ÚvodAktualityČeská hruška se postaví tisíciletým dubům i olivovníkům. Soutěž Evropský strom roku začíná!
Francie - Plačící dub
Příroda

Česká hruška se postaví tisíciletým dubům i olivovníkům. Soutěž Evropský strom roku začíná!

  • 3. února 2024
První únorový den se rozběhl další ročník populární soutěže o titul Evropský strom roku. Letos můžete vybírat z 15 stromů, které zvítězily v národních kolech napříč Evropou. Mezi soutěžní země se vrací Litva, svého reprezentanta podruhé v řadě vyslala také Ukrajina. Národní barvy reprezentuje Hruška v širém poli u Mrákotína, která vyhrála českou národní soutěž Strom roku. Hlasování probíhá od 1. do 22. února 2024.
hrušeňHlasování letos provází několik změn. Především se jedná o kratší dobu hlasování, aby byla soutěž dynamičtější a intenzivnější. Další novinkou je, že počty hlasů budou po celou dobu soutěže skryté, 8. února a 15. února ovšem pořadatelé odhalí průběžné pořadí. Celá soutěž je nově celá v angličtině, aby měly všechny soutěžní stromy stejné podmínky. Oblíbenou evropskou soutěž organizuje česká Nadace Partnerství, která vyhlásí výsledky 20. března 2024 během slavnostního večera v Evropském parlamentu v Bruselu. Do 22. února můžete hlasovat na webu treeoftheyear.org.

hruškaČeská vítězka – památná a chráněná hrušeň v Mrákotíně není příliš velká, kolem kmenu měří asi dva metry a na výšku osm, je ale nesmírně odolná a statečná. Přežila kolektivizaci, scelování polí, stavbu meliorací i neodborné zásahy. V jejím neobvyklém tvaru se odráží silný vítr, který na Vysočině vane nejčastěji ze západu a také její osamělá poloha uprostřed pole. Místní nejdříve vůbec nečekali, že by se probojovala do finále. O titul Strom roku 2023 pak hrušeň usilovala jako jediný zástupce ovocných stromů. Hlasující svým specifickým tvarem zaujala natolik, že ji poslali až do superfinálového kola, kde nakonec hrušeň zvítězila. Na počest vítězství hrušky se přímo u ní uskutečnila menší oslava za přítomnosti řady lidí. Opékaly se párky, zahrál i harmonikář a samozřejmě nemohla chybět kvalitní hruškovice... Na jaře roku 2024 ji zároveň čeká arboristické ošetření, které si jistě zaslouží – než ji anketa proslavila, nedostávalo se jí žádné péče.
 

Silná evropská konkurence: kamélie, morušovník i kaštany

dub francieJste zvědaví, jací soupeři letos naši hrušku v evropském kole čekají? Konkurence je velmi silná, soutěží rovnou 15  stromů z 15 zemí. A opravdu je z čeho vybírat – například Slovensko nominovalo přes 500 let starý dub rodiny Pálffyů, Portugalsko představuje 300 let starou kamélii v zahradě vily z 10. století, Belgie vysílá do soutěže cedr z vysoké školy Sainte-Marie a za Nizozemí bojuje 600 let stará Lípa Marie.

Mezi opravdové rarity pak náleží asi 400letá moruše bílá z Chorvatska, která roste v národním parku Krka a přezdívá se jí Zelená Paní. Tisíciletý olivovník ze Sardinie nominovala Itálie, majestátný strom je chloubou ostrova. Ve hře jsou ale i dva kaštany – jedlý kaštan, který přestál velké bouře i dvě světové války posílá do soutěže Velká Británie a jírovec, pod kterým se scházeli pronásledovaní vlastenci soutěží pod vlajkou Litvy.

Kamélie z PortugalskaHojná je i účast tradičních velikánů evropské přírody – dubů a buků. Národním skvostem Francie je Plačící buk z Bayeux s neobvykle došířky rozvětvenou korunou. Láska lidí k tomuto stromu se projevuje nejen velkou péčí, ale i tím, že strom dostává početné emaily... Lotyšsko posílá do soutěže solitérní dub úctyhodného stáří, které nůže dosahovat až 800 let. Naproti tomu Ukrajina si je jistá, že nejstarší dub Lvovské oblasti je stár více než 1000 let. Další vzrostlé duby má v anketě Španělsko a Estonsko, buk lesní láskyplně nazývaný Srdce zahrady má v soutěži Polsko.
Stromem roku 2023 je hruška v širém poli

Stromem roku 2023 je hruška v širém poli

Stromem roku 2023 se stala Hruška v širém poli z Mrákotína u Skutče v Železných horách. Na druhém místě se umístila Nepomyšlská lípa a bronzovou příčku obsadila Lípa na školní zahradě v Sulíkově. Hruška získala 6 433 hlasů z celkových 28 250 a stala se již třetím ovocným stromem, který ovládl tuzemské hlasování. Vloni zvítězila rovněž hrušeň z Příbramska, před třemi lety zase jabloň.

Mrákotínská hruška v širém poli Příroda

Mrákotínská hruška v širém poli

„Stojí hruška v širém poli, vršek se jí zelená,“ zpívá známá kapela Čechomor. Lze si pod tím představit hrušni obecnou z Mrákotína u Skutče, která se zkřivená větrem a stářím v poli tyčí už 110 let.

Další aktuality

Duben na noční obloze: roj Lyridy, mikroúplněk a pyramida planet

Během dubna lze na noční obloze pozorovat mnoho zajímavých astronomických úkazů. Nepřehlédnutelné budou padající meteority tzv. Lyridy a setkáte se ale také s úplně nejmenším měsícem v letošním roce. V závěru měsíce nám pak planety Venuše, Saturn a Merkur zahraní nebeské divadlo.
4. duben 2025 14:00
Příroda

Zpřístupněné jeskyně ČR zahajují turistickou sezonu 2025

Po zimní pauze, kdy byly některé zavřené kvůli zimování netopýrů a jiné fungovaly v omezeném provozu, začínají tuzemské zpřístupněné jeskyně novou turistickou sezonu. Kromě tradičních prohlídek po pevných chodnících s elektrickým osvětlením jsou i letos zájemci zváni na dvě zážitkové trasy v Moravském krasu a i na koncerty, které se v jeskyních odehrají. Podívejte se s Kudy z nudy, na co se během sezony 2025 můžete těšit.
3. duben 2025 9:58
Příroda

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda

Kam v Česku pěšky nebo na kole po naučných stezkách?

Rádi vyrážíte do přírody, ale bezcílné bloumání po lese vás nebaví? Po celé České republice najdete dobře značené a zajímavé naučné stezky, které vás bezpečně provedou krásnými zákoutími našeho území. Krátké i delší trasy jsou přizpůsobeny zdatným turistům i rodinám s malými dětmi. Stačí si jen jednu vybrat a může se jít. Nechte se při výběru inspirovat našimi tipy.
31. březen 2025 10:00
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
30. březen 2025 15:00
Příroda

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!
29. březen 2025 9:00
Příroda

Největší stezky a bludiště v korunách stromů v Česku: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si nečekanou zábavu vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!
28. březen 2025 13:00
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
28. březen 2025 10:00
Příroda