ÚvodAktualityCelníci a pašeráci: poznejte bývalé celnice jako hotely či zajímavá muzea
Památky

Celníci a pašeráci: poznejte bývalé celnice jako hotely či zajímavá muzea

Na hranicích už dnes celníky nepotkáte, zato mnoho zajímavých muzeí, památníků a rozhleden ano. Ve Valticích, Králíkách nebo Rozvadově se například dozvíte, co a jak se pašovalo a jak celníci pašované předměty hledali. Pozveme vás ale i do jiných celnic: víte, že v jedné najdete hotel a v dalších zajímavé expozice, třeba o životě a službě na hranicích? Nechybí ani neobvyklý simulátor plavby na voru.

Východočeský památník celnictví: život celníků i pašeráků

Expozici Východočeského památníku celnictví najdete v budově bývalého gymnázia na hlavním náměstí v Králíkách. Vybudovali ji dobrovolníci z Vojensko-historického klubu Erika a nabízí třeba přehlídku toho, co se dřív pašovalo, od cigaret a tabáku až po toaletní papír. Jen těžko se věří tomu, že v době „toaletních krizí“ v letech 1967 a 1988 šlo o silně nedostatkové zboží.

Hornaté okolí města Králíky, kraj vojenských pevností pod Králickým Sněžníkem, bylo pro pašování zboží přímo stvořené. Ve Východočeském památníku celnictví se můžete zastavit třeba cestou na Dolní Moravu a toulkách po okolních kopcích ke Stezce v oblacích.

Moderní expozice vás provede všemi historickými obdobími, která vývoj celnictví ovlivnila. Zjistíte například, že celníci existovali už ve starověkém Egyptě a celnictví tak patří k nejstarším profesím. Prohlédnete si dům sv. Matouše, kancelář vyššího celního úředníka rakouského místodržitelství, historickou strážní budku se závorou, kancelář prvorepublikového celního úředníka, stejnokroje nebo imitaci nádraží u blízkého hraničního přechodu Dolní Lipka-Mezilesí, kde společně sloužili Češi a Poláci. Expozice navazuje na Památník a expozici finanční stráže; tu najdete v podzemí pěchotního srubu K-S 14 U cihelny.
 

Muzea železné opony v Rozvadově a ve Valticích

rozvadovStaré celnice na hraničních přechodech často chátrají a jsou prázdné. Nové využití pro několik budov v okolí našli v Rozvadově, obci na česko-německých hranicích: od května do října vždy ve středu a v sobotu si tu prohlédnete Muzeum železné opony. Mezi spoustou exponátů a fotografií objevíte řadu rarit, v létě navíc můžete v nedalekém areálu Kóta navštívit také Muzeum pohraniční stráže; tady bývá otevřeno jen v červenci a srpnu.

Také Muzeum železné opony ve Valticích našlo útočiště v budově bývalé celnice nedaleko hraničního přechodu Valtice/Schrattenberg. K vidění tu není jen množství uniforem, zbraní a výstroje, fotografií a dokumentů, ale i četnická stanice, skutečná cela a kousek obnovené železné opony. Podívat se sem můžete až do konce listopadu, v létě se navíc pořádají noční prohlídky a nejrůznější zážitkové programy. V červenci a srpnu je zde otevřeno denně od 10:00 do 17:00 hodin,.
 

V Podskalí proplujete Svatojánskými proudy

Celnice nemusí stát jen u hraničních přechodů: důkazem je Podskalská celnice na VýtoniPraze, společně s výtoňskou náplavkou jeden z posledních autentických zbytků starobylé rybářské osady Podskalí. Podskaláci měli monopolní právo na obchod se dřevem, které se sem plavilo po Vltavě a také se tu vybíralo mýtné. Poslední vory připluly v roce 1947, ale renesanční budově její jméno zůstalo.

Expozice, kterou připravilo Muzeum hlavního města Prahy, názorně předvádí, jak se clo ze dřeva vybíralo, seznámíte se tu i s tradiční voroplavbou a rozvojem lodní dopravy. Fotografie a kresby dokumentují život vorařů a obchodníků s dřívím, dřevařů, pískařů, ledařů a dalších „lidí od vody“, kteří v Podskalí žili. Velkou atrakcí je mechanicko-elektronický simulátor, s nímž si můžete zkusit na voru proplout legendární Svatojánské proudy; voraři je museli pravidelně překonávat cestou do Prahy.
 

Celnice v zahradě brněnské vily

V zahradě vily Löw-Beer v Brně stojí domek, který kdysi sloužil k proclení potravin, později tu bývala konírna, garáž a byt správce. Zatímco ve vile, která kdysi patřila velkoprůmyslníkovi a obchodníkovi s textilem Alfredu Löw-Beerovi, si prohlédnete expozici Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, v zahradním domku zvaném Celnice najdete kavárnu a galerii, kde probíhají krátkodobé výstavy. Vila je otevřená denně kromě pondělí.
 

Stezky, hotely a skanzeny

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa EuroVelo 13 Letní sporty

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa EuroVelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 20 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Mezinárodní den celníků

Mezinárodní den celníků

Celní řemeslo patří k nejstarším povoláním vůbec. Píše se o něm dokonce i v Bibli, a to v Evangeliu sv. Matouše, kde je zmínka o hostině Krista u celníka Matouše. Mezinárodní den celníků je ale mnohem mladší: připomíná první zasedání Rady pro celní spolupráci v Bruselu, které proběhlo 26. ledna 1953. Mezinárodní den celníků se ve světě se poprvé slavil roku 1982.

Disidentská stezka v Malé Úpě Zážitky

Disidentská stezka v Malé Úpě

Na konci srpna 2018 se v Horní Malé Úpě otevřela zbrusu nová stezka, která byla vymyšlena jako připomenutí 40 let od setkávání českých a polských disidentů v Krkonoších a ukázka toho, že za svobodu se vždy muselo bojovat.

Celní cesta v Krkonoších Příroda

Celní cesta v Krkonoších

Celní cesta je historická cesta spojující Horní Albeřice s polským Niedamirówem.

Stezka svobody v Mikulově Příroda

Stezka svobody v Mikulově

Stezka svobody je vzpomínkou na odvážné lidi, kteří riskovali životy a neváhali řešit svou situaci mnohdy odvážnými činy zaplacené vlastním životem. Stezka je určena pro turisty i cyklisty, byla vybudována na místech signální stezky kudy do roku 1989 vedl drátěný zátaras a je dlouhá 2,5 km.

Městská památková rezervace Praha Památky

Městská památková rezervace Praha

Pražská památková rezervace patří k největším rezervacím světa. Vyhlášena byla v roce 1971 na území o rozloze 863 ha, kde se nachází 1322 památkových objektů všech architektonických stylů. Zahrnuje historické části Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Pražského hradu, Nového Města a Vyšehradu.

Skanzen ochrany státní hranice a železné opony Nové Hrady Památky

Skanzen ochrany státní hranice a železné opony Nové Hrady

V roce 2013 byl v těsné blízkosti bývalé celnice na hraničním přechodu Nové Hrady – Pyhrabruck vybudován skanzen ochrany státní hranice, který je součástí Novohradského muzea. Základ skanzenu tvoří exponáty z bývalého soukromého pohraničního skanzenu v Borovanech, který vybudoval pan Radomil Marek.

Muzeum železné opony v Rozvadově Kultura

Muzeum železné opony v Rozvadově

V budově bývalé celnice v Rozvadově najdete nové muzeum železné opony, které dokumentuje na stovkách exponátů, tisícovce dobových fotografií a celé řady kopiích důležitých historických dokumentů dějinný vývoj země od konce I. světové války.

Vila Löw-Beer v Brně Památky

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Nejkratší mezinárodní železnice na světě – trať Nové Údolí – Haidmühle na Šumavě

Nejkratší mezinárodní železnice na světě – trať Nové Údolí – Haidmühle na Šumavě

Nové Údolí na Šumavě je jedním z nejkrásnějších míst v České republice. Leží na státní hranici s Německem, kde bývala rušná pohraniční osada, ze které se však do dnešních dnů zachovala jedna chalupa, bývalý celní úřad pro pěší a malé romantické nádraží.

Limnigraf na Výtoni – hodiny, které hlídají řeku Památky

Limnigraf na Výtoni – hodiny, které hlídají řeku

Na první pohled vypadá stavba jako zvláštní hodiny u řeky. Ale limnigraf na břehu stojí právě proto, aby měřil vodu ve Vltavě a varoval Pražany před případnou povodní. Pravidelné otáčení válce zajišťuje hodinový stroj, výši vodní hladiny a tedy i průtok v řece snímá plovák.

Podskalská celnice na Výtoni Kultura

Podskalská celnice na Výtoni

Budova bývalé celnice na Výtoni čp. 412, na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokního původního farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána posledním zachovaným zbytkem starobylé osady Podskalí.

Bývalá celnice na Božím Daru Památky

Bývalá celnice na Božím Daru

Bývalá celnice na Božím Daru je předposledním stavením před státní hranicí s Německem. Až do roku 2009 sloužila Celní správě a Policii ČR. V prázdném objektu chce město Boží Dar vybudovat Krušnohorské muzeum.

Mobilní aplikace Příběhy železné opony Zážitky

Mobilní aplikace Příběhy železné opony

Mobilní aplikace Příběhy železné opony představuje audio průvodce míst spojených s příběhy osob, které se snažili překonat nebo překonali železnou oponu.

Historie celnictví na Celním úřadě v Plzni Kultura

Historie celnictví na Celním úřadě v Plzni

Celní úřad pro Plzeňský kraj nabízí všem zájemcům možnost návštěvy stálé výstavní expozice historie celnictví. Expozice zachycuje minulost i přítomnost celnictví v českých zemích od středověku po současnost.

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky Životní styl

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky

Při bývalé státní hranici s Rakouskem se nachází hotel, který sloužíval jako sídlo finanční stráže a celnice.

Brána ke svobodě – památník obětem železné opony v Mikulově Památky

Brána ke svobodě – památník obětem železné opony v Mikulově

Památník obětem železné opony stojí asi kilometr od bývalé celnice na cestě, která za totality ležela za ostnatými dráty a sloužila výhradně pohraničníkům. Právě u Mikulova se odehrál bezpočet pokusů o útěk z totalitního Československa.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se do Staročeského muzea v Trusnově, Muzea dýmek v Proseči, prozkoumejte zámek Nasavrky, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a seznamte se s historií také v Městském muzeu Žamberk. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet do Vojenského muzea Lichkov nebo na unikátní zámek Letohrad a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.
18. květen 2025 8:33
Památky, Pardubický kraj

V Litomyšli zažijete Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Rok Magdaleny Dobromily Rettigové je tady! Letos slavíme dvojitou porci výročí: 240 let od narození a 180 let od úmrtí nejznámější české „food influencerky“ své doby – Magdaleny Dobromily Rettigové. Příběh jejího života začal na dvoře ve Všeradicích a díky své legendární kuchařce se stala nesmrtelnou. Její recepty voní českými domácnostmi dodnes – a její příběh má pořád co říct i nám. Připomeňme si letos, jak chutná tradice – třeba na Gastronomických slavnostech Magdaleny Dobromily Rettigové v Litomyšli. Na ty letošní můžete přijet 24. a 25. května!
11. květen 2025 9:22
Gurmánská turistika, Pardubický kraj

Muzeum v přírodě Vysočina slaví 15 let od zápisu masopustních obchůzek a masek z Hlinecka na seznam UNESCO

Masopustní obchůzky a masky z Hlinecka slaví 15. výročí zápisu do Reprezentativního seznamu UNESCO. Muzeum v přírodě Vysočina si tuto skutečnost připomene programy, které se budou konat v pátek 16. května v památkové rezervaci Betlém a v sobotu 17. května na Veselém Kopci.
11. květen 2025 8:02
Kultura, Pardubický kraj

Hradní májové veselo bude o víkendu na Svojanově

Hrad Svojanov opět ožije rukodělným umem. Páni svého řemesla zde předvedou, co umějí, nabídnou své výrobky. Nebude chybět ani hudba a tanec. Středověký hrad se o víkendu 10. a 11. května 2025 promění v jedno velké tržiště. Hradní jarmark patří k tradičním akcím, které správa hradu pořádá.
5. květen 2025 9:59
Památky, Pardubický kraj

Oslaďte si státní svátek na Slavnostech perníku v Pardubicích

Ve čtvrtek 8. května 2025 se bude v Pardubicích skloňovat perník ve všech pádech. Na nádvoří tamního zámku, sídla Východočeského muzea, proběhnou oblíbené Slavnosti perníku a perníková vůně bude prostupovat celým zámeckým areálem. Na den plný sladké zábavy vás zve portál Kudy z nudy.
4. květen 2025 9:07
Zážitky, Pardubický kraj

7 věcí, které nevíte o… Pernštejnech

Páni z Pernštejna patřili zejména v 16. století společně s Rožmberky k nejmocnějším a také nejbohatším rodům českého království. Vlastnili rozsáhlá panství, zakládali rybniční soustavy a dokonce ze všech českých rodů jedině Rožmberkové a Pernštejnové mohli vybudovat své paláce v areálu Pražského hradu, sídla králů. Oba rody také provázela řada legend a dokonce oba měly svou vlastní bílou paní.
4. květen 2025 8:51
Památky, Pardubický kraj

Udělejte si procházku okolo Bohdanečských rybníků

Máte chuť vyrazit někam do přírody? Udělejte si nenáročnou procházku okolo Bohdanečských rybníků. V tomto období zde navíc uvidíte množství ptáků, které můžete sledovat z ornitologické pozorovatelny.
4. květen 2025 6:00
Letní sporty, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl bude nejen hudební, ale i výtvarná

Letošní 67. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl 2025 bude zahájen 14. června a potrvá až do 6. července. Po dvou letech, kdy byl festival přesunut z důvodu rekonstrukce zámku na zimní stadion, se vrací na své tradiční místo. Pro návrat na nádvoří zámku očítají organizátoři i s nezbytným zcela novým řešením zastřešení. Autorem návrhu je renomovaný architekt Josef Pleskot. Do Litomyšle letos opět zavítají ti nejlepší čeští umělci v čele s Jakubem Hrůšou, Tomášem Netopilem, Tomášem Hanusem, Václavem Luksem, Pavlem Černochem nebo Lukášem Vondráčkem. Program festivalu propojí podtitul Vášeň.
30. duben 2025 19:05
Kultura, Pardubický kraj