
V pátek
14. března 2025 nad ránem bude možné z České republiky zahlédnout
polostínové zatmění Měsíce. Náš nejbližší kosmický soused se do
zemského polostínu začne nořit kolem páté hodiny ranní, přičemž po pár desítkách minut už bude zřejmé, že je jeho levá část lehounce potemnělá. Nicméně v této době již bude nízko nad západním obzorem a brzy poté zapadne. V okamžiku
očima viditelné části polostínové fáze (kolem
5:50 hod.) Měsíc zastihneme přibližně 5° vysoko nad západním obzorem. Bude se zdát, jako by byl náš přirozený souputník začazen černým kouřem z levého okraje.

Pravé nebeské divadlo nás ale čeká v
neděli 7. září 2025 - pokud bude přát počasí spatříte
úplné zatmění Měsíce! Stane se rak ve večerních hodinách, hned po západu Slunce. Podmínky k jeho pozorování se ale budou velmi lišit podle polohy pozorovatele (19:05 Košice, 19:20 Opava, 19:21 Bratislava, 19:25 Brno, 19:29 Pardubice, 19:34 Praha, 19:43 Cheb). Maximální fáze zatmění nastane ve 20:11 hodin.
Jakmile soumrak pokročí, zatmělý Měsíc vynikne na čisté obloze v tzv. „
Venušině pásu“, což je zemský stín promítnutý do zemské atmosféry. Je patrný hlavně na horách jako tmavý závoj pomalu se zvedající od východního obzoru, jak Slunce na opačné straně oblohy klesá pod obzor.
Při takových velkých přírodních úkazech bývají otevřeny pro veřejnost hvězdárny. Jednou ze stálic, která pravidelně myslí na milovníky vesmíru je
Hvězdárna a planetárium Brno,
Štefánikova hvězdárna v
Praze,
hvězdárna v Rokycanech,
Vsetíně,
Uherském Brodě nebo v
Hradci Králové.
V roce 2025 budou v České republice možné pozorovat úplné i polostínové zatmění Měsíce, spolu s nočními pozorováními ve hvězdárnách.
Úplné zatmění Měsíce proběhne v neděli 7. září 2025 ve večerních hodinách.
Během úplného zatmění bude Měsíc v teplých odstínech - oranžové, cihlově červené a nahnědlé.
Polostínové zatmění Měsíce bude možné pozorovat z České republiky v pátek 14. března 2025 nad ránem.
Úplné zatmění bude viditelné v Košicích v 19:05, v Opavě v 19:20, v Bratislavě v 19:21, v Brně v 19:25, v Pardubicích v 19:29, v Praze v 19:34, a v Chebu v 19:43.
Během takových úkazů často hvězdárny otevírají pro veřejnost a nabízejí speciální programy, pozorování a vzdělávací akce.
Hvězdárna v Uherském Brodě se nachází severně od města, v podhůří Bílých Karpat.
Hvězdárna a planetárium Teplice nabízí školám spolupráci a pořádání vzdělávacích přednášek, a je možné sjednat program i mimo otevírací dobu.
Hlavní funkcí Planetária Praha je poskytování vzdělávacích programů o vesmíru a projekce noční oblohy na výstavní projekční ploše.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.