ÚvodAktualityBoskovice, Holešov, Třebíč a Mikulov zvou na festivaly židovské kultury
Památky

Boskovice, Holešov, Třebíč a Mikulov zvou na festivaly židovské kultury

  • 3. července 2024
Máte rádi mystickou atmosféru starých židovských čtvrtí a letní koncerty, divadelní představení, filmové projekce a výstavy pod širým nebem? Pak se nechte pozvat na některý z festivalů, které se svým zaměřením točí kolem židovských čtvrtí a památek.

První zastavení: Boskovice

Festival pro židovskou čtvrťUž od 4. do 7. července se bude v Boskovicích konat po dvaatřicáté oblíbený Festival pro židovskou čtvrť. Akce plná rozmanitých kulturních aktivit se od samého počátku snaží o záchranu unikátní urbanistické památky, boskovické židovské čtvrti. Kdysi jí hrozila likvidace, dnes vítá festivalové návštěvníky v nové podobě. Kapely se mění, ale to dobré přetrvává: kulturní sdružení Unijazz ve spolupráci s městem Boskovice a rodinou Mensdorff-Pouilly opět nabídne několik pestře obsazených hudebních scén, filmy v letním kině či besedy na aktuální témata. V letním kině vystoupí Kafka Band, Tolstoys nebo Lazer Viking. Hudba nejrůznějších žánrů bude znít i z dalších scén. Na UNI scéně v Panském dvoře se představí například nová alternativní skupina Ametyst, osobité rockové trio z Amsterdamu Labasheeda, Marjari (loni vyhrála soutěž Startér Českého rozhlasu) či Nuummite. Na Palouku, před boskovickým hradem, se zaposloucháte do zhudebněné poezie Barbory Hory či undergroundového rappera Dušana Vlka. Skleník bude již tradičně patřit blues a jazzu. Německý basák Tom Götze přiveze do Boskovic svůj nejnovější projekt Glam One. A vystoupí zde také sextet HotPotFree. Hudbou ožije i synagoga. Připravené jsou i komentované prohlídky židovské čtvrti, Židovský obecní dům láká na stálou expozici o unikátním ghettu a podívat se můžete i na židovský hřbitov s márnicí; jindy bývá otevřený jen výjimečně.
 

Druhé zastavení: Třebíč

šamajimV termínu od 31. července do 4. srpna 2024 se bude v Třebíči konat první ročník festivalu židovské kultury Male chajim. Těšit se můžete na přednášky, workshopy pro dospělé i děti, divadla, filmy a koncerty. Festival umožní poznat židovství ze všech stran. Nabídne nový formát a naváže na dříve pořádané akce v třebíčské židovské čtvrti – Oživené židovské město a Šamajim. Na programu jsou nejrůznější přednášky zejména v Zadní synagoze, koncerty nebo povídání o košer vínu s ochutnávkou. Židovská čtvť v Třebíči je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například obě synagogyDům Seligmanna Bauera (židovské muzeum), budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvť je volně přístupná a navíc všechny tři třebíčské památky UNESCO propojuje naučná stezka „Po stopách opatů a rabínů“, která vám poodhalí něco ze života obou náboženských komunit, které po staletí v Třebíči žily v těsném sousedství. Skupiny od 5 osob mohou využít i průvodcovské služby na dvou okruzích, podmínkou je zamluvení dva dny předem.
 

Třetí zastavení: Holešov

Ha-Makom HolešovZajímavý program slibuje i festival židovské kultury Ha-Makom, který se koná od 23. do 27. července v Holešově. Tradiční multižánrová nabídka bude opět sestavena ze zajímavých přednášek, koncertů, výstav, scének, filmotéky anebo prohlídek Šachovy synagogy a židovského hřbitova. Chybět nebude ani hebrejština, židovské pokrmy či oblíbená výuka židovských tanců. Tak jako v minulých letech i letos ochutnáte židovské speciality. Opět vás čeká program zcela zaplněný hudbou, historií, uměním, kulturními zážitky i vzděláním. Ha-Makom znamená hebrejsky “místo“, zároveň je to ale také jeden z titulů Nejvyššího. Holešovská židovská čtvrť tvořila samostatný katastr severozápadně od náměstí, dnes ulice Příční, Dlažánky, U potoka a náměstí Svobody. Z původních 103 domů se zachovalo do současnosti 45 budov, mezi nimi škola, náboženská studovna Bet ha-midraš a špitál. Svérázný urbanistický celek byl poškozen plošnými demolicemi po roce 1945. Nová synagoga v historizujícím slohu z let 1891–1893 od architekta Jakoba Gartnera byla vypálena již nacisty roku 1941 a zbořena.
 

Čtvrté zastavení: Mikulov

Dny židovské kultury MikulovTečkou za letními festivaly židovské kultury letos budou Dny židovské kulturyMikulově, městě, které bylo od 16. století až do roku 1851 politickým, kulturním a duchovním centrem moravských Židů a sídlem moravského zemského rabína. Od 19. do 22. září vás čekají dny plné tance, kultury i gastronomických zážitků. Jako obvykle se můžete těšit na koncerty, divadelní představení, ukázky a výuku židovských tanců nebo komentovanou prohlídku židovské čtvrti se hřbitovem a Horní synagogou. Mikulov si tak připomene historický odkaz židovských tradic, kultury a gastronomie v městě, kde byla velmi silná židovská komunita. Připraven je bohatý program, např. komentovaná prohlídka židovského hřbitova, ochutnávka židovské kuchyně, klezmerová muzika ...atd.
Šachova synagoga v Holešově Památky

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga ze 16. století patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v originále zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.

Boskovice 2025 – festival pro židovskou čtvrť

10. 7.13. 7.
Boskovice 2025 – festival pro židovskou čtvrť

Již 33. ročník unikátního festivalu věnovaného zdejší židovské čtvrti. Festival je vyhlášený svou pohodovou atmosférou a ve čtyřech dnech opět přinese hudbu, výstavy, divadelní představení, filmy, autorská čtení a mnoho dalšího.

Židovské památky v Boskovicích Památky

Židovské památky v Boskovicích

Uzavřené židovské město vzniklo až po roce 1727. Návštěvníci dnes v Boskovicích mohou využít prohlídkových okruhů židovskou čtvrtí s průvodcem, které jim představují historii a život židů na Boskovicku včetně návštěvy židovských památek.

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově Památky

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově

Naučná stezka židovskou čtvrtí v Mikulově obsahuje zhruba na kilometrové trase celkem 13 zastavení. Součástí stezky se stala i mikve – rituální lázeň objevená v Mikulově při archeologickém průzkumu v roce 2010.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco Památky

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například obě synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky