ÚvodAktualityČeské značky a Czech Blades: ostře nabroušené čepelky z Jevíčka
Životní styl

České značky a Czech Blades: ostře nabroušené čepelky z Jevíčka

Poslechněte si audio verzi článku
Dějištěm výstav o historii a současnosti výroby čepelek nemůže být jiné město než Jevíčko. Právě tady v polovině 20. století vznikl závod Diu, monopolní výrobce čepelek v poválečném Československu. Unikátní žiletkárna existuje dodnes: jmenuje se Czech Blades (v překladu „české čepelky“) a patří k předním světovým výrobcům čepelek z nerezové a uhlíkové oceli.
Přestože se lidé holili už v pravěku a starověku, holicí strojky se začaly ve velkém vyrábět až na přelomu 19. a 20. století. Za vynálezce žiletek považujeme muže jménem King Camp Gillette: ten si nechal patentovat holicí strojek a založil továrnu na výrobu žiletek, The Gillette Company. Ve skutečnosti jen zdokonalil něco, co se v Evropě objevilo už koncem 18. století: francouzský nožíř Jean Jaques Perret tehdy prý jako první opatřil břitvu zvláštním chráničem. Přesto žiletky nesou jméno po panu Gillettovi a nezdá se, že by se na tom mělo něco změnit.
 

Čepelky z Jevíčka

Protože pro Gillette v roce 1921 skončilo výhradní právo na výrobu a distribuci čepelek, za první republiky se do výroby žádaných předmětů denní potřeby pustila spousta firem. Podle Lexikonu československých čepelkových obalů to byly například firmy RIVO a AVOT v Opavě a DIU v Horním Slavkově, ESKU v Kundraticích, OXO v Brně, EPAL v Mikulovicích, a další větší i menší továrničky v Praze, Mohelnici, Ostravě, Jirkově nebo v Sedlčanech. Každá měla poměrně široký sortiment a zásobovala jím především domácí trh.

Protože většina majitelů výroben čepelek byla německé národnosti, po válce je čekalo vyvlastnění. Po znárodnění a sloučení firem malých živnostníků byla výroba čepelek v letech 1948–1950 organizačně a později i fyzicky přenesena do Jevíčka, do nového závodu Diu, který se stal monopolním výrobcem čepelek v poválečném Československu. Jedinou výjimkou bylo období 50. let, kdy se čepelky krátce vyráběly i v Kovodružstvu v Sedlčanech a v závodě SONAP Chrudim.
 

Čepelky pro Afriku

V roce 1966 přišla na trh nová holicí čepelka z nerezavějící ocele se speciální úpravou ostří, která kvalitou několikanásobně předčila čepelky vyráběné klasickým způsobem z uhlíkové oceli. Právě ale ve výrobě těch uhlíkatých je společnost Czech Blades dokonce největší na světě.

Výroba uhlíkatých čepelek se za poslední desetiletí příliš nezměnila, měnili se ovšem majitelé bývalého podniku v Jevíčku. Národní podnik Diu, později pojmenovaný Astra Diu, v roce 1993 zprivatizovali tehdejší manažeři a po třech letech jej prodali společnosti Gillette.

Americké firmě ale šlo spíš o ochranné známky proslavené po celém světě, takže provozy sice modernizovala, ale po několika letech je včetně výroby známých žiletek Astra přesunula do Petrohradu. Vzápětí továrnu v Jevíčku nabídla k prodeji. V roce 2005 ji koupili dva kamarádi a bývalí spolužáci z vysoké školy, Milan Máša a Marian Michlíček. Jak uvedli pro magazín Forbes, jejich cílem je nést tradici, firmu pod novodobým názvem Czech Blades stále vylepšovat a kdyby se nedařilo, tak ji aspoň nepokazit.
 

Sokol a Tiger: univerzální čepelky pro Afriku

Sázka na starší, ale tradiční produkt se vyplatila. Pod novým vedením se Czech Blades stal jedním z největších světových výrobců holicích čepelek z uhlíkové oceli. V Jevíčku jde o jednu z největších firem, zaměstnává zhruba 200 lidí a obrat se pohybuje kolem 350 milionů korun.

Trh s uhlíkatými čepelkami už dvacet let roste, Czech Blades jich ročně do celého světa vyveze zhruba miliardu a prodává je pod tradičními značkami. V západní Africe je populární Tiger, ve východní části zase Sokol. Žiletky z Jevíčka se prodávají i pod značkami Tatra, Leon a Luxor. V západní Africe jsou prý čepelky značky Tiger proslulé podobně jako třeba Coca-Cola. Není divu, jsou silnější, ostřejší, levnější a lépe se drží v prstech než nerezové žiletky. V Africe slouží čepelky z Jevíčka jako univerzální nástroj: lidé se s nimi holí, řežou vlasy, nehty i tvrdou kůži z pat, používají je v domácnosti, ve zdravotnictví i v průmyslové výrobě.
 

Desetkrát o žiletkách a čepelkách

  • Jak se žiletky vyrábí? Z Koreje, Tchaj-wanu, Japonska, Rakouska či Německa se dovážejí kotouče ocelových pásků s šířkou 22 milimetrů a tloušťkou 0,1 nebo 0,13 milimetrů.
  • Na pásy se nejprve vylisují tvary žiletek včetně děr, které se liší podle značky. V kalicích pecích se pak materiál kalí a popouští, aby získal požadovanou tvrdost.
  • Během kalení je nutné pásovinu opakovaně zahřát na vysoké teploty (až 1100 °C) a vzápětí prudce zchladit.
  • Po zakalení se pásy rozlámou na jednotlivé čepelky, ty se potisknou a následně několikrát brousí: nahrubo magnezitovými kameny, jemněji pomocí bakelitových kotoučů, a nakonec hovězími kůžemi.
  • Typické modré zbarvení čepelkám dává destilovaná voda, kapaná do tavicí komory, kyselina je naopak zbarví do stříbrna.
  • Nabroušené nerezové čepelky čekají na zušlechtění platinou, chromem a PTFE vrstvou.
  • Kromě čepelek z uhlíkové oceli se v Jevíčku vyrábějí i průmyslové čepelky pro řezání rozmanitých materiálů, ale třeba i na krájení bramborových lupínků.
  • Vraťme se na samotný začátek: v prvním roce prodala firma Gillette jen 90 strojků a 14 tuctů čepelek, už v následujícím roce to ale bylo přes 90 tisíc strojků a deset tisíc tuctů čepelek.
  • První čepelky se podobaly těm dnešním: měly zaoblený tvar s ostřím na obou stranách a s třemi otvory pro uchycení do strojku.
  • Už v roce 1905 otevřela firma Gillette první zahraniční filiálku v Londýně a po ní následovaly další po celém světě. Do České republiky se ale dostala až v 90. letech.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: místa z českých bájí a pověstí

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: místa z českých bájí a pověstí

Tentokrát na Kudy z nudy uděláme radost všem fanouškům legend a tajemství. Pozveme vás do míst, kde dodnes ožívají staré báje a pověsti, opředené oparem tajemna. Projdeme všechny kraje Česka a budeme objevovat tajuplná zákoutí staré Prahy, skalních měst i hlubokých lesů. Vypravte se s námi za draky, kamennými pannami, čerty, zázračnými studánkami a dokonce i za Franzem Kafkou!

7 věcí, které nevíte o… českém designu

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Český design, to je zajímavá architektura a interiéry, móda, oděvní doplňky, šperky a umění, ale také grafický design, ilustrace, knihy a produkty, například hračky, sklo, porcelán či dopravní prostředky. Na Kudy z nudy vám poradíme, kde najdete expozice s přehlídkou designových skvostů, kam si zajít na výstavy, a představíme vám i zajímavé designové akce.

Jevíčko

Jevíčko

Ve 13. století bylo Jevíčko nově založenou osadou na důležité obchodní stezce vedoucí z Olomouce do Prahy, dnes se mu ovšem hlavní cesty vyhýbají. Píše se o něm jako o klidném městečku v srdci Malé Hané, které si uchovalo středověký oválný půdorys se čtvercovým náměstím a pravidelnou sítí ulic.

České značky: velký historický přehled legendárních značek

České značky: velký historický přehled legendárních značek

Baťa, Škoda, Kofola, Moser nebo Pilsner Urquell: to jsou nejúspěšnější české značky, které zná celý svět. Vydejte se s Kudy z nudy za příběhy tradičních českých značek po časové ose! Podíváme se hluboko do historie i do současnosti, a představíme vám ikonické a legendární firmy, které ve svých oborech představují špičku.

Zbytky středověkých hradeb v Jevíčku Památky

Zbytky středověkých hradeb v Jevíčku

Roku 1258 povýšil Přemysl Otakar II. obec Jevíčko na město. Koncem 14. století pak bylo město obehnáno kamennými hradbami se čtyřmi branami orientovanými podle světových stran.

Městské muzeum v bývalém konventu Augustiniánského kláštera v Jevíčku Kultura

Městské muzeum v bývalém konventu Augustiniánského kláštera v Jevíčku

V klášteře augustiniánů si prohlédnete expozice Městského muzea se sbírkami porcelánu, fajánse a cínového nádobí, část muzea se věnuje příběhu židovské čtvrti v Jevíčku.

Barokní zámeček v Jevíčku Památky

Barokní zámeček v Jevíčku

Původně renesanční zámeček v bývalém královském městě Jevíčku byl postaven roku 1559 Prokopem a Jetřichem Podstatských z Prusínovic na místě bývalé tvrze. Koncem 18. století byl přestavěn do současné barokní podoby.

Další aktuality

Hrad Litice přivítá tuto sobotu první návštěvníky

Hrad Litice se návštěvníkům otevře 5. dubna 2025. Prohlídky s průvodcem se konají každou celou hodinu od 9:00 do 16:00 hodin. Lákavý je i výstup na hradní věž, odkud se odkrývá nádherný výhled na Kralický Sněžník a na žulové lomy na Litickém Chlumu.
2. duben 2025 6:00
Zážitky, Pardubický kraj

Dostihové závodiště Pardubice si prohlédnete s průvodcem

Pro všechny dostihové nadšence nabízí Dostihové závodiště Pardubice možnost prohlídky dostihové dráhy s odborným historickým výkladem. Budete mít jedinečnou možnost dozvědět se vše o bohaté historii Velké pardubické a celého závodiště. Projít se můžete po celé trase světoznámého dostihu se zastávkou u těch nejznámějších překážek.
29. březen 2025 12:00
Zážitky, Pardubický kraj

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem zahájí hlavní návštěvnickou sezónu

Naplánujte si výlet do hřebčína v Kladrubech nad Labem nebo do hřebčína ve Slatiňanech! Od 1. dubna 2025 se na vás těší starokladrubáci v Národním hřebčíně. V Kladrubech vás čeká komentovaná prohlídka stájí a kočárovny s expozicí starokladrubského koně a zámku. Nenechte si ujít také prohlídku lesovny a výstup na rozhlednu, ze které se vám nabídne ojedinělý pohled na hřebčín a jeho okolí. Ve Slatiňanech si užijete komentovanou prohlídku stájí, jejíž součástí je mimo jiné prohlídka kočárovny, historické sedlovny rodu Auerspergů a výcvikového střediska. Až do 31. 10. 2025 budou mít v Kladrubech a Slatiňanech otevřeno denně mimo pondělí.
27. březen 2025 16:00
Zážitky, Pardubický kraj

Cykloturistika v Pardubickém kraji: projeďte si trasy okolo Labe či Orlice

Máte rádi pohodové výlety v sedle kola? Pak si udělejte cyklovýlet v Pardubickém kraji! Budou se vám tu líbit krásné trasy podél Labe po Labské stezce anebo méně frekventované cyklotrasy poblíž řeky Orlice, kde najdete cyklistický ráj v Orlickém cyklo a inline království. Sportovně ladění výkonostní cyklisté ocení Jiráskovu horskou cestu anebo Hřebečské důlní stezky.
21. březen 2025 6:00
Letní sporty, Pardubický kraj

Festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč začíná již o víkendu

Klasická hudba, opera, balet, souboj klavírů, francouzské šansony nebo soutěžní přehlídka pěveckých sborů, to vše bude lákat do Skutče milovníky hudby v období od 16. března do 11. května 2025, kdy se uskuteční již 20. ročník festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč. Festival nabízí bohatý program, v němž nechybí atraktivní koncert The Cello Boys v Kulturním klubu Skuteč i komorní koncerty na jiných místech, včetně Chrasti, Luže, Proseče a Předhradí. Žánrově pestrá nabídka zahrnuje i dva velké koncertní projekty na zimním stadionu – Čechomor s KF Pardubice a Janek Ledecký Symphonic.
15. březen 2025 0:46
Kultura, Pardubický kraj

Dolní Morava láká na správnou jarní lyžovačku

V Horském resortu Dolní Morava vládne po celý týden slunečné počasí a přichází čas na tu správnou jarní lyžovačku. Na sjezdovkách leží 45 – 105 cm sněhu a lyžuje se na 10 kilometrech upravených sjezdovek od modré po černou, pro lyžaře je k dispozici také zábavná snow fun zóna U Slona s tunely, klopenkami a terénními vlnami, snowparkem a špičkovou crossovou tratí. Večerní lyžování probíhá po celé jarní prázdniny vždy v pondělí, středu, pátek a sobotu od 18:00 do 21:00 hodin na sjezdovce Kamila. Večerní sáňkování na osvětlené sáňkařské dráze si užijete ve středu, pátek a sobotu v čase 17:00 až 20:00 hodin. Mamutíkův skipark i lyžařská škola jsou otevřeny denně. Pro běžkaře je upraveno 39 kilometrů běžkařských tras. Přijeďte si užít zábavu nejen na sjezdovkách od rána do večera!
7. březen 2025 16:00
Zimní sporty, Pardubický kraj

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

V úterý 4. března 2025 se bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Celodenním programem ožije celé město. Součástí programu bude i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
2. březen 2025 15:00
Kultura, Pardubický kraj

Poličská radnice opět ožívá – zve na besedy, prohlídky, dílny i výstavy

Poličská radnice se otevírá veřejnosti po dvouleté obnově, kdy prošla velkou rekonstrukcí zvenku, ale také uvnitř. Tento rok připravilo muzeum speciální program „Radnice ožívá“ s různorodou nabídkou pro všechny věkové kategorie. Během celé sezony 2025 zde můžete navštívit besedy, oživené prohlídky, kreativní dílny a workshopy, koncerty i výstavy.
1. březen 2025 6:00
Zážitky, Pardubický kraj