ÚvodAktualityDesítky hradů a zámků, kde potkáte zvířata
Příroda

Desítky hradů a zámků, kde potkáte zvířata

  • 27. srpna 2023
Samozřejmě nemyslíme nevycválané návštěvníky, ale skutečná zvířata: medvědy, pávy, koně, kočky, zajíce anebo králíky. Víte, na kterých hradech a zámcích se s nimi potkáte? Kde běhají v zámeckých parcích, kde spokojeně žijí v zookoutcích a kde skotačí třeba na stropech?

Velká medvědí jízda

Při letních výletech po hradech a zámcích potkáte kromě kastelánů a průvodců také celou řadu zvířecích obyvatel. Mezi ty nejznámější patří medvědi. Jedním z tradičních míst, kde medvědi pobývají, je zámek v Českém Krumlově. Tady medvědí historie sahá až do šestnáctého století, kdy si zámečtí pánové přivezli i první živá zvířata. V současné době žije v Medvědáriu medvědice Marie Terezie, v červenci 2019 k ní přibyla medvíďata Máša a Arno, kteří se narodili v roce 2017 v Rusku. V lednu 2020 dostali nová jména: Polyxena a Vilém. Jedná se o medvědy hnědé, které zabavili na konci září 2017 celníci na pražském letišti, protože dovozce neměl potřebná povolení.

medvěd točníkPředešlí obyvatelé medvědince, medvěd Vok a medvědice Kateřina, už žijí v medvědím nebi. Spolu ovšem přivedli na svět několik medvíďat, třeba Martina a Agátu, hrdiny pořadu Václava Chaloupky Méďové na cestách; ti našli domov na hradě Točníku. Ještě slavnější byli hrdinové Večerníčku Kuba a Matěj. Ze tří bratří zůstal na světě už jen třiadvacetiletý Kuba, který nyní žije sám v medvědáriu v Berouně. Vojta zemřel na srdeční příhodu v roce 2016 a Matěj bohužel uhynul v dubnu 2023.

medvěd jirkaMedvědi Ludvík a Dáša, přicestovali roku 1995 jako dvouletá medvíďata na zámek Náchod. Jde o největší medvědinec v Čechách o rozměrech 74 x 12 metrů. Medvědárium je kromě pohodlného kotce a velkého výběhu vybaveno rovněž bazénkem pro základní medvědí očistu a osvěžení. Také zde už je jen jediný medvěd, v lednu 2023 bohužel uhynula medvědice Dáša, dožila se 30 let. Medvědovi Ludvíkovi je nyní přes 30 let. Doufejme, že další léta prožije ve zdraví a spokojenosti a přinese mnoho radosti malým i velkým návštěvníkům.

A konečně o něco mladší je medvěd ušatý Jirka, který jako pětiletý v roce 2011 přijel ze zoo Zlín na zámek Konopiště. Má rád sladkosti (melouny, hroznové víno, bílé jogurty), stejně jako pstruhy nebo sýr. Žije v zámeckém příkopu na východní straně zámku. Jirka má kromě výběhu k dispozici ještě uzavřený prostorný kotec s třemi oddělenými částmi a chodbičkou.
 

Zookoutky a krmení pro daňky

daněk veltrusyNejvíc zvířat pohromadě uvidíte v zookoutcích; malou zoo najdete v parku zámku Častolovice anebo v Podzámecké zahraděKroměříži. Prohlídku kroměřížské Květné zahrady vám zpestří obyvatelé Králičího kopce, v parcích u zámku Blatná, u zámku Veltrusy a v zookoutku u zámku FryštátKarviné můžete zahlédnout srnky, zajíce, bažanty a stáda velmi krotkých daňků skvrnitých. Sice musíte mít trochu štěstí, aby vám je nevyplašili ostatní návštěvníci, ale nechají se krmit z ruky.

zámek častoloviceKolem zámku Slatiňany se táhnou koňské výběhy, výlet na zámek Žleby se zase dá skvěle spojit s prohlídkou obory s bílými jeleny, dravci a dalšími zvířaty, zatímco na zámku v Doudlebech nad Orlicí můžete pohladit zvířátka žijící v Babiččině dvorečku. Jsou zde husy a kachny, ovečky, prasátka a mezi stálé rezidenty patří také oslí sestry Jája a Pája. Také zámecký zvěřinec v Častolovicích je velmi oblíbený. V současné době v našem zvěřinci můžete vidět pštrosy Emu, lamy, poníky, oslíky, kozy, ovečky a prasátka. Ve voliérách můžete vidět rozmanité druhy papoušků a bažantů a volně potkáte holoubky, perličky a pávy. Oblíbenými mazlíčky jsou morčata a zakrslí králíčci, kteří si volně hopkají po celém areálu. S péčí, kterou tu mají, se vždycky rádi vrátí do svých příbytků. Někteří bydlí v malých domečcích, jiní mají malé zámečky.
 

Kde se ukrývá paví království?

Pávi sice vypadají velmi vznešeně a zámeckým zahradám dodávají punc luxusu, ovšem chováním se podobají slepicím a podobný mají i jídelníček. Potkáte se s nimi například v zahradách zámku Jezeří, v parcích u zámku Zákupy, u zámku v Klášterci nad Ohří, u zámku Konopiště nebo u zámkuPardubicích, sídle Východočeského muzea. Společně s labutěmi pávi dotvářejí zvláštní atmosféru zahrady kolem zámku Kratochvíle, žijí i v Libochovicích, na děčínském zámku a na zámku v Třeboni. Objevíte je i v zahradě kolem zámku Buchlovice, v zahradě zámku Milotice a v Podzámecké zahradě v Kroměříži, po rekonstrukci se zabydleli také na zámku v Čechách pod Kosířem a vesele si chodí také po zahradě zámku Ploskovice. Potkáte je ale i v Praze, ve Valdštejnské zahradě.

páv valdštejnská zahradaMezi zajímavosti patří také to, že se pávi běžně dožívají přibližně 16 až 20 let. Jsou skromní a nenároční na bydlení i stravu. Živí se rostlinami, hmyzem, semeny, ovocem i malými hlodavci. Doslova jedinou vadou na kráse je jejich pronikavý křik, kterým pávi vymezují své teritorium. Na druhou stranu páv je skvělý hlídač a každého nezvaného hosta hlasitě hlásí. Možná vás překvapí i to, že i s dlouhými ocasními krovkami uletí až 100 m. Z místa, kde se mu nelíbí tedy snadno odletí jinam. Páv korunkatý je od roku 1963 národním ptákem Indie. Jiný kraj, jiný mrav – v Argentině nesmí pečený páv chybět na štědrovečerním stole... Nejbližšími příbuznými páva, kteří u nás běžně žijí, jsou bažant a krocan.
 

Zvířata trochu jinak

  • Medvěd Petr Vok, který žil 31 let v příkopu u prvního nádvoří na českokrumlovském hradu a zámku a v roce 2018 uhynul, se do Krumlova vrátil: kostra statného huňáče je k vidění na první prohlídkové trase zámku v kabinetu vědy a kuriozit.
  • Zatímco Ptačí sál na zámku Bučovice má vyvolat pocit, že procházíte zahradním altánem, v Zaječím sále vám budou nad hlavami poskakovat desítky zajíců, kteří se chovají jako lidé. Prohlédněte si útok zaječí jízdy, bitvu zajíců se psy, lov lidí, hostinu královského zaječího páru a další výjevy, kde si ušáci vyměnili role s lidmi a psy coby svými odvěkými nepřáteli.
  • Poslední majitel hradu Bítova, baron Jiří Haas z Hasenfelsu (1912–1945), měl rád ženy a psy. Své milenky si známkoval, založil jednu z prvních soukromých zoo u nás a oblíbené čtyřnohé kamarády nechal po smrti vycpávat. Zbyla po něm kolekce několika desítek hafanů, největší sbírka svého druhu na světě, a spousta dalších vycpanin.
  • Zatímco o zámku Jezeří se mluví jako o kočičím ráji, kde potkáte spousty micek různých barev, na zámku ve Lnářích láká k návštěvě Muzeum kočky.
Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie Památky

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem Památky

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex v Náchodě tvoří celkem pět nádvoří a několik hlavních budov, jež byly k zámku přistavovány v průběhu století. K vidění jsou celkem tři samostatné prohlídkové okruhy týkajících se historie zámku.

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou Zážitky

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě je jedním z nejstarších lesnicko-loveckých muzeí v Evropě.

Zámek Libochovice – rodiště slavného vědce Jana Evangelisty Purkyně Památky

Zámek Libochovice – rodiště slavného vědce Jana Evangelisty Purkyně

Libochovický zámek stojí na místě gotické tvrze, kterou nechal přestavět Jan z Lobkowicz na jednopatrový renesanční zámek v letech 1560–1564. Pozdější majitel Gundakar Dietrichstein, který koupil vyhořelý zámek od Šternberků, ho v letech 1682–1690 přestavěl do rozsáhlého barokního sídla.

Francouzská zahrada na zámku Dobříš Příroda

Francouzská zahrada na zámku Dobříš

Celý zámecký park v Dobříši má rozlohu 65 hektarů, vedle rozlehlé anglické zahrady můžete hned u zámku navštívit velmi krásnou francouzskou zahradu. Francouzský park prošel mezi lety 2018 – 2020 revitalizací.

Zámek Slezské Rudoltice – Slezské Versailles Památky

Zámek Slezské Rudoltice – Slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice leží v nádherné oblasti Jeseníků v tzv. Osoblažském výběžku. Čtyřkřídlý, jednopatrový, barokní zámek se vstupní věží býval jedním z významných kulturních center Slezska, kterému se přezdívalo Slezské Versailles. Budovu obklopuje nevelký zámecký park s rybníkem.

Obora Žleby – bílí jeleni a dravci Příroda

Obora Žleby – bílí jeleni a dravci

Obora Žleby nedaleko Kutné Hory je proslulá unikátním chovem bílých jelenů. Obora o rozloze cca 121 ha navazuje na park státního zámku Žleby. Její součástí je tzv. ukázková obůrka s prezentací chovů bílých jelenů, expozicí dravců a sov. Dále jsou zde k vidění mufloni, vodní ptáci a další zvířata.

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury Památky

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Renesanční zámek je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcí. K zámku přiléhá anglický park se zvěřincem.

Zámecký park v Blatné Památky

Zámecký park v Blatné

Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zámek Doudleby nad Orlicí Památky

Zámek Doudleby nad Orlicí

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. Prohlédnout si můžete také Muzeum přírodovědy a venkova. Park za zámkem je jako stvořený k vycházkám.

Zámek Čechy pod Kosířem Památky

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Obora Zámecký kopec v Náchodě Příroda

Obora Zámecký kopec v Náchodě

Jen pár desítek metrů od hlavní brány náchodského zámku žijí v oboře daňci a mufloni. Vejít do obory lze brankou a za ní pak sejdete po kamenném schodišti na pozorovatelnu. Pod ní i na stráních kolem uvidíte vysokou zvěř.

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií Památky

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Medvědárium na zámku Náchod Příroda

Medvědárium na zámku Náchod

Medvědárium bylo na náchodském zámku zřízeno pro medvědy Ludvíka a Dášu v původním hradním příkopu o rozměrech 74x12 m již v roce 1994. Jde o největší medvědinec v Čechách.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku Památky

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Obora Aglaia – obora jelence běloocasého v Dobříši Příroda

Obora Aglaia – obora jelence běloocasého v Dobříši

Veřejnosti nepřístupná obora byla založena v roce 1981 na území tzv. staré obory k chovu jelence virginského. Od roku 1995 je na ploše 509 ha chován daněk skvrnitý nebo jelen evropský.

Zámek Budišov – mimořádná zoologická expozice Moravského zemského muzea Kultura

Zámek Budišov – mimořádná zoologická expozice Moravského zemského muzea

Tolik zvířat pohromadě už se nepodaří spatřit. Mimořádná sbírka a expozice vycpaných a preparovaných zvířat ze sbírek Moravského zemského muzea. Vypravit se sem můžete ali také na prohlídku zámeckých interiérů.

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady Příroda

Obora s daňky a jeleny u zámku Nové Hrady

Východně od zámku Nové Hrady nedaleko Skutče se rozkládá rozlehlá oplocená daňčí obora, kde je chováno kolem 150 kusů daňčí zvěře různého stáří.

Akvárium Orlík nad Vltavou Příroda

Akvárium Orlík nad Vltavou

Výstavní expozice v areálu zámku Orlík zahrnuje soubor 18 akvárií o celkovém obsahu 25 000 litrů vody se živými sladkovodními rybami našich vod. Uvidíte například sumce, kapry, štiky, líny a mnoho dalších zajímavých ryb.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny Památky

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze Příroda

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín Příroda

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Na jižní straně zámeckého svahu bývaly kdysi vinice. V první polovině 18. století zde vznikla okrasná barokní zahrada ve tvaru pětiúhelníku, v jehož vrcholu byl roku 1737 zřízen drobný, ale půvabný čajový altán se sochařskou i malířskou výzdobou.

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž Příroda

Králičí kopec v areálu Květné zahrady Kroměříž

Prostoru mezi bažantnicí a Ptáčnicí vévodil od 17. století uměle navršený kopeček se spletí nor určených pro chov králíků. Byl také atrakcí pro pobavení biskupových hostů, kteří mohli dobře namířeným proudem vody zvířata z děr vyhánět.

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně Památky

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně

Pohádkově vyhlížející zámek patřil rodu Seilern-Aspangů, kteří jej vybudovali koncem 19. století podle návrhu vídeňského architekta Johanna Micka. Nachází se ve Štípě, místní části Zlína, v areálu místní zoologické zahrady. Nádherné interiéry zámku patří mezi nejkrásnější v České republice.

Další aktuality

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda

Objevte naše slaniska – unikáty české přírody

Dnes vám představíme opravdové unikáty české přírody – u nás extrémně vzácná slaniska, tedy místa, s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Slanisko je vlastně zvláštní typ mokřadů, pro něž je typická velká salinita. U moře o žádný zázrak nejde, ale ve vnitrozemí je to už něco jiného. Zdejší slaniska vznikla díky minerálním pramenům či při nahromadění soli jako důsledku střídání vlhkého a suchého období, kdy se voda vypařuje, a do půdy jsou vtahovány minerální látky. Někdy se sůl dostává k povrchu z nasycených usazenin po pravěkých mořích… Slaniska jsou domovem vzácných druhů slanomilných rostlin, tzv. halofytů a určitých druhů obojživelníků, ptáků a hmyzu. Kam se za slanisky vypravit vám prozradí Kudy z nudy v dnešních tipech.
13. listopad 2024 10:00
Příroda

10 tipů na krásné a snadno dostupné vodopády

Rádi byste vyrazili do přírody za pěknými vodopády, ale nechce se vám zdolávat spoustu kilometrů? Pak se inspirujte našimi tipy, které vás zavedou k "padajícím vodám", které naleznete ne příliš daleko od místa, kde se dá zaparkovat a navíc se k nim dostanete pohodlnou cestou. Tak tedy vzhůru za vodopády po celý rok!
13. listopad 2024 8:58
Příroda

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Kdo chce vidět místa, jindy zatopená a ukrytá na dnech našich přehrad, musí si počíhat na správný okamžik. Ten nastává v době, kdy se opravují jindy zatopené zdi hrází a další stavby, anebo v suchých měsících. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na místa, kde se na dnech přehrad skrývají potopené vesnice, silnice, mlýny a mosty!
12. listopad 2024 8:51
Příroda

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.
12. listopad 2024 8:00
Příroda