ÚvodAktuality10 tipů, kde objevíte krásné velké skleníky aneb ve stínu i na výsluní
Příroda

10 tipů, kde objevíte krásné velké skleníky aneb ve stínu i na výsluní

Malý skleník má na zahradě kdekdo, ale kde si prohlédnete krásné skleníkové obry? Kde stojí ty nejstarší a kde ty nejmodernější, co se v nich pěstovalo a pěstuje a co byste neměli přehlédnout? Pojďte se společně s portálem Kudy z nudy vypravit za exotikou pod sklem aneb do stínu i na výsluní.
Začínáme na skutečném výsluní, obrazně i doslova: na slunném jižním svahu Botanické zahrady v pražské Troji, kde stojí skleník Fata Morgana. Sto třicet metrů dlouhá esovitá stavba obepíná přírodní skálu, uvnitř na téměř 2200 metrech čtverečných roste pět tisíc druhů rostlin.

S obrem z Prahy se může směle porovnávat obří palmový skleník u zámku LedniceLednicko-valtickém areálu: skleníkový pradědeček vznikl v letech 1843–1845 a s délkou 92 metrů ve své době patřil k zázrakům soudobé techniky. Zajímavou historii za sebou má také palmový skleník v zahradě u zámku Lány, letního sídla českých prezidentů. Obnovy se dočkala také oranžerie postavená podle versailleské předlohy v Olomouci, oranžerie v Habrovanech anebo oranžerie v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem na střední Moravě, vybudovaná podle návrhu architekta Vojtěcha Ignáce Ullmana. Dva krásné historické skleníky si prohlédnete v Květné zahraděKroměříži.

K nejnovějším přírůstkům do skleněného světa patří Nová OranžerieKrálovské zahradě Pražského hradu, postavená podle projektu architektky Evy Jiřičné, a Mendelův skleník v Brně, jehož vybudováním město oslavilo 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Zajímavé jsou i skleníky v Botanické zahraděLiberci. Mají tvar rostlinných buněk, skládají z několika různě velkých expozičních pavilonů s plochou přibližně 3000 metrů čtverečních a velkou atrakcí je obří leknín viktorie královská.

Kam jít do botanické zahrady či parku v Česku?
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámecká oranžerie v Habrovanech Památky

Zámecká oranžerie v Habrovanech

Oranžérie v Habrovanech na Vyškovsku je součástí místní zámecké zahrady, která začátkem tisíciletí prošla rekonstrukcí. A roku 2021 se dočkala i oranžerie. Stala se novým prostorem, kde lze pořádat rodinné oslavy, pracovní setkání či svatby.

Zámek Čechy pod Kosířem Památky

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu Příroda

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Z původní fíkovny a oranžerie určené k pěstování exotického ovoce a středozemní flóry, se nedochovalo nic. Mohou za to švédská vojska, která Královskou zahradu dokonale zpustošila. Až po roce 1989 došlo k obnově skleníku, který dnes opět slouží k pěstování rostlin pro Pražský Hrad.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze Příroda

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad Příroda

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda Příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok Příroda

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice Příroda

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Sbírkové skleníky Olomouc Příroda

Sbírkové skleníky Olomouc

Palmový, kaktusový, tropický a subtropický skleník. Olomoucké Sbírkové skleníky najdete ve Smetanových sadech. Zabírají plochu 4100 m2, veřejně přístupných je více než 3000 m2. Zdejší botanické sbírky patří k největším a nejstarším v České republice.

Oranžerie na Výstavišti Flora v Olomouci Památky

Oranžerie na Výstavišti Flora v Olomouci

Oranžerie z roku 1866 se nachází ve Smetanových sadech v areálu Výstaviště Flora v Olomouci. Po rozsáhlé rekonstrukci slouží kulturním a společenským účelům.

Zámecký park Lány a palmový skleník Příroda

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Královská zahrada Pražského hradu Příroda

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Mendelův skleník v Brně Památky

Mendelův skleník v Brně

Klášterní zahrady Augustiniánského opatství v Brně v sobě skrývají skleník, ve kterém opat Gregor Johann Mendel v polovině 19. století křížil zelený a žlutý hrách, a na základě svého experimentu položil základy světové genetiky.

Další aktuality

Tipy na místa, kde rostou houby od jara do podzimu

Kdy je nejlepší počasí pro růst hub? Říká se, že něco roste "jak houby po dešti". Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (obvykle týden až 10 dnů po nich) a následném teplém počasí. Houbařská sezóna je v Česku nejvíce intenzivní v rozmezí července až září. Díky vydatným dešťům a teplému nikoliv horkému počasí začínají z jehličí vykukovat hřiby, klouzci, křemenáči, holubinky i masáci. Skvělá houbařská sezona je v posledních letech i se smržovitými houbami, které rostou pod jasany. V sadech nebo na zahradách můžete najít už na jaře čirůvku májovku nebo závojenky podtrnky. Ale i později na podzim, v říjnu či listopadu, pokračuje sezóna růstu podzimních druhů hub. Rostou hřiby, čirůvky, penízovky a další. Pokud na víkend nemáte pevné plány, vezměte košík a zkuste štěstí v některém z voňavých lesů. Kam se na houby vypravit vám poradí portál Kudy z nudy.
17. červenec 2025 17:30
Příroda

Kam se vydat po Česku na výlet za přírodními unikáty?

Množství přírodních krás a nezapomenutelné scenérie s lákadly pro všechny věkové i zájmové skupiny – to je Česko. Máme tipy na výlety do přírody, na ideální místa pro všechny, kteří rádi objevují přírodní krásy, ať už pěšky nebo na kole.
17. červenec 2025 10:00
Příroda

Letní noční oblohu budou stejně jako každý rok rozsvěcet padající hvězdy Perseidy

Perseidy – meteorický roj nazývaný Slzy svatého Vavřince, jsou ideálním úkazem pro romantické letní sledování. Roj začíná být aktivní od 17. července do 24. srpna 2025, zpočátku se jedná jen o jednotlivé meteory. Aktivita výrazně vzrůstá až ve druhém srpnovém týdnu a nejinak tomu bude i letos. Perseidy budou nejčetnější v noci z 12. na 13. srpna 2025, ale "padající hvězdy" můžete pozorovat již od poloviny července! Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude koncem července k vidění v průměru 70 meteorů za hodinu. Obloha nabízí v těchto dnech pohled i na planety Jupiter, Saturn a k ránu také Merkur.
16. červenec 2025 17:55
Příroda

Parky, lesoparky, prales, sady i vodopád: Poznejte zelené oázy krajských měst

Tak, jako je každé krajské město rozdílné, tak rozdílné jsou i zelené oázy, které je obklopují. Udělejte si výlet do zajímavých parků, lesoparků, obor, k rybníkům či k vodopádům. A možná budete překvapeni tím, kde najdete novodobý prales, oboru s visutými můstky, nádherné sbírkové skleníky anebo miniaturní Benátky.
16. červenec 2025 10:00
Příroda

Kde najdete úžasné skalní reliéfy v Česku? Sochy ve skalách, galerie v lese a umění v přírodě

Také se rádi touláte ve skalách? Viděli jste už úžasné skalní reliéfy mnoha tvarů, které vznikaly v různých dobách a sloužily rozličným účelům? Kdo a kdy je vytesal a co znázorňují? V našich tipech najdete nejen nádherná místa pro relax a procházky, ale i odpovědi na řadu otázek.
16. červenec 2025 7:02
Příroda

I hadi mají své dny – oslavte jejich mezinárodní den návštěvou zoo nebo výletem do přírody

Na 16. července připadá Mezinárodní den hadů. Pro některé z lidí jsou tito plazi nejkrásnějším zvířetem, v mnohých však vyvolávají strach, odpor nebo respekt. Přitom se jedná o úžasné tvory, kteří si zaslouží naši pozornost a ochranu. Setkat se s nimi můžete v zoologických zahradách, ale i soukromých zařízeních, která se věnují nejen jejich chovu, ale také osvětě a ochraně. Pokud patříte do té druhé skupiny, zkuste alespoň jeden den v roce dát hadům šanci, poznat jejich zajímavé dovednosti a způsob života.
14. červenec 2025 10:00
Příroda

Žebříky, schůdky, schody a lávky: cesty do nebe nebo do pekla?

I na upravených cestičkách našich národních parků, naučných stezkách a turistických trasách občas číhají místa, z nichž některým výletníkům běhá mráz po zádech. Jiní je naopak milují a vyhledávají: řeč je o vysokých žebřících, skalních schodištích a cestách jištěných řetězy.
12. červenec 2025 10:45
Příroda

Když je horko nebo prší, schovejte se do jeskyní

Návštěvy jeskyní zcela určitě patří mezi oblíbené cíle rodinných výletů, a to nejen v období velkých veder či dešťů. Přitahují nás sem fascinující podzemní komplexy plné krápníků, podzemních jezírek, řek a netopýrů. Objevte krásy českých a moravských jeskyní a vydejte se na dobrodružnou cestu hlubinami země.
11. červenec 2025 17:00
Příroda