ÚvodAktualityBoubínský prales je opět přístupný veřejnosti
Příroda

Boubínský prales je opět přístupný veřejnosti

  • 29. června 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Do Boubínského pralesa, dosud nedostupného kvůli nebezpečným souším, mohou návštěvníci od 29. června 2023 opět nahlédnout od tamějšího jezírka. Dojdou k němu po nové trase s povalovými chodníky a mostkem. Vstup na Knížecí a Lukenskou cestu zůstává nadále zakázaný.
Boubínský pralesZákaz vstupu do národní přírodní rezervace Boubínský prales platil více než rok. Návštěvnickou přestávku si na Boubíně vynutily přírodní okolnosti v podobě stovek nebezpečných souší, které na tradiční cestě od Idiny pily ohrožují kolemjdoucí. V jádru národní přírodní rezervace je ale nelze kvůli ochraně přírody pokácet ani zlomit.

Přístupná je nově turistická stezka, po které  lidé dostanou alespoň na hráz jezírka, kde nebudou ohrožení, a přesto do pralesa nahlédnou. Městský úřad ve shodě s lesníky upravil omezení vstupu a od 29. června se zákaz nevztahuje na úsek od Amortovky k odbočce do porostu na náhradní trasu. Souše už se tam zlomily, úsek je tedy bezpečný.

Boubínský pralesK povalovému chodníku dovede turisty směrovka. Nová trasa vede po stávající značené zelené z parkoviště Na Kaplici pod Boubínem kolem Stromu duší a informačního střediska na Idině pile až na rozcestí. Odtud pokračuje po dosud uzavřené cestě od Amortovky směrem k jezírku, kde se odkloní vpravo do porostu na první povalový chodník. Přes Kaplický potok návštěvníci přejdou po novém mostku a vydají se po nezpevněné cestě, kde se po dalším povalovém chodníku a mírném svahu dostanou na hráz Boubínského jezírka s novými lavičkami a informačními tabulemi. Po stejné cestě se turisté vrátí zpět.
Boubínský prales – největší původní les ve střední Evropě Příroda

Boubínský prales – největší původní les ve střední Evropě

Boubínský prales je unikátní rezervace v samém srdci Šumavy. Některé stromy tu jsou staré až 400 let, ale samotný prales je starší než lidský rod. Dříve byl prales vlastně všude, ale díky lidské činnosti zbyly z původních evropských pralesů jen malé ostrůvky.

Vimperk

Vimperk

Horské město Vimperk leží v srdci Šumavy, na úpatí rozlehlého masivu Boubína. Prohlédnete si tu historické centrum s řadou kostelů a kaplí, hrad s muzeem i staré šumavské roubené domy.

Výlety za památnými stromy: do lesa za nejstaršími jehličnany

Výlety za památnými stromy: do lesa za nejstaršími jehličnany

Udělejte si procházku do lesa, kde to doslova voní jehličím. Víte, kde hledat nejstarší smrk, tis, největší strom Česka anebo kde rostou nejstarší jedle u nás? Na všechny tyto otázky naleznete odpověď v dnešním putování za památnými stromy.

Rozhledna Boubín – rozhled doprostřed pralesa Příroda

Rozhledna Boubín – rozhled doprostřed pralesa

Dřevěná rozhledna Boubín se nachází na stejnojmenném vrchu, uprostřed Národní přírodní rezervace Boubín, tzv. Boubínského pralesa. Rozhledna nabízí výhled na Vimperk, Prachatice, vrch Bobík, Boubínský hřbet a za dobrého počasí i Alpy.

Boubínské jezírko Příroda

Boubínské jezírko

Boubínské jezírko (též Jezírko U pralesa) je splavovací nádrž. Nachází se na Kaplickém potoce, na jižním svahu Boubína v nadmořské výšce 925 m.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

10 tipů na podzimní výlet do starobylých pralesů

10 tipů na podzimní výlet do starobylých pralesů

Pokud se na vás snášejí podzimní chandry a smutky, udělejte si výlet do lůna panenské přírody, do lesních říší, kde potkáte starobylé stromy pamatující věky dávno minulé. Zastavte se tu na chvilku, nasajte vůni spadaného listí a načerpejte energii z kmenů starých lesních velikánů.

Tábořiště Soumarský most u Teplé Vltavy Ubytování

Tábořiště Soumarský most u Teplé Vltavy

Tábořiště Soumarský most u Teplé Vltavy nabízí táboření ve stanech, chatkách nebo přívěsech bez elektrického proudu a dalších vymožeností moderní civilizace. V areálu se nachází bufet, obchůdek i půjčovna lodí.

Šumavský Král smrků – nejvyšší smrk v ČR Příroda

Šumavský Král smrků – nejvyšší smrk v ČR

Pravděpodobně nejvyšší smrk České republiky roste v jádru šumavského Boubínského pralesa. Dosahuje výšky přes 54 metrů. Jeho stáří není známo, jedná se však o stovky let.

Výlet na kole krajinou Buquoyů

Výlet na kole krajinou Buquoyů

Poznejte tak trochu jinak francouzské a francouzsko-belgické šlechtické rody, které se v minulosti usadily v českých zemích. Patřili k nim i Buquoyové, kteří do českých zemí přišli v 17. století. Občas se můžete setkat i se jménem "Buquoy de Longueval" – to podle rodového sídla v severofrancouzské Picardii.

Kemp pod Boubínem Ubytování

Kemp pod Boubínem

Ubytování v chatkách, prostor pro stanování a karavany v blízkosti Boubínského pralesa a Teplé Vltavy v Horní Vltavici v Zátoni nabízí Kemp pod Boubínem.

Informační středisko Idina Pila na Šumavě Kultura

Informační středisko Idina Pila na Šumavě

V Chráněné krajinné oblasti Šumava nedaleko od Kaplice u Zátoně můžete navštívit nově zrekonstruované sezónní informační středisko Idina Pila. Středisko je zaměřené především na Boubínský prales a patří k nejnavštěvovanějším na Šumavě.

#světovéČesko a výpravy kouzelnou přírodou do prastarých evropských pralesů

#světovéČesko a výpravy kouzelnou přírodou do prastarých evropských pralesů

Když se řekne prales, kdekdo si představí neprostupnou africkou džungli plnou exotických zvířat. Pralesy ale najdete i v Evropě, a dokonce pradědečky všech chráněných divočin a rezervací pevninské Evropy máme u nás v jižních Čechách. Jmenují se Žofínský a Hojnovodský prales.

Další aktuality

Ledová magistrála na Lipně je opět v provozu – bruslí se na Lipně, ve Frymburku a u Přední Výtoně

Ledová magistrála na Lipně je opět v provozu, i když zatím ne po celé své délce. Díky mrazivým teplotám v posledních týdnech si však můžete zabruslit na okruzích v Lipně nad Vltavou, ve Frymburku i u Přední Výtoně. Nástupní místo na ledovou magistrálu v Lipně nad Vltavou je u Loděnice Lipno nebo v přístavu Marina Lipno u Obrryby. Ve Frymburku jej najdete na konci náměstí pod kostelem – přístaviště přívozu. Nástupní místo na Přední Výtoni se nachází na pláži.
20. leden 2025 12:00
Zimní sporty, Jihočeský kraj

Hrady a zámky v jižních Čechách lákají na zimní prohlídky i v lednu a únoru

Máte chuť na prohlídku hradu nebo zámku? V jižních Čechách památkové objekty rozhodně zimním spánkem neusínají. Na návštěvu zvou Nové Hrady, kde uvidíte byt panského úředníka, v Českém Krumlově si prohlídnete hradní muzeum a na zámku Hluboká je k vidění devět pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací rodu Schwarzenbergů. Zajímavý je i zámek ve Vimperku či Muzeum Vimperska
18. leden 2025 15:00
Památky, Jihočeský kraj

Svět dinosaurů poznáte na výstavišti v Českých Budějovicích

Toužíte po dobrodružství, zážitcích a poznání? Vydejte se za dinosaury do Českých Budějovic! Na Výstavišti se od 22. ledna do 2. března 2025 s vládci druhohor setkáte v rámci unikátní a ojedinělé výstavy robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech! Modely dinosaurů jsou propracované do těch nejmenších detailů a vypadají úplně jako živé. Dokonce je doplňují přírodní kulisy a nechybí ani zvukové efekty.
18. leden 2025 9:00
Zážitky, Jihočeský kraj

V písecké Sladovně si užijete s dětmi Svět mravenců, animace i dobrodružnou cestu galerií

Zážitkové výstavy pro celou rodinu, čtyři patra kreativity a her, které nabízí spoustu inspirace a poznání, to je písecká Sladovna. Vysoké komíny budovy, v níž se vyráběl slad, definitivně vyhasly v sedmdesátých let 20. století. Pak objekt začal chátrat a až po rozsáhlé rekonstrukci zahájené v roce 200 se do něj vrátil život. Dnes tu najdete největší interaktivní prostor pro děti v Čechách, který vyrostl na ploše čtyři a půl tisíce metrů čtverečních.. A připomenout si tu můžete i slavnou historii sladovnictví. Nejmenší děti se mohou těšit na oblíbené Mraveniště a malí i velcí ocení profesionálně vybavené Animárium, kde se zájemcům odhaluje kouzlo animace.
18. leden 2025 6:56
Kultura, Jihočeský kraj

Vlci, jeleni a rysi aneb čím si vylepšit zimní dovolenou na Šumavě

Plánujete zimní dovolenou na Šumavě? Máme pro vás několik tipů, jak ji udělat ještě zajímavější! Není to nijak složité: zařaďte do svých programů výlety za jeleny, rysy nebo vlky. Někam můžete přijet rovnou a bez čekání, jinde budete potřebovat rezervaci, ale ve všech případech vás čeká fantastická podívaná.
15. leden 2025 9:00
Příroda, Jihočeský kraj

Památky v jižních Čechách lákají k návštěvě i v zimě

Do jižních Čech se za památkami můžete vydat i v zimní sezóně. Otevřené dveře má po celý rok například zámek Hluboká, ale také českokrumlovské Hradní muzeum. Prohlídkovou trasu nabízí i v zimním čase zámek Třeboň a ohřejete se i na Nových Hradech.
12. leden 2025 2:00
Památky, Jihočeský kraj

Kam na běžky na Šumavě? Poznejte krásy zimní šumavské krajiny v bílé stopě

Na Šumavě je krásně v každém ročním období. Své nezaměnitelné kouzlo má však v zimě, když okolí krajinu halí bílá peřina. Příznivci běhu na lyžích tu mají nekonečno možností, kam se vydat na výlet. Šumavská krajina nabízí velmi rozmanité běžecké tratě o celkové délce až 600 km. Na výběr jsou běžkařské trasy mírného rázu pro rodiny s dětmi i velmi náročné varianty s prudkým stoupáním a sjezdy. Milovníci přírody se mohou projet po šumavských pláních, v hlubokých lesích i ve vyšších polohách, kde si užijí nádherné výhledy. Celou Šumavou se vine Šumavská magistrála, která propojuje Šumavu od Železné Rudy k Lipnu. Mezi nejvyužívanější nástupní místa na běžkařské trasy Šumavy patří Kvilda a Horská Kvilda, Modrava, Železná Ruda, Prášily, Srní-Mechov, Churáňov, Borová Lada, Strážný, Stožec, Jelení vrchy nebo Nová Pec.
9. leden 2025 18:00
Zimní sporty, Jihočeský kraj

České značky: národní pivovar Budvar a České Budějovice

České pivo a pivní tradice jsou vyhlášené v celém světě. Dokonce jako jedna z mála zemí máme i svůj národní pivovar, a to Budějovický Budvar. Seznamte se s ním na Kudy z nudy, prohlédněte si návštěvnické středisko a vydejte se také tam, kde se Budvar čepuje – třeba do Masných krámů v Českých Budějovicích. Jihočeská metropole totiž s Budvarem žije doslova každý den, a to už od roku 1895. V roce 2025 tak Budvar oslavil 130 let od uvaření první várky.
7. leden 2025 9:53
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj