ÚvodAktualityNa Buchlovském kování se představí kováři, nožíři, měditepci, platnéři i kejklíři
Zážitky

Na Buchlovském kování se představí kováři, nožíři, měditepci, platnéři i kejklíři

  • 11. července 2019
Ve dnech 13. až 14. července 2019 se na hradě Buchlově bude konat již třináctý ročník mezinárodního kovářského sympózia Buchlovské kování. Zvuk kovadlin se hradem rozezní v sobotu od 10:00 do 18:00 hodin a v neděli od 10:00 do 15:00 hodin. Po oba dny návštěvníci mohou vidět mistry černého řemesla, kteří se střídají u jednotlivých výhní a přímo před zraky diváků vytváří svá díla z kovu a ohně.
Hrad BuchlovNávštěvníci uvidí na Buchlově při práci několik desítek kovářů a třeba i kovářek, kteří se budou střídat u patnácti výhní a budou předvádět to nejprestižnější ze svého kovářského umění. Na prvním a druhém hradním nádvoří mohou návštěvníci vidět podkováře při kování koní a už tradičně tavbu železné rudy ve středověké peci. Novinkou by mělo být odlévání bronzových předmětů. Ve výstavních prostorách bude už tradičně probíhat prodejní výstava nožů.

Ve výstavních prostorách hradu vystavují na prodejní výstavě svá díla nožíři. Na nádvořích ukazují své umění také dráteníci, platnéř, měditepci, šperkaři a jiní kovzpracující umělci v rámci uměleckého jarmarku. Součástí sympozia jsou také výstavy kovářských plastik z minulých ročníků. Už tradičně myslí pořadatelé i na děti, budou připraveny soutěže o ceny v hodu kovářským kladivem a malou kovadlinkou, divadelní pohádky a dětské dílničky.

Na kovářském jarmarku si mohou návštěvníci zakoupit nejen kované věci, ale také autorské šperky, drátenické výrobky a jiné zboží od kov zpracujících umělců.
 

Černé řemeslo v dějinách

Kovářství je řemeslo, které se zabývá zpracováním železa, oceli či jiných kovů, a to zpravidla za tepla. Umění kovat patřilo k nejvýznamnějším oborům lidské činnosti už odpradávna. První pokusy zpracovávat železo objevujeme již ve 3. tis. př. n. l. Nálezy z tohoto období pocházejí z Mezopotámie a jsou velmi vzácné. Větší rozvoj kovářství nastal ve 12. stol. př. n. l. v Asii, kde se začínají vyrábět první kovové předměty denní potřeby. Skutečně prudký rozvoj používání železa, a s tím i kovářství nastal v haštalském období (cca od 7. století př. n. l. až do roku 450 n. l.), v té době začal být využíván i bronz. U slovanských kmenů bylo kovářství velmi ceněno, kovář byl považován nejen za  řemeslníka, ale i léčitele a jakéhosi ochránce vesnice od zlých duchů. Kovářským bohem byl Svarog – bůh nebeského světla a ohně. V dnešní době je kovářství ve vyspělých zemích okrajovým a spíše uměleckým řemeslem, ceny kovářských výrobků jsou velmi vysoké a kvůli nedostatku kovářů mají stále stoupající tendenci.
 
Jen nepatrná část z historie černého řemesla – jak se kovářství někdy říká, ukazuje, jak důležitý byl tento prastarý řemeslný obor v dějinách. Bez kovářských výrobků by se asi docela zastavil život. Kováři totiž zhotovovali nebo okovávali nářadí a nástroje k obdělávání půdy, chovu dobytka, ke sklizni úrody, ale třeba taky pro další obory jako je lnářství a vinohradnictví. Bez kovářství by se nerozvíjela žádná jiná řemesla např. truhlářství a nevznikly by ani žádné dopravní prostředky – chybělo by vozové kování. Kovářství bylo odjakživa ceněným řemeslem a jeho mistři jsou také neobyčejnými postavami v nejedné pohádce.

Přijďte obdivovat zručnost kovářských mistrů a jejich učedníků na hrad Buchlov. V průběhu celé akce samozřejmě budou probíhat prohlídky hradu včetně speciálních dětských okruhů – s pastelkami po hradu.
Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů Památky

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Kaple sv. Barbory v Chřibech Památky

Kaple sv. Barbory v Chřibech

Kaple svaté Barbory, lidově zvaná Barborka, stojí na místě někdejšího raně gotického kostelíka zasvěcenému stejné patronce. Kaple sloužila především jako rodová hrobka pro majitele buchlovského panství, ale jsou zde pohřbeni také soudcové loveckého práva a poustevníci řádu sv. Františka.

Naučná stezka Okolo Buchlova Příroda

Naučná stezka Okolo Buchlova

Naučná stezka Okolo Buchlova zavede výletníky kolem známého hradu Buchlova u obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradiště, ve Zlínském kraji. Jedenáct informačních tabulí seznámí výletníky s místní lesnickou činností a historií.

Další aktuality

Zámek v Uherském Ostrohu vás zavede do jiných světů

Původně vodní hrad střežící obchodní stezku spojující Uhry s Prahou byl v 15. století přestavěn na renesanční zámek. Do něj lze dnes nahlédnout formou prohlídky historických interiérů či věže. V zámeckém areálu objevíte unikátní expozice, které vás zavedou do jiných světů na dvou prohlídkových okruzích. Prvním z nich je historická prohlídka zámecké věže s expozicí Zdeňka Galušky, rodáka z Uherského Ostrohu, autora knih Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí. Ve vybraných dnech se na této trase konají prohlídky s princeznou, které jsou přizpůsobeny dětským návštěvníkům. Druhou prohlídkovou trasou je unikátní Podzemí zámku s několika expozicemi laděnými ve stylu fantasy, kde se můžete nechat unést interaktivní hrou okamžiku.
15. září 2024 11:04
Památky, Zlínský kraj

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků – pro rok 2024 zrušeno

V sobotu 14. září 2024 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na sklizeň ovoce a jeho využití při přípravě tradičních valašských pokrmů. Nebude ale chybět ani střiž ovcí a lidová muzika!
12. září 2024 9:00
Kultura, Zlínský kraj

Za sklářskými mistry se vypravte do skláren Květná 1794! Slaví letos 230 let své existence

Pojďte se v sobotu 14. září 2024 podívat do sklárny Květná 1794 na Východní Moravě. Budou zde mít Den otevřených dveří (upozornění – akce zrušena z důvodu nepřízně počasí, připravuje se náhradní termín). Uvidíte tavení skloviny, sklářské pece a mistři skláři vám odhalí celý postup ruční výroby skla.
9. září 2024 17:04
Památky, Zlínský kraj

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek oživí Uherské Hradiště

V sobotu 7. a v neděli 8. září 2024 pořádá město Uherské Hradiště už jedenadvacáté pokračování Slováckých slavností vína a otevřených památek. Oslava folkloru, lidové kultury, tradic a řemesel opět přivítá tisíce krojovaných účastníků z desítek měst a obcí z okolí Uherského Hradiště. V pestrobarevném víru obou víkendových dnů se návštěvníkům, kteří na slavnosti přijíždějí v řádu desítek tisíc, představí desítky vinařů, folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i řemeslníků.
5. září 2024 12:00
Kultura, Zlínský kraj

Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech

Podzimní čas je jako stvořený pro vycházky zdejší nádhernou krajinou. V beskydských Velkých Karlovicích si nadcházející podzimní dny můžete zpříjemnit i dalšími způsoby – třeba relaxací v termálních bazénech a saunách, fotostezkou či zajímavými gastronomickými akcemi. A co třeba poměřit síly v běžeckém závodě s ostatními běžci? Stačí si jen vybrat.
3. září 2024 18:00
Životní styl, Zlínský kraj

Štípa u Zlína se připravuje na hlavní pouť

Jako každé září, i letos se bude konat pouť na mariánské poutní místo do Štípy u Zlína. Letošní hlavní pouť vychází přímo na svátek Narození Panny Marie v neděli 8 září. Ale již od soboty je pro poutníky připraven bohatý program. Pro zájemce bude po celé oba poutní dny v kostele k dispozici také průvodce a pro odpočinek a osvěžení otevřena kavárna.
2. září 2024 11:37
Památky, Zlínský kraj

Babí léto a podzim v sedle koně s Kudy z nudy

Není lepší období na projížďky na koních než babí léto a podzim. Překrásně zbarvené listí na stromech, rosa pod kopyty koní a světlo jako nikdy jindy… To je sen každého romantika. A pragmatici? Ti si mohou užít dostihovou sezónu. Velká pardubická se už blíží…
30. srpen 2024 12:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Liptálské slavnosti nabídnou folklor zpoza humen i z exotických dálek

Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti důvěrně znají soubory nejméně ze 100 zemí z nejrůznějších míst světa, které tu v průběhu 55 let předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro stovky diváků. Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Festival se koná od 21. do 26. sprna 2024 v Přírodním kulturním areálu v Liptále, který vytváří pro folklorní slavnost nádherné prostředí.
22. srpen 2024 9:00
Kultura, Zlínský kraj