí: to jsou hrady Velhartice, Kašperk a Rabí

Připravujete s rodinou či kamarády výlet na Šumavu? A máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit alespoň jeden dílek z šumavského Trojhradí, volného sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku. A který z těchto hradů je ten nejromantičtější a nejkrásnější? To už si musíte rozhodnout vy: zvítězí mohutná zřícenina hradu Rabí, nejvýše položený královský hrad Kašperk anebo hrad Velhartice s unikátním kamenným mostem?
3. květen 2025 9:00
Památky, Plzeňský kraj

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
3. květen 2025 8:18
Památky, Plzeňský kraj

V Rokycanech se chystají Oslavy osvobození

Město Rokycany společně s Muzeem na demarkační linii letos opět zve na tradiční rokycanské Oslavy osvobození. Slavnosti ve městě, kde se setkaly americká a ruská armáda, jsou přichystány s bohatým programem na čtvrtek 8. května 2025 odpoledne. Kompletní program se uskuteční v největším nestátním vojenském muzeu v České republice. Nebude chybět defilé armád a techniky II. světové války.
2. květen 2025 16:00
Památky, Plzeňský kraj