Tohle všechno nabízí pět výstav, které během letošní zimy můžete navštívit.
Některé začaly už v loňském roce, jiné se na slavnostní vernisáže teprve chystají. Všechny však spojuje téma aristokracie a korunovaných hlav.
František Josef I. v Olomouci
Setkání s dobou „stařičkého mocnáře“ a
Olomoucí, jež za jeho panování zažívala nebývalý rozkvět, nabízí
výstava František Josef I. Jde o jednu z akcí, která připomněla loňské výročí sta let od jeho úmrtí, a v sále sv. Kláry v olomouckém
Vlastivědném muzeu si ji můžete prohlédnout až do
neděle 19. února. Je tu připomenuta nejenom návštěva z roku 1848, kdy se v trůnním sále
Arcibiskupského paláce tehdy osmnáctiletý arcivévoda František Josef ujal vlády, ale i předchozí a pozdější pobyty.
Dozvíte se, že v Olomouci si budoucí císař prohlížel
unikátní opevnění a procvičoval dovednosti a znalosti z vojenské výchovy, jako panovník si město opakovaně zvolil jako místo politického jednání s ruským carem Mikulášem I. a se zájmem přihlížel zdejším velkolepým přehlídkám a cvičením rakouské armády. Výstava je otevřená denně kromě pondělí a úterý, samostatné vstupné stojí 80 Kč pro dospělé, 40 Kč pro děti, studenty a seniory, rodinné vstupné vás vyjde na 180 Kč.
Portréty šlechty v Moravské galerii v Brně
Zábavné i nostalgické, zasněné i akční jsou portréty, které můžete až
do Velikonoc, tedy do neděle 16. dubna, vidět ve výstavních sálech
Uměleckoprůmyslového muzea v
Brně.
Výstava Šlechta před objektivem: Ateliérové portréty aristokracie ze sbírek
Moravské galerie se soustředí na portréty a druhou polovinu 19. století, tedy dobu, kdy fotografické portréty díky využití vizitek prožívaly svůj největší rozmach. Vedle šlechty rakousko-uherské monarchie pohlédnete také do tváří členů panovnické dynastie Habsburků – a nebude to vždy vážná podívaná, čekají vás například oblíbené živé obrazy, dvojníci či pánové převlečení do ženských šatů. Otevřeno denně kromě pondělí a úterý, vstupné platí do celé budovy. Dospělí zaplatí 100 Kč, děti, studenti a senioři 50 Kč, rodinné vstupné stojí 190 Kč.
Hodonín, poslední car a 100 let od abdikace
Třetí výstava, která právě v těchto dnech začíná v
Hodoníně, připomíná sto let od nedobrovolné abdikace Mikuláše II. Nelehký život posledního ruského cara, jehož v červenci 1918 společně se ženou, dětmi a služebnictvem zavraždili bolševici v dnešním Jekatěrinburgu, mapuje
Masarykovo muzeum jako jediné v Česku. Výstavu
Car Mikuláš II. – 100 let od abdikace posledního ruského imperátora v budově Masarykova zámečku můžete vidět až
do 28. května vždy ve všedních dnech od 8 do 12 a od 13 do 16.30 hodin, v neděli pak od 13 do 17 hodin. Vstupné stojí 30 Kč pro dospělé, 15 Kč pro studenty a důchodce a 10 Kč pro děti od šesti let.
Koruny a klenoty v Ostravě a Jihlavě
Koruny Karla IV., Ludvíka XV., Napoleona I., etiopského krále Menelika II., zlatou korunu Inků plus přibližně sto dalších kousků ze soukromé sbírky klenotnické rodiny Abelerů můžete vidět až
do neděle 5. března v
Ostravském muzeu.
Výstava Korunovační klenoty v dějinách světa je otevřená denně ve všedních dnech od 9 do 17, v sobotu od 9 do 13 a v neděli od 13 do 17 hodin. Základní vstupné stojí 70 Kč, snížené 50 Kč a rodinné 150 Kč.
Téměř o měsíc déle až
do neděle 2. dubna můžete navštívit
putovní výstavu České korunovační klenoty.
Samozřejmě se nevystavují originály, ale dokonalé repliky, to však šperkům neubírá na kráse. Vidět je můžete v Křížové chodbě bývalého dominikánského kláštera, dnešním
hotelu Gustav Mahler v
Jihlavě, a to denně kromě pondělí, ve všedních dnech od 9.30 do 16.30 a o víkendech od 10 do 16 hodin. Dospělí zaplatí za lístek 100 Kč, senioři a studenti vysokých škol 70 Kč, studenti středních škol 60 Kč a děti 50 Kč.