ÚvodAktualityČeské značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design
Kultura

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Poslechněte si audio verzi článku
Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.
Společnost Lasvit vznikla v roce 2007, přesto je součástí dlouhé sklářské historie severních Čech. Její zakladatel Leon Jakimič se narodil v Liberci, v rodině, kde se sklářské řemeslo předává z rodičů na děti už šestou generaci. Jedna z jeho prababiček se například jmenovala Svarovská a se zakladatelem slavné firmy Danielem Swarovskim, který v roce 1895 odešel do Rakouska, měla společného předka. Leon Jakimič firmu řídí s maximálním respektem k letitým tradicím. Od roku 1999 žil v Hongkongu, po jednadvaceti letech se ale natrvalo vrátil do Česka. Lasvit spolupracuje s mnoha známými světovými designéry, zároveň poskytuje prostor mladým nadějným tvůrcům. Jejich instalace září ve více než dvou tisících hotelech a soukromých rezidencích, v interiérech luxusních výletních lodí a dalších veřejných a soukromých budovách po celém světě.

V roce 2024 Lasvit vyhrál cenu za nejlepší instalaci na milánském Design Weeku. Monumentální venkovní instalace z taveného skla Porta, navržená Velčovským, byla ústředním prvkem výstavy Re/Creation v Palazzo Isimbardi během Fuorisalone 2024. Byla oceněna prestižní cenou Fuorisalone Award jako nejlepší instalace a nejvíc zapamatovatelný projekt Milan Design Week 2024.
 

Černý a Skleněný dům v Novém Boru



Lasvit inspiruje svět, ale zdroj této inspirace se rodí doma v Česku, v srdci Lužických hor. Právě tam, v Novém Boru, má od roku 2019 společnost své sídlo. Je neobyčejné stejně jako společnost samotná: historické domy na Palackého náměstí sloužily sklářskému řemeslu už na konci 18. století. V domě s litinovými sloupy zůstali skláři i v poválečném období, kdy se sem nastěhovala sklářská škola a brusírna. Druhý dům z roku 1790 pak sloužil jako obytná budova.

Firma obě památkově chráněné stavby zrekonstruovala, vrátila do nich tradiční sklářství a přistavěla k nim dvě novostavby: Černý dům a Skleněný dům. Jádro staveb je betonové, fasádu i střechu pokrývají v případě Skleněného domu průsvitné skleněné dlaždice, vyvinuté pro tuto stavbu, Černý dům je obložen speciálními cementovými obkladovými taškami. Ve dvoupodlažním Skleněném domě je velká výstavní místnost, v níž se představují výrobky z produkce firmy Lasvit, v přízemí pak je kavárna, určená pro setkávání a neformální porady, Černý dům byl postaven pro zkušební montáže skleněných instalací. Skleněný dům může po setmění svítit jako pomyslný maják sklářství, který symbolizuje obnovu a nové sebevědomí sklářství v regionu. Autoři projektu Jiří Opočenský a Štěpán Valouch získali za rekonstrukci a dostavbu sídla firmy Lasvit v Novém Boru v roce 2020 hlavní cenu České ceny za architekturu. Skleněný dům je rovněž vítězem soutěže Stavba roku České republiky 2020, vyhrál veřejné hlasování soutěže o nejlepší kancelářskou budovu světa a portál Kudy z nudy jej zařadil do prestižního výběru 21 ikonických staveb 21. století.
 

Česká záře ve světě

Společně s krásou a světlem Lasvit přináší také nadšení pro špičkový design a inovace. Firemním mottem je dělat svět krásnějším a měnit lidi k lepšímu skrze pěkné a smysluplné věci, což se potvrdilo v roce 2009 hned u prvního velkého projektu, obřích skleněných lustrů pro metro v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Jeden byl s motivem vody, druhý ohně a od každého Lasvit dodával osm kusů.

Proslulá je i devítimetrová plastika Dancing Leaves / Tančící listí, vytvořena z 800 padajících skleněných „lístků“ v superluxusním interiéru pařížského hotelu Peninsula. Návštěvníky opery v Dubaji zase vítá 27 metrů vysoká, 11 metrů dlouhá a 5 tun vážící plastika ze skleněných, ručně foukaných perel; ve skle každé perly jsou malé bubliny vzduchu, zvyšující lom světla, celé dílo osvětluje téměř 3 000 LED žárovek. Úžasná je také skleněná instalace Neurony v koncertní síni Prince Mahidol Hall v kampusu univerzity Mahidol v thajském Bangkoku, která světlem a barvami reaguje na hudbu a rytmy a melodie mění ve vizuální zážitky. Pozornost budí i hi-tech světelná instalace v Burjeel Medical City známá jako Art of Healing, kreslící obrázky do pískového bazénu pod sebou.

Firma vyrobila i největší šperk na světě: dva křišťálové draky, kteří se vlní nad hlavami hostů hotelu Imperial Pacific na ostrově Saipan v Tichomoří. Každý je dlouhý 32 metrů, váží 20 tun a jejich těla zdobí kovové šupiny s ručně vplétanými broušenými křišťály. Na tělech draků byste jich napočítali dva a půl milionu, a protože kameny jsou podsvícené, draci tak mohou měnit barvy.
 

Lasvit v Česku

Ojedinělé kousky od Lasvitu, v nichž sklo se světlem vytváří fantastickou podívanou, jsou k vidění i u nás. Prohlédnete si je zejména ve vstupních halách výjimečných kancelářských budov, jako jsou pražské Florentinum či Quadrio; skleněné sochy Maxima Velčovského ve tvaru koně, lva a boty připomínají, že na místě dnešního nákupního centra kdysi stály domy nazvané Černý kůň, Bílý lev a Bílá obuv. Umělecké elegantní kousky od Lasvitu zdobí tašípekké obchodní centrum Chodov, hotel Aria, stěny lobby v kancelářském komplexu Butterfly v Karlíně nebo nové sídlo KKCG na Bořislavce. A protože se projekt skleněné novoborské roubenky zalíbil odvážnějším architektům, v budoucnu se jistě můžeme těšit i na další budovy se skleněnými fasádami.
 

Co byste ještě měli vědět o společnosti Lasvit?

  • Už více než deset let Lasvit vyrábí trofeje, které dostávají držitelé všech čtyř trikotů slavného cyklistického závodu Tour de France. Jsou vyrobené z jednoho kusu ručně foukaného a následně ručně broušeného křišťálového skla. Každá váží téměř čtyři kilogramy a je vysoká přes šedesát centimetrů.
  • Kreativní ředitel společnosti Lasvit Maxim Velčovský se stal vítězem prestižní ceny Best of Year Awards 2020 předního amerického magazínu Interior Design, kde uspěl v kategorii Kreativní ředitel.
  • Společnost Lasvit se stala firmou roku 2020 České republiky. Jak uvádí magazín Forbes, je jedním z mála skutečně globálních brandů z Česka. Centrálu má v Novém Boru, kde skleněné skvosty také fyzicky vznikají, a v nedaleké Lindavě; sklárnu Ajeto kdysi spoluzakládal architekt Bořek Šípek. Lasvit spolupracuje se spoustou dalších skláren v okolí, se střední sklářskou školou i Technickou univerzitou v Liberci, jejímž studentům nabízí stáže a odborné exkurze ve své sklářské huti. Zastoupení má po celém světě od New Yorku po Hongkong.
  • Firma se 400 zaměstnanci hospodaří už téměř deset let s obratem přes miliardu korun, ročně vyřizuje přibližně 250 velkých zakázek.
  • Designéři Lasvitu spolupracovali s legendami českého sklářství jako je René Roubíček či Stanislav Libenský. Právě Libenského svítidla zachránil Lasvit z legendárního a již zbořeného hotelu Praha.

Další aktuality

Maloskalský jarmark opět oživí kemp Ostrov v Malé Skále

Také v letošním roce se můžete těšit na Maloskalský jarmark, který se uskuteční 7. září od 10:00 do 18:00 hodin v kempu Ostrov. Opět se tu sejdou regionální řemeslníci, umělci, pěstitelé, chovatelé a zkrátka všichni kumštýři, kteří přijdou ukázat, co se jim pěkného podařilo vyrobit či vypěstovat. Připraven bude rovněž bohatý kulturní program pro všechny generace i oblíbená tombola.
7. září 2024 8:00
Kultura, Liberecký kraj

Tanvaldské slavnosti budou ve znamení dobré zábavy

Čas radovánek a veselí nastane 6. až 7. září 2024 v Tanvaldu. Město v těchto dnech pořádá 31. ročník Tanvaldských slavností, které opět propuknou přímo v centru města. Ulicemi se rozline vůně lahodných pochoutek, jež potěší milovníky sladkostí i příznivce masitějších pokrmů. Po celý víkend vás budou bavit kapely všech možných žánrů, taškařice pouličních divadel a pouťové atrakce. Slavnosti se konají v areálu kempu Tanvaldský Špičák.
6. září 2024 6:00
Zážitky, Liberecký kraj

Na Kristiánově v Jizerských horách opět ožije sklo!

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Tradičně první zářijovou sobotu se Kristiánov otevírá všem milovníkům skleněné krásy a Jizerek. Letošní Sklářskou slavnost pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie 7. září 2024 od 9 hodin. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.
5. září 2024 16:00
Zážitky, Liberecký kraj

Festival České hrady opět končí na Bezdězu

Hudební festival Hrady CZ končí svou letošní krátkou pouť v pátek a sobotu 30. – 31. srpna 2024 v podhradí Bezdězu. Můžete se těšit na koncert kapely Lucie, Chinaski, Daniela Landu anebo Jelena. Program na Švihově zahájí The Agony, Horkýže Slíže či Visací zámek. Areál bude v pátek otevřen od 15 hodin a první koncert začne o půl hodiny později. Prohlídka hradu je pro návštěvníky festivalu zdarma. Královský hrad Bezděz je jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice. Roku 1264 jej založil Přemysl Otakar II. Prohlédnete si zde královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.
27. srpen 2024 9:00
Kultura, Liberecký kraj

Festival skla a šperků Crystal Valley Week rozzáří Liberec

Velká letní přehlídka skla, šperku a bižuterie z celého Křišťálového údolí rozzáří Liberec v posledním srpnovém týdnu od 26. do 31. srpna. Třetí ročník sklářského festivalu Crystal Valley Week přinese zajímavé výstavy, venkovní instalace, ukázky výroby skla a šperků i módní přehlídky.
26. srpen 2024 16:00
Kultura, Liberecký kraj

Užijte si Hradozámeckou noc 2024 v Libereckém kraji

V noci ze soboty 24. na neděli 25. srpna 2024 proběhne další ročník Hradozámecké noci. Hrady, zámky, ale i další památky otevřou ve večerních a nočních hodinách své brány a ukáží se tak návštěvníkům nejenom v netradičním čase, ale i s pestrým programem pro dospělé i děti. V Libereckém kraji se můžete vypravit vstříc historii na zámky Sychrov, Frýdlant, Hrubý Rohozec, Lemberk nebo Zákupy. Z hradů bude otevřen Bezděz, Grabštejn anebo Trosky.
23. srpen 2024 12:00
Památky, Liberecký kraj

Lákají vás tajemství minulosti a máte pro strach uděláno? Pak se vydejte na hrad Houska

Zda se opravdu pod hradem Houska prohánějí mocnosti pekelné, musíte posoudit sami. A využít k této příležitosti můžete třeba už tento víkend 24. a 25. srpna 2024, kdy se „před branou do pekel“ koná Čertovský jarmark s vystoupením skupin historického šermu a tance. Kromě stánků s tradičními řemesly se můžete těšit také na lipové pohyblivé peklo tzv. "peklém", volně inspirované Danteho Božskou komedií.
22. srpen 2024 9:26
Památky, Liberecký kraj

Skotské hry obléknou zámek Sychrov do kostky

Stejně jako tartany, kilty, skotské dudy a whisky patří ke kulturnímu dědictví Skotska, tak také skotské hry, plné soutěží, hudby a tance jsou součástí starobylé skotské tradice. Již dvaadvacáté ovládnou Skoti státní zámek Sychrov, a to již v sobotu 24. srpna 2024. Nebude chybět ani již tradiční možnost stanování přímo před areálem zámku.
21. srpen 2024 8:00
Zážitky, Liberecký kraj