ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… českém designu
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Poslechněte si audio verzi článku
Český design, to jsou nové i osvědčené expozice, fascinující výstavní projekty, zajímavá architektura a interiéry, neobyčejné kulturní akce a události. A to nejenom doma, český design slaví úspěchy i ve světě! Kde? Pojďte se podívat společně s portálem Kudy z nudy!

1. Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Fanoušci designu by se měli vypravit do Brna, kde se po několikaleté rekonstrukci otevřelo Uměleckoprůmyslové muzeum. Stalo se novou platformou pro design, módu a umění, vznikly nové výstavní prostory i stálé expozice. Nosným prvkem je stálá expozice Design 2000+, průřez sbírkou z různých úhlů pohledu.

Příběh designu je vyprávěn pomocí produktů, které na našem území vznikly. Na velkolepém celku se podíleli všichni důležití lidé současné umělecké scény, namátkou oděvní návrhářka Liběna Rochová, která darovala Moravské galerii rozsáhlou kolekci oděvů a doplňků z posledních třiceti let své tvorby, designér Maxim Velčovský, architekt Marek Štěpán, autor barevného interaktivního Mraku, studio Olgoj Chorchoj, sochař Krištof Kintera, šperkařka Eva Eisler, designér Jiří Pelcl či designérka a autorka ikonických svítidel Lucie Koldová. Její dlouhodobá samostatná výstava Lightness představuje vrcholné kousky její tvorby.
 

2. Design v Severočeském muzeu v Liberci, Centru DOX a Kunsthalle Praha

Chystáte se do Liberce? Pak byste se měli zastavit v Severočeském muzeu, které bylo založeno v roce 1873 jako vůbec nejstarší uměleckoprůmyslové muzeum v českých zemích. Hlavní budova na Masarykově třídě po rekonstrukci nabízí řadu novinek, například expozici Krása + užitek. Mapuje vývoj evropského uměleckého řemesla a životního stylu středních a vyšších společenských vrstev od antiky přes středověk až po současnost.

O stabilní přísun nových podnětů se stará také Centrum současného umění DOX v Praze 7. Bývalá továrna v Holešovicích je sama o sobě příkladem špičkové současné architektury. Výstavní prostory doplňuje oceňovaná Vzducholoď Gulliver, design shop, knihkupectví, archiv výtvarného umění a bohatý výstavní a umělecký program.

Očekávanou událostí roku 2022 je otevření nového prostoru pro umění v Praze. Kunsthalle v bývalé Zengerově transformační stanici na Malé Straně nabídne výstavní plochy, vzdělávací centra, místo pro společenské aktivity i kavárnu s terasami a vyhlídkou. Otevření se chystá 22. února 2022 a hned na začátku Kunsthalle vzdá hold bohaté minulosti vlastní budovy. Program začne výstavami Kinetismus: 100 let elektřiny v umění a Elektřina ve městě, elektřina v architektuře.
 

3. Originální prostor i forma: Bomma Atelier v Praze

kubistickém domě Diamant z roku 1912 v pražské Spálené ulici vznikl Bomma Atelier, prezentační prostor českého výrobce moderních křišťálových svítidel. Sklářská společnost, jejíž sklárna se otevřela přesně sto let po vzniku tohoto kubistického klenotu, si byt pronajala přímo od potomků spisovatele, politika a představitele prvorepublikové avantgardy Adolfa Hoffmeistera, který dům nechal postavit a v bytě žil. Interiér, kde jsou poprvé k vidění pohromadě všechny kolekce svítidel značky BOMMA, navrhla designérka Sophie Wannenes, která má svůj ateliér v Miláně, ve spolupráci s českým designérem Václavem Mlynářem. „Koncept vychází ze současných evropských trendů, do nichž jsou zapojeny barvy tak, aby vytvořily až scénografickou, avšak zcela harmonickou atmosféru. Výsledkem je reálné místo pro život, práci i vzdělávání, prostředí pro designéry i značky, které spojuje láska k designu,“ komentovala vznik ateliéru Sophie Wannenes.
 

4. Design kolem nás: nábytek, vyhlídky a odpočinek v lese

Se skvělým designem se potkáváme i v každodenním životě a nemusíme kvůli němu chodit do muzea. Jsou to například stavby Evy Jiřičné, tvorba sochaře, skláře a designéra Ronyho Plesla, hračky od Ladislava Sutnara, textilie z recyklované merino vlny od držitelky ceny Designér roku 2018 Terezy Rosalie Kladošové anebo nábytek. Česká značka TONBystřice pod Hostýnem začala spolupracovat s německým designérským studiem KaschKasch a vznikla kolekce stolů P.O.V. neboli Point of View. Jde právě o úhel pohledu: působí nenápadně, ale zároveň se může stát středobodem místnosti.

Radost všem obdivovatelům futuristických tvarů dělá i rozhledna Špička na Malém Špičáku u Tanvaldu, navržená architekty z libereckého ateliéru Mjölk. Stejné studio je autorem lesoparku nazvaného Hlídka na Stráži u Rokytnice nad Jizerouvyhlídkami Horník, Liška, Ovce a Medvěd. Podobnou potěchou je série nových stezek, vyhlídek a odpočinkových objektůHorní Bečvě. Henkai Architekti tu nachystali zídky vyrobené z místního kamene, na vrcholu kopce pak objevíte tři vyhlídkové krychle: zastřešené, bez stěn, s mobiliářem z dubového dřeva. Kdo hledá místo k posezení, zamyšlení či občerstvení, může se zastavit a zůstat.
 

5. Úspěchy českého designu ve světě

„Český design je ve světě čím dál úspěšnější. Je to tím, že od svých počátků těsně po revoluci dnes konečně dospěl,“ říká v rozhovoru pro Lidové noviny Adam Štěch, jeden z nejrespektovanějších teoretiků designu u nás. Zatímco v 90. letech náš sklářský průmysl téměř zkrachoval, posledních pět let do toho skláři zase šlapou naplno. A mají úspěch, jak prozrazují například trofeje pro vítěze tenisového turnaje Mubadala World Tennis Championship v Abú Dhabí či obří světelná instalace s tichomořskými draky (za oběma stojí značka Lasvit) nebo svítidlo Crystal Swell pro letiště v Los Angeles či Zahradní slavnost na letišti Changi v Singapuru od společnosti Preciosa. Slávu českého sklářství šíří do světa také kouzelné vánoční ozdoby značek Irisa, Rautis, DUV a Slezská tvorba, pozornost vyvolal i český pavilon na výstavě EXPO v Dubaji anebo soubor domků podobných kokosovým ořechům v prázdninovém resortu Art Villas Costa Rica na Kostarice; navrhlo jej studio Archwerk, interiér pak studio Formafatal.
 

6. Odkaz architekta a designéra Josefa Hofmanna

Architekt a designér Josef Hoffmann (1870–1956) byl jednou z ústředních postav vídeňské moderny. Společně s Kolomanem Moserem založil Wiener Werkstätte, téměř 30 let fungující umělecké řemeslné dílny usilující o obnovu výtvarných a technických kvalit tehdejších výrobků. Pro tyto dílny pracovali nejlepší soudobí designéři a jejich výrobky vnášely do života zákazníků i svých tvůrců nevídanou krásu a eleganci. Bohužel téměř žádný z předmětů se dnes už nevyrábí. Výjimkou jsou židle 811 od české nábytkářské značky Ton anebo příbory od italské značky Alessi.

S dílem Josefa Hoffmanna se seznámíte v rodném domě v Brtnici na Vysočině, o který pečuje Moravská galerie, anebo ve Vídni. Doposud nejobsáhlejší retrospektivu z celého jeho díla aktuálně připravilo Muzeum užitého umění / Museum für angewandte Kunst/Gegenwartskunst, zkráceně také MAK. Výstava Progress Through Beauty s více než 1000 exponáty přibližuje Hoffmannovo monumentální dílo, které pokrývá všechny aspekty každodenního života, od architektury přes interiérový design a módu až po praktické předměty pro každodenní použití.
 

7. Design a oblíbené akce

Designu se věnuje řada akcí, jejich konání ale bude záviset na aktuální situaci. V první řadě je to DesignblokPraze, největší česká přehlídka designu. Za vidění stojí i Design Supermarket, Prague Design Week a Czech Design Week, netradiční přehlídka autorské tvorby studentů z Baťovy univerzity a mladých designérů Zlín Design Week, grafické Bienále v Brně nebo Meet Design v Ostravě. Do kalendáře byste si měli poznačit i datum konání Signal festivalu v Praze.
Signal festival 2025

16. 10.19. 10.
Signal festival 2025

13. ročník Signal Festivalu proběhne v termínu od 16. do 19. října 2025. Nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus Kultura

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze zde představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny Kultura

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Centrum současného umění DOX Kultura

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Vyhlídky nad lomem v Horní Bečvě Příroda

Vyhlídky nad lomem v Horní Bečvě

Na kopci nad bývalým lomem v Horní Bečvě stojí tři minimalistické rozhledny. Nabízejí místo k relaxaci i hezkému výhledu do krajiny.

Rozhledna Špička na Malém Špičáku v Jizerských horách Příroda

Rozhledna Špička na Malém Špičáku v Jizerských horách

Špička stojí v místě, kde v minulosti začínala Tanvaldská bobová dráha. Odkaz k historii se promítl ve vzhledu objektu. Rozhledna na Malém Špičáku má připomínat bob, mnohým však evokuje lžící nebo mimozemské těleso.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně Kultura

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice Kultura

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čtyři architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna Kultura

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann byl architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka, který se narodil v Brtnici u Jihlavy. Spolu s Kolomanem Moserem založil vídeňské rukodělné dílny Wiener Werkstätte, jejichž zásady promítl do rekonstrukce svého rodného domu.

Kunsthalle Praha Kultura

Kunsthalle Praha

Nové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniklo na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti.

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX Kultura

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Dřevěná vzducholoď na střeše centra DOX jakoby přistávala na střeše Centra současného umění DOX v Holešovicích. Raritní stavba, která při běžné procházce není z ulice skoro vidět, slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu Zážitky

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice Památky

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

22 očekávaných novinek roku 2022

22 očekávaných novinek roku 2022

Tradičně jsme si půjčili číslo z letopočtu a všem zvídavým výletníkům přinášíme symbolických dvaadvacet novinek cestovního ruchu v roce 2022. Na některé si zatím musíte počkat, jinde se ale už chystá slavnostní otevření. Nejvyšší čas začít plánovat výlet!

Preciosa – výrobky z křišťálového světa Zážitky

Preciosa – výrobky z křišťálového světa

Preciosa je přední světový výrobce skla. Již po desetiletí přináší do sklářství nové nápady, jak kombinovat barvy a křišťálové či skleněné komponenty. Navrhuje a vyrábí unikátní lustry, svítidla a šperky s originálním rodokmenem. Mimo to vyrábí také olovnaté sklo pro výtvarníky či laboratorní sklo.

Objekt Mrak na terase Uměleckoprůmyslového muzea v Brně Kultura

Objekt Mrak na terase Uměleckoprůmyslového muzea v Brně

Exteriérový objekt Uměleckoprůmyslového muzea v Brně pochází z dílny Ateliéru Štěpán. Mrak vytváří a zdůrazňuje vstup do muzea ze strany městského centra. Je navržený jako pneumatický polštář s vnitřním přetlakem o dvou vrstvách.

Zahradní slavnost od Preciosa Lighting – zářící skleněná instalace pro nejlepší letiště světa

Zahradní slavnost od Preciosa Lighting – zářící skleněná instalace pro nejlepší letiště světa

Česká značka Preciosa Lighting rozzářila nejlepší letiště světa: Letiště Changi v Singapuru, díky své poloze jeden z hlavních dopravních uzlů jihovýchodní Asie. Svítící instalaci Garden Metamorphosis pro odletovou halu Terminálu 1 vyrobili skláři z Kamenického Šenova.

Největší světelné šperky v Evropě i na světě – díla sklářů a designérů ze společnosti Lasvit

Největší světelné šperky v Evropě i na světě – díla sklářů a designérů ze společnosti Lasvit

Společnost Lasvit přináší krásu, štěstí, světlo a kus českého sklářského umění zákazníkům z celého světa. Na kontě má jak největší svítící šperk na světě v podobě dvou draků, vlnících se nad hlavami návštěvníků Imperial Palace na ostrově Saipan v Tichomoří, tak instalaci zvanou Ledovec ve vstupní hale pražského Bořislavka Centrum. Ta je největším evropským dílem Lasvitu.

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Jaký bude rok 2022? Plný zajímavých výročí a oslav, akcí, výstav a festivalů, koncertů a novinek. Připomeňte si s portálem Kudy z nudy co se bude dít, měsíc po měsíci a namíchejte si vlastní koktejl zážitků!

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Přístav, interiéry obchodů a butiků, stanice metra, výstavní prostory muzea, oranžerie, mosty nebo univerzitní budovy: architektka Eva Jiřičná (*3. 3. 1939 Zlín) je autorkou mnoha různorodých projektů u nás i ve světě. Má vlastní studio Eva Jiricna Architects v Londýně, v Praze v roce 1999 spolu s Petrem Vágnerem založila ateliér AI-DESIGN.

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58 Kultura

Adolf Loos Apartment and Gallery v pavilonu Expo 58

Výstavní síň Adolf Loos Apartment and Gallery se nachází v ikonickém pavilonu EXPO 58, v Letenských sadech s dechberoucím výhledem na Prahu a řeku Vltavu. Součástí exkluzivní budovy je vyhlídková terasa, pod kterou jsou umístěny unikátní renesanční Viniční sklepy z poloviny 16. století.

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Sklářský výtvarník, sochař a pedagog Stanislav Libenský (27. března 1921 – 24. února 2002) je legendou českého skla. Nejlepší díla vytvořil společně se svou ženou, sklářskou výtvarnicí a sochařkou Jaroslavou Brychtovou (18. července 1924 – 8. dubna 2020). Autorská dvojice Brychtová-Libenský dokázala světu, že ze skla je možné vyrobit něco, co ostatní pokládali za nemožné. Právě díky tomu byli ve světě známí už v dobách hluboké totality.

Atelier Bomma Zážitky

Atelier Bomma

Bomma kombinuje tradiční sklářské řemeslo s moderními technologiemi a designem. Ve spolupráci s nejlepšími českými designéry vytváří ručně foukaná světla. Krása vyladěná do detailu.

Titania Lux – výroba tradičních českých křišťálových lustrů Zážitky

Titania Lux – výroba tradičních českých křišťálových lustrů

Ryze česká rodinná firma Titania Lux se sídlem v Železném Brodě, městě s tradiční sklářskou výrobou, vyrábí tradiční klasické české křišťálové lustry. Zabýváme se také výrobou bytových interiérových svítidel a svítidel na zakázku. Nabízí také demontáž, montáž, čištění a repas starých lustrů.

Modernista – splněný sen pro milovníky designu Zážitky

Modernista – splněný sen pro milovníky designu

Společnost Modernista vznikla v roce 1999 s cílem vytvořit v České republice ojedinělý obchod, který bude nabízet to nejlepší z českého designu posledních 100 let. Kromě vlastní produkce Modernista také sbírá a restauruje cenné originální kusy nábytku, svítidel a předmětů denní potřeby.

SmetanaQ – café & bistro Gurmánská turistika

SmetanaQ – café & bistro

Pražská SmetanaQ láká nejen na výbornou kávu a dezerty, ale i na minimalistický design, kterému dominuje skleněný lustr z dílny české sklárny BOMMA.

Další aktuality

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky

Tipy výlety na oblíbená místa, kde si užijete skvělý program i o vánočních svátcích

Trávíte tradičně Štědrý den pěkně doma, v pohodlí a v teploučku, a ven na výlet vás to táhne až o svátcích? I na Boží hod a na Štěpána se odehrává spousta akcí, stačí prolistovat nabídku portálu Kudy z nudy. Někde vás pozvou do nazdobených historických interiérů, jinde na návštěvníky čekají koně a nechybí pozvánka ani do akvária, rozhlednu či na dobrodružnou plavbu.
20. listopad 2024 7:57
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Advent v Zoo Zlín 2024, Vyhlídkové kolo v Ostravě na Masarykově náměstí, Adventní tvoření na zámku Veltrusy, Jarmark trochu jinak v Černé v Pošumaví. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
20. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (23.11. – 24.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024, Mušketýři v Plzni – Mansfeld dobývá město, Ostravské Vánoce 2024, 100 let Vánočního stromu republiky, Napoleon v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:00
Zážitky

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!
19. listopad 2024 22:00
Zážitky

Seznamte se: v čem byli a jsou Češi první na světě?

Češi vymysleli spousty vynálezů, které dnes zná celý svět. Některým je už sto a více let, a denně je používají miliony lidí. Další česká prvenství ale tak proslulá nejsou. Seznamte se na Kudy z nudy s tím, v čem byli Češi skutečně první na světě. A slibujeme: budete žasnout!
18. listopad 2024 9:23
Zážitky

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?
18. listopad 2024 8:51
Zážitky